بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۴

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان رسمی بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۴
شهر میزبانلس آنجلس، آمریکا
کشورهای شرکت‌کننده۱۴۰
شمار ورزشکاران۶٬۷۹۷
رویدادها۲۲۱ در ۲۳ ورزش
افتتاحیه۲۸ جولای
اختتامیه۱۲ آگوست
افتتاح‌کننده
مشعل
ورزشگاهورزشگاه یادبود کولیسیم لس‌آنجلس

المپیک تابستانی ۱۹۸۴ (در انگلیسی: Games of the XXIII Olympiad) که به‌طور رسمی با نام «بازی‌های المپیاد بیست و سوم» شناخته می‌شود، از ۲۸ ژوئیه ۱۹۸۴ تا ۱۲ اوت ۱۹۸۴ میلادی در شهر لس‌آنجلس[۱] در ایالت کالیفرنیای آمریکا و با حضور ۶٬۷۹۷ ورزشکار زن و مرد از ۱۴۰ کشور جهان و در ۲۳ رشته ورزشی برگزار شد.

انتخاب میزبان[ویرایش]

پس از قتل ورزشکاران اسرائیلی توسط چند فلسطینی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ و بدهی های قابل توجه مالی المپیک ۱۹۷۶ مونترال و تحریم‌های سیاسی، چند شهر تا اواخر دهه ۱۹۷۰ مایل به میزبانی در المپیک تابستانی بودند ولی با این وجود در نهایت تنها دو شهر (تهران و لس آنجلس) برای میزبانی بازی های المپیک ۱۹۸۴ پیشنهادها جدی را ارائه دادند، اما قبل از انتخاب نهایی شهر برنده در سال ۱۹۷۸ ، پیشنهاد میزبانی تهران به دلیل تغییر سیاست های ایران در نتیجه انقلاب در این کشور و تغییر سیستم حکومتی ایران پس گرفته شد.از این رو، روند انتخاب میزبان برای بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۴ شامل یک پیشنهاد نهایی از لس آنجلس بود که کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) آن را پذیرفت و این انتخاب به‌طور رسمی در هشتادمین جلسه IOC در تاریخ ۱۸ مه ۱۹۷۸ در آتن انجام شد.

لس آنجلس برای اخذ میزبانی دو دوره بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۷۶ و ۱۹۸۰ ناموفق بود. کمیته المپیک ایالات متحده آمریکا (USOC) از سال ۱۹۴۴ حداقل یک پیشنهاد برای هر دوره المپیک ارسال کرده بود ، با این حال از المپیک ۱۹۳۲ لس آنجلس در گرفتن میزبانی بازی‌ها موفق نشده بود.

تحریم بازی‌ها[ویرایش]

اتحاد جماهیر شوروی و برخی از متحدین آن به تلافی تحریم ایالات متحده آمریکا در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ مسکو از شرکت در این دوره از بازی‌ها امتناع کردند. اما جمهوری خلق چین برای اولین بار هیئت ورزشی خود را عازم بازی‌های المپیک نمود.[۲]

ورزش‌ها[ویرایش]

ورزش‌های غیررسمی[ویرایش]

کشورهای شرکت کننده[ویرایش]

جدول مدال‌ها[ویرایش]

 رتبه  کشورها طلا نقره برنز مجموع
۱  ایالات متحده آمریکا (میزبان) ۸۳ ۶۱ ۳۰ ۱۷۴
۲  رومانی ۲۰ ۱۶ ۱۷ ۵۳
۳  آلمان غربی ۱۷ ۱۹ ۲۳ ۵۹
۴  چین ۱۵ ۸ ۹ ۳۲
۵  ایتالیا ۱۴ ۶ ۱۲ ۳۲
۶  کانادا ۱۰ ۱۸ ۱۶ ۴۴
۷  ژاپن ۱۰ ۸ ۱۴ ۳۲
۸  نیوزیلند ۸ ۱ ۲ ۱۱
۹  یوگسلاوی ۷ ۴ ۷ ۱۸
۱۰  کره جنوبی ۶ ۶ ۷ ۱۹

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Los Angeles Adventures: Activities That Will Leave You Speechless". Archived from the original on 27 May 2023. Retrieved 27 May 2023.
  2. نگاهی به تاریخچه حضور ایران در بازیهای المپیک (بی‌بی‌سی فارسی)