فرابنفش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish
یک لامپ UV قابل حمل

فرابنفش (به انگلیسی: Ultraviolet) یا به اختصار UV، موجی است در گستره امواج الکترومغناطیسی با طول موجی در محدوده ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر که کوتاه‌تر از نور مرئی و بلندتر از پرتو ایکس است. به بیانی دیگر انرژی آن کمتر از پرتو ایکس، ولی بیشتر از نور مرئی است. اشعه UV در نور خورشید موجود است و تقریباً شامل ۱۰٪ از تمام امواج منتشر شده از سطح خورشید می‌شود. این اشعه هم چنین در هنگام جوشکاری قوس الکتریکی منتشر می‌شود. همچنین برای تولید آن از لامپ‌های مخصوصی از جمله لامپ سیاه یا لامپ بخار جیوه استفاده می‌شود.

از پرتو فرابنفش برای ضد عفونی آب، مواد خوراکی، تجهیزات پزشکی و لوازم صنعتی و غیره می‌توان استفاده نمود.

چگونگی کشف تابش[ویرایش]

پرتو فرابنفش بگونه‌ای کاملاً اتفاقی با مشاهده تغییر رنگ و تیرگی املاح نقره در مقابل نور مستقیم آفتاب کشف گردید. در سال ۱۸۰۱ دانشمند آلمانی، یوهان ویلهلم ریتر بر اثر مشاهداتش توجه نمود که تابش‌های فرابنفش، که نامرئی هستند، عامل اساسی در تیرگی صفحات کاغذ آغشته به کلرید نقره می‌باشند. او در آن زمان این پدیده را «پرتوهای شیمیایی» نامید.[۱][۲]

توزیع تابش[ویرایش]

در بحث از تأثیر این پرتو غیر مرئی بر سلامت انسان و محیط زیست، می‌توان آن را به چند روش تقسیم کرد:

نام علامت اختصاری طول موج به نانومتر مقدار انرژی به فوتون توضیح
پرتو فرابنفش A UVA 400 – 315 nm 3.10 – 3.94 eV موج بلند یا نور سیاه که توسط لایه ازون جذب نمی‌شود
پرتو فرابنفش B UVB 315 – 280 nm 3.94 – 4.43 eV موج متوسط که بیشتر آن توسط لایه ازون جذب می‌شود
پرتو فرابنفش C UVC 280 – 100 nm 4.43 – 12.4 eV موج کوتاه که کاملاً توسط لایه ازون و جو زمین جذب می‌شود
نام علامت اختصاری طول موج به نانومتر مقدار انرژی به فوتون توضیح
پرتو فرابنفش نزدیک NUV 400 – 300 nm 3.10 – 4.13 eV ظاهراً کم خطر
پرتو فرابنفش میانه MUV 300 – 200 nm 4.13 – 6.20 eV خطرناک
پرتو فرابنفش دور FUV 200 – 122 nm 6.20 – 10.16 eV بسیار خطرناک
نام علامت اختصاری طول موج به نانومتر مقدار انرژی به فوتون توضیح
پرتو فرابنفش خلاء یا Vacuum VUV 200 – 10 nm 6.20 – 124 eV عمدتاً از طریق اکسیژن جو جذب شده ولی نیتروژن آن را منتقل می‌کند
پرتو فرابنفش تند یا Extreme EUV 121 – 10 nm 10.25 – 124 eV کاملاً توسط جو زمین جذب می‌شود

نکات دانستنی[ویرایش]

 • برخی از جانداران از جمله پرندگان، خزندگان، حشرات، از جمله زنبورها قادر به دیدن امواج مرئی نزدیک به تابش UV هستند.
 • بسیاری از گیاهان، میوه‌ها، گل‌ها و بذرها قدرت مقاومت فوق‌العاده‌ای نسبت به قدرت انسان در مقابل این تابش نشان می‌دهند.
 • عقرب‌ها زیر پرتو UV به رنگهای سبز یا زرد می‌درخشند.
 • معدودی از پرندگان در پرهایشان الگوهایی دارند که تنها در تابش UV قابل مشاهده خواهند بود.
 • ادرار بعضی از جانوران گوشتخوار از جمله «گربه» حتی در تاریکی مطلق نیز تحت تابش طول موج خاصی از UV قابل دیدن است.

منبع طبیعی فرابنفش[ویرایش]

خورشید ساطع‌کننده پرتو فرابنفش در هر سه باند UVA, UVB و UVC به مقدار فراوان است ولی به سبب ویژگی جذب UV در لایه اوزون اتمسفر، ۹۹٪ تابش فرابنفشی که به زمین می‌رسد از نوع باند (کمتر مضر)UVA است.

