ورزش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ورزش در کودکی فرصتی برای بهبود آمادگی بدن و تعاملات اجتماعی فراهم می‌کند.

ورزش به تمامی گونه‌های فعالیت فیزیکی بدن گفته می‌شود که شرکت کنندگان آن می‌توانند به صورت منظم و سازمان یافته یا گاه به گاه در آن شرکت کنند و از آن برای بهبود تناسب اندامشان یا فراهم آوردن سرگرمی و تفریح بهره ببرند. ورزش می‌تواند به صورت رقابتی برگزار شود که در این صورت باید بر پایهٔ رشته قوانینی که مورد توافق همگان است، یک یا چند برنده در آن مشخص گردد که در این‌گونه ورزش‌ها شرکت کنندگان باید درجه‌ای از توانمندیهای مربوط به آن رشته به ویژه در رده‌های بالاتر را دارا باشند. هم‌اکنون با در نظر گرفتن ورزش‌های تک نفره، صدها رشتهٔ ورزشی وجود دارد. ورزش‌های گروهی می‌تواند افراد را در قالب دو یا چند گروه دسته‌بندی کند و تیم‌ها با هم رقابت کنند. گونه‌هایی از فعالیت‌های غیر فیزیکی وجود دارد که گاهی آن‌ها را به ورزش نسبت می‌دهند؛ برای نمونه می‌توان به ورق‌بازی و بازی‌های تخته‌ای و فکری اشاره کرد.

تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد:

برای نمونه رقابت‌های شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده ویژه مسابقات انجام می‌گیرد یک گونه از ورزش به‌شمار می‌رود در حالی که شنا در یک استخر معمولی یا در دریا یک تفریح شمرده می‌شود. رشته‌های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت‌کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می‌کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده‌است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه‌ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت رسیده‌اند. این یکی دیگر از ویژگی‌های ورزش به‌شمار می‌آید. امروزه ورزش زنان نیز جایگاه ویژه‌ای در مجامع بین‌المللی پیدا کرده‌است.

واژهٔ ورزش که از دیرباز معنای تمرین و ممارست داشت به هنگام تصویب «قانون ورزش اجباری در مدارس» در ۱۶ شهریور ماه ۱۳۰۶ خورشیدی به‌طور رسمی به معنای امروزی وارد قاموس واژگان دولتی ایران شده‌است. توسعهٔ ورزش‌ها با توجه به گذشتهٔ کامل آن‌ها، مطالب مهمی را دربارهٔ دگرگونی‌های اجتماعی و دگرگونی‌های خود ورزش‌ها آشکار می‌نمایند.

تاریخچه[ویرایش]

کشف‌های بسیار مدرنی در فرانسه، آفریقا و استرالیا دربارهٔ هنر غارنشین‌ها وجود دارد (برای نمونه لاسکائوکس) که مربوط به زمان ماقبل تاریخ است اطلاعات زیادی دربارهٔ جشن‌های مذهبی و رفتار انسان‌ها از آن دوران را در دسترس قرار می‌دهد. دانشمندان با کمک تاریخ‌نویسی کربنی دریافته‌اند که پیشینهٔ برخی از این منابع به ۳۰۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. شواهد مستقیم و کافی دربارهٔ ورزش از این منابع به دست نیامده‌است اما می‌توان این برداشت را داشت که فعالیت‌هایی در آن دوران وجود داشته که برابر ورزش در زمان ما می‌شده‌است.

واقعیت‌های هنری و ساختاری وجود دارد که نشان می‌دهد که در ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح چینی‌ها با ورزش و فعالیت‌های شبیه آن سر و کار داشته‌اند. به‌نظر می‌رسد که ورزش ژیمناستیک یکی از ورزش‌های پرطرفدار و عمومی در چین باستان بوده‌است. آثار باقی‌مانده از فرعونها نشان می‌دهد که تعداد زیادی از ورزش‌ها، شامل شنا و ماهیگیری، به‌طور کامل گسترش یافته و تکمیل شده بود و به‌طور منظمی در چندین هزار سال قبل در مصر باستان انجام می‌شده‌اند. سایر ورزش‌های مصر باستان شامل پرتاب نیزه، پرش ارتفاع و کشتی گرفتن بود. ورزش‌های ایران یا پرشیای باستان مانند هنر نظامی ایرانیان در زمان زرتشتیان ارتباط نزدیکی با مهارت‌های دفاعی و رزمی جنگی داشت. از رشته‌های ورزشی دیگری که در پرشیا رواج داشت از چوگان و شمشیربازی سوار بر اسب می‌توان نام برد. در اروپا، علائم باقی‌مانده از ایرلند باستان شمایلی از آماده کردن جنگاوران برای جنگ را نشان می‌دهد که یادآور ورزش هاکی ایرلندی در عصر حاضر است. پیشینه این تصاویر به ۱۳ قرن قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

شمار زیادی از رشته‌های ورزشی از قبیل، کشتی، دو، بوکس، پرتاب نیزه، پرتاب دیسک، راندن گاری در زمان یونان باستان وجود داشته‌اند. این فعالیت‌ها ارتباط فرهنگ نظامی و توسعه ورزش در یونان باستان را نشان می‌دهد. از زمانی که یونانی‌ها المپیک را به وجود آوردند، ورزش بخشی از فرهنگ این کشور شده‌است. بازی‌های المپیک در ابتدا هر چهار سال یکبار در المپیا (دهکده کوچکی در پلئوپونس) برگزار می‌شده‌است. از آن روزگار تا زمان حال این ورزش‌ها به‌شکل فزاینده‌ای سازمان یافته‌تر شده‌اند و مقررات ویژه‌ای برای آن‌ها تدوین شده‌است. صنعتی شدن زمان استراحت و تفریح بیشتری برای شهروندان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه فراهم کرده و باعث شده مدت زمان بیشتری برای ورزش صرف کنند. چه به‌عنوان تماشاچی مسابقه‌های هیجان‌انگیز ورزشی و چه به‌عنوان شرکت‌کننده در این‌گونه رقابت‌ها. این گرایش‌ها و تمایل‌ها با کارایی مد یا وسایل ارتباط جمعی گسترده و ارتباطات جهانی وسیع ادامه دارد. حرفه‌ای شدن در یک ورزش یک مورد و امتیاز خاصی شده و بعلاوه بودن آن‌ها محبوبیت و مردمی بودن ورزش‌ها را افزایش داده‌است، تا آن جا که طرفداران ورزش‌ها شروع به تبلیغ و نمایش ورزشکاران حرفه‌ای از طریق رادیو، تلویزیون و اینترنت کرده‌اند—که همه آن‌ها در تمرین‌ها و رقابت‌های ورزشی با ورزش‌های آماتور شرکت و نقش دارند. فوتبال محبوب‌ترین و مردمی‌ترین ورزش در سطح جهان است.

ایران باستان[ویرایش]

آریایی‌ها یکی از شعب مردمان هند و اروپایی بودند. برخی از باستان شناسان معتقدند که ساکنان اولیه آریان‌ها یا آریایی‌ها در قسمت شرقی و جنوب شرقی دریای خزر بوده و برخی دیگر آن‌ها را به مردمان قفقازیه که به قسمت‌های جنوبی خزر آمده‌اند نسبت می‌دهند. ایشان سربازانی را تشکیل می‌دادند که می‌بایست یک روز جانشین امرایی بشوند که خود در خدمت ایشان بودند؛ بنابراین آریان‌ها مردمانی قوی، سلحشور و صحرا گرد بوده و کار عمده‌شان پرورش حیوانات اهلی و شکار و سواری و تیراندازی بوده‌است. ورزش و تقویت قوای بدنی و مهارت در جنگ و سواری و تیراندازی و راهپیمایی از اصول متداول این مردم بوده‌است قومی که دائماً در حال کوچیدن و منازعه با بومی‌های محلی بوده و به قهر و غلبه زمین‌ها و کشتزارها را تصاحب می‌کرده قطعاً باید چالاک و سلحشور و بردبار و قوی‌اندام باشند.
این مردم به تدریج شهرنشین شده و ده و شهر و قصبه به وجود آورده‌اند از وقتی که آریان‌ها شهرنشین شدند همیشه مورد هجوم شعبه دیگر آریایی‌ها – سکاها واقع شدند. قبل از تشکیل دولت ماد، آریان‌ها به شکل ملوک الطوایفی می‌زیسته و رئیس هر خانواده با قدرت کامل خانواده را اداره می‌کرد، و در مواقع جنگ یکی از رؤسای این خانواده فرماندهی لشکر را به عهده می‌گرفتند که بعداً مقام سلطنت از همین اختیارات به وجود آمد. در آن زمان هیچ‌یک از امراء و سلاطین قدرت رئیس خانواده را تهدید نمی‌کردند.

