بارسلون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

Meow

Sjsbsbنام[ویرایش]

نام بارسلون از زبان فنیقی‌های ساکن ایبری که آن را بارکنو می‌خواندند آمده‌است. این مطلب را می‌توان بواسطه یک سکه قدیمی که بر روی آن به خط ایبری، بارکنو (Barkeno in Levantine Iberian script) نوشته شده‌است تأیید کرد.[۱] در متون یونان باستان آن را بارکینون[۲] و در لاتین آن را بارسیلونوم[۳] نوشته‌اند. در قرون وسطی این شهر به شکل‌های چون بارچینونا، بارسالونا، بارچلونا و بارچنونا شناخته می‌شده‌است. همچنین برخی نوشته‌ها نام این شهر را به جنرال کارتاژ، همیلکار بارسا مرتبط دانسته‌اند.[۴]

تاریخچه[ویرایش]

در رابطه با تاریخ ساخت این شهر دو داستان متفاوت وجود دارد. داستان اول ساخت شهر را به ۴۰۰ سال پیش از ساخت رم توسط اسطوره‌ای به نام هرکول نقل می‌کند. داستان دوم تأسیس این شهر را به همیلکار بارسا کارتاژی پدر هانیبال نسبت می‌دهد که نام این شهر را بارسینو نام نهاد.[۵]

در حدود ۱۵ پیش از میلاد رومی‌ها شهر را به یک کاستروم (اردوگاه نظامی روم) متمرکز بر روی مانس تبر، یک تپه کوچک در نزدیکی تالار قدیمی شهر، پلازا سنت خومه تغییر دادند. بارسلون در زیر استعمار روم فاونتیا[۶] یا به شکل کامل مستعمره فاونتیا جولیا آگوستا پیا بارسینو نام داشت.[۷]

جغرافیا[ویرایش]

تصویر بارسلون از فضا

بارسلون در شمال شرقی شبه‌جزیره ایبری و در کنار دریای مدیترانه بر روی فلاتی به وسعت ۱۷۰ کیلومترمربع[۸] قرار گرفته که ۱۰۱ کیلومترمربع[۹] از آن را شهر بارسلون اشغال کرده‌است. این شهر توسط رشته کوه‌های کلسرولا محصور شده و رودخانه یوبرگات در جنوب غربی و رودخانه بسوس در شمال آن جریان دارد.[۸]

تیبیدابو با ۵۱۲ متر ارتفاع بلندترین کوه کلسرولا است که از بالای آن می‌توان بخش قابل توجهی از شهر را مشاهده کرد، اگرچه بر روی این کوه، برج مخابراتی کلسرولا با ارتفاع ۲۸۸٬۴ متر ارتفاع قرار دارد که نمای کاملی از شهر را از بالای آن می‌توان دید.

جاذبه‌های شهر[ویرایش]

نمایی از دو ساختمان کازا آماتلر و کازا بالیو در خیابان پَسیج دِ گراسیا.

باری گوتیک مرکز شهر قدیم بارسلون است که با وجود برخی تغییرات ایجاد شده در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ بناهایی از قرون وسطی و تعدادی قدیمی‌تر متعلق به رومی‌ها هنوز در آن وجود دارد. معماری مدرنیزمه کاتالان که بین سال‌های ۱۸۸۵ و ۱۹۵۰ گسترش یافته، میراث بسیار مهمی در بارسلون است و شمار قابل توجهی از این بناها در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. در این میان کارهای معماری آنتونیو گائودی که در سرتاسر شهر آن‌ها را می‌توان یافت، قابل توجه است. بهترین بنا و معروف‌ترین کار او کلیسای ناتمام ساگرادا فامیلیا است که از سال ۱۸۸۲ در دست ساخت بوده و هزینه‌های آن از کمک‌های شخصی تأمین می‌شود، زمان پایان ساخت این بنا ۲۰۲۶ برآورد شده‌است.

بناهای تاریخی[ویرایش]

موزه‌ها[ویرایش]

بارسلون دارای موزه‌ها زیادیست که موضوعات و محدوده‌های مختلفی را پوشش می‌دهند. موزه ملی هنر کاتالونیا که به سبب دارا بودن مجموعه بسیار خوبش در زمینه هنر رمانسک شهرت دارد یا موزه هنر معاصر بارسلونا که بر روی دوره بعد از جنگ کاتالان و هنر اسپانیایی معطوف است. می‌توان از بنیاد خوآن میرو، موزه پیکاسو و بنیاد آنتونی تاپیس که مجموعه‌های مهمی از این شخصیت‌ها شناخته شده را دربردارند نیز یاد کرد.