شیشه پنجره معمولی نسبت به دامنه ظاهراً کم نفوذ (UVA(300-400nm شفاف بوده و مقاومت چندانی در مقابل آن نشان نمی‌دهد اما نسبت به عبور طول موج‌های پایین‌تر از ۳۵۰nm حساس است به اندازه‌ای که ۹۰٪ تابش‌های UV کوتاه‌تر از ۳۰۰nm را از خود عبور نمی‌دهد.

Vacuum UV[ویرایش]

هوای معمولی در مقابل طول موج‌های ۲۰۰nm و پایین‌تر از آن به صورت شیشه‌ای مات عمل کرده و آن‌ها را از خود عبور نمی‌دهد. علت این امر به لطف قابلیت بسیار بالای جذب تابش فرابنفش موج کوتاه توسط «اکسیژن» جو امکان‌پذیر شده‌است، در حالی که مثلاً عنصری مانند نیتروژن کاملاً برعکس، در برابر UV مانند شیشه‌ای شفاف عمل می‌کند. در مجموع می‌توان گفت که هوا یا جو نسبت به عبور تابش امواج خیلی کوتاه و مضر فرابنفش، بسیار سختگیرانه عمل می‌نماید. همین واکنش است که کره خاکی را برای انسان‌ها و بسیاری از جانداران قابل سکونت ساخته‌است؛ و باز به همین دلیل، در صنایعی که نیاز به استفاده از تابش فرابنفش موج کوتاه زیر ۲۰۰nm باشد (مانند صنایع ساخت نیمه رساناها)، این عملکرد تنها در محیط‌های تخلیه شده از اکسیژن امکان‌پذیر خواهد بود.

EXTREME UV[ویرایش]

مشخصه این پرتو فرابنفش، دو تأثیر متفاوت آن‌ها با ماده است: طول موج‌های بلندتر از ۳۰nm اساساً با ویژگی‌ها و توان ترکیبی مواد در سطح الکترونی–شیمیایی سروکار دارند در حالی که طول موج‌های کوتاه‌تر از ۳۰nm پرتو فرابنفش تنها تعاملی دارند با اوربیتال‌های الکترونی و هسته اتمها.

همانگونه که قبلاً نیز اشاره شد، باند XUV به شدت توسط بسیاری از عناصر شناخته شده متعارف قابل جذب اند، بنابراین فاقد اثر پایدارند، اما امروزه این امکان بوجود آمده که حتی بتوان تصاویر چند لایه‌ای که قادر به بازتاب حدود ۵۰٪ از تابش‌های XUV باشند را در شرایط آسان و عادی بدست آورد.

از تکنولوژی اخیر در ساختن تلسکوپهایی جهت تصویرپردازی خورشیدی که قبلاً امکان ثبت آن‌ها با هیچ تلسکوپ دیگری وجود نداشت، استفاده می‌شود.. اکنون دو پدیده تلسکوپی SOHO/EIT و همچنین TRACE توانسته‌اند به برکت بکارگیری از تکنولوژی Extreme UV، تصاویر خیره‌کننده‌ای از خورشید و سایر سیارات و ستارگان و کهکشان‌های دور و نزدیک در دسترس آدمی قرار بدهند.

تأثیرات مثبت پرتو فرابنفش[ویرایش]

از جمله اثرات مثبت قرار گرفتن در معرض تابش باند UVB، تحریک پوست جهت تولید "ویتامین D" است. تخمین زده می‌شود که علت مرگ ناخواسته سالانه ده‌ها هزار شهروند آمریکایی؛ تنها به دلیل سرطان‌های ناشی از کمبود و اختلال در جذب ویتامین D بوده‌است. دیگر تأثیر اختلال در جذب ویتامین D، پوکی استخوان و سایر عوارض متأثر از اختلال مغز استخوان که منجر به درد، عدم تحمل وزن شخص توسط خود، و نهایتاً ایجاد ترک و شکستگی‌های ناخواسته به ویژه در خانم‌ها خواهد بود. البته امروزه در برخی کشورها تأکید بسیاری بر غنی سازی مواد خوراکی با افزودن رژیم‌های ویتامین D و کلسیم می‌گردد که در مقایسه با اثرات محتمل سوء UVB بر پوست بدن انسان (سرطان)، بسیار پسندیده و مرجح می‌باشند.

