موتورسواری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موتورسواریِ سه‌پُشته در تهران با هوندا ۱۲۵
گروه‌های اجتماعی که به واسطهٔ علاقه به موتورسیکلت‌سواری به وجود می‌آیند

موتورسواری به راندن موتورسیکلت گفته می‌شود. موتورسواری برای برخی افراد، تنها شکل مقرون به صرفه از حمل‌ونقل فردیِ موتوری است. استفاده از موتورسیکلت و جابه‌جایی با موتور سیکلت‌های کوچک، از شایع‌ترین وسیله‌ها در کشورهای پُر جمعیت از جمله هند، چین و اندونزی است.[۱][۲][۳][۴]

در کشورهای در حال توسعه، موتورسیکلت ها به دلیل قیمت های پایین تر و مصرف سوخت کمتر نسبت به ماشین، بسیار مفید هستند. از کل موتورسیکلت ها، 58 درصد در منطقه آسیا و اقیانوسیه و جنوب و شرق آسیا هستند، به استثنای ژاپن که خودرو محور است.

موتورسیکلت ها عمدتاً در کشورهای توسعه یافته کالای لوکس هستند، جایی که بیشتر برای تفریح، به عنوان سبک زندگی یا نمادی از هویت شخصی استفاده می شوند. موتورسواری فراتر از یک وسیله حمل و نقل موتوری یا ورزش ، به یک خرده فرهنگ و سبک زندگی تبدیل شده است . اگرچه موتورسواری عمدتاً یک فعالیت انفرادی است، اما موتورسواری می‌تواند اجتماعی باشد و موتورسواران تمایل به داشتن حس اجتماعی با یکدیگر دارند.

دلایل راندن موتورسیکلت[ویرایش]

برای اکثر موتورسواران، موتورسیکلت یک نوع حمل‌ونقل ارزان‌تر و راحت‌تر است که باعث ازدحام کمتری در داخل شهرها می‌شود و اثرات زیست‌محیطی کمتری نسبت به مالکیت خودرو دارد.

برای برخی دیگر موتور سواری یک فعالیت اجتماعی و تفریح است.

شاخه‌ها[ویرایش]

موتورسواری شاخه‌های گوناگونی دارد و از تفریحی و مسابقه‌ای تا کاری و شرکت در گروه‌های اجتماعی خاص همچون کلوپ موتورسواری و دسته‌های موتورسوار را در بر می‌گیرد.

مسائل مورد توجه[ویرایش]

امنیت پایین موتورسوار، همواره از مسائل مورد توجه در این رشته بوده است. استفاده از وسیله با سرعتِ مطمئنه، تعمیر و نگهداری موتور سیکلت و استفادهٔ درست از آن نیز از مسائل دیگرِ موردِ توجه هستند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Nakata, Hiroko (8 October 2008). "Motorcycle makers battle it out in Vietnam". Japan Times. Retrieved 11 March 2009.
  2. McCracken, Patti (1 October 2008). "Vietnam eats, sleeps, and dreams on motorbikes". The Christian Science Monitor. Retrieved 11 March 2009.
  3. Barrionuevo, Alexei (3 November 2008). "That Roar in the Jungle Is 15,000 Motorbikes". The New York Times. Retrieved 11 March 2009.
  4. Sharma, Sopan (11 November 2010), "Bike Review: Honda CBR250R", The Economic Times, OCLC 61311680, retrieved 2011-03-19

پیوند به بیرون[ویرایش]