دبیرستان ادب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۲°۳۹′۹.۱۷″ شمالی ۵۱°۴۰′۲۶.۲۱″ شرقی / ۳۲.۶۵۲۵۴۷۲°شمالی ۵۱.۶۷۳۹۴۷۲°شرقی / 32.6525472; 51.6739472

دبیرستان ادب
موقعیت
اصفهان، بلوار هشت بهشت، رو به روی سازمان آموزش و پرورش
اطلاعات
نوع مدرسه هیئت امنایی
مدیر مؤمنی

دبیرستان ادب از دبیرستان‌های قدیمی اصفهان است که توسط کشیش رابرت بروس در حدود سال ۱۲۴۹ (خورشیدی)، در محله جلفای اصفهان به عنوان مدرسه و سپس کالج بنیان نهاده شد.

تاریخچه[ویرایش]

شالوده تأسیس این دبیرستان توسط دکتر بروس انگلیسی در حدود سال ۱۲۴۹ (خورشیدی)/(۱۸۷۰ میلادی) در محله جلفای اصفهان بنیان نهاده شد. پس از دکتر بروس، اسقف استیورت در سال ۱۲۷۲ (خورشیدی) کالج را از جلفا به خانه امین الشریعه واقع در چهار سوق شیرازی‌ها (نام کنونی: خیابان هشت بهشت) منتقل کرد.[۱] پس از اسقف استیورت در سال ۱۳۰۰ (خورشیدی) آقایان الیس و واکر ولینتن به ریاست رسیدند.

ساختمان کالج در سال ۱۳۰۲ (خورشیدی) بازسازی شد و اسقف استیورت مموریل کالج نامیده شد. در سال ۱۳۱۲ به دستور رضا شاه نام استیورت مموریل کالج به دبیرستان ادب تغییر یافت. دبیرستان ادب و دبیرستان بهشت آیین و ده‌ها مدرسه دیگر که مدارس ممتاز ایران به‌شمار می‌آیند طی قراردادی به مبلغ ۲۰۰۰۰ لیره استرلینگ به صورت اقساط به وزارت فرهنگ دولت شاهنشاهی واگذار می‌گردد و سند رسمی تنظیم شده در سال ۱۳۱۹ (خورشیدی) که در وزارت خارجه موجود است گویای تاریخ شفاف می‌باشد.

طبق امریه دولت ایران درسال ۱۳۱۹ (خورشیدی) که تمامی مدارس خارجی باید بسته شود پس از مذاکراتی دبیرستان ادب با اثاثه‌اش به دولت ایران فروخته شد و از آن به بعد تحت نظر مستقیم وزارت فرهنگ قرار گرفت. اسقف تامسن و آیلیف آخرین رؤسای دبیرستان بودند و تا سال ۱۳۱۹ (خورشیدی) که دبیرستان به وزارت فرهنگ منتقل شد در این مقام باقی بودند. در سال ۱۳۱۹ (خورشیدی) از طرف اداره فرهنگ که ریاست آن با دکتر مهدی بیاتی بود منصور منصوری که یکی از کارمندان لایق و دانشمند فرهنگ بود به ریاست دبیرستان و حسین عریضی به عنوان معاون انتخاب شدند. پس از انقلاب نام این دبیرستان به دبیرستان شهدای ادب تغییر کرد. با پایان یافتن دوره مدیریت شیشه گر و ادغام دبیرستان شهدای ادب ۲ با دبیرستان شهدای ادب ۱ در تاریخ ۲/۳/۹۰ با صدور ابلاغ جدید مجید پاک دل نیا به عنوان مدیر دبیرستان منصوب شد.

تاریخچه کتابخانه دبیرستان ادب[ویرایش]

کارهای آموزشی میسیون‌ها و مبلغین کلیسای پروتستان انگلستان در ربع اول قرن نوزدهم در جنوب ایران، با تأسیس مدارس دخترانه و پسرانه در جلفای اصفهان آغاز شد.