کاربرد اشعه فرابنفش در گندزدایی[ویرایش]

طول موجهای کوتاه اشعه فرابنفش (طول موج بین 100-280 UV-C) می‌تواند باکتریها و سایر ارگانیسمهای کوچک را منهدم کند. به همین دلیل برای ضدعفونی کردن سطوح مانند اتاقهای بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از پرتو فرابنفش برای ضدعفونی آب، مواد خوراکی، تجهیزات پزشکی و لوازم صنعتی و غیره می‌توان استفاده نمود.

دلایل پذیرش اشعه فرابنفش: نیاز به حمل و نقل و انبار مواد شیمیایی ندارد، با تغییرات PH و دما، کارایی آن چندان تغییر نمی‌کند، فراورده جانبی به وجود نمی‌آورد، ایجاد طعم و بوی شیمیایی نمی‌کند، زمان تماس لازم برای گندزدایی بسیار کوتاه می‌باشد و روی گروه هوازی اثر فوق‌العاده دارد.

معایب ضدعفونی اشعه: باقی نماندن تأثیر ضدعفونی کنندگی، نبود دانش فنی دربارهٔ چگونگی عمل سیستم‌های UV در شرایط مختلف، برای مواد آلی مناسب نیست، برای سطوح غیرقابل دید مثل زوایا و خلل و فرج مناسب نیست و روی بعض از اشیا اثر کمتری دارد مثلاً اشعه می‌تواند سطوح آلومینیوم و شیشه را استریل کند ولی روی چوب و لاستیک و کاغذ را نمی‌تواند استریل کند.[۳]

موارد حفاظتی[ویرایش]

اصل کلی: در مورد انسان، حضور طولانی در مقابل تابش فرابنفش، می‌تواند احتمال ابتلاء به آسیب‌های حاد و مزمن پوستی، بینایی و حتی تخریب کل سیستم ایمنی بدن را به دنبال داشته باشد.

  • فوتون‌های پرتو فرابنفش به خصوص در باند UVB، به هر نوع مولکول DNA متعلق به ارگان‌های زنده، به اشکال گوناگون حمله‌ور می‌شوند.
  • در شایع‌ترین حالت، حمله علیه نزدیک‌ترین ترکیب "باز تیمین یا Thymine Bases" در حلقه DNA اتفاق می‌افتد. در این حالت "بازهای تیمین یا Thymine Bases" همپایه، به عوض نگهداری تعادل پله‌ای DNA «یا به عبارتی»LADDER BASE BOND"، به همپایه خویش پیوسته و باعث بوجود آمدن نوعی DNA «معیوب» می‌گردند.

در این صورت زنجیره DNA با از دست دادن کد رمزی اصلی خود، به نوعی کد با رمز دیگری تبدیل و معنای اولیه ساختار هسته سلولی خود را از دست داده که عملاً حاصل، سلولی با عملکرد غیر مشخص یا تخریب شده سرطانی است.

قابلیت خود حفاظتی طبیعی بدن[ویرایش]

جهت حفاظت از اثرات مخرب پرتو فرابنفش، بدن انسان گاهی (با توجه به نوع پوست و نژاد)، از خود نوعی رنگدانه یا پیگمنت قهوه‌ای رنگ بنام ملانین Melanin آزاد می‌کند که این عمل با جلوگیری از نفوذ تابش به نسوج عمقی می‌تواند سودمند باشد. در غیر اینصورت، می‌توان از محصولات جلوگیری‌کننده از نفوذ تابش UV به بدن مانند لوسیون‌های ضدآفتاب یا suntan lotions که بیشتر به نام Sun blocks معروفند، استفاده شود.

امروزه بعضی از محصولات به اصطلاح Sunscreen دارای ترکیباتی از قبیل دی اکسید تیتانیوم TiO۲ و اکسید دوزنگ یا Zinc Oxide و آووبنزون Avobenzone می‌باشند که کمک بزرگی جهت حمایت بدن در مقابل انواع تابش فرابنفش هستند.

- اکثر کرم‌های ضدآفتاب با اعلام درجه اندازه‌گیری مقاومت خویش بر اساس معیار SPF، ظاهراً تنها قادر به محافظت پوست از باند UVB هستند که همین نکته می‌تواند شما را به اشتباه بیندازد زیرا دگرباره لازم به تکرار است که که باند UVA که توسط این‌گونه لوسیون‌ها پوشش داده نمی‌شوند، به علت قدرت نفوذ بسیار بالا در نسوج بدن، عامل اصلی و اولیه سرطان پوست در انسان شناخته شده‌اند.

