سه‌گانه (فوتبال)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سه‌گانه یا سه‌تایی، اصطلاحی است که در ورزش فوتبال، زمانی به کار می‌رود که یک تیم بتواند در سه جام مختلف در یک فصل به قهرمانی برسد. جام‌هایی که معمولاً برای یک سه‌گانه لحاظ می‌شوند شامل رقابت‌های لیگ داخلی، جام حذفی آن منطقه و مسابقات قاره‌ای می‌باشند. جام‌هایی که بعد از تنها یک مسابقه یا یک دیدار رفت و برگشت اهدا می‌شوند (مانند جام کامیونیتی شیلد در انگلستان یا سوپرکاپ اروپا)، معمولاً به عنوان بخشی از سه‌گانه حساب نمی‌شوند.[۱][۲]

برای کامل شدن یک سه‌گانه حالت‌های مختلفی وجود دارد که باشکوه‌ترین و فاخرترین آن‌ها، که گاهی به آن «سه‌گانهٔ قاره‌ای» گفته می‌شود[۳]، شامل قهرمانی در بالاترین سطح لیگ داخلی، جام حذفی و معتبرترین جام بین‌قاره‌ای می‌باشد. نوع دیگر سه‌گانه، «سه‌گانهٔ داخلی» نام دارد که شامل قهرمانی در لیگ و دو جام داخلی می‌باشد.[۴][۵]

پانویس[ویرایش]

  1. «راجا بار دیگر موفقیت را هدف قرار داده است.». فیفا، ۴ ژوئن ۲۰۰۸. بازبینی‌شده در ۲۸ مارس ۲۰۰۹. 
  2. «لیست ده فصل موفقیت‌آمیز». اسکای اسپورتس، ۲۴ مارس ۲۰۰۹. بازبینی‌شده در ۲۸ مارس ۲۰۰۹. 
  3. «راجا بار دیگر موفقیت را هدف قرار داده است.». فیفا، ۴ ژوئن ۲۰۰۸. بازبینی‌شده در ۲۸ مارس ۲۰۰۹. «اصطلاح "سه‌گانهٔ قاره‌ای" در این مقاله به کار رفته‌است.» 
  4. اسپیرز، گراهام. «در شرایطی که رنجرز به کسب سه‌گانهٔ داخلی نزدیک شده‌است، والتر اسمیت خواهان تلاش مضاعف بازیکنان شد.». روزنامه تایمز، ۳۰ ژانویه ۲۰۰۸. بازبینی‌شده در ۲۸ مارس ۲۰۰۹. 
  5. رالستون، گری. «پدرو مندز: کسب سه‌گانهٔ داخلی می‌تواند ناکامی رنجرز در اروپا را جبران کند.». دیلی رکورد، ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۸. بازبینی‌شده در ۲۸ مارس ۲۰۰۹. 

پیوند به بیرون[ویرایش]