Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «دانشگاه علوم اقتصادی»

جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB
(منبع؟)
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با استفاده از AWB)
دکتر حسینی مدیرکل دفتر گسترش وزارت علوم در این زمینه گفت: این ادغام مورد توافق هر دو دانشگاه بوده و در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به تصویب رسیده‌است.
 
وی در گفت و گوگفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تأسیس دانشگاه علوم اقتصادی افزود: این دانشگاه در دولت قبل و بدون تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی از دانشکده به دانشگاه ارتقاء یافت. در ابتدا قرار بود دانشکده علوم اقتصادی زیرمجموعه یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور قرار گیرد به همین دلیل ماهیت دانشگاه علوم اقتصادی همواره مورد سؤال شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.
 
وی با تأکید بر اینکه ادغام این دانشگاه با یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور از مدت‌ها قبل مورد بحث بود، ادامه داد: سرانجام ادغام این دانشگاه با دانشگاه خوارزمی مورد تأیید قرار گرفت و اما مباحثی مانند ادغام تمام یا بخشی از دانشکده‌ها، مدرکی که به دانشجویان اعطا می‌شود، ساختار و تشکیلات دانشگاه، مسائل مدیریت و اداری دانشگاه و… باید مورد توافق هر دو دانشگاه قرار گیرد و تصمیم‌گیری در این موارد بر عهده دانشگاه‌ها است نه وزارت علوم.
این دانشگاه به عنوان نخستین مرکز آموزشی [[وزارت مالیه]] که بعداً [[وزارت امور اقتصادی و دارایی]] نام گرفت، در سال ۱۳۱۵ بنیانگذاری شد. هدف اصلی آن مرکز در دوره طولانی تحولات ۵۰ ساله خود(۱۳۱۵–۱۳۶۵)، آموزش وتربیت نیروی انسانی ماهر در رده‌های مختلف دانشگاهی بوده‌است، تا آنجا که در بسیاری از آن سال‌ها، اعطای بورس‌های تحصیلی اعزام به خارج از کشور برای دوره کارشناسی [[امور مالی]] و کارشناسی ارشد [[مدیریت مالی]] توسط این دانشگاه صورت گرفته‌است. مجوز تأسیس این دانشگاه با عنوان «دانشکده امور اقتصادی» در شهریور ۱۳۶۶ توسط [[وزارت فرهنگ و آموزش عالی]] و شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر شد. این دانشگاه در سال ۱۳۸۲، با مصوبه شورای عالی اداری از [[وزارت امور اقتصادی و دارایی]] جدا شد و تحت پوشش [[وزارت علوم، تحقیقات و فناوری]] قرار گرفت و به «دانشکده امور اقتصادی» تغییر نام داد. با تغییر مدیریت دانشکده در سال ۱۳۸۴ تغییرات وسیعی در دانشکده بوجود آمد و در سال ۱۳۸۶ به دانشکده[[دانشکده علوم اقتصادی]] تغییر نام داد. در سال ۱۳۸۹ این دانشکده به [[دانشگاه تهران]] و سپس بااعتراض هیئت امناء (هیئت امناء دانشگاه علامه طباطبایی و موافقت وزیر وقت علوم با [[دانشگاه علامه طباطبایی]] ادغام شد.
سپس این دانشکده از دانشگاه علامه طباطبایی منفک شد و با رأی شورای گسترش آموزش عالی به عنوان دانشگاه علوم اقتصادی با سه دانشکده اقتصاد، مدیرت و علوم مالی به کار خود ادامه داد. سرانجام در سال ۱۳۹۳ دانشگاه علوم اقتصادی در [[دانشگاه خوارزمی]] ادغام شد.
{{سخ}} روسایرؤسای این دانشکده بترتیب زمانی عبارتند از: دکترعلی اکبر عرب مازار (۱۳۷۳–۱۳۸۱)، دکتر محمد علی آقایی (۱۳۷۵)، دکتر محمد حسین مهدوی (۱۳۸۱–۱۳۸۳)، خانم دکتر ویدا مجتهدزاده (۱۳۸۳–۱۳۸۴)، دکتر [[مهدی صادقی شاهدانی]] (۱۳۸۴–۱۳۹۲) و دکتر محمدرضا منجذب (۱۳۹۲–۱۳۹۴).
 
== اهم اقدامات انجام شده در دانشگاه علوم اقتصادی طی دهه اخیر ==
۵- افزایش اعضای هیئت علمی از ۱۷ به ۳۸
 
۶- احراز رتبه علمی-پژوهشی مجله"فصلنامه علمی ـ پژوهشی تحقیقات مدل سازیمدل‌سازی اقتصادی "با وب سایت مستقل، راه‌اندازی یک ژورنال به زبان لاتین و سه مجله فارسی دیگر.
 
۷- خرید ۱۲۰۰۰ هزار نسخه کتاب و ۲۰۰۰ نسخه دیجیتال برای دانشگاه
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش