فوتبال آمریکایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دیدار تیمهای دانشگاه آریزونا و دانشگاه برکلی در سال ۲۰۰۸. برخوردهای تن‌به‌تن و هماهنگی تیمی اهمیت زیادی در این ورزش دارد. در تصویر، بازیکنان قرمزپوش با برخوردهای تن‌به‌تن سد راه سفیدپوشان می‌شوند تا یار صاحب‌توپشان در فراغت بیشتر عمل کند.
تصویر؛ یک توپ فوتبال قهوه‌ای تیره چرمی مربوط به ورزش فوتبال آمریکایی و فوتبال کانادایی را که واژه win به معنای پیروز شدن یا پیروزی بر روی آن نقش بسته، نمایش می‌دهد. توپ استفاده شده در این دو نوع فوتبال، جزء دسته توپ‌هایی هستند که انتهایشان زاویه‌دار است.

فوتبال آمریکایی نوعی ورزش گروهی از خانوادهٔ راگبی فوتبال است که در ایالات متحده آمریکا بسیار رایج است. مهمترین مسابقه این ورزش واقعه سوپربول متعلق به لیگ ان اف ال است.در آخرین مسابقه سوپر باول که اواسط فوریه ۲۰۲۱ در شهر تمپا، فلوریدا برگزار شد تیم تمپا بی بوکانیرز موفق به برد این مسابقه فینال و قهرمانی لیگ ان اف ال ۲۰۲۱ شد.تعداد دفعات بسیار کمی شهر میزبان مسابقه فینال با یک عضو فینال برابر و هماهنگ بوده است.در این مسابقه تام بریدی که یکی از مسن ترین بازیکنان این لیگ است در تیم تمپا بی بوکانیرز حضور داشت. تیم تمپا با نتیجه ۳۱ بر ۹ تیم کانزاس سیتی چیفس را مغلوب خود کرد. همچنین کشورهای کانادا، آلمان، ایتالیا، سوئیس، فنلاند، سوئد، ژاپن، مکزیک، اسرائیل، اسپانیا، و اتریش نیز لیگ‌های ملی فوتبال آمریکایی دارند.

فوتبال آمریکایی و فوتبال کانادایی که رشته‌ای مشابه و هم‌ریشه با فوتبال آمریکایی است دو شکل اصلی گریدیرون فوتبال محسوب می‌شوند که در آمریکای شمالی از ورزش‌های انگلیسی فوتبال و راگبی فوتبال تکامل یافته‌اند. این دو رشته در آمریکا و کانادا با نام «فوتبال» شناخته می‌شوند و بازی مرسوم فوتبال در عوض با نام ساکر (soccer) نامیده می‌شود.

تفاوت اصلی گریدیرون فوتبال با فوتبال در این است که بازیکنان اجازه حمل و پرتاب توپ با دست را دارند و تفاوت اصلی آن با راگبی نیز در این است که توپ به‌طور نوبتی در کنترل یکی از دو تیم قرار دارد. استفاده از کلاه و محافظ شانه، پاس‌های رو به جلو (که در راگبی فوتبال با توجه به قانون آفساید ممکن نیست)، سیستم محدودیت تعداد تکل‌ها، اسکرام خطی، پست‌های بسیار تخصصی بازیکنان در نقاط مختلف زمین، تعداد نامحدود تعویض‌ها، تقسیم بازیکنان به دو دسته مدافع و مهاجم، امکان ثبت امتیاز برای تیمی که مالکیت توپ را در اختیار ندارد و علامت‌گذاری زمین از ویژگی‌های مهم این رشته‌است که آن را از انواع دیگر راگبی و فوتبال متمایز می‌کند.[۱]

برخی بر این باورند که سازندهٔ این بازی والتر کمپ در آمریکا می‌باشد.[۲]

فوتبال آمریکایی در ایران طرفداران زیادی دارد.[۳]

خطاهای بازی[ویرایش]

این بازی خطا‌های خاصی ندارد بلکه این خطا جزو بازی هستند. برای گرفتن توپ توسط بازیکن می‌توان از حرکات آرنج، تکل انداختن و کوبیدن سر استفاده کرد و هیچ خطایی برای این حرکات گرفته نمی‌شود. اما لباس‌های مخصوصی برای فوتبال آمریکایی در نظر گرفته شده مخصوصاً کلاه ایمنی آن‌ها که از آهن و داخل آن‌ها از پنبه ساخته شده‌است.

مقررات[ویرایش]

توپ[ویرایش]

بازیکنان فوتبال آمریکایی در یک خط در شروع بازی

توپ‌هایی که در مسابقات رسمی فوتبال آمریکایی استفاده می‌شوند، بایستی این شرایط را دارا باشند:

  • قطر: ۲۵–۲۶ سانتیمتر
  • محیط (در طولانی‌ترین قسمت): ۵۸ تا ۶۲ سانتیمتر
  • محیط (در عریض‌ترین قسمت): ۲۸ تا ۳۰ سانتیمتر
  • وزن: ۳۹۷ تا ۴۲۵ گرم
  • فشار هوا (پوند در اینچ مربع): ۱۲٫۵ تا ۱۳٫۵

و

مسابقات[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Encyclopædia Britannica Online, s. v. "gridiron football", accessed September 14, 2012, http://www.britannica.com/EBchecked/topic/212839/gridiron-football.
  2. "The History of Walter Camp". Walter Camp Foundation. Archived from the original on 18 December 2007. Retrieved 17 August 2015.
  3. ایرانیان عشق فوتبال آمریکایی را به تهران آوردند، وبگاه مردمک بایگانی‌شده در ۲۶ اکتبر ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine بازدید: نوامبر ۲۰۰۸

پیوند به بیرون[ویرایش]