پرش به محتوا

هاکی سالنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هاکی سالنی
بالاترین نهاد ورزشیفدراسیون بین‌المللی هاکی
نخستین مسابقهدهه ۱۹۵۰
ویژگی‌ها
جداسازی جنسیتیتکی
رده‌بندیورزش چوب و توپ
ورزش‌های هاکی
تجهیزاتچوب هاکی٬ توپ هاکی٬ لثه‌بند
محل برگزاریداخل سالن
نمایی از یک بازی هاکی سالنی در سال ۲۰۱۸

هاکی سالنی یا داخل سالن یک ورزش تیمی چوب و توپ و نوع سالنی هاکی روی چمن می‌باشد. و نسبت به دیگر گونه ورزش‌های چوب و توپ داخل سالن٬ چون فلوربال شباهت بیشتری به هاکی روی چمن دارد.

در گذشته بازیکن‌های هاکی روی چمن در بین فصل‌های مسابقات و در شرایط بد آب و هوایی به تمرین در سالن‌های سرپوشیده می‌پرداختند که به تدریج پس از مدتی هاکی سالنی خود به یک ورزش مجزا تبدیل گشت. مسابقات قهرمانی این رشته در سطح جهان برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی توسط فدراسیون بین‌المللی هاکی برگزار گردید.

تاریخچه[ویرایش]

اولین بار در دهه ۱۹۵۰ در اروپا شکل گرفت. اولین رقابت های بین المللی رسمی مسابقات قهرمانی اروپا بود که از سال ۱۹۷۴ میلادی برگزار می شود. مسابقات جهانی اولین بار در سال ۲۰۰۳ برگزار شد. مسابقات قهرمانی قاره آمریکا از سال ۲۰۰۲ و قاره آسیا از سال ۲۰۰۸ و قاره آفریقا از سال ۲۰۱۷ برگزار می شود.

رده بندی جهانی[ویرایش]

رده بندی جهانی از سال ۲۰۱۴ منتشر می شود. در سال ۲۰۲۴ میلادی ۴۹ کشور در بخش مردان و ۴۵ کشور در بخش زنان در این رده بندی قرار دارند. تیم ملی هاکی سالنی مردان ایران در رده ۲ و تیم ملی هاکی سالنی زنان ایران در رده ۳۸ قرار دارد.[۱][۲]

قوانین[ویرایش]

زمان بازی[ویرایش]

چهار زمان ده دقیقه ای است که هنگام توقف بازی همچنان محاسبه می شود ولی در صورت پنالتی کرنرها و مصدومیت ها و موارد مهم دیگر زمان بازی نگه داشته می شود. بین کوارتر اول و دوم و کوارتر سوم و چهارم ۱ تا ۲ دقیقه و بین دو نیمه ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان استراحت در نظر گرفته می شود. در لیگ های داخلی برخی کشورها مانند آلمان زمان مسابقه تا ۶۰ دقیقه هم می رسد.

اخطارها[ویرایش]

سه نوع کارت سبز، زرد و قرمز به بازیکنان خطاکار داده می شود.

تایبرک[ویرایش]

در صورت تساوی در پایان چهل دقیقه در گذشته وقت اضافه وجود داشت ولی امروزه مستقیم با پنالتی شوت اوت (با پنالتی فوتبال متفاوت است) برنده مشخص می شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]