- طبق استاندارد UPF، نوع پوشش یا لباس هم در زمینه قدرت جلوگیری از تابش‌های باند UVA و UVB مؤثر بوده و بر حسب توان مقاومتشان، دسته‌بندی می‌شوند، پس نوع لباس پوشیدن ما هم در حمایت از نسوج بدن در مقابل UV قابل توجه و اهمیت است.

حفاظت از چشم[ویرایش]

تابش UVB قدرت بالا برای چشمان بسیار مخرب ومی تواند باعث آب مروارید Cataract و اختلال مزمن قرنیه Pterygium یا کوری موقت و دائم گردد. پوشش حفاظتی چشمان برای کسانی که به مدت طولانی در معرض تابش فرابنفش و بخصوص از نوع طول موج کوتاه آن قویاً توصیه می‌گردد، مثلاً کوهنوردان و اسکی بازان که به جهت اقامت‌های طولانی در ارتفاعات بالا، عملاً با رقیق شدن هوا، عامل اصلی مقاومت در مقابل تابش فرابنفش را از دست می‌دهند.

گر چه عینک‌های آفتابی معمولی به میزان کمی در مقابل تابش فرابنفش مقاومند، اما توصیه می‌گردد که حتی المقدور از لنزهای پلاستیکی (ترجیحاً از جنس پلی کربنات Polycarbonate) بجای لنزهای شیشه‌ای استفاده گردد زیرا همانگونه که اشاره شد، شیشه معمولی در مقابل UVA فاقد مقاومت بوده و آن را به راحتی از خود عبور می‌دهد. عینک‌ها باید قادر باشند از ورود تابش‌های فرابنفش از کناره‌ها و بالا و پایین آن نیز جلوگیری کنند.

اثرات شیمیایی پرتو فرابنفش بر سایر مواد

 • تنزل کیفی مواد پلیمری،

رنگدانه‌ها، رنگهای نساجی و صنعتی Degradation of Polymers, Pigments and Dyes

اکثر مواد پلیمری صنعتی یا موارد مصرفی، به توسط تخریب انواع تابش‌های فرابنفش و به علت تنزل کیفی، نیاز به پایدارکننده‌هایی جهت کند کردن روند حمله به ساختار خود دارند. و…

کاربردهای پرتو فرابنفش[ویرایش]

نورهای سیاه[ویرایش]

Two black light fluorescent tubes.jpg

نور سیاه به لامپی اطلاق می‌گردد که قادر است با تابش امواج بلند فرابنفش که به صورت مرئی به سختی دیده می‌شوند، با نوعی تابش شبه فلورسنتی، به‌عنوان یک علامت ضد تقلب، بر روی اسنادی حساس به طول موجی خاص، چون کارتهای اعتباری، گذرنامه و گواهینامه رانندگی و غیره بکار گرفته شود.

امروزه گذرنامه‌ها و اسکناس‌های اغلب کشورها، آغشته به مرکب‌های حساس به UV و بعضاً مجهز به نوارهای امنیتی اندUV sensitive threads.

لامپ‌های فلورسنت[ویرایش]

لامپ‌های فلورسنت قادرند که با یونیزه نمودن بخار جیوه، پرتو فرابنفش تولید کنند. لایه‌ای فسفری در داخل تیوپ همراه با جذب تابش فرا بنفش است که آن را تبدیل به نور مرئی می‌نماید.

ستاره‌شناسی[ویرایش]

در دانش ستاره‌شناسی اجرام بسیار حجیم، قاعدتاً قادر به صدور تابش عظیمی از امواج فرابنفش به اطرافند. همچنانکه ذکر گردید، لایه اوزون بخش قابل توجهی از این نوع امواج که می‌بایستی توسط تلسکوپ‌های مستقر روی زمین دریافت گردند، جذب خواهد کرد؛ بنابراین هر مشاهده‌ای در این زمینه باید خارج از جو کره زمین محقق شود.

کنترل حشرات[ویرایش]

تله‌های فرابنفش جهت از بین بردن حشرات پرنده ریز جثه که شبانه میل به نزدیکی تابش UV دارند.

فیزیوتراپی[ویرایش]

DNA UV mutation.svg

به دلیل خاصیت ضدعفونی‌کننده و همچنین تحریک زایش پوستی بعضی از انواع فرابنفش(UV)در فیزیوتراپی جهت درمان بیماران استفاده می‌شود.

این نوع امواج در دو دسته کلی لامپ‌های سرد و لامپ‌های گرم تقسیم می‌گردند.