برخی از موزه‌ها موضوعات تاریخی را پوشش می‌دهند، نظیر موزه تاریخ شهر، موزه تاریخ کاتالونیا، موزه باستان‌شناسی کاتالونیا، موزه دریانوری بارسلون و موزه شخصی-خصوصی مصری‌ها. موزه اروتیک بارسلون که در این میان یکی از موزه‌های ویژه است و موزه علم کوسموکایخا که در سال ۲۰۰۶ جایزه موزه سال اروپا را دریافت کرد.

پارک‌ها[ویرایش]

ساحل[ویرایش]

دیگر[ویرایش]

دانشگاه

دانشگاه پمپئو فابرا

دانشگاه پمپئو فابرا دانشگاه نسبتاً جوانی است که در سال ۱۹۹۰ در بارسلونا ایجاد شده‌است. نقاط قوت این دانشگاه در ارائهٔ رشته‌های علوم اجتماعی و علوم انسانی، بهداشت و علوم زیستی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

نام‌گذاری این دانشگاه بر اساس نام پمپئو فابرا که یک زبان‌شناس و متخصص زبان کاتالونی بوده، شکل گرفته‌است. این استاد در نقشی که این زبان امروزه در اسپانیا دارد تأثیر به سزایی داشته‌است. کاتالونیایی، زبان رسمی دانشگاه پمپئو فابرا است. دانشجویان آرزو دارند تا زبان کاتالونیایی را یاد بگیرند تا موقعیت‌های فراوان تحصیلی وکاری را در بارسلونا و اطراف پمپئو فابرا داشته باشند. سه دانشکدهٔ دانشگاه در اطراف شهر بارسلونا واقع شده‌اند. «علوم اجتماعی و انسانی» در سیئوتادلا، «بهداشت و علوم زیستی» در مار و «ارتباطات و فناوری اطلاعات» در پولنو هستند.

دانشگاه اتونوموس بارسلونا

دانشکده مرکزی در بلوترا یکی از مکان‌های اصلی صنعتی و فناوری اروپای دور مدیترانه واقع شده‌است و فقط ۲۵ دقیقه با مرکز شهر بارسلونا فاصله دارد. این دانشگاه ۸۷ رشته در مقطع کارشناسی، ۳۱۵ رشته در مقطع ارشد و ۶۸ رشته در مقطع دکترا دارد. در مقطع کارشناسی رشته‌های مدیریت کسب وکار، مدیریت، اقتصاد، تحصیلات ابتدایی و گردشگری کاملاً به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛ و به همین دلیل دانشگاه در این رشته‌ها تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را همواره جذب کرده‌است. دانشگاه اتونوموس بارسلونا همچنین دارای ۱۳ دانشکده شامل علوم زیستی و بیولوژیکی، ارتباطات، هنر و علوم انسانی، پزشکی و ترجمه و تفسیر است.

دانشگاه بارسلونا

دانشگاه بارسلونا یکی از بزرگ‌ترین و در لیست بهترین دانشگاه‌های اسپانیا است و هرساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان اسپانیایی و بین‌المللی است. ۷۳دوره در مقطع کارشناسی، بیش از ۱۴۰ رشته در مقطع ارشد و بیش از ۴۰۰ دوره خاص در مقطع ارشد و دیپلم کارشناسی ارشد و ۴۸ دوره در مقطع دکترا در این دانشگاه ارائه می‌شود. دوره‌های (کسب وکار بین‌الملل و مطالعات زبان انگلیسی) کاملاً به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و پنج تا از دوره‌ها هم تعدادی از واحدهایشان به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

جمعیت‌شناسی[ویرایش]

