مزئوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مَزَئوس
Coin of Mazaeus.jpg
سکهٔ مزئوس
نام بومی
Mazaios
زاده۳۸۵ پیش از میلاد
درگذشته۳۲۸ پیش از میلاد (۵۷ سال)
بابل
وفاداریشاهنشاهی هخامنشی، مقدونیه باستان
درجهساتراپ کیلیکیه (در دورهٔ شاهنشاهی هخامنشی)
ساتراپ بابل (در دورهٔ اسکندر مقدونی)

مَزَئوس (فارسی باستان: Mazdāya، آرامی: 𐡌𐡆𐡃𐡉 MZDY، یونانی: Μαζαῖος)[۱] (درگذشتهٔ ۳۲۸ پیش از میلاد) نجیب‌زاده و ساتراپ ایرانی کیلیکیه و بعداً ساتراپ بابل بود که در زمان اسکندر مقدونی نیز در سمتش ابقا شد.[۲]

زندگی[ویرایش]

مزئوس ساتراپ ماقبل آخر ایرانی در کیلیکیه بود. جانشین او در کیلیکیه آرسامس بود که در نهایت توسط اسکندر مقدونی از این مقام خلع شد.

مزئوس در نبرد گوگمل همراه با سواران سوری، مادی، بین‌النهرینی، اشکانی، سکایی، تپوری، هیرکانی، کاپادوکیه‌ای و ارمنی، فرماندهی جناح راست را برعهده داشت.

پس از جنگ و پیروزی اسکندر بر داریوش سوم، مزئوس اسکندر را جانشین قانونی داریوش دانست و به عنوان پاداش توانست ساتراپ بابل باقی بماند.[۲] اسکندر یک مقدونی به نام آپولودوروس آمفیپولیسی را تحت عنوان فرماندهٔ نظامی پادگان بابل و یک مقدونی دیگر را به عنوان مأمور جمع‌آوری مالیات منصوب کرد.JMO مزئوس به ضرب سکه به نام خود و بعدها بدون نام خود ادامه داد.

استاتیرای دوم، دختر داریوش سوم، در اصل با مزئوس نامزد شده بود، اما او قبل از ازدواج درگذشت و استاتیرا در نهایت با اسکندر ازدواج کرد.

والدمار هکل عقیده دارد که تابوت‌دان اسکندر ممکن است به او تقدیم شده باشد.[۳]

ضرب سکه[ویرایش]

مزئوس سکه‌های متنوعی دارد که در طرسوس، صیدا، و بابل ضرب شده‌اند.

سکه‌ها تحت عنوان ساتراپ کیلیکیه
سکه‌ها تحت عنوان ساتراپ بابل

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Metcalf, William (2012). The Oxford Handbook of Greek and Roman Coinage (به انگلیسی). Oxford University Press USA. ISBN 978-0-19-530574-6.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ O'Brien, J. M. (2003). Alexander the Great: The Invisible Enemy: A Biography (به انگلیسی). Routledge. p. 94. ISBN 978-1-134-84501-9.
  3. Heckel, Waldemar (2006). "Mazaeus, Callisthenes and the Alexander Sarcophagus". Historia. 55 (4): 385–396.