عفونت‌های پوستی، جوان‌سازی پوست، زخم‌های بستر، پسوریازیس و بسیاری از بیماری‌های دیگر با این روش مورد درمان قرار می‌گیرند.

منابع[ویرایش]

 1. "On a new Imponderable Substance and on a Class of Chemical Rays analogous to the rays of Dark Heat", J.W. Draper, The London, Edinburgh, and Dublin Philosophical Magazine and Journal of Science, 1842, LXXX, pp.453–461
 2. "Description of the Tithonometer", J.W. Draper, The Practical Mechanic and Engineer's Magazine, January 1844, pp.122–127
 3. «تاثیر پرتوی فرابنفش در از بین بردن ویروس». ایسنا. ۲۰۲۰-۰۷-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۰-۲۴.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Ultraviolet». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱.

Portable ultraviolet lamp
UV radiation is also produced by electric arcs. Arc welders must wear eye protection and cover their skin to prevent photokeratitis and serious sunburn.

Ultraviolet (UV) is a form of electromagnetic radiation with wavelength from 10 nm[1] (with a corresponding frequency around 30 PHz) to 400 nm (750 THz), shorter than that of visible light, but longer than X-rays. UV radiation is present in sunlight, and constitutes about 10% of the total electromagnetic radiation output from the Sun. It is also produced by electric arcs, Cherenkov radiation, and specialized lights, such as mercury-vapor lamps, tanning lamps, and black lights. Although long-wavelength ultraviolet is not considered an ionizing radiation because its photons lack the energy to ionize atoms, it can cause chemical reactions and causes many substances to glow or fluoresce. Many practical applications, including chemical and biological effects, derive from the way that UV radiation can interact with organic molecules. These interactions can involve absorption or adjusting energy states in molecules, but do not necessarily involve heating.[citation needed]

Short-wave ultraviolet light damages DNA and sterilizes surfaces with which it comes into contact. For humans, suntan and sunburn are familiar effects of exposure of the skin to UV light, along with an increased risk of skin cancer. The amount of UV light produced by the Sun means that the Earth would not be able to sustain life on dry land if most of that light were not filtered out by the atmosphere.[2] More energetic, shorter-wavelength "extreme" UV below 121 nm ionizes air so strongly that it is absorbed before it reaches the ground.[3] However, ultraviolet light (specifically, UVB) is also responsible for the formation of vitamin D in most land vertebrates, including humans.[4] The UV spectrum, thus, has effects both beneficial and harmful to life.

The lower wavelength limit of human vision is conventionally taken as 400 nm, so ultraviolet rays are invisible to humans, although people can sometimes perceive light at shorter wavelengths than this.[5] Insects, birds, and some mammals can see near-UV (NUV) (i.e., slightly shorter wavelengths than what humans can see).[6]

Visibility

Ultraviolet rays are invisible to most humans. The lens of the human eye blocks most radiation in the wavelength range of 300–400 nm; shorter wavelengths are blocked by the cornea.[7] Humans also lack color receptor adaptations for ultraviolet rays. Nevertheless, the photoreceptors of the retina are sensitive to near-UV, and people lacking a lens (a condition known as aphakia) perceive near-UV as whitish-blue or whitish-violet.[5] Under some conditions, children and young adults can see ultraviolet down to wavelengths around 310 nm.[8][9] Near-UV radiation is visible to insects, some mammals, and some birds. Birds have a fourth color receptor for ultraviolet rays; this, coupled with eye structures that transmit more UV gives smaller birds "true" UV vision.[10][11]

History and discovery

"Ultraviolet" means "beyond violet" (from Latin ultra, "beyond"), violet being the color of the highest frequencies of visible light. Ultraviolet has a higher frequency (thus a shorter wavelength) than violet light.

UV radiation was discovered in 1801 when the German physicist Johann Wilhelm Ritter observed that invisible rays just beyond the violet end of the visible spectrum darkened silver chloride-soaked paper more quickly than violet light itself. He called them "(de-)oxidizing rays" (German: de-oxidierende Strahlen) to emphasize chemical reactivity and to distinguish them from "heat rays", discovered the previous year at the other end of the visible spectrum. The simpler term "chemical rays" was adopted soon afterwards, and remained popular throughout the 19th century, although some said that this radiation was entirely different from light (notably John William Draper, who named them "tithonic rays"[12][13]). The terms "chemical rays" and "heat rays" were eventually dropped in favor of ultraviolet and infrared radiation, respectively.[14][15] In 1878, the sterilizing effect of short-wavelength light by killing bacteria was discovered. By 1903, the most effective wavelengths were known to be around 250 nm. In 1960, the effect of ultraviolet radiation on DNA was established.[16]

