تورخان خدیجه سلطان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تورخان خدیجه سلطان
Turhan Hatice.jpg
نگاره ای از تورخان سلطان در دوران والده سلطان بودن در سال ۱۶۶۰
والده سلطان
تصدی ۱۶۴۸–۱۶۸۳
پیشین کوسم سلطان
جانشین دلآشوب سلطان
خاصگی سلطان
تصدی ۱۶۴۲–۱۶۴۸
پیشین عایشه سلطان
جانشین هماشاه سلطان
سلطنت زنان
حکمرانی ۱۶۴۸–۱۶۶۲
پیشین کوسم سلطان
جانشین ندارد (با مرگش دوران سلطنت زنان به پایان رسید)
نایب السلطنه امپراتوری عثمانی
حکمرانی ۱۶۵۱–۱۶۵۶
پیشین کوسم سلطان
جانشین ندارد
همسر ابراهیم یکم
فرزند(ها) محمد چهارم
شاهزاده احمد
بیخان سلطان
گوهرخان سلطان
نام کامل
دولتلو عصمتلو تورهان حدیثه والده سلطان عالیت الشان حضرتلری
خاندان خاندان عثمانی (بواسطه ازدواج)
زادروز نادیا
۱۶۲۷
اوکراین
مرگ ۴ اوت ۱۶۸۳ (۵۵ سال)
استانبول، امپراتوری عثمانی
خاک‌سپاری مسجد ینی والده، استانبول
دین و مذهب اسلام پیش تر ارتودکس مسیحی

تورخان خدیجه سلطان، اولین خاصگی سلطان و دومین همسر محبوب سلطان ابراهیم یکم. تورخان هم‌چنین والده سلطان و نایب‌السلطنه فرزندش، سلطان محمد چهارم بود. تورخان سلطان، آخرین زن قدرتمند دوره سلطنت زنان بود. او به‌مدت ۷ سال خاصگی سلطان، ۳۵ سال والده سلطان و ۵ سال نایب‌السلطنه فرزندش بود.

تورخان و مادر همسرش ماه‌پیکر کوسم سلطان، تنها دو زن در تاریخ امپراتوری عثمانی بودند که رسماً با داشتن سمت نایب السلطنه، کنترل زیادی بر روی دولت عثمانی داشتند.

در تاریخ امپراتوری عثمانی، تنها تورخان خدیجه سلطان و مادر همسرش ماه‌پیکرکوسم سلطان بودند که قانوناً قدرت را به صورت مساوی با سلطان عثمانی به اشتراک داشتند. اما تورخان قدرت خود را به وزیر اعظم منتقل کرد و این وضعیت او را به عنوان یکی از مهم‌ترین چهره‌های شاخص در دوران معروف به سلطنت زنان مبدل کرد. تورخان یکی از قدرتمندترین زنان در تاریخ عثمانی بود. تورخان حتی در سال ۱۶۴۷ با تحریک ابراهیم یکم توانست کوسم سلطان را تبعید کند.

تورخان خدیجه سلطان در سال ۱۶۵۱ توانست با تحریک پسرش کوسم سلطان را به قتل برساند. اوج قدرت وی از ۱۶۵۱ تا ۱۶۶۲ است (از زمان مرگ کوسم سلطان به مدت ۱۰ سال). تورخان سلطان و عروسش رابعه گلنوش سلطان آخرین زنان قدرتمند در تاریخ عثمانی بودند. [نیازمند منبع]

زندگی‌نامه[ویرایش]

تورخان خدیجه، که نام اصلی اش نادیا بود در سال ۱۶۲۷ در یکی از روستاهای اوکراین متولد شد اما به احتمال زیاد دارای اصالتی روسی بوده که در یکی از حملات تاتارها از اسلاوی (اوکراین) در سال ۱۶۴۰ دستگیر و به بردگی گرفته شد.[۱][۲][۳][۴] وی در سن ۱۲ سالگی به عنوان برده به‌فروش رسید. او به عنوان هدیه‌ای از خان کریمه، به کوسم سلطان مادر ابراهیم یکم، به کاخ توپقاپی فرستاده شد.[۵][۶]

خاصگی سلطان[ویرایش]

کوسم سلطان خود او را تربیت کرد و به او نام تورخان داد و سپس وی را به پسر خود سلطان ابراهیم یکم تقدیم کرد. تورخان در ژانویه سال ۱۶۴۲ اولین فرزند خود محمد چهارم را به دنیا آورد و به مقام اولین خاصگی ابراهیم یکم رسید، البته اینکه شاهزاده او ولیعهد سلطنت بود مقام او را بالاتر می‌برد او هم‌چنین درهمان سال پسر دومش شاهزاده احمد را به‌دنیا آورد. سلطان ابراهیم بسیار او را دوست می‌داشت چنانچه که به او لقب خاصگی برتر داد.[۷]

تورخان سلطان از سال ۱۶۴۲ تا ۱۶۴۷ محبوب‌ترین خاصگی سلطان ابراهیم بود و در این سال هماشاه سلطان وارد حرم شد و به عقد سلطان ابراهیم درآمد و مقام تورخان سلطان از اولین خاصگی و همسر به مقام دومین خاصگی و همسر رسید اما به این دلیل که او مادر شاهزاده ارشد ابراهیم بود همواره مورد محبت ابراهیم و کوسم سلطان بود اما در این دوره دارای رقیبان زیادی همچون هماشاه سلطان، ماه انور سلطان و د‌لآشوب سلطان بود.

والده سلطان مقتدر[ویرایش]

تورخان سلطان پس از بر کناری همسرش سلطان ابراهیم از سلطنت با کمک مادر همسرش کوسم والده سلطان فرزندش سلطان محمد چهارم را به سلطنت رساند، اما وی نتوانست نایب السلطنه شود و تنها به او لقب والده صغیر داده شد و به کوسم سلطان لقب والده کبیر داده شد و به دلیل تجربه بیشترش نایب‌السلطنه شد. این امر موجب دشمنی میان دو والده سلطان شد، کوسم سلطان تصمیم گرفت که نوه‌اش را ازسلطنت برکنار کند یا اینکه او را مسموم کند، اما یکی از خاتون‌های حرم به‌نام ملک خاتون، تورخان سلطان را از این توطئه باخبر ساخت و تورخان مانع این اتفاق شد. سرانجام کوسم سلطان درسال ۱۶۵۱ شورشی برپا کرد تا محمد چهارم را برکنار کند. او دراین شورش تحت حمایت سپاه ینی‌چری بود و تورخان سلطان از پشتیبانی، وزیراعظم و شیخ‌السلام و خواجه‌های حرم‌سرا برخوردار بود و درآخر کوسم سلطان به‌دست خواجه‌های حرم و با پرده‌های حرم‌سرا کشته شد و تورخان نایب‌السلطنه فرزندش شد.

نایب السلطنه و والده سلطان[ویرایش]

تورخان خدیجه سلطان، از سال ۱۶۵۱ تا سال ۱۶۵۶ به‌مدت ۵ سال در راس قدرت و نایب‌السلطنه پسرش بود، اما تورخان در این مدت نتوانست مانند کوسم سلطان حکومت عثمانی را به‌خوبی اداره کند، به‌همین دلیل در سال ۱۵۵۶ قدرتش را به‌ وزیراعظم کوپرلو محمد پاشا منتقل کرد و برای مدتی به ادرنه رفت. تورخان سلطان تاسال ۱۶۶۲ قدرت بسیار زیادی داشت، او به‌مدت ۳۵ سال از زمان کشته شدن ابراهیم یکم به‌مدت ۳۵ سال والده سلطان بسیار قدرتمند بود. تورخان سلطان سلطنتش را ازسال ۱۶۴۸ آغاز کرد و درسال ۱۶۶۲ به پایان رسید.

فعالیت های سیاسی[ویرایش]

تورخان سلطان در سال ۱۶۵۸ دستور ساخت و ساز و کامل کردن مسجد ینی والده والده را که از زمان محمد سوم به مدت ۵۵ سال رها شده بود را صادر کرد البته اصل این بنا به فرمان صفیه سلطان پایه گزاری شده بود. او همچنین دو برج بسیار بزرگ در مرز های عثمانی ساخت که مانع هجوم دشمنان سرزمین های عثمانی شود. او برای ساخت این بنا ها بخش عظیمی از ثروت خود را خرج کرد.[۷] تورخان به مدت ۳۵ سال از زمان مرگ همسرش والده سلطان قدرتمند پسرش بود.