از قرن نهم قبل از میلاد سه تیره بزرگ آریایی در سرزمین ایران به حکومت رسیدند، در مشرق باختری‌ها، در مغرب مادها و در جنوب پارس‌ها. آنچه از اخلاق و آداب این زمان روشن است حالت آمادگی قوم آریایی برای حرکت و جنگ و دفاع بوده و در این عصر کشت غلات کاملاً مرسوم شده و در دهات و قصبات مزارع رونق بیشتری یافتند. تربیت حیوانات اهلی را عملی ساخته و اسب و سگ از نظر فوایدی که در جنگ و سفر و حضر و نگهبانی رمه و گله داشتند بیشتر اهمیت داشت.

روحیه ورزشکاری[ویرایش]

تحریک و تحرک بخشیدن به ورزش‌ها اغلب یک حالت و وسیله بیاد ماندنی نمی‌باشد. برای مثال، پیشقدمان دریانوردی و قایق‌رانی اغلب می‌گفتند که اغلب مسابقه قایق‌های باد شونده به معنی تحریک بخشیدن به مهارت‌های یادگیرندگان قایق‌رانی و دریانوردی است. اما با وجود این، اغلب مهارت‌های محرک برای افزایش قابلیت کارایی و عملکرد در موقع رقابت بیشتر از یادگیری باهم ادغام می‌شوند. روحیه ورزشکاری یک روحیه یا حالتی را بیان می‌کند که از آن فعالیت یا رقابت بخاطر خود آن لذت می‌برند. این حالت عاطفی معروف توسط خبرنگار ورزشی Grantland Rice به این صورت معنی می‌شود که مهم نیست که شما برنده یا بازنده شدید بلکه این مهم است که بازی را انجام داده‌اید. " و شعار المپیک مدرن که توسط بنیان‌گذار آن پییر د کوبرتن این است. مهم‌ترین چیز این نیست که برنده نشدید اما این است که شما شرکت کردید، نمونه‌هایی از بیان این حالت عاطفی مناسب هستند. بیان می‌شود.

اما اغلب فشار برای رقابت یا یک تمایل فردی برای احراز کارایی مانند فشار و زور تکنولوژی می‌تواند بر بازی لذت بخش و رقابت عادلانه توسط شرکت کنندگان تأثیر بگذارد.

افراد مسئول برای فعالیت‌های تفریحی اغلب در جستجوی شناخته شدن و کسب احترام در ورزش‌ها هستند که با پیوستن به فدراسیون ورزش‌ها مانند کمیته بین‌المللی المپیک یا با تشکیل هیئت منظم و قانونی اقدام به این کار می‌کنند. در این صورت ورزش‌ها از حالت تفریحی به حالت رسمی عوض می‌شوند: در ارتباط با اعضای جدید اخیر از قبیل دوچرخه سواران کوهنوردان برفی، و کشتی گیران هستند بعضی از این فعالیت‌ها جنبه عمومی و همگانی دارند اما شکل‌گیری غیر یکسان در فرم‌های مختلف برای مدت زمان طولانی دوام داشته‌است. در حقیقت، مقررات رسمی ورزش‌ها در ارتباط با زندگی مدرن و توسعه فزاینده‌است.

روحیه ورزشکاری، تحت هر اسمی مربوط به رفتار رقابت‌کننده در قبل، در طی و بعد از رقابت می‌باشد. نه تنها اگر یک ورزشکار برنده شود باید روحیه ورزشکاری خوبی داشته باشد و آن را حفظ کند بلکه اگر او ببازد باید هم چنین این روحیه را حفظ کند. برای مثال در فوتبال روحیه ورزشکاری چنان ملاحظه شده‌است که برای معالجه یک ورزشکار زخمی از طرف مقابل توپ را به بیرون از زمین بازی شوت می‌کند که امکان معالجه او را فراهم سازند. به‌طور دوجانبه تیم دیگر انتظار دارد که توپ را در موقع پرتاب به داخل زمین بازی دریافت کند

خشونت در ورزشها شامل رد شدن از روی خط رقابت عادلانه و ایجاد خشونت و دعوا است. ورزشکاران، مربیان، طرفداران آن‌ها و والدین بعضی وقتها رفتار خشونت‌آمیز را علیه افراد یا املاک و تأسیسات در نمایش ناراحتی از عادلانه بودن نمایش، احاطه طرف مقابل و عصبانیت یا جشن و سرور در پیش می‌گیرند.

تغذیه[ویرایش]

امروز بیش از هر زمان دیگری ارزش فعالیت‌های بدنی و نقش آن در سلامت شناخته شده‌است. در واقع زندگی ماشینی، فعالیت‌های حرکتی روزمره را کاهش داده و برای جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها ورزش امری ضروری است. گاهی یک ورزشکار فراتر از حفظ سلامتی در رشته‌ای خاص جهت کسب مقام قهرمانی کوشش مستمر می‌نماید که در این شرایط تمامی عوامل در بدن تغییر می‌کنند. قلب، ریه، دستگاه گوارش، هورمون‌ها، سیستم عصبی و بخصوص ماهیچه‌ها نیاز به تطابق با وضعیت جدید دارند. در واقع هیچ استرس و فشاری مانند یک ورزش سنگین و طولانی مدت روی بدن تأثیر نمی‌گذارد؛ بنابراین جهت کسب مقام قهرمانی یکی از مسایل مهم، تغذیه ورزشکاران است. ورزشکارا برای ریکاوری بهتر و گرفتن نتیجه بهتر مصرف ویتامین هایA,B,CD,E,zinc,iron,K,Calcium,chromium کنند. رسیدن ویتامین‌های لازم به بدن باری فعالیت‌های ورزشی بسیار مهم است و با رعایت این امر نتیجه بهتر حاصل می‌شود.

انرژی[ویرایش]

انرژی مورد نیاز برای یک ورزشکار به عوامل مختلفی مثل خصوصیات فردی ورزشکار (قد، وزن، جثه فرد، جنس، سن و بلوغ)، مدت ورزش، نوع و شدت ورزش و شرایط جغرافیایی محل زندگی فرد و شرایط روحی و روانی فرد بستگی دارد. به‌طور کلی طی فعالیت ورزشی از یک طرف میزان متابولیسم پایه (BMR) افزایش می‌یابد و از طرف دیگر فعالیت فرد زیاد می‌شود؛ بنابراین مقدار نیاز انرژی بین ۳ تا ۶ هزار کیلو کالری در روز توصیه می‌شود. برای ورزش‌های سنگین مثل اسکی، ماراتن و ورزش‌های تیمی حداکثر انرژی لازم است که برای این نوع ورزش‌ها توصیه می‌شود ۷۵–۷۰ درصد کالری رژیم از منبع کربوهیدرات که قسمت اعظم آن از نوع کمپلکس می‌باشد تأمین گردد.

در ورزش‌هایی که انرژی زیادی در مدت کوتاه نیاز دارند مثل کشتی و شنای ۵۰ متر، میزان نیاز انرژی بین ۵۰۰–۳۰۰۰ کیلو کالری است. کمترین میزان نیاز به انرژی مربوط به فعالیت‌های ورزشی با شدت کم و مدت طولانی یا ورزش‌هایی که با شدت زیاد و مدت کم انجام می‌شود است. ورزش‌هایی مثل پرش طول، پرش ارتفاع، پرتاب دیسک، پرش با نیزه و غیره… به‌طور کلی میزان نیاز انرژی برای زنان ورزشکار ۱۰ درصد کمتر از مردان ورزشکار می‌باشد. در این‌گونه ورزش‌ها بدن نیاز به ریکاوری و مواد معدنی ومغذی لازم را دارد.