The discovery of the ultraviolet radiation with wavelengths below 200 nm, named "vacuum ultraviolet" because it is strongly absorbed by the oxygen in air, was made in 1893 by German physicist Victor Schumann.[17]

Subtypes

The electromagnetic spectrum of ultraviolet radiation (UVR), defined most broadly as 10–400 nanometers, can be subdivided into a number of ranges recommended by the ISO standard ISO 21348:[18]

Name Abbreviation Wavelength
(nm)
Photon energy
(eV, aJ)
Notes/alternative names
Ultraviolet A UV‑A 315–400 3.10–3.94,0.497–0.631 Long-wave UV, black light, not absorbed by the ozone layer: soft UV.
Ultraviolet B UV‑B 280–315 3.94–4.43,0.631–0.710 Medium-wave UV, mostly absorbed by the ozone layer: intermediate UV; Dorno radiation.
Ultraviolet C UV‑C 100–280 4.43–12.4,0.710–1.987 Short-wave UV, germicidal UV, ionizing radiation at shorter wavelengths, completely absorbed by the ozone layer and atmosphere: hard UV.
Near ultraviolet N‑UV 300–400 3.10–4.13,0.497–0.662 Visible to birds, insects, and fish.
Middle ultraviolet M‑UV 200–300 4.13–6.20,0.662–0.993
Far ultraviolet F‑UV 122–200 6.20–10.16,0.993–1.628 Ionizing radiation at shorter wavelengths.
Hydrogen
Lyman-alpha
H Lyman‑α 121–122 10.16–10.25,1.628–1.642 Spectral line at 121.6 nm, 10.20 eV.
Extreme ultraviolet E‑UV 10–121 10.25–124,1.642–19.867 Entirely ionizing radiation by some definitions; completely absorbed by the atmosphere.
Vacuum ultraviolet V-UV 100–200 6.20–124,0.993–19.867 Strongly absorbed by atmospheric oxygen, though 150–200 nm wavelengths can propagate through nitrogen.

Several solid-state and vacuum devices have been explored for use in different parts of the UV spectrum. Many approaches seek to adapt visible light-sensing devices, but these can suffer from unwanted response to visible light and various instabilities. Ultraviolet can be detected by suitable photodiodes and photocathodes, which can be tailored to be sensitive to different parts of the UV spectrum. Sensitive UV photomultipliers are available. Spectrometers and radiometers are made for measurement of UV radiation. Silicon detectors are used across the spectrum.[19]

Vacuum UV, or VUV, wavelengths (shorter than 200 nm) are strongly absorbed by molecular oxygen in the air, though the longer wavelengths around 150–200 nm can propagate through nitrogen. Scientific instruments can, therefore, use this spectral range by operating in an oxygen-free atmosphere (commonly pure nitrogen), without the need for costly vacuum chambers. Significant examples include 193-nm photolithography equipment (for semiconductor manufacturing) and circular dichroism spectrometers.

Technology for VUV instrumentation was largely driven by solar astronomy for many decades. While optics can be used to remove unwanted visible light that contaminates the VUV, in general; detectors can be limited by their response to non-VUV radiation, and the development of solar-blind devices has been an important area of research. Wide-gap solid-state devices or vacuum devices with high-cutoff photocathodes can be attractive compared to silicon diodes.

Extreme UV (EUV or sometimes XUV) is characterized by a transition in the physics of interaction with matter. Wavelengths longer than about 30 nm interact mainly with the outer valence electrons of atoms, while wavelengths shorter than that interact mainly with inner-shell electrons and nuclei. The long end of the EUV spectrum is set by a prominent He+ spectral line at 30.4 nm. EUV is strongly absorbed by most known materials, but synthesizing multilayer optics that reflect up to about 50% of EUV radiation at normal incidence is possible. This technology was pioneered by the NIXT and MSSTA sounding rockets in the 1990s, and it has been used to make telescopes for solar imaging. See also the Extreme Ultraviolet Explorer satellite.

Some sources use the distinction of "hard UV" and "soft UV". For instance, in the case of astrophysics, the boundary may be at the Lyman limit (wavelength 91.2 nm), with "hard UV" being more energetic;[20] the same terms may also be used in other fields, such as cosmetology, optoelectronic, etc. The numerical values of the boundary between hard/soft, even within similar scientific fields, do not necessarily coincide; for example, one applied-physics publication used a boundary of 190 nm between hard and soft UV regions.[21]

Solar ultraviolet

Levels of ozone at various altitudes (DU/km) and blocking of different bands of ultraviolet radiation: In essence, all UVC is blocked by diatomic oxygen (100–200 nm) or by ozone (triatomic oxygen) (200–280 nm) in the atmosphere. The ozone layer then blocks most UVB. Meanwhile, UVA is hardly affected by ozone, and most of it reaches the ground. UVA makes up almost all UV light that penetrates the Earth's atmosphere.

