ازدواج سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اصطلاح ازدواج سفید دو کاربرد متفاوت نو و کهن دارد :
کاربرد نو نمونه فارسی زبان آن می‌باشد که «ازدواج سفید» (و گاهی ازدواج سپید) برای توصیف زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی ست[۱] (که نباید با نکاح عرفی یا ازدواج کامن‌لا یا عرفی اشتباه گرفته شود[نکته ۱]). در ایران دو تعریف متفاوت از این زندگی مشترک وجود دارد:

 1. در ایران گروهی می‌گویند مقصود از ازدواج سفید آن است که زوجین بدون عقد نکاح اقدام به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک می‌کنند.[۲] اما منابع فارسی زبان آلمان زندگی مشترک بدون ازدواج یا ازدواج سفید را پیش‌زمینه‌ای برای بسیاری از ازدواج‌های رسمی مطرح می‌کنند[۳] همچنین ازدواج‌های ادیان دیگر بدون عقد نکاح اسلامی است یا نکاح عرفی اسلامی بدون ثبت دولتی انجام می‌شود.
 2. همچنین گروه دیگر در ایران آن را معادل هم‌باشی یا زندگی مشترک بدون ازدواج تعریف می‌کنند[۴][۵]. (البته نه تعریف گسترده‌تر آن که به معنی هم‌زیستی است، بلکه تعریفِ محدود به زندگی مشترک زناشویی بدون ازدواج، که طرفین همدیگر را همسر و متعهد به یکدیگر نمی‌دانند.)

کاربرد کهن‌تر «ازدواج سفید» در زبان فرانسه و انگلیسی می‌باشد (انگلیسی: White marriage‎، فرانسوی: Mariage blanc‎) که به معنی ازدواج بدون وصال یا ثبت شده و قانونی اما به دلایل مختلف حتما بدون رابطه جنسی ست.[۶] نام ازدواج سفید احتمالاً ریشه در سفید بودن ملحفه شب اول ازدواج داشته‌است.[۷]

ابهام زدایی[ویرایش]

همچنین ممکن است ازدواج سفید به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:

ازدواج ثبت نشده[ویرایش]

روابط خارج از ازدواج[ویرایش]

 • هم‌باشی (یک تعریف کلی از انواع زندگی با یکدیگر همراه رابطه جنسی که می‌تواند شامل تعهد بین دو نفر باشد یا ازدواج کامن‌لا باشد یا به‌طور کلی زندگی با یکدیگر بدون هیچگونه تعهدی باشد که طرفین همدیگر را همسر و متعهد به یکدیگر نمی‌دانند و هم‌باشی برای تمام این موارد کاربرد دارد مشروط به اینکه به‌طور رسمی ازدواج نکرده باشند چه در کشورهایی که مجری کامن‌لا هستند یا نیستند. اما در تعریف واژه هم‌باشی می‌تواند دربارهٔ زندگی خانوادگی یا هر نوع زندگی مشترک دیگری حتی با حیوانات نیز به کار برده شود و ریشه آن به قرن شانزدهم برمی‌گردد.[۸])

کاربردهای نادرست[ویرایش]

به دلیل برداشت اشتباه عموم ممکن است که ازدواج سفید به اشتباه برای موارد به کار برده شود که صحیح نیست:

 • ازدواج کامن‌لا (یا ازدواج عرفی) فقط مختص کشورهایی‌ست که در واقع، کامن لا (عرف) را اجرا می‌کنند (فقط در صورتی که تشکیل این نوع زندگی در آن کشورها یا ایالت‌ها باشد، در دیگر نقاط جهان نیز مورد تأیید خواهد بود). این نوع ازدواج بیشتر با هم‌باشی اشتباه گرفته می‌شود اگر چه نوعی از هم‌باشی هست اما به دلیل قوانین عرفی کشور مربوطه پشتوانه حقوقی و قانونی دارد. برای مثال در فنلاند زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی با عنوان «Common-law Relationship» مطرح شده‌است[۹] که نباید با هم‌باشی اشتباه گرفته شود زیرا مسئولیت‌ها، مسائل قانونی و حقوقی در ازدواج کامن‌لا که ثبت دولتی یا مذهبی ندارد کاملاً با هم‌باشی متفاوت است اما به دلیل اینکه ازدواج کامن‌لا در ایران رسمی نیست، برداشت جامعه فارسی زبان از زندگی مشترک بدون ازدواج (عنوانی که در فنلاند مطرح می‌شود) با هم‌باشی یکسان است.
 • نکاح عرفی یا ازدواج شرعی اسلامی ثبت نشده معمولاً در مناطق عرب‌نشین خلیج فارس رایج است نباید با ازدواج سفید که یک تعریف نو در فارسی است اشتباه گرفته شود.