فرزندان[ویرایش]

تورخان خدیجه سلطان و سلطان ابراهیم یکم صاحب چهار فرزند شدند، دو پسر و دو دختر؛

سلطان محمد چهارم، (۱۶۴۲–۱۶۹۳) بمدت ۳۹ سال حکومت کرد و جوان‌ترین سلطان عثمانی درهنگام به‌سلطنت رسیدن بود، او درسال ۱۶۸۷ به‌دلیل شورش از سلطنت خلع گردید و برادرش سلیمان دوم به‌سلطنت و محمد به ادرنه تبعید شد و درسال ۱۶۹۳ فوت شد.

شاهزاده احمد، (۱۶۴۳–۱۶۴۴) درسن یک سالگی فوت شد.

گوهرخان سلطان، (۱۶۴۲–۱۶۹۴) درسال ۱۶۴۶ با داماد جعفر پاشا ازدواج کرد و یک‌سال بعد بیوه شد سپس درسال ۱۶۶۰ با چاووش‌زاده محمد پاشا ازدواج کرد و پاشا در سال ۱۶۸۲ فوت شد، او برای اخرین‌بار درسال ۱۶۹۲ با دریاسالار یوسف پاشا ازدواج کرد و دوسال بعد در ادرنه فوت شد.

بیخان سلطان، (۱۶۴۶–۱۷۰۱) ابتدا با احمد پاشا ازدواج کرد پاشا درسال ۱۵۵۹ فوت شد، او درهمان سال با داماد عثمان پاشا ازدواج کرد و پاشا درسال ۱۶۷۴ فوت شد. بیخان برای آخرین‌بار درسال ۱۶۸۹ با داماد مصطفی پاشا ازدواج کرد و درسال ۱۷۰۱ در استانبول فوت شد.

مرگ[ویرایش]

تورخان خدیجه سلطان در سال ۱۶۸۳ در سن ۵۵ سالگی در استانبول درگذشت و در مسجد ینی والده دفن گردید.[۸]

والده پیشین:
کوسم سلطان
تورخان سلطان
دولتلو عصمتلو عالیت الشان حضرت تورخان خدیجه والده سلطان
والده سلطان امپراتوری عثمانی

۲ سپتامبر ۱۶۵۱ تا ۴ اگوست ۱۶۸۳

والده پسین: دل‌آشوب سلطان
خاصگی پیشین:
عایشه سلطان
تورخان سلطان
دولتلو عصمتلو عالیت الشان حضرت تورخان خدیجه خاصگی سلطان
خاصگی سلطان امپراتوری عثمانی

۱۶۴۲–۱۶۴۸

خاصگی پسین: هماشاه سلطان
نایبه پیشین:
کوسم سلطان
تورخان سلطان
دولتلو عصمتلو عالیت الشان حضرت تورخان خدیجه والده سلطان
نایب السلطنه امپراتوری عثمانی

۱۶۵۱–۱۶۵۶

نایبه پسین: -

منابع[ویرایش]

  1. Natalia Yakovenko."Essays on History on Ukraine. From the Earliest Times until the End of the 18th Century". 1997.
  2. Ruth Barzilai-Lumbroso (2008). Turkish Men, Ottoman Women: Popular Turkish Historians and the Writing of Ottoman Women's History. ProQuest. ISBN 978-0-549-48355-7. This article also recounted Turhan Sultan's transformation from a 14-year-old Russian captive, presented to Kosem Sultan who had been the Valide Sultan at the time, to a powerful valide herself. 
  3. Marc David Baer (1 Sep 2011). Honored by the Glory of Islam: Conversion and Conquest in Ottoman Europe. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-979783-7. 
  4. Miriam Cooke; Erdağ M. Göknar; Grant Richard Parker (2008). Mediterranean passages: readings from Dido to Derrida. University of North Carolina Press. ISBN 978-0-8078-3183-0. 
  5. Thys-Senocak, p. 17
  6. Honored by the Glory of Islam: Conversion and Conquest in Ottoman Europe, p. 35
  7. ۷٫۰ ۷٫۱ مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Turhan Hatice Sultan، ویکی‌پدیا انگلیسی، دانشنامه آزاد (بارگزاری ۲۹ اسفند ۱۳۹۵)
  8. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا، Turhan Hatice Sultan، ویکی‌پدیا انگلیسی، دانشنامه آزاد (بار گزاری ۲۹ اسفند ۱۳۹۵)