Very hot objects emit UV radiation (see black-body radiation). The Sun emits ultraviolet radiation at all wavelengths, including the extreme ultraviolet where it crosses into X-rays at 10 nm. Extremely hot stars (such as O- and B-type) emit proportionally more UV radiation than the Sun. Sunlight in space at the top of Earth's atmosphere (see solar constant) is composed of about 50% infrared light, 40% visible light, and 10% ultraviolet light, for a total intensity of about 1400 W/m2 in vacuum.[22]

The atmosphere blocks about 77% of the Sun's UV, when the Sun is highest in the sky (at zenith), with absorption increasing at shorter UV wavelengths. At ground level with the sun at zenith, sunlight is 44% visible light, 3% ultraviolet, and the remainder infrared.[23][24] Of the ultraviolet radiation that reaches the Earth's surface, more than 95% is the longer wavelengths of UVA, with the small remainder UVB. Almost no UVC reaches the Earth's surface.[25] The fraction of UVB which remains in UV radiation after passing through the atmosphere is heavily dependent on cloud cover and atmospheric conditions. On "partly cloudy" days, patches of blue sky showing between clouds are also sources of (scattered) UVA and UVB, which are produced by Rayleigh scattering in the same way as the visible blue light from those parts of the sky. UVB also plays a major role in plant development, as it affects most of the plant hormones.[26] During total overcast, the amount of absorption due to clouds is heavily dependent on the thickness of the clouds and latitude, with no clear measurements correlating specific thickness and absorption of UVB.[27]

The shorter bands of UVC, as well as even more-energetic UV radiation produced by the Sun, are absorbed by oxygen and generate the ozone in the ozone layer when single oxygen atoms produced by UV photolysis of dioxygen react with more dioxygen. The ozone layer is especially important in blocking most UVB and the remaining part of UVC not already blocked by ordinary oxygen in air.

Blockers, absorbers, and windows

Ultraviolet absorbers are molecules used in organic materials (polymers, paints, etc.) to absorb UV radiation to reduce the UV degradation (photo-oxidation) of a material. The absorbers can themselves degrade over time, so monitoring of absorber levels in weathered materials is necessary.

In sunscreen, ingredients that absorb UVA/UVB rays, such as avobenzone, oxybenzone[28] and octyl methoxycinnamate, are organic chemical absorbers or "blockers". They are contrasted with inorganic absorbers/"blockers" of UV radiation such as carbon black, titanium dioxide, and zinc oxide.

For clothing, the ultraviolet protection factor (UPF) represents the ratio of sunburn-causing UV without and with the protection of the fabric, similar to sun protection factor (SPF) ratings for sunscreen.[citation needed] Standard summer fabrics have UPFs around 6, which means that about 20% of UV will pass through.[citation needed]

Suspended nanoparticles in stained-glass prevent UV rays from causing chemical reactions that change image colors.[citation needed] A set of stained-glass color-reference chips is planned to be used to calibrate the color cameras for the 2019 ESA Mars rover mission, since they will remain unfaded by the high level of UV present at the surface of Mars.[citation needed]

Common soda–lime glass, such as window glass, is partially transparent to UVA, but is opaque to shorter wavelengths, passing about 90% of the light above 350 nm, but blocking over 90% of the light below 300 nm.[29][30][31] A study found that car windows allow 3-4% of ambient UV to pass through, especially if the UV was greater than 380 nm.[32] Other types of car windows can reduce transmission of UV that is greater than 335 nm.[32] Fused quartz, depending on quality, can be transparent even to vacuum UV wavelengths. Crystalline quartz and some crystals such as CaF2 and MgF2 transmit well down to 150 nm or 160 nm wavelengths.[33]

Wood's glass is a deep violet-blue barium-sodium silicate glass with about 9% nickel oxide developed during World War I to block visible light for covert communications. It allows both infrared daylight and ultraviolet night-time communications by being transparent between 320 nm and 400 nm and also the longer infrared and just-barely-visible red wavelengths. Its maximum UV transmission is at 365 nm, one of the wavelengths of mercury lamps.

Artificial sources

"Black lights"

Two black light fluorescent tubes, showing use. The longer tube is a F15T8/BLB 18 inch, 15 watt tube, shown in the bottom image in a standard plug-in fluorescent fixture. The shorter is an F8T5/BLB 12 inch, 8 watt tube, used in a portable battery-powered black light sold as a pet urine detector.

A black light lamp emits long-wave UV‑A radiation and little visible light. Fluorescent black light lamps work similarly to other fluorescent lamps, but use a phosphor on the inner tube surface which emits UV‑A radiation instead of visible light. Some lamps use a deep-bluish-purple Wood's glass optical filter that blocks almost all visible light with wavelengths longer than 400 nanometers.[34] The purple glow given off by these tubes is not the ultraviolet itself, but visible purple light from mercury’s 404 nm spectral line which escapes being filtered out by the coating. Other black lights use plain glass instead of the more expensive Wood's glass, so they appear light-blue to the eye when operating.

Incandescent black lights are also produced, using a filter coating on the envelope of an incandescent bulb that absorbs visible light (see section below). These are cheaper but very inefficient, emitting only a small fraction of a percent of their power as UV. Mercury-vapor black lights in ratings up to 1 kW with UV-emitting phosphor and an envelope of Wood's glass are used for theatrical and concert displays.

Black lights are used in applications in which extraneous visible light must be minimized; mainly to observe fluorescence, the colored glow that many substances give off when exposed to UV light. UV‑A / UV‑B emitting bulbs are also sold for other special purposes, such as tanning lamps and reptile-husbandry.

Short-wave ultraviolet lamps

9 watt germicidal UV bulb, in compact fluorescent (CF) form factor
Commercial germicidal lamp in butcher shop

Shortwave UV lamps are made using a fluorescent lamp tube with no phosphor coating, composed of fused quartz or vycor, since ordinary glass absorbs UV‑C. These lamps emit ultraviolet light with two peaks in the UV‑C band at 253.7 nm and 185 nm due to the mercury within the lamp, as well as some visible light. From 85% to 90% of the UV produced by these lamps is at 253.7 nm, whereas only 5–10% is at 185 nm.[35] The fused quartz tube passes the 253.7 nm radiation but blocks the 185 nm wavelength. Such tubes have two or three times the UV‑C power of a regular fluorescent lamp tube. These low-pressure lamps have a typical efficiency of approximately 30–40%, meaning that for every 100 watts of electricity consumed by the lamp, they will produce approximately 30–40 watts of total UV output. They also emit bluish-white visible light, due to mercury's other spectral lines. These "germicidal" lamps are used extensively for disinfection of surfaces in laboratories and food-processing industries, and for disinfecting water supplies.

Incandescent lamps

'Black light' incandescent lamps are also made from an incandescent light bulb with a filter coating which absorbs most visible light. Halogen lamps with fused quartz envelopes are used as inexpensive UV light sources in the near UV range, from 400 to 300 nm, in some scientific instruments. Due to its black-body spectrum a filament light bulb is a very inefficient ultraviolet source, emitting only a fraction of a percent of its energy as UV.

Gas-discharge lamps

Specialized UV gas-discharge lamps containing different gases produce UV radiation at particular spectral lines for scientific purposes. Argon and deuterium arc lamps are often used as stable sources, either windowless or with various windows such as magnesium fluoride.[36] These are often the emitting sources in UV spectroscopy equipment for chemical analysis.

Other UV sources with more continuous emission spectra include xenon arc lamps (commonly used as sunlight simulators), deuterium arc lamps, mercury-xenon arc lamps, and metal-halide arc lamps.

The excimer lamp, a UV source developed in the early 2000s, is seeing increasing use in scientific fields. It has the advantages of high-intensity, high efficiency, and operation at a variety of wavelength bands into the vacuum ultraviolet.

Ultraviolet LEDs

A 380 nanometer UV LED makes some common household items fluoresce.

Light-emitting diodes (LEDs) can be manufactured to emit radiation in the ultraviolet range. In 2019, following significant advances over the preceding five years, UV‑A LEDs of 365 nm and longer wavelength were available, with efficiencies of 50% at 1.0 W output. Currently, the most common types of UV LEDs are in 395 nm and 365 nm wavelengths, both of which are in the UV‑A spectrum. The rated wavelength is the peak wavelength that the LEDs put out, but light at both higher and lower wavelengths are present.

The cheaper and more common 395 nm UV LEDs are much closer to the visible spectrum, and give off a purple color. Other UV LEDs deeper into the spectrum do not emit as