در سال ۱۲۷۳ (خورشیدی) اسقف استیورت که در آن زمان کشیش بود، مدرسه را از جلفا به خانهٔ امین الشریعه واقع در چهارسوق شیرازی‌ها و بعد به خانه‌ای واقع در خیابان پشت مطبخ و در سال ۱۲۹۳ شمسی به عمارت جدید به نام «استیورت مموریل کالج»انتقال داد. در سال ۱۳۰۱ شمسی اسقف تامسن نسبت به ساخت عمارت شبانه‌روزی آن اقدام نمود. مدرسه با حدود ۲۵ محصل و داشتن عمارت کوچک کتابخانه و قرائت‌خانه به کار خود ادامه داد.

در سال ۱۳۱۲ شمسی به دستور رضاشاه، نام «استیورت مموریل کالج» به «دبیرستان ادب» تغییر می‌یابد و منصور منصوری و سپس بدر الدین کتابی از فرهنگیان شایسته و باتقوای وزارت فرهنگ، مدیریت مدرسه را به عهده گرفتند.

کتابخانه کالج اصفهان (دبیرستان ادب)[ویرایش]

کتابخانه کالج اصفهان، یکی از مهمترین مخازن کتب انگلیسی است، که در جنوب ایران وجود دارد و حقا می‌تواند مورد استفاده جوانان تحصیل کرده کشور قرار گیرد.

این مؤسسه در دو شعبه فعال است. یکی فروش کتب درسی و غیردرسی، لوازم التحریر شاگردان و کتب انگلیسی برای سایر مراجعین؛ و دیگری بخش امانت دادن کتاب به محصلین و معلمین کالج و اشخاص متفرقه. این کتابخانه در گذشته شعبه‌ای از کالج بود، که فقط محصلین می‌توانستند از آن استفاده نموده و کتب تحصیلی خود را از آنجا خریداری نمایند.

پس از مراجعت، مدیر کالج مذکور از انگلستان، یکی از نتایج مسافرت وی که تأسیس این کتابخانه بود، به انجام رسید چرا که یک نفر از معارف پژوهان انگلستان، مبلغی برای هزینه ساختمان این کتابخانه ارسال نمود که در پاییز همان سال عمارت مورد بحث (چهار اتاق تقریباً وسیع) به اتمام رسید؛ و در نتیجه کلیه کتب و ذخایری که در کتابخانهٔ قدیمی بود، به محل جدید انتقال یافته و کتابخانه قدیم نیز به صورت کتابخانه کنونی تبدیل شد.

مزایایی که این مؤسسه دارد از این قرار است:

۱-برای استفادهٔ عمومی تأسیس گردیده و همه می‌توانند، با کسب اطمینان مدیر کتابخانه هر کتابی را که مورد احتیاج باشد از این کتابخانه به امانت گرفته و سپس بازگردانند.

۲-این مؤسسه کتب و لوازم التحریر محصلین را به قیمت مناسب از انگلستان به‌طور مستقیم وارد نموده و فقط مقدار کمی حق‌العمل، به نفع کتابخانه، از خریدار دریافت می‌نماید و به‌طوری‌که مدیر کتابخانه اظهار می‌داشت، کتب و لوازم التحریری را زمانی که پوند به قیمت شش تومان از طرف بانک‌ها تهیه می‌شد، خریداری کرده‌اند، اکنون هم به همان ۳قیمت به فروش می‌رسانند، و باید یادآور شد که این کار، کمکی مهم از طرف مؤسسه به محصلین کالج و سایر مشتریان آن می‌باشد.

۳-این مؤسسه تصمیم دارد در صورت موافقت و مساعدت کارکنان سایر مدارس اصفهان، کلیهٔ کتب فرانسهٔ مدارس مذکور را هم به نازل‌ترین قیمت به‌طور مستقیم از پاریس وارد کرده و در دسترس محصلین آن بگذارد.

۴-سفارش‌ها واصله از مرکز ولایات را نیز قبول و فقط اجرت پست را به قیمت معمول اضافه نماید. قبل از این که بنای فعلی کتابخانه به اتمام برسد و کتب کتابخانه کالج، به عمارت فعلی منتقل شود، چندین مخزن کتب انگلیسی فارسی و ارمنی در این مدرسه موجود بود، ولی چون مخازن مزبور سرپرستی جدی نداشت، همیشه کتب آن متفرق و مفقود می‌شد امّا پس از تأسیس عمارت فعلی و انتقال کتب مخازن مذکور به آنجا از طرف سرپرست فعلی آن، صورتی از تمامی کتابهای موجود برداشته شده و به ترتیب حروف الفبا اسامی آن‌ها و اسامی مؤلفین، در دفتری جداگانه ثبت و برای راهنمایی مشترکین کتابخانه از آن استفاده می‌شود. علاوه بر این کتب متفرقه را به قسمت‌های مختلف طبقه‌بندی نموده و برای هر موضوعی بخشی از اتاق اختصاص داده شده‌است. کتب موجود قریب یک هزار و پانصد جلد می‌باشد که در هفت موضوع، تاریخ و جغرافیا، تعلیم و تربیت، اخلاق، تاریخ طبیعی و سیاسی، ادبیات، دائرةالمعارف و داستان تقسیم شده‌است.

مدیران از آغاز تاکنون[ویرایش]

مدیران: تامسون، ایلیف، منصور منصوری، بدرالدین کتابی، حسین عریضی، ابراهیم هورفر، دکتر ابراهیم نیلفروشان، حسین مصاحبی، رضا سیدالاسلامی، تقی بهدادفر، حسام قاضی، حسینعلی بهدادفر، سید مجید عاملیان، علیرضا مجلسی، ناصر منوچهری، اشرفی، قیصری، شیشه گر، محمد علی پوربافرانی، مهدیان، پاکدل نیا، مومنی.

چند تن از مدیران قدیمی دبیرستان ادب

کادر فعلی دبیرستان[ویرایش]

ردیف نام و نام خانوادگی سمت ردیف نام و نام خانوادگی سمت
۱ مؤمنی مدیر ۹ معاون اجرایی
۲ کاظمی معاون آموزشی کلاس‌های چهارم ۱۰ قدیرعلی جعفری معاون اجرایی
۳ سرتیپی معاون آموزشی کلاس‌های سوم ۱۰ محمدرضا ثالثی حسابدار
۴ طباطبایی معاون آموزشی کلاس‌های دهم ریاضی ۱۱ حسن صفایی مرام خدمتگزار
۶ طباطبایی معاون پرورشی ۱۳ رضا سوسنی سرایدار
۷ شاهمرادی معاون پرورشی
۸ کریمی معاون فناوری

گردهمایی دانش آموختگان[ویرایش]

اردیبهشت هر سال، کارکنان و فارغ التحصیلان قدیمی دبیرستان، گرد هم می‌آیند و با بیان خاطرات گذشته، یاد آن دوران بیاد ماندنی را گرامی می‌دارند. ضمناً این جشن از ساعت شش بعد از ظهر آغاز می‌گردد و روز آن از طریق وبسایت دبیرستان ادب در فروردین ماه به اطلاع می‌رسد.

دانش‌آموخته گان سرشناس[ویرایش]

بهرام صادقی
رضا ارحام صدر
حمید مصدق
حسن کامشاد
حسن کسایی
هوشمند عقیلی
داریوش فروهر
محمدعلی کشاورز
حامد کمیلی
پرویز مشرف
محمد حقوقی
هوشنگ گلشیری
منوچهر بدیعی
منصور ابراهیم‌زاده
اسماعیل بابلیان
بهمن رییسی دهکردی
حسین موسوی زاده
محمدعلی بدری زاده
محمود اسلامیان
مهدی جمالی‌نژاد
علی‌اصغر غروی
حسین خرازی
مجید شریف واقفی
ابراهیم اسرافیلیان
حسن شماعی زاده
منصور معظمی
جهانبخش پازوکی
جهانگیر فروهر

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. “EPISCOPAL”. Encyclopaedia Iranica. Last Updated: December 15, 2011. Retrieved 2016-08-03. 
  2. «فصلنامه آموزه». بانک اطلاعات نشريات کشور. magiran.com. بازبینی‌شده در 2016-08-03. 
  3. «فصلنامه فرهنگ اصفهان». بانک اطلاعات نشريات کشور. magiran.com. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۰۳. 
  4. «فرهنگ اصفهان-پایگاه مجلات تخصصی نور». بازبینی‌شده در 2017-10-19. 
  5. «یادنامه ادب». پايگاه اطلاع رسانى كتابخانه‌هاي ايران. مؤسسه علمی - فرهنگی دارالحدیث. بازبینی‌شده در 2016-08-03.