تافی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تافی
Thorntonstoffee.jpg
گونهشیرینی
خاستگاهبریتانیا، کانادا
مواد اصلیشکر یا ملاس، کره
انواعتافی انگلیسی، تافی هانی‌کام

تافی نوعی شیرینی است که با شکر کاراملیزاسیون شده یا ملاس(شربت اینورت ایجاد کرده)، همراه کره و گهگاه آرد درست می‌شود. مخلوط را تا رسیدن به دمای ۱۴۹ الی ۱۵۴ درجهٔ سانتیگراد گرم می‌کنند. گاهی‌اوقات تافی را بعد از آماده شدن با گردو یا کشمش مخلوط می‌کنند.

ساخت[ویرایش]

برای ساخت تافی باید اجزاء تشکیل‌دهندهٔ آن را به اندازهٔ کافی گرم کرد تا نرم شده و بتوان مخلوط را برای شکل‌دادن در قالبی که سطح براق دارد ریخت. مخلوط حاصل را به‌طور معمول در سینی کم عمقی ریخته و آن را سرد می‌کنند تا سفت شود. مخلوط‌های متفاوت، مراحل ساخت آن، و مهم‌تر از همه، درجهٔ حرارت، بافت‌ها و سختی‌های متفاوتی از، بافت نرم و چسبنده تا یک ماده سخت و ترد، ایجاد خواهد کرد. با کارملیزه کردن شکر تافی رنگ قهوه‌ای و طعم خوشمزهای پیدا می‌کند.

انواع تافی و کاربرد[ویرایش]

مشهورترین تافی در ایالات متحده تافی انگلیسی است، که در آن کره بسیار استفاده شده و اغلب با بادام درست می‌شود؛ و دو نوع جویدنی و سفت دارد. هیث بارز نوعی شیرینی است که درون آن با تافی انگلیسی درست می‌شود. گرچه آنچه که تافی انگلیسی نامیده می‌شودشباهتش به آنچه که الان در بریتانیا تافی انگلیسی نامیده می‌شود بسیار کم است.

هانی‌کام نوع دیگر تافی است، که هنگام مخلوط کردن با افزودن جوش شیرین و سرکه با حباب‌هایی هواافزایی شده‌است. این مواد تأثیر گذاشته و موجب تشکیل کربن دی‌اکسید که در مخلوط بسیارگرانروی به دام افتاده‌است می‌گردد. در بریتانیا و کانادا، شناخته‌شده‌ترین شیرینی هانی‌کام، کرونچی بار است. معادل آن در استرالیا ویولت کرامبل بار است. در نیوزیلند، تافی که مزهٔ بستنی دارد هاکی پاکی نامیده می‌شود.

یکی از کاربردهای تافی در آب نبات سیب، که سیب‌هایی است که چوبی به آنها وصل است و با لایه‌ای از تافی سفت پوشیده شده‌اند، است. تافی سیب شبیه تفی سیب و کارامل سیب است، که هر دو با کارامل پوشانده شده‌اند.

تافی استفاده شده در شیرینی‌پزی را می‌توان برای تنوع مزه با مواد بسیار دیگری همانند: عرق نیشکر و کره، پوشش شکلات، وانیل و شکلات، عرق نیشکر و کشمش، تمشک، و هانی‌کام مخلوط کرد.

همچنین سس تافی نیز کاربرد بسیار زیادی در کیک ها و شیرینی دارد و این موضوع را افراد ایتالیایی و عرب بسیار تایید می کنند

ریشه‌شناسی واژه[ویرایش]

منشأ ریشهٔ واژه نامشخص است. هارولد مک‌گی که در مورد مواد غذایی مطلب می‌نویسد مدعی است که «منشأ آن واژه‌ای از زبان کریول به معنی مخلوط شکر و ملاس است.» اما کدام زبان کریول را مشخص نکرده‌است.[۱] فرهنگ انگلیسی آکسفورد تاریخی که این واژه اولین با ر استفاده شد را ۱۸۲۵ می‌داند و آن را از کلمه تفی که در ۱۸۱۷ استفاده شده می‌داند، که در هر دو به عنوان کلمه انگلیسی ثبت شده‌اند.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. McGee, Harold (2004). On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen. Scribner. pp. 650. ISBN 978-0-684-80001-1.
  2. "toffee, n. and a.", Oxford English Dictionary Second Edition 1989
  3. "taffy1", Oxford English Dictionary Second Edition 1989