پروتئین[ویرایش]

پروتیین برای رشد و بازسازی، انقباض عضلانی و گاهی تولید انرژی برای ورزشکاران لازم است. اما مصرف زیاد پروتیین بر قدرت عضلانی نمی‌افزاید (فقط حجم عضلات را زیاد می‌کند) و توصیه می‌شود ۱۵–۱۲ درصد انرژی مصرفی بایستی از منبع پروتیین تأمین شود. چون نیاز ورزشکاران به انرژی افزایش می‌یابد، بنابراین مقدار پروتیین مورد نیاز برای فعالیت‌های ورزشی حداکثر ۵/۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز است که در مورد پروتیین مصرفی توصیه می‌شود.

نسبت پروتیین حیوانی به گیاهی ۶۰ به ۴۰ می‌باشد و نوع پروتیین مصرفی بهتر است از گوشت‌های کم چربی (گوشت سفید مثل مرغ و ماهی) و بیشتر به صورت کبابی یا آب‌پز باشد. سفیده تخم مرغ و لبنیات کم چربی نیز از منابع خوب پروتیین هستند. جگر منبع خوبی از پروتیین، آهن، فسفر، ویتامین‌های گروه AوB می‌باشد. اما به دلیل اینکه غنی از اسیدهای نوکلییک، ترکیبات پورین‌دار و کلسترول است، مصرف آن بیش از هفته‌ای یک بار توصیه نمی‌شود. باید به این نکته توجه کرد که مصرف زیاد پروتیین باعث ایجاد عوارضی مثل از دست دادن کلسیم، خشکی بدن، ایجاد نقرس، دهیدراتاسیون یا کاهش آب بدن، کنونریس و اختلالات کلیوی می‌شود.

چربی[ویرایش]

جهت تولید انرژی برای فعالیت‌هایی که مدت زیادی طول می‌کشد سوختن مواد حاوی چربی ضروری است. با طولانی شدن ورزش، اسیدهای چرب آزاد از ذخایر بافت چربی رها می‌شوند و برای مصرف عضلات به عنوان سوخت استفاده می‌شوند.

عضلات در ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ابتدای ورزش از گلوکز و گلیکوژن ذخیره شده‌استفاده می‌کنند و پس از ۹ دقیقه اسیدهای چرب آزاد جهت سوخت مصرف می‌شوند. تحقیقات نشان داده‌است که چربی زیاد در رژیم غذایی باعث کاهش قدرت ورزشکاران می‌شود. در تحقیقی که روی دوچرخه سواران انجام گرفته مشاهده شده دوچرخه سوارانی که غذای مصرفی آن‌ها غنی از کربوهیدرات پیچیده (نان‌های سبوس دار، پاستا و…) و محدود از چربی بوده، تا ۲۴۰ دقیقه دوچرخه‌سواری کرده‌اند. در حالی که در نتیجه خوردن غذای چرب مقاومت آن‌ها کم شده و حداکثر تا ۷۵ دقیقه توانسته‌اند فعالیت دوچرخه سواری داشته باشند. به‌طور کلی چربی مصرفی باید کمتر از ۲۵ درصد کالری رژیم باشد که از این مقدار ۱۰ درصد آن به اسیدهای چرب غیر اشباع حاوی چند باند دوگانه (روغن گیاهی مایع) اختصاص داده شود.

آب[ویرایش]

آب تنها ماده‌ای است که کمبود یا فقدان آن تهدید جدی برای سلامتی است. بخصوص در فعالیت‌های ورزشی فقدان آب یا کمبود آب سبب خستگی زودرس ورزشکار می‌شود. نقش آب برای فعالیت قلب و عروق، متابولیسم مواد مغذی، سیستم تنظیمی حرارت بدن و همچنین دفع مواد زاید حاصل از متابولیسم سلولی است. از طرف دیگر انتقال آب از داخل به خارج از سلول و بالعکس متضمن جابجایی یون‌های سدیم، پتاسیم، کلرومنیزم است. هر چند که عرق یک ترکیب هیپوتونیک (رقیق) است و غلظت سدیم، پتاسیم و کلر در عرق کمتر از خون است، ولیکن در فعالیت‌های طولانی مدت تعریق زیاد سبب افزایش غلظت خون و در نتیجه خستگی و عدم توان ورزشی می‌شود. مصرف نوشیدنی‌ها و ترکیب آن در فعالیت‌های ورزشی به عواملی مثل حرارت محیط، رطوبت محیط، خصوصیات مورفولوژیک و بیوشیمیایی فرد و شدت و مدت ورزش بستگی دارد. توصیه می‌شود که مصرف روزانه آب برای هر نفر بین ۶ تا ۸ لیوان باشد.

بطورکلی توصیه می‌شود قبل از مسابقات ورزشی حدود ۵۰۰–۴۰۰ سی سی از نوشیدنی‌های مختلف که حاوی گلوکز است، استفاده شود و گاهی اوقات کمی الکترولیت به این نوشیدنی‌ها اضافه شود.

مواد معدنی[ویرایش]

در حین فعالیت‌های ورزشی نیاز به مصرف بسیاری از مواد معدنی در ورزشکاران افزایش می‌یابد. به عنوان مثال نیاز به کلسیم در ورزشکاران زیادتر می‌شود زیرا کلسیم در افزایش دانسیته استخوانی، از بین رفتن استرس‌های ناشی از ورزش و افزایش توان ورزشی نقش بسزایی ایفاد می‌کند. نیاز به منیزیم افزایش می‌یابد زیرا منیزیم در متابولیسم مواد مغذی و تولید انرژی شرکت می‌کند. نیاز به فسفر افزایش می‌یابد به دلیل اینکه فسفر در تنظیم انرژی به صورت ATP، تعادل اسید و باز و در نتیجه افزایش توان ورزشی مؤثر است.

نیاز به «روی» افزایش می‌یابد زیرا روی جزء ساختمانی بسیاری از آنزیم‌هایی است که در متابولیسم مواد مغذی شرکت می‌کنند و همچنین به همراه مس و آهن در سنتز هموگلوبین و خونسازی شرکت می‌کند. نیاز به مصرف مس به دلیل نقشی که در بالا بردن درصد جذب آهن، سنتزمیلین و فسفر لیپیدها، استحکام بافت پیوندی و همین‌طور آزادسازی انرژی از مواد مغذی دارد افزایش می‌یابد؛ و بالاخره نیاز به آهن به دلیل نقشی که آهن در انتقال اکسیژن به صورت هموگلوبین و میوگلوبین و خونسازی دارد بیشتر می‌شود؛ بنابراین مواد معدنی در تأمین سلامت ورزشکاران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

ویتامین‌ها[ویرایش]

مصرف ویتامین‌ها باید در ورزشکاران جهت افزایش توان ورزشی و کاهش خستگی ناشی از ورزش افزایش یابد. این گروه از مواد مغذی هرچند نقش انرژی‌زایی ندارند و لیکن به صورت کوآنزیم در متابولیسم مواد مغذی شرکت می‌کنند. به عنوان مثال ویتامین‌های B2،B1،B3 همگی برای انرژی‌زایی نقش مهمی دارند. مصرف ویتامین B6 باید در بدن سازان بیشتر شود چون این ویتامین نقش مهمی در سنتز پروتیین‌ها بر عهده دارد. کمبود ویتامین B۱۲ و اسید فولیک در ورزشکاران گیاهخوار که برای چند سال این رژیم را داشته‌اند شایع است و مصرف مکمل برای این گروه توصیه می‌شود.

در فعالیت‌های ورزشی نیاز به ویتامین‌های E, A و C نیز به دلیل نقش آنتی‌اکسیدانی که دارند افزایش می‌یابد، زیرا در نتیجه ورزش فرایند اکسیداتیو (ورزش‌هایی که در آن اکسیژن زیادی مصرف می‌شود) در عضله افزایش می‌یابد و منجر به افزایش تولید پراکسیدهای چربی و رادیکال‌های آزاد می‌گردد. نتایج مطالعاتی که روی ورزشکاران صورت گرفته نشان می‌دهد که مصرف این سه ویتامین برای مدت ۳ تا ۴ هفته از طریق برنامه غذایی سبب کاهش میزان آنزیم‌های کراتین فسفوکیناز (CRK) و لاکتات دهیدروژناز (LDH) می‌گردد که کاهش این دو آنزیم سبب افزایش توان ورزشی می‌شود.

فعالان[ویرایش]

هنگامی که آپارتاید رویه سیاسی آفریقای جنوبی بود بسیاری از افراد ورزشکار بخاطر خواست وجدان خود در رقابت‌های ورزشی در آنجا حاضر نمی‌شدند. بعضی این رویه را مشارکت مؤثری در فروپاشی و اضمحلال آپارتاید در آن منطقه می‌دانند و بعضی فکر می‌کنند که این کار عمر آن رویه را طولانی کرده و تأثیرهای بدی بجا گذاشته‌است.

در تاریخ ایرلند ورزش‌های ایرلندی محلی به ناسیونالیسم فرهنگی مربوط شده‌اند. تا نیمه قرن بیستم میلادی یک شخص می‌توانست از شرکت در بازی فوتبال ایرلندی، هاکی یا ورزش‌های دیگری که توسط انجمن ورزشکاران ایرلندی قبول شده بودند به دلیل شرکت در فوتبال یا بازی دیگر حمایت شده از طرف بریتانیای کبیر از بازی در تیم‌های محلی محروم شود. تا زمان اخیر GAA به محروم سازی در بازی فوتبال و]]اتحادیه راچبی در بازی‌های محلی ایرلندی ادامه می‌داد. این محروم سازی هنوز اعمال می‌شود، اما برای بازی فوتبال و راچبی که در پارک کروک بازی می‌شود تا زمانی که جاده لانسداو تعمیر می‌شود، اجازه داده شده‌است. تا زمان اخیر تحت قانون ۲۱ از GAA اعضای نیروهای امنیتی انگلستان و اعضای اعضای خانواده سلطنتی انگلستان از بازی در تیم‌های ایرلندی محروم بودند اما، توافق‌نامه روز جمعه خوب در سال ۱۹۹۸ به واقعه این محروم سازی پایان داد.

ناسیونالیسم اغلب شواهدی عمومی برای ایجاد خشوند در ورزش‌ها یا در گزارش افرادی است که در تیم‌های ملی رقابت می‌کنند یا نکته پردازان و حضاری که می‌توانند یک مشاهده پارتیزانی نشان دهند می‌باشد. این گرایش‌ها بر خلاف اصول بنیادی خود ورزش‌ها است که آن را بخاطر خودش و لذت بردن از شرکت در آن جالب می‌داند، است.

ورزش‌ها وابستگی‌ها و ارتباطات بسیاری با هنر دارند. اسکیت روی یخ و تای چی، برای مثال ورزش‌هایی هستند که با نمایش‌های هنری در اساس خود نزدیک می‌باشند. تماشای این فعالیت‌ها با تجربه تماشای رقص باله نزدیک و یکسان است. به‌طور مشابه، فعالیت‌های دیگری هستند که وجوه ورزشی و هنری در عمل و اجرای خود شامل می‌باشند، مانند عملیات هنری، ژیمناستیک هنری، بدن سازی، پارکور، یوگا، بوسابول، پرش با اسب و غیره. شاید بهترین مثال گاوبازی است که در اسپانیا در صفحات هنری روزنامه‌ها گزارش می‌شود.

این حقیقت که هنر خیلی به ورزش‌ها نزدیک است به‌طوری‌که در بعضی وضعیت‌ها محتملا با طبیعت ورزش‌ها ارتباط دارند. تعریف «ورزش» که در بالا ذکر شده این عقیده را توسعه داده که یک فعالیت که اجرا و عمل می‌شود فقط برای منظورهای عمومی و معمولی نمی‌باشد، برای مثال، اجرای آن‌ها برای احراز موقعیت‌ها نیست، اما اجرای آن‌ها بخاطر خودشان و به روشی که بهتر می‌توانند اجرا شوند، می‌باشد.

این مورد خیلی مشابه به مشاهده عمومی و همگانی از ارزش‌های تجلیل هنری است که به عنوان بعضی چیزهای گفته شده در بالا با ارزش‌های عملکردی جدی از استفاده معمولی از موارد نتیجه می‌شود؛ بنابراین یک تجلیل از ارزش‌های هنری یک اتومبیل خوش شانس است که فقط مسیر Aتا B را طی نمی‌کند بلکه ما را از استفاده از آن شاد و خوشحال و آماده می‌کند و روحیه شاد و شادابی می‌بخشد.

به همان طریق یک قابلیت ورزشی مانند پرش فقط ما را برای استفاده از روش‌های مناسب برای پرش و اجتناب از موانع یا گذشتن از روی رودخانه‌ها خوشحال و راضی نمی‌کند.. آن ما را بخاطر توانایی، مهارت و سبکی که نشان داده می‌شود خوشحال و شاد می‌کند.

هنر و ورزش احتمالاً در زمان یونان باستان هنگامی که ژیمناستیک و سالیستنیک با تجلیل و تحسین از خدایان و تقدیر از زیبایی و هنر بدنسازی، شجاعان و کوه‌های آرت که توسط شرکت کنندگان نمایش داده می‌شدند، به‌طور واضحی ارتباط داده شده‌اند. واژه مدرن «هنر» به عنوان مهارت به این مورد آرت در یونان باستان مربوط می‌شود. نزدیکی هنر و ورزش در این زمان‌ها در طبیعت بازیهای المپیک نشان داده شده‌است، همان‌طور که ما دیده‌ایم، جشن‌هایی از فعالیت‌های ورزشی و هنری، شعر خوانی، مجسمه‌سازی و آرشیتکت می‌باشند.

فناوری[ویرایش]

فناوری نقش مهمی در ورزش‌ها دارد که به سلامت یک ورزشکار، تکنیک‌های یک ورزشکار یا ویژگی‌های تجهیزاتی که از آن‌ها استفاده می‌کند، مربوط می‌شود. تجهیزات— چون ورزش‌ها به‌طور رقابتی رشد یافته‌اند، احتیاج برای تجهیزات بهتر افزایش یافته‌است. کلوب‌های گلف، راکت‌های بیس بال، توپ‌های فوتبال، اسکیت‌های هاکی، و تجهیزات دیگر به‌طور قابل ملاحظه‌ای با اعمال فناوری جدید عوض شده‌اند.

بهداشت و سلامتی— از چگونگی تغذیه تا معالجه زخمی‌ها، که به اطلاعات در مورد بدن انسان در آن زمان‌ها بستگی داشته، یک حالت و خصوصیات ورزشکار بالقوه افزایش یافته‌است. حالا ورزشکارها قادر هستند که تا سنین بالاتری بازی کنند، بسرعت زخم‌های خود را مداوا کنند، و بیشتر و بهتر از ورزشکاران نسل‌های قبلی آموز دستورالعمل‌ها— فناوری پیشرفته فرصت‌های جدیدی برای تحقیق در مورد ورزش‌ها بوجود آورده‌است. حالا امکان آنالیز جنبه‌های ورزش‌ها که قبلاً خارج از درک و فهم بودند، امکان‌پذیر است. با امکان ضبط حرکات برای ثبت حرکات ورزشکار، یا استفاده از یک کامپیوتر پیشرفته برای نمایش سناریوی مدل فیزیکی، به‌طور فزاینده‌ای توانایی ورزشکاران را در مورد درک آنچه که آن‌ها انجام می‌دهند و چگونه می‌توانند این اعمال خود را بهبود بخشند فراهم شده‌است.

اثرات ورزش[ویرایش]

شخصی[ویرایش]

ورزش در پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیهٔ عمومی فرد مؤثر است. در میانهٔ انجام فعالیت بدنی، تولید یک مادهٔ شیمیایی از بدن به نام «سروتونین» بیشتر می‌شود. کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط است و داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می‌کنند؛ بنابراین در میان افرادی که به‌طور مرتب ورزش می‌کنند، احتمال ابتلا به افسردگی کاهش می‌یابد.

از طرفی با ورزش کردن، تولید «اندورفین» و «اپی نفرین» و «سیتوکین‌ها» نیز افزایش می‌یابد و این مواد به‌طور طبیعی باعث بالا بردن سطح هوشیاری و روحیهٔ عمومی فرد شده و احساس انرژی و شادابی بیشتری برای انجام کارهای روزمرهٔ زندگی به شخص ورزشکار اعطا می‌کنند. ورزش کردن روزانه به افزایش متابولیسم بدن و سطح کارایی فرد ورزشکار اضافه می‌کند و معمولاً افراد ورزشکار فعالتر، شادابتر، روحیه مثبت بالا و هوشیارتر نسبت به بقیه افراد می‌باشند.

اجتماعی[ویرایش]

مسلماً یک شخص ورزشکار با تنبلی و کسالت بیگانه است و علاوه برداشتن اندامی متناسب از روحیهٔ بالا و شادابی نیز برخوردار است و این موفقیت، ارتباطات وی را در زندگی روزمره، چه در خانواده و چه در اجتماع یا محیط کار تضمین می‌کند. کارفرمایان در بکارگیری افراد، این معیارهای مهم را در نظر خواهند گرفت؛ بنابراین یک شخص سالم و تندرست، از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کم‌تحرک برخوردار خواهد بود.

پیشگیری از بزهکاری[ویرایش]

یک فرد سالم و ورزشکار، ناخودآگاه از سیگار دوری می‌کند، چون در می‌یابد که ورزش به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، ولی سیگار یا مواد مخدر به وضوح انرژی وی را کم و او را ضعیف تر می‌کند؛ بنابراین خود به خود برای پیشرفت در امور ورزشی خویش و برای انجام تمرینات، از این مواد دوری می‌جوید.

از سوی دیگر، در یک محیط ورزشی سالم کمتر می‌توان از این‌گونه افراد و آلودگی‌ها اثری یافت و احتمال ابتلای چنین افرادی به آلودگی‌های اجتماعی بسیار پایین است و به دلیل روحیهٔ ورزشی از بسیاری ناهنجاری‌های دیگر اجتماعی، که با خلق و خوی ورزشکاری همخوانی ندارد، پرهیز می‌کنند.

تقویت عملکرد ذهن[ویرایش]

تعریف ورزش تنها در افزایش فعالیت جسمانی خلاصه نمی‌شود. بسیاری از ورزش‌های امروزی نظیر پینگ پنگ، اسکیت، اسکی، بسکتبال، هنرهای رزمی، شنا و… حرفه‌ای هستند و نیاز به یادگیری و حتی مربی مجرب دارند و کار فکری زیادی را نیز می‌طلبند؛ بنابراین ورزش‌های امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه توانایی‌های پیچیدهٔ مغز را در کارهای گوناگون از جمله هماهنگی، چالاکی، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن بهبود می‌بخشد. به‌طور کلی می‌توان گفت ورزش در کلیهٔ اجزای جسم و ذهن بدن و در کلیهٔ مراحل زندگی انسان تأثیر غیرقابل انکار و به سزایی دارد. افراد ورزشکار ذهن فعالتر و خلاقانه‌ای دارند و دیرتر نسبت به بقیه دچار خستگی ذهنی می‌شوند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

^  ۱:گاهنامه پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی، کتابخانه پهلوی، ج ۱، انتشارات سهیل، ص ۵۹. اشاره‌شده در اینجا.

^  وبگاه ماهنامه ورزش خانواده سید جلال عسگری، کارشناس تربیت بدنی و ورزش

منابع[ویرایش]

Sport in childhood. Association football, shown above, is a team sport which also provides opportunities to nurture physical fitness and social interaction skills.

Sport includes all forms of competitive physical activity or games which,[1] through casual or organised participation, aim to use, maintain or improve physical ability and skills while providing enjoyment to participants, and in some cases, entertainment for spectators.[2] Hundreds of sports exist, from those between single contestants, through to those with hundreds of simultaneous participants, either in teams or competing as individuals. In certain sports such as racing, many contestants may compete, simultaneously or consecutively, with one winner; in others, the contest (a match) is between two sides, each attempting to exceed the other. Some sports allow a "tie" or "draw", in which there is no single winner; others provide tie-breaking methods to ensure one winner and one loser. A number of contests may be arranged in a tournament producing a champion. Many sports leagues make an annual champion by arranging games in a regular sports season, followed in some cases by playoffs.

Sport is generally recognised as system of activities which are based in physical athleticism or physical dexterity, with the largest major competitions such as the Olympic Games admitting only sports meeting this definition,[3] and other organisations such as the Council of Europe using definitions precluding activities without a physical element from classification as sports.[2] However, a number of competitive, but non-physical, activities claim recognition as mind sports. The International Olympic Committee (through ARISF) recognises both chess and bridge as bona fide sports, and SportAccord, the international sports federation association, recognises five non-physical sports: bridge, chess, draughts (checkers), Go and xiangqi,[4][5] and limits the number of mind games which can be admitted as sports.[1]

Sport is usually governed by a set of rules or customs, which serve to ensure fair competition, and allow consistent adjudication of the winner. Winning can be determined by physical events such as scoring goals or crossing a line first. It can also be determined by judges who are scoring elements of the sporting performance, including objective or subjective measures such as technical performance or artistic impression.

Records of performance are often kept, and for popular sports, this information may be widely announced or reported in sport news. Sport is also a major source of entertainment for non-participants, with spectator sport drawing large crowds to sport venues, and reaching wider audiences through broadcasting. Sport betting is in some cases severely regulated, and in some cases is central to the sport.

According to A.T. Kearney, a consultancy, the global sporting industry is worth up to $620 billion as of 2013.[6] The world's most accessible and practised sport is running, while association football is the most popular spectator sport.[7]

Meaning and usage

Etymology

The word "sport" comes from the Old French desport meaning "leisure", with the oldest definition in English from around 1300 being "anything humans find amusing or entertaining".[8]

Other meanings include gambling and events staged for the purpose of gambling; hunting; and games and diversions, including ones that require exercise.[9] Roget's defines the noun sport as an "activity engaged in for relaxation and amusement" with synonyms including diversion and recreation.[10]

Nomenclature

The singular term "sport" is used in most English dialects to describe the overall concept (e.g. "children taking part in sport"), with "sports" used to describe multiple activities (e.g. "football and rugby are the most popular sports in England"). American English uses "sports" for both terms.

Definition

The International Olympic Committee recognises some board games as sports including chess.

The precise definition of what separates a sport from other leisure activities varies between sources. The closest to an international agreement on a definition is provided by SportAccord, which is the association for all the largest international sports federations (including association football, athletics, cycling, tennis, equestrian sports, and more), and is therefore the de facto representative of international sport.

SportAccord uses the following criteria, determining that a sport should:[1]

 • have an element of competition
 • be in no way harmful to any living creature
 • not rely on equipment provided by a single supplier (excluding proprietary games such as arena football)
 • not rely on any "luck" element specifically designed into the sport.

They also recognise that sport can be primarily physical (such as rugby or athletics), primarily mind (such as chess or Go), predominantly motorised (such as Formula 1 or powerboating), primarily co-ordination (such as billiard sports), or primarily animal-supported (such as equestrian sport).[1]

The inclusion of mind sports within sport definitions has not been universally accepted, leading to legal challenges from governing bodies in regards to being denied funding available to sports.[11] Whilst SportAccord recognises a small number of mind sports, it is not open to admitting any further mind sports.

There has been an increase in the application of the term "sport" to a wider set of non-physical challenges such as video games, also called esports, especially due to the large scale of participation and organised competition, but these are not widely recognised by mainstream sports organisations. According to Council of Europe, European Sports Charter, article 2.i, "'Sport' means all forms of physical activity which, through casual or organised participation, aim at expressing or improving physical fitness and mental well-being, forming social relationships or obtaining results in competition at all levels."[12]

Competition

There are opposing views on the necessity of competition as a defining element of a sport, with almost all professional sport involving competition, and governing bodies requiring competition as a prerequisite of recognition by the International Olympic Committee (IOC) or SportAccord.[1]

Other bodies advocate widening the definition of sport to include all physical activity. For instance, the Council of Europe include all forms of physical exercise, including those competed just for fun.

In order to widen participation, and reduce the impact of losing on less able participants, there has been an introduction of non-competitive physical activity to traditionally competitive events such as school sports days, although moves like this are often controversial.[13][14]

In competitive events, participants are graded or classified based on their "result" and often divided into groups of comparable performance, (e.g. gender, weight and age). The measurement of the result may be objective or subjective, and corrected with "handicaps" or penalties. In a race, for example, the time to complete the course is an objective measurement. In gymnastics or diving the result is decided by a panel of judges, and therefore subjective. There are many shades of judging between boxing and mixed martial arts, where victory is assigned by judges if neither competitor has lost at the end of the match time.

History

Roman bronze reduction of Myron's Discobolos, 2nd century AD.

Artifacts and structures suggest sport in China as early as 2000 BC.[15] Gymnastics appears to have been popular in China's ancient past. Monuments to the Pharaohs indicate that a number of sports, including swimming and fishing, were well-developed and regulated several thousands of years ago in ancient Egypt.[16] Other Egyptian sports included javelin throwing, high jump, and wrestling. Ancient Persian sports such as the traditional Iranian martial art of Zourkhaneh had a close connection to warfare skills.[17] Among other sports that originated in ancient Persia are polo and jousting.

Motorised sports have appeared since the advent of the modern age.
Electronic sports are a recent development.

A wide range of sports were already established by the time of Ancient Greece and the military culture and the development of sport in Greece influenced one another considerably. Sport became such a prominent part of their culture that the Greeks created the Olympic Games, which in ancient times were held every four years in a small village in the Peloponnesus called Olympia.[18]

Sports have been increasingly organised and regulated from the time of the ancient Olympics up to the present century. Industrialisation has brought increased leisure time, letting people attend and follow spectator sports and participate in athletic activities. These trends continued with the advent of mass media and global communication. Professionalism became prevalent, further adding to the increase in sport's popularity, as sports fans followed the exploits of professional athletes – all while enjoying the exercise and competition associated with amateur participation in sports. Since the turn of the 21st century, there has been increasing debate about whether transgender sportspersons should be able to participate in sport events that conform with their post-transition gender identity.[19]

Fair play

Sportsmanship

Sportsmanship is an attitude that strives for fair play, courtesy toward teammates and opponents, ethical behaviour and integrity, and grace in victory or defeat.[20][21][22]

Sportsmanship expresses an aspiration or ethos that the activity will be enjoyed for its own sake. The well-known sentiment by sports journalist Grantland Rice, that it's "not that you won or lost but how you played the game", and the modern Olympic creed expressed by its founder Pierre de Coubertin: "The most important thing... is not winning but taking part" are typical expressions of this sentiment.

Cheating

Key principles of sport include that the result should not be predetermined, and that both sides should have equal opportunity to win. Rules are in place to ensure fair play, but participants can break these rules in order to gain advantage.

Participants may cheat in order to unfairly increase their chance of winning, or in order to achieve other advantages such as financial gains. The widespread existence of gambling on the results of sports fixtures creates a motivation for match fixing, where a participant or participants deliberately work to ensure a given outcome rather than simply playing to win.

Doping and drugs

The competitive nature of sport encourages some participants to attempt to enhance their performance through the use of medicines, or through other means such as increasing the volume of blood in their bodies through artificial means.

All sports recognised by the IOC or SportAccord are required to implement a testing programme, looking for a list of banned drugs, with suspensions or bans being placed on participants who test positive for banned substances.

Violence

Violence in sports involves crossing the line between fair competition and intentional aggressive violence. Athletes, coaches, fans, and parents sometimes unleash violent behaviour on people or property, in misguided shows of loyalty, dominance, anger, or celebration. Rioting or hooliganism by fans in particular is a problem at some national and international sporting contests.

Participation

Gender participation

International level female athletes at ISTAF Berlin, 2006

Female participation in sports continues to rise alongside the opportunity for involvement and the value of sports for child development and physical fitness. Despite gains during the last three decades, a gap persists in the enrollment figures between male and female players. Female players account for 39% of the total participation in US interscholastic athletics. Gender balance has been accelerating from a 32% increase in 1973–74 to a 63% increase in 1994–95. Hessel (2000).[full citation needed]

Youth participation

Youth sport presents children with opportunities for fun, socialisation, forming peer relationships, physical fitness, and athletic scholarships. Activists for education and the war on drugs encourage youth sport as a means to increase educational participation and to fight the illegal drug trade. According to the Center for Injury Research and Policy at Nationwide Children's Hospital, the biggest risk for youth sport is death or serious injury including concussion. These risks come from running, basketball, association football, volleyball, gridiron, gymnastics, and ice hockey.[23] Youth sport in the US is a $15 billion industry including equipment up to private coaching.[24]

Disabled participation

A runner gives a friendly tap on the shoulder to a wheelchair racer during the Marathon International de Paris (Paris Marathon) in 2014.

Disabled sports also adaptive sports or parasports, are sports played by persons with a disability, including physical and intellectual disabilities. As many of these are based on existing sports modified to meet the needs of persons with a disability, they are sometimes referred to as adapted sports. However, not all disabled sports are adapted; several sports that have been specifically created for persons with a disability have no equivalent in able-bodied sports.

Spectator involvement

Spectators at the 1906 unofficial Olympic Games

The competition element of sport, along with the aesthetic appeal of some sports, result in the popularity of people attending to watch sport being played. This has led to the specific phenomenon of spectator sport.

Both amateur and professional sports attract spectators, both in person at the sport venue, and through broadcast media including radio, television and internet broadcast. Both attendance in person and viewing remotely can incur a sometimes substantial charge, such as an entrance ticket, or pay-per-view television broadcast.

It is common for popular sports to attract large broadcast audiences, leading to rival broadcasters bidding large amounts of money for the rights to show certain fixtures. The football World Cup attracts a global television audience of hundreds of millions; the 2006 final alone attracted an estimated worldwide audience of well over 700 million and the 2011 Cricket World Cup Final attracted an estimated audience of 135 million in India alone.[25]

In the United States, the championship game of the NFL, the Super Bowl, has become one of the most watched television broadcasts of the year.[26][27] Super Bowl Sunday is a de facto national holiday in America;[28][29] the viewership being so great that in 2015, advertising space was reported as being sold at $4.5m for a 30-second slot.[26]

Amateur and professional

Women's volleyball team of a U.S. university.

Sport can be undertaken on an amateur, professional or semi-professional basis, depending on whether participants are incentivised for participation (usually through payment of a wage or salary). Amateur participation in sport at lower levels is often called "grassroots sport".[2][30]

The popularity of spectator sport as a recreation for non-participants has led to sport becoming a major business in its own right, and this has incentivised a high paying professional sport culture, where high performing participants are rewarded with pay far in excess of average wages, which can run into millions of dollars.[31]

Some sports, or individual competitions within a sport, retain a policy of allowing only amateur sport. The Olympic Games started with a principle of amateur competition with those who practised a sport professionally considered to have an unfair advantage over those who practised it merely as a hobby.[32] From 1971, Olympic athletes were allowed to receive compensation and sponsorship,[33] and from 1986, the IOC decided to make all professional athletes eligible for the Olympics,[33][34] with the exceptions of boxing,[35][36] and wrestling.[37][38]

Technology

These lights at the Melbourne Cricket Ground indicate the decision the third umpire makes following a review.

Technology plays an important part in modern sport. With it being a necessary part of some sports (such as motorsport), it is used in others to improve performance. Some sports also use it to allow off-field decision making.

Sports science is a widespread academic discipline, and can be applied to areas including athlete performance, such as the use of video analysis to fine-tune technique, or to equipment, such as improved running shoes or competitive swimwear. Sports engineering emerged as a discipline in 1998 with an increasing focus not just on materials design but also the use of technology in sport, from analytics and big data to wearable technology.[39] In order to control the impact of technology on fair play, governing bodies frequently have specific rules that are set to control the impact of technical advantage between participants. For example, in 2010, full-body, non-textile swimsuits were banned by FINA, as they were enhancing swimmers' performances.[40][41]

The increase in technology has also allowed many decisions in sports matches to be taken, or reviewed, off-field, with another official using instant replays to make decisions. In some sports, players can now challenge decisions made by officials. In Association football, goal-line technology makes decisions on whether a ball has crossed the goal line or not.[42] The technology is not compulsory,[43] but was used in the 2014 FIFA World Cup in Brazil,[44] and the 2015 FIFA Women's World Cup in Canada,[45] as well as in the Premier League from 2013–14,[46] and the Bundesliga from 2015–16.[47] In the NFL, a referee can ask for a review from the replay booth, or a head coach can issue a challenge to review the play using replays. The final decision rests with the referee.[48] A video referee (commonly known as a Television Match Official or TMO) can also use replays to help decision-making in rugby (both league and union).[49][50] In international cricket, an umpire can ask the Third umpire for a decision, and the third umpire makes the final decision.[51][52] Since 2008, a decision review system for players to review decisions has been introduced and used in ICC-run tournaments, and optionally in other matches.[51][53] Depending on the host broadcaster, a number of different technologies are used during an umpire or player review, including instant replays, Hawk-Eye, Hot Spot and Real Time Snickometer.[54][55] Hawk-Eye is also used in tennis to challenge umpiring decisions.[56][57]

Politics

Sports and politics can influence each other greatly.

Benito Mussolini used the 1934 FIFA World Cup, which was held in Italy, to showcase Fascist Italy.[58][59] Adolf Hitler also used the 1936 Summer Olympics held in Berlin, and the 1936 Winter Olympics held in Garmisch-Partenkirchen, to promote the Nazi ideology of the superiority of the Aryan race, and inferiority of the Jews and other "undesirables".[59][60] Germany used the Olympics to give of itself a peaceful image while it was very actively preparing the war.[61]

When apartheid was the official policy in South Africa, many sports people, particularly in rugby union, adopted the conscientious approach that they should not appear in competitive sports there. Some feel this was an effective contribution to the eventual demolition of the policy of apartheid, others feel that it may have prolonged and reinforced its worst effects.[62]

In the history of Ireland, Gaelic sports were connected with cultural nationalism. Until the mid-20th century a person could have been banned from playing Gaelic football, hurling, or other sports administered by the Gaelic Athletic Association (GAA) if she/he played or supported Association football, or other games seen to be of British origin. Until recently the GAA continued to ban the playing of football and rugby union at Gaelic venues. This ban, also known as Rule 42,[63] is still enforced, but was modified to allow football and rugby to be played in Croke Park while Lansdowne Road was redeveloped into Aviva Stadium. Until recently, under Rule 21, the GAA also banned members of the British security forces and members of the RUC from playing Gaelic games, but the advent of the Good Friday Agreement in 1998 led to the eventual removal of the ban.

Nationalism is often evident in the pursuit of sport, or in its reporting: people compete in national teams, or commentators and audiences can adopt a partisan view. On occasion, such tensions can lead to violent confrontation among players or spectators within and beyond the sporting venue, as in the Football War. These trends are seen by many as contrary to the fundamental ethos of sport being carried on for its own sake and for the enjoyment of its participants.

A very famous case when sport and politics collided was the 1972 Olympics in Munich. Masked men entered the hotel of the Israeli olympic team and killed many of their men. This was known as the Munich massacre.

A study of US elections has shown that the result of sports events can affect the results. A study published in the Proceedings of the National Academy of Sciences showed that when the home team wins the game before the election, the incumbent candidates can increase their share of the vote by 1.5 percent. A loss had the opposite effect, and the effect is greater for higher-profile teams or unexpected wins and losses.[64] Also, when Washington Redskins win their final game before an election, then the incumbent President is more likely to win, and if the Redskins lose, then the opposition candidate is more likely to win; this has become known as the Redskins Rule.[65][66]

As a means of controlling and subduing populations

Étienne de La Boétie, in his essay Discourse on Voluntary Servitude describes athletic spectacles as means for tyrants to control their subjects by distracting them.

Do not imagine that there is any bird more easily caught by decoy, nor any fish sooner fixed on the hook by wormy bait, than are all these poor fools neatly tricked into servitude by the slightest feather passed, so to speak, before their mouths. Truly it is a marvelous thing that they let themselves be caught so quickly at the slightest tickling of their fancy. Plays, farces, spectacles, gladiators, strange beasts, medals, pictures, and other such opiates, these were for ancient peoples the bait toward slavery, the price of their liberty, the instruments of tyranny. By these practices and enticements the ancient dictators so successfully lulled their subjects under the yoke, that the stupefied peoples, fascinated by the pastimes and vain pleasures flashed before their eyes, learned subservience as naïvely, but not so creditably, as little children learn to read by looking at bright picture books.[67]

Religious views

The foot race was one of the events dedicated to Zeus. Panathenaic amphora, Kleophrades painter, circa 500 BC, Louvre museum.

Sport was an important form of worship in the Ancient Greek pagan religion. The ancient Olympic Games, called the Olympiad, were held in honour of the head deity, Zeus, and featured various forms of religious dedication to him and other gods.[68] As many Greeks travelled to see the games, this combination of religion and sport also served as a way of uniting them.

The practice of athletic competitions has been criticised by some Christian thinkers as a form of idolatry, in which "human beings extol themselves, adore themselves, sacrifice themselves and reward themselves."[69] Sports are seen by these critics as a manifestation of "collective pride" and "national self-deification" in which feats of human power are idolized at the expense of divine worship.[69]

Tertullian condemns the athletic performances of his day, insisting "the entire apparatus of the shows is based upon idolatry."[70] The shows, says Tertullian, excite passions foreign to the calm temperament cultivated by the Christian:

God has enjoined us to deal calmly, gently, quietly, and peacefully with the Holy Spirit, because these things are alone in keeping with the goodness of His nature, with His tenderness and sensitiveness. ... Well, how shall this be made to accord with the shows? For the show always leads to spiritual agitation, since where there is pleasure, there is keenness of feeling giving pleasure its zest; and where there is keenness of feeling, there is rivalry giving in turn its zest to that. Then, too, where you have rivalry, you have rage, bitterness, wrath and grief, with all bad things which flow from them – the whole entirely out of keeping with the religion of Christ.[71]

Popularity

Popularity in 2018 of major sports by size of fan base:[7]

# Sport Fans Sphere
1 Association football 4 billion Global
2 Cricket 2.5 billion UK and Commonwealth
3 Field hockey 2 billion Europe, Africa, Asia, and Australia
4 Tennis 1 billion Global
5 Volleyball 900 million Western Europe and North America
6 Table tennis 875 million Global
7 Basketball 825 million Global
8 Baseball 500 million United States, Caribbean, and Japan
9 Rugby 475 million UK and Commonwealth
10 Golf 450 million Western Europe, East Asia, and North America

See also

Related topics

References

 1. ^ a b c d e "Definition of sport". SportAccord. Archived from the original on 28 October 2011.
 2. ^ a b c Council of Europe. "The European sport charter". Retrieved 5 March 2012.
 3. ^ "List of Summer and Winter Olympic Sports and Events". The Olympic Movement. 14 November 2018.
 4. ^ "World Mind Games". SportAccord. Archived from the original on 8 May 2012.
 5. ^ "Members". SportAccord. Archived from the original on 7 May 2012.
 6. ^ "Women in sport: Game, sex and match". The Economist. 7 September 2013.
 7. ^ a b "The Most Popular Sports in the World". World Atlas. 2018. Retrieved 17 August 2018.
 8. ^ Harper, Douglas. "sport (n.)". Online Etymological Dictionary. Retrieved 20 April 2008.
 9. ^ Webster's Third New International Dictionary of the English Language, Unabridged. Springfield, MA: G&C Merriam Company. 1967. p. 2206.
 10. ^ Roget's II: The New Thesaurus, Third Edition. Houghton Mifflin Harcourt. 1995. ISBN 978-0-618-25414-9.
 11. ^ "Judicial review of 'sport' or 'game' decision begins". BBC News. 22 September 2015.
 12. ^ Council of Europe, Revised European Sports Charter (2001)
 13. ^ Front, Rebecca (17 July 2011). "A little competition". The Guardian.
 14. ^ Scrimgeour, Heidi (17 June 2011). "Why parents hate school sports day". ParentDish.
 15. ^ "Sports History in China".
 16. ^ "Mr Ahmed D. Touny (EGY), IOC Member". Archived from the original on 29 October 2006.
 17. ^ "Persian warriors". Archived from the original on 26 March 2007.
 18. ^ "Ancient Olympic Games". 30 July 2018.
 19. ^ Sport and the Law: Historical and Cultural Intersections, p. 111, Sarah K. Fields (2014)[ISBN missing]|
 20. ^ "Sportsmanship". Merriam-Webster.
 21. ^ Fish, Joel; Magee, Susan (2003). 101 Ways to Be a Terrific Sports Parent. Fireside. p. 168.
 22. ^ Lacey, David (10 November 2007). "It takes a bad loser to become a good winner". The Guardian.
 23. ^ "Gym class injuries up 150% between 1997 and 2007", Time, 4 August 2009
 24. ^ Gregory, Sean (24 August 2017). "How Kids' Sports Became a $15 Billion Industry". Time. Retrieved 24 August 2017.
 25. ^ "135 mn saw World Cup final: TAM". Hindustan Times. 10 April 2011. Archived from the original on 3 August 2013. Retrieved 1 August 2013.
 26. ^ a b "Super Bowl XLIX was the most-viewed television program in U.S. history". Yahoo Sports. 2 February 2015. Retrieved 8 June 2015.
 27. ^ "Super Bowl most watched television show in US history". Financial Times. 2 February 2015. Retrieved 8 June 2015.
 28. ^ "Super Bowl Sunday is a Worldwide American Football Holiday". American Football International Review. 1 February 2015. Retrieved 8 June 2015.
 29. ^ Markovits, Andrei; Rensmann, Lars (2010). Gaming the World: How Sports Are Reshaping Global Politics and Culture. p. 94. ISBN 9781400834662. Retrieved 8 June 2015.
 30. ^ "The White Paper on Sport". European Commission. Archived from the original on 16 September 2008. Retrieved 11 July 2007.
 31. ^ Freedman, Jonah. "Fortunate 50 2011". Sports Illustrated.
 32. ^ Eassom, Simon (1994). Critical Reflections on Olympic Ideology. Ontario: The Centre for Olympic Studies. pp. 120–123. ISBN 978-0-7714-1697-2.
 33. ^ a b "Olympic Athletes". Info Please. Retrieved 13 June 2015.
 34. ^ "What changed the Olympics forever". CNN. 23 July 2012. Retrieved 13 June 2015.
 35. ^ "Olympic boxing must remain amateur despite moves to turn it professional states Warren". Inside the Games. 13 August 2011. Retrieved 13 June 2015.
 36. ^ Grasso, John (2013). Historical Dictionary of Boxing. ISBN 9780810878679. Retrieved 13 June 2015.
 37. ^ "Olympic Wrestling Is Important for Pro Wrestling and Its Fans". Bleacher Report. 14 February 2013. Retrieved 13 June 2015.
 38. ^ Boys' Life. Boy Scouts of America, Inc. August 1988. p. 24. Retrieved 13 June 2015.
 39. ^ "Gaining Steam in Sports Technology". Slice of MIT. Archived from the original on 14 July 2014. Retrieved 3 January 2015.
 40. ^ "Hi-tech suits banned from January". BBC Sport. 31 July 2009. Retrieved 8 June 2015.
 41. ^ "Full Body Swimsuit Now Banned for Professional Swimmers". ABC News. 4 January 2010. Retrieved 8 June 2015.
 42. ^ FIFA (2012). "Testing Manual" (PDF). FIFA Quality Programme for Goal Line Technology.
 43. ^ "IFAB makes three unanimous historic decisions". FIFA. Retrieved 23 April 2015.
 44. ^ "Goal-line technology set up ahead of FIFA World Cup". FIFA. 1 April 2014. Retrieved 9 June 2015.
 45. ^ "Hawk-Eye confirmed as goal-line technology provider for Canada 2015". FIFA. 31 March 2015. Retrieved 2 June 2015.
 46. ^ "Goal-line technology: Premier League votes in favour for 2013–14". BBC. 11 April 2013. Retrieved 11 April 2013.
 47. ^ "Bundesliga approves Hawk-Eye goal-line technology for new season". Carlyle Observer. Retrieved 9 June 2015.
 48. ^ "NFL approves rule to change replay process". Business Insider. 20 July 2011. Retrieved 8 June 2015.
 49. ^ "Television Match Official – when can they rule". Rugby World. 20 August 2011. Retrieved 8 June 2015.
 50. ^ Cleary, Mick (20 August 2012). "New rules for Television Match Officials will not make game boring to watch, insist rugby chiefs". The Telegraph. Retrieved 8 June 2015.
 51. ^ a b "The role of cricket umpires". BBC Sport. 26 August 2005. Retrieved 8 June 2015.
 52. ^ "Cricket Technology". Top End Sports. Retrieved 8 June 2015.
 53. ^ "Controversial DRS to be used in 2015 ICC World Cup". Zee News. 29 January 2015. Retrieved 8 June 2015.
 54. ^ "Hawkeye, Realtime Snicko for World Cup". ESPNcricinfo. 7 February 2015. Retrieved 8 June 2015.
 55. ^ "3 Top reasons why ICC did not use 'Hotspot' as part of DRS". Rediff cricket. 13 February 2015. Retrieved 8 June 2015.
 56. ^ Newman, Paul (23 June 2007). "Hawk-Eye makes history thanks to rare British success story at Wimbledon". The Independent. London. Retrieved 3 December 2010.
 57. ^ "Hawk-Eye challenge rules unified". BBC News. 19 March 2008. Retrieved 22 August 2008.
 58. ^ Kuhn, Gabriel (2011). Soccer Vs. the State: Tackling Football and Radical Politics. p. 28. ISBN 9781604860535. Retrieved 8 June 2015.
 59. ^ a b Blamires, Cyprian (2006). World Fascism: A Historical Encyclopedia, Volume 1. pp. 630–632. ISBN 9781576079409. Retrieved 8 June 2015.
 60. ^ Saxena, Anurag (2001). The Sociology of Sport and Physical Education. ISBN 9781618204684. Retrieved 8 June 2015.
 61. ^ Kulttuurivihkot 1 2009 Berliinin olympialaiset 1936 Poliittisen viattomuuden menetys Jouko Jokisalo 28–29(in Finnish)
 62. ^ Merrett, Christopher (2005). "Sport and apartheid". History Compass. 3: **. doi:10.1111/j.1478-0542.2005.00165.x.
 63. ^ Fulton, Gareth; Bairner, Alan (2007). "Sport, Space and National Identity in Ireland: The GAA, Croke Park and Rule 42". Space & Policy. 11 (1): 55–74.
 64. ^ Tyler Cowen; Kevin Grier (24 October 2012). "Will Ohio State's Football Team Decide Who Wins the White House?". Slate. Retrieved 29 December 2013.
 65. ^ Mike Jones (3 November 2012). "Will Redskins Rule again determine outcome of presidential election?". The Washington Post.
 66. ^ "'Redskins Rule': MNF's Hirdt on intersection of football & politics". ESPN Front Row. 30 October 2012.
 67. ^ Étienne de La Boétie, Discourse on Voluntary Servitude (1549), Part 2
 68. ^ Gardinier, Norman E., 'The Olympic Festival' in Greek Athletic Sports and Festivals, London: MacMillan, 1910, p.195
 69. ^ a b Sports and Christianity: Historical and Contemporary Perspectives, Nick J. Watson, ed. (Routledge: 2013), p. 178.
 70. ^ Tertullian, De spectaculis, Chapter 4.
 71. ^ De spectaculis Chapter 15.
 • European Commission (2007), The White Paper on Sport.
 • Council of Europe (2001), The European sport charter.

Further reading

External links