بر پایه سرشماری سال ۲۰۱۶ شهر بارسلونا ۱٬۶۰۸٬۷۴۶ جمعیت دارد.[۱۰] زبان اسپانیایی پرگویش‌ترین زبان در بارسلونا است (بر پایه آمار زبانی که در سال ۲۰۱۳ توسط دولت کاتالان گرفته شد) و تقریباً توسط همه مردم فهمیده می‌شود. پس از اسپانیایی زبان کاتالانی دومین زبان پرگویش‌در بارسلونا است. این زبان توسط ۹۵٪ مردم فهمیده می‌شود در حالی که ۷۲٫۳٪ می‌توانند آن را سخن بگویند و ۷۹٪ می‌توانند بخوانند و ۵۳٪ می‌توانند بنویسند.[۱۱]

اقتصاد[ویرایش]

بندر بارسلون یکی از مهم‌ترین بنادر اروپا محسوب می‌شود. و سالانه میلیون‌ها یورو در این بندر معاملات و نقل و انتقال کالا صورت می‌پذیرد.

فرهنگ[ویرایش]

سرگرمی و هنرهای نمایشی[ویرایش]

داخل گران تئاتر دل لیسئو

بارسلون اماکن زیادی برای موسیقی زنده و تئاتر دارد. از بین این اماکن، اماکن شناخته شده‌ای نظیر سالن اپرا گران تئاتر دل لیسئو، تئاتر ملی کاتالونیا، تئاتر لیور و سالن موسیقی قصر موسیقی کاتالان شایان ذکر هستند. همچنین بارسلون خانه ارکستر سمفونیک ملی کاتالونیا و بارسلون موسوم به اوبی‌سی (به انگلیسی: OBC) است که بزرگترین ارکستر سمفونیک کاتالونیا نیز محسوب می‌شود.[۱۲]

رسانه[ویرایش]

ال پریودیکو دی کاتالونیا (با نسخه‌های زبان کاتالان و زبان اسپانیایی) و لا ونگوردیا (زبان اسپانیایی) روزنامه‌های اصلی صبح بارسلون هستند. همچنین اسپورت و موندو دپورتیو با موضوع ورزش دیگر روزنامه‌های اصلی صبح هستند که به زبان اسپانیایی و توسط شرکت‌های مختلفی منتشر می‌شوند.

ورزش[ویرایش]

تصویری از ورزشگاه نیوکمپ

بارسلونا تاکنون برگزارکننده مسابقات سطح بالایی نظیر بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۲[۱۳] و جام جهانی فوتبال ۱۹۸۲[۱۴] بوده‌است و همچنین می‌توان از دو بار میزبانی یوروبسکت، یکبار بازی‌های ورزش‌های آبی قهرمانی جهان ۲۰۰۳ و بازی‌های دو و میدانی قهرمانی اروپا ۲۰۱۲ نیز یادکرد.

باشگاه بارسلونا باشگاه ورزشی این شهر است که بیشتر بخاطر تیم فوتبال آن شهرت جهانی دارد. تیم فوتبال بارسلونا یکی از سه تیمی است که هرگز به دسته‌ای پایین‌تر از لالیگا سقوط نکرده‌است، و نیز با ۲۵ قهرمانی در لالیگا، ۳۰ قهرمانی در جام حذفی، ۱۳ قهرمانی در سوپرکاپ و ۲ قهرمانی در لیگ کاپ، پرافتخارترین تیم اسپانیا به همراه رئال مادرید است. آن‌ها همچنین با بردن در مجموع ۱۷ عنوان اصلی در اروپا، یکی از موفق‌ترین تیم‌های حاضر در اروپا می‌باشند.[۱۵] ۵ قهرمانی در لیگ قهرمانان، ۳ قهرمانی در جام یوفا، ۴ قهرمانی در جام در جام اروپا و ۵ قهرمانی در سوپرکاپ اروپا دستاورد بارسلونا در اروپا تا به امروز می‌باشد. در سال ۲۰۰۹، بارسلونا موفق شد اولین باشگاهی باشد که سه‌گانه لالیگا، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان باشگاه‌های اروپا را به دست می‌آورد (بارسلونا در سال ۲۰۱۵ هم توانست این ۳ گانه را بدست آورد). همچنین بارسلونا تنها تیمی است که از سال ۱۹۵۵ همواره در جام باشگاه‌های اروپا حاضر بوده‌است. استادیوم باشگاه نوکمپ نام دارد، که با گنجایش ۹۸٫۷۷۲ تماشاگر، بزرگترین استادیوم در اروپاست. بارسلونا از درجه بالایی از محبوبیت برخوردار است، حدود ۲۵٫۷٪ مردم اسپانیا طرفدار بارسلونا هستند[۱۶] و این در حالیست که بر اساس بررسی ای که اخیراً انجام شد، بارسلونا با دارا بودن ۴۴٫۲ میلیون هوادار در اروپا، پرطرفدارترین تیم حاضر در اروپا نیز هست.[۱۷]

