رقابت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رقابت در ورزش. مجموعه ای از تصاویر، برخی از رویدادهای ورزشی را نمایش می دهد که به عنوان مسابقات دو و میدانی طبقه بندی شده اند .

رقابت به طور کلی یک مسابقه یا هم آوری بین دو یا چند ارگانیسم, حیوان, فرد, گروه اقتصادی یا گروه های اجتماعی و.... برای قلمرو، جایگاه، برای منابع، محصول، برای جفت، برای حیثیت، شناخته شدن، برای جوایز، برای گروه و یا جایگاه اجتماعی یا برای رهبری و سود است. رقابت زمانی رخ می دهد که حداقل دو طرف در تلاش برای یک هدف هستند که نمی‌تواند به اشتراک گذاشته شود. جایی که یکی به دست می آورد و دیگران می بازند. ( بازی مجموع-صفر).

رقابت به طور طبیعی بین موجودات زنده که در محیطی مشترک همزیستی دارند رخ می دهد. به عنوان مثال، حیوانات برای منابع آب، غذا، جفت و دیگر منابع بیولوژیکی رقابت می کنند. انسانها معمولاً برای مواد غذایی و حفت رقابت می کنند، هر چند زمانی که این نیازها برآورده می شوند رقابت های عمیقتر اغلب برای دستیابی به ثروت، قدرت، حیثیت، و شهرت بوجود می آیند.

رقابت اغلب متضاد همکاری در نظر گرفته می شود، با این حال در دنیای واقعی مخلوطی از همکاری و رقابت هنجار است.[۱] استراتژی های بهینه برای رسیدن به اهداف در شاخه ای از ریاضیات به عنوان نظریه بازی ها مورد مطالعه قرار می گیرد.

رقابت همچنین یک اصل مهم در اقتصاد بازار و کسب و کار است که اغلب با رقابتِ کسب و کار در ارتباط است چرا که اکثر شرکت ها در رقابت با حداقل یک شرکت دیگر در همان گروه مشتریان هستند. همچنین رقابت در داخل یک شرکت معمولاً  با هدف بزرگترِ رسیدن به کیفیت بالاتر خدمات یا بهبود محصولاتی که شرکت ممکن است تولید و یا توسعه دهد، تحریک می شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Competition, Sociology guide