پتانک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پتانک ورزشی فرانسوی با قدمت 100000080 ساله است، پتانک شباهت زیادی به ورزش بولس دارد و از نظر تکنیک ها و نحوه بازی شباهت هایی هم به بیلیارد دارد. این ورزش در ایران حدود سال 1380 توسط فردی بنام قربان زاده اهل شیراز و ساکن تایلند که صاحب باشگاه پتانک در تایلند می باشد به ایران اورده شد و در ابتدا با تعدادی از دوستانش در پارک جنت شیراز این بازی را شروع کرد. رفته رفته به تعداد علاقه مندان این ورزش در کشور اضافه شده و در سال 1396 زیر مجموعه فدراسیون بولینگ بیلیارد قرار گرفت و در فدراسیون کارگری نیز جزو ورزش های کارگری قرار گرفته است. امروز در ایران استان های فارس کرمان تهران پیشتاز در ورزش پتانک می باشند.

نحوه بازی پتانک بصورت انفرادی سینگل دونفره یا دابل و سه نفره یا تری پل انجام می شود

در سینگل هر نفر سه عدد توپ دارد و جمعا 6 عدد توپ رد و بدل می شود

در دابل و تری پل جمعا 12 عدد توپ بین بازیکنان رد و بدل می شود

روش بازی بسیار اسان است بازیکنان می بایست سعی کنند توپ ها نزدیک توپ چوبی هدف (جک یا کوچونه) قرار دهند و هر تیمی که تعداد بیشتری توپ نزدیک جک قرار دهد امتیاز بیشتری می گیرد

در واقع هر توپ یک امتیاز دارد و در مجموع هر تیم که 21 امتیاز دریافت کند برنده بازی است.

این ورزش هم مثل دیگر ورزش ها دارای قوانین خاص خود می باشد در زمان مسابقات داوران (مارشال) و هیئت ژوری ناظر بر رفتار و نحوه بازی هستند و کلیه خطاها بر اساس قوانین گرفته می شود.

این بازی می تواند بصورت زمان دار نیز برگزار گردد مثلا زمان مسابقه 30 یا 40 دقیقه هر تیمی که در زمان مسابقه بیشترین امتیاز را بگیرد برنده مسابقه است.

ابعاد زمین در مهرماه 98 اولین رنکینگ کشوری پتانک در استان فارس برگزار گردید. مسابقات سینگل و دابل در سطح کشوری در سال های 96 و 97 و 98 برگزار گردید.

یک بازی پتانکو

پِتانک (به فرانسوی: pétanque) ورزشی است که در آن هدف این است که بازیکنان توپی فلزی را ( که جزء اصلی این بازی است ) به جک ( cochonnet) نزدیک کنند. این رشته در روشهای مختلف انفرادی تیمی دونفره و سه نفره و میکس برگزار می‌شود که تعداد پرتابها در هریک این روش‌ها متغیر است. بازیکنان باید این کار را در حالی انجام دهند که دو پایشان داخل "دایره ی شروع" (رینگ)قرار دارد. این ورزش معمولاً در خاک یا شن و ماسهٔ سخت صورت میگیرد اما می‌توان آن را در داخل چمن نیز برگزار کرد.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]