حمل و نقل[ویرایش]

فرودگاه[ویرایش]

تصویری از ورودی ترمینال T1 فرودگاه بارسلونا

فرودگاه بارسلونا در منطقه ال پرات دی لیوبرگات در فاصله ۱۷ کیلومتری مرکز شهر بارسلون واقع شده‌است. این فرودگاه دومین فرودگاه بزرگ اسپانیا و بزرگترین فرودگاه کنار دریای مدیترانه است. فرودگاه بارسلون مرکز فعالیت شرکت هواپیمایی ویولینگ، اسپن ایر و ایر اروپا است. پروازهای این فرودگاه غالباً داخلی یا مقاصدی در اروپا می‌باشد، اگرچه برخی شرکت‌های هواپیمایی پروازهایی به مقاصد دیگر دنیا نظیر آمریکای لاتین، ایالات متحده و آسیا نیز دارند. فرودگاه از طریق بزرگراه، اتوبوس و قطار شهری به شهر ارتباط دارد.

فرودگاه سابادل فرودگاه کوچک و دیگر فرودگاه بارسلون است که در نزدیکی منطقه سابادل قرار دارد. این فرودگاه به آموزش خلبانی، پروازهای تجاری و پروازهای خصوصی اختصاص دارد. همچنین برخی از شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت مثل ترانساویا.کام و ریان ایر از فرودگاه خرونا واقع در ۹۰ کیلومتری شمال بارسلون یا فرودگاه رئوس در ۷۷ کیلومتری جنوب بارسلون استفاده می‌کنند.

بندر[ویرایش]

حمل و نقل عمومی[ویرایش]

راه‌آهن[ویرایش]

بارسلونا پایگاه اصلی آرای‌ان‌اف‌ای(به انگلیسی: RENFE)، راه‌آهن اسپانیا است. مرکز اصلی قطار درون‌شهری بارسلونا ایستگاه بارسلونا-سنت می‌باشد. سیستم قطار سریع‌السیر ای‌وی‌ای (به انگلیسی: AVE) که توانایی حرکت با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت را داراست، بارسلونا را به مادرید متصل می‌کند. در مجموع بارسلونا دارای خطوط قطار سریع‌السیر به شهرهای اصلی اسپانیا است. در سال ۲۰۱۲ نیز خط راه‌آهن پرسرعت بارسلونا به فرانسه راه‌اندازی می‌شود.

مترو[ویرایش]

متروی بارسلون در سال ۱۹۲۴ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۱۲ خط و ۱۸۰ ایستگاه می‌باشد، این مترو از قدیمی‌ترین متروهای جهان محسوب می‌شود.