معادل ازدواج سفید در آلمان[ویرایش]

در آلمان به زندگی مشترک بدون ازدواج «رابطه شبه‌ازدواج» گفته می‌شود. در دهه ۱۹۵۰ میلادی که جامعه چنین زندگی مشترکی را به سختی می‌پذیرفت به این نوع زندگی مشترک بدون ازدواج «ازدواج وحشی» می‌گفتند. پس از چند دهه با کنار گذاشتن پیشداوری‌ها، قوانین جلوی مداخله مذهب در زندگی فردی و اجتماعی را گرفت که بیشتر از همه تحت تأثیر جنبشی معروف به «جنبش سال ۶۸» بود.[۳]

منتقدان ازدواج سفید در ایران[ویرایش]

ماهنامه زنان امروز، مجله‌ای که با ۱۶ سال فعالیت در سال ۱۳۸۶ توقیف شده بود و پس از ۷ سال توقیف در خرداد ۱۳۹۳ فعالیتش را از سر گرفته بود در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ به دلیل ترویج ازدواج سفید طبق بند ۲ از ماده ۶ قانون مطبوعات با عنوان «اشاعه فحشا و منکرات و انتشار مطالب خلاف عفت عمومی» و «اخلال به مبانی و احکام اسلام» توقیف شد.[۱] وزارت ارشاد نیز از این توقیف حمایت کرد.
منتقدان، زندگی مشترک بدون ازدواج را باعث کاهش آمار ازدواج رسمی و «سست شدن نظام ارزشی» می‌دانند.[۱]

سیاوش شهریور، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در اواسط تابستان سال ۱۳۹۳ از طرح «اعتلای خانواده پایدار» در دستور کار دولت برای مقابله با ازدواج سفید خبر داده بود.[۱۰][۱۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نکات[ویرایش]

 1. ازدواج کامن‌لا مختص کشورهایی‌ست که کامن‌لا را اجرا می‌کنند

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ «مجله زنان امروز به دلیل 'ترویج ازدواج سفید' توقیف شد». بی‌بی‌سی. ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴. دریافت‌شده در ۱۶ مرداد ۱۳۹۴.
 2. ازدواج سفید
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ مریم انصاری (۱۳ مارس ۲۰۱۵). «عطا و لقای "ازدواج سفید"، مقایسه دو تجربه». دویچه وله. دریافت‌شده در ۶ اوت ۲۰۱۵.
 4. «ازدواج سفید» چیست؟
 5. رواج هشدارآمیز «ازدواج سیاه»/رابطه‌ای زیر یک سقف که زندگی دختر را سیاه می‌کند!
 6. Bliss, Alan (۱۹۹۶). A Dictionary of Foreign Words and Phrases in Current English. London: Routledge. شابک ۰-۴۱۵-۰۵۹۰۵-۴.
 7. Ayto, John (۱۹۹۳). Euphemisms. London: Bloomsbury. شابک ۰-۷۴۷۵-۱۲۹۴-۹.[کدام صفحه؟]
 8. «cohabit». وبگاه واژه‌نامه‌های آکسفورد وابسته به انتشارات دانشگاه آکسفورد.
 9. «زندگی زناشویی بدون ازدواج رسمی». اینفوپنکی. ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۷ اوت ۲۰۱۵.
 10. «انتقاد رئیس دفتر آیت الله خامنه‌ای از گسترش 'ازدواج سفید' در ایران». بی‌بی‌سی. ۹ آذر ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۱۶ مرداد ۱۳۹۴.
 11. مشاهدات و نظرات شما درباره "ازدواج سفید"