اورخان یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اورخان اول)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Osmanli-nisani.svg   
غازی سلطان اورخان خان اول
سلطان اورخان غازی
سلطان اورخان بیگ
سلطان امپراتوری عثمانی
غازی
بیگ
نگاره‌ای از سلطان اورخان اول
Tughra of Orhan.JPG
سلطنت۱۳۲۶–۱۳۶۲
نام کاملاورخان یکم
زادهٔ۱۲۸۱
زادگاهسوگوت
درگذشتهٔ۱۳۶۲ (۸۰–۸۱ سال)
مدفون دربورسا، آرامگاه اورخان غازی
پیشینعثمان یکم
پسینمراد یکم
همسرنیلوفر خاتون
آسپورچا خاتون
تئودورا خاتون
افتاندیسه خاتون
بایلون خاتون
ماریا خاتون
خاندان سلطنتیخاندان عثمانی
خانداندودمان عثمانی
پدرعثمان یکم
والده سلطانمالحون خاتون
فرزندانسلیمان پاشا
مراد یکم
شاهزاده ابراهیم
شاهزاده خلیل
شاهزاده سلطان
شاهزاده قاسم
شاهزاده ایوب
فاطمه خاتون
خدیجه خاتون

اورخان یکم معروف به اورخان غازی یا اورخان بیگ پسر عثمان اول و دومین حاکم امپراتوری عثمانی بود که در سال‌های ۱۲۸۴ تا ۱۳۵۹ میلادی حکومت داشت. اورخان با ضرب سکه و خواندن خطبه‌های نماز جمعه به نام خود، خلافت خود را اعلام نمود. اورخان پس از رسیدن به سلطنت، به سوی دریای مرمره حرکت کرد و در سال ۱۳۲۸ میلادی با امپراتور آندرونیکوس سوم وارد جنگ شد، در این جنگ سپاه امپراتور بیزانس در پلکانون شکست خورد. اورخان سپس بخش عمده شبه‌جزیره نباره و سواحل خلیج نیکومدیا را تا یالووا در جنوب که شهرهای گبزه و اسکی‌شهر را شامل می‌شدند؛ تسخیر کرد و خود نیقیه را در سال ۱۳۳۱ میلادی، محاصره و اشغال نمود.

اورخان سرزمین‌های باقی‌مانده بیزانس در شمال غرب آناتولی را به تصرف خود درآورد که مهم‌ترین آن‌ها تصرف ایزمیت در سال ۱۳۳۷ میلادی و تصرف سکوتاری در سال ۱۳۳۸ بود. اورخان همچنین با تسلط بر قلمرو عمرخان در حوالی گوینوق، در دریای مرمره، و همچنین بر تمامی امیرنشین قراسی در غرب، موقعیت خود را تحکیم کرد.

سلطنت[ویرایش]

در سال ۷۲۶ هجری، عثمان در بستر مرگ خود زمین‌گیر شد. اورخان فرزند ارشد وی همراه۶ نفر از علماء، مشایخ و بزرگان هم‌رزم عثمان بر بالین وی حاضر شدند. سلطان عثمان که مردی دین‌دوست وعلاقه‌مند به عرفان بود با حضور ۶ نفر مورد اشاره به اورخان وصیت کرد که از شریعت مطهرهٔ اسلام دفاع و به عدل با مردم رفتار کند. او سپس وصیت کرد بعد از مرگ، جسدش را به شهر تازه فتح‌شدهٔ بورسا منتقل و در بورسا دفن کنند. چندی از وصیت وی نگذشت که جان به جان‌آفرین سپرد و بعد از دفن، دفتر ماترک وی را در کنار قبرش نگهداری کردند. مجموع دارایی وی یک استکان و قاشق و یک عدد نمکدان و یک دست لباس و یک دست لحاف و یک عمامه و چند شمشیر بود به‌اضافهٔ یک طبل و یک جفت تسبیح اهداییِ سلطان علاءالدین سلجوقی که بعد از فتح شهر قره‌حصار به وی هدیه شده‌بود. در سال ۷۲۶ و بعد از فوت عثمان، اورخان قدرت را به دست گرفت و برادرش علاءالدین معاونت او را پذیرفت و در سازماندهی ارتش عثمانی کارش را شروع کرد. اورخان به‌مدت ۳۵ سال، از سال ۷۲۶ تا ۷۶۱ ق قدرت را در دست داشت.

نگارخانه[ویرایش]

پادشاه قبلی:
عثمان غازی | width="40%" align="center" style="background: #00BFFF; color: white;" | اورخان غازی

امپراتور عثمانی

۱۲۸۱ – ۱۳۶۲ میلادی

 اسامی سلاطین امپراتوری عثمانی
جانشین:
مراد خان اول

منابع[ویرایش]

  • شاو استانفورد (۱۳۷۰تاریخ امپراتوری عثمانی، ترجمهٔ محمود رمضان‌زاده، مشهد: آستان قدس رضوی