شهرهای خواهرخوانده[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Emerita: Revista de Lingüística y Filología clasica 11 (1943), p.468
 2. Ptolemy, ii. 6. § 8
 3. Rufus Festus Avienus Ora Maritima " et Barcilonum amoena sedes ditium. " v514
 4. "Online Etymology Dictionary". Etymonline.com. Retrieved 2010-06-14.
 5. Oros. vii. 143; Miñano, Diccion. vol. i. p. 391; Auson. Epist. xxiv. 68, 69, Punica Barcino
 6. Plin. iii. 3. s.  4
 7. Inscr. ap. Gruter, p. 426, nos. 5, 6.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ "Barcelona". Gran Enciclopèdia Catalana. 3. Barcelona: Edicions 62. 1971. pp. 193–229. Unknown parameter |month= ignored (help)
 9. "11 Barcelona.indd" (PDF). Archived from the original (PDF) on 20 February 2012. Retrieved 2010-06-26.
 10. "Ajuntament de Barcelona - Population, household and homes statistics", retrieved 12 June 2017.
 11. Departament d'Estadística. Ajuntament de Barcelona (2011). "Coneixement del català: Evolució de les característiques de la població de Barcelona (Knowledge of Catalan in Barcelona)". Ajuntament de Barcelona (به Catalan). Archived from the original on 31 December 2015. Retrieved 13 November 2015.
 12. "L'Auditori: OBC". Auditori.org. Retrieved 2010-06-26.
 13. «Barcelona 1992». دریافت‌شده در ۱۹ مارس ۲۰۱۱.
 14. «History of the World Cup-1982». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ اكتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱۹ مارس ۲۰۱۱. بیش از یک پارامتر |تاریخ بازدید= و |accessdate= داده‌شده است (کمک); تاریخ وارد شده در |archivedate= را بررسی کنید (کمک)
 15. "فوتبال اروپا: باشگاه فوتبال بارسلونا". اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا)([UEFA http://www.uefa.com]). Retrieved 29 May 2008.
 16. "Centro de Investigaciones Sociológicas" (PDF). Retrieved 11 May 2007.
 17. "نتیجه یک بررسی: بارسا محبوب‌ترین باشگاه، انگلیس، اسپانیا را به زیر کشید". وبگاه [earthtimes http://www.earthtimes.org]. 2009. Retrieved 11 February 2009.
 18. List of Busan's sister cities, Busan Metropolitan City; (انگلیسی) [۱], (کره‌ای) [۲]
 19. "São Paulo – Sister Cities Program". 2005–2008 Fiscolegis – Todos os direitos reservados Editora de publicações periodicas – LTDA / 2008 City of São Paulo. Archived from the original on 20 August 2010. Retrieved 2008-12-09.
 20. «Prefeitura.Sp – Descentralized Cooperation». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ دسامبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۱.
 21. "International Relations – São Paulo City Hall – Official Sister Cities". Prefeitura.sp.gov.br. Retrieved 2010-06-26.
 22. «Noticias - Sevilla Y Barcelona Colaborarán Estrechamente Para Difundir Los Valores Del Fórum». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئن ۲۰۰۴. دریافت‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۱.
 23. "Saint Petersburg in figures – International and Interregional Ties". Saint Petersburg City Government. Archived from the original on 24 February 2009. Retrieved 2008-07-14.
 24. "Miasta partnerskie i zaprzyjaźnione – Twin cities and partnerships". Archived from the original on 23 July 2013. Retrieved 2010-08-20.
 25. "Sister City, Friendly City, Friendship & Cooperation City" (به Japanese). 2007–2009 City of Kobe. Archived from the original on ۱۶ اكتبر ۲۰۰۷. Retrieved 2009-07-14. Check date values in: |archivedate= (help); External link in |publisher= (help)
 26. "Sister Cities of Istanbul". Retrieved 2009-07-01.
 27. Erdem, Selim Efe (2009-07-01). "İstanbul'a 49 kardeş" (به Turkish). Radikal. Retrieved 2009-07-22. 49 sister cities in 2003
 28. "Dublin City Council: Facts about Dublin City". 2006–2009 Dublin City Council. Archived from the original on 10 April 2014. Retrieved 2009-07-14.
 29. daenet d.o.o. "Sarajevo Official Web Site: Sister cities". Sarajevo.ba. Retrieved 2009-05-06.
 30. Twinning Cities Agreements UAE Official Website
 31. UAEinteract.com. "Twinning agreement brings a taste of Spain to Dubai UAE – The Official Web Site – News". Uaeinteract.com. Archived from the original on 30 May 2013. Retrieved 2009-07-14.
 32. "Barcelona team arrives". The Hindu. 2009-01-10. Retrieved 2009-10-13.
 33. "Kerala capital to get a cousin in Europe". arabnews. 2009-01-10. Retrieved 2009-07-31.
 34. "Province eyes investors from Spain – INQUIRER.net, Philippine News for Filipinos". globalnation.inquirer.net. Archived from the original on 6 March 2010. Retrieved 11 March 2010.
 35. "CÁC ĐỊA PHƯƠNG NƯỚC NGOÀI ĐÃ THIẾT LẬP QUAN HỆ HỮU NGHỊ HỢP TÁC VỚI TPHCM". www.mofahcm.gov.vn. 2010-10-09. Retrieved 2011-01-08.
 36. "SF, Barcelona Sign Sister-City Pact". cbs5.com. 2010-07-19. Archived from the original on 24 July 2010. Retrieved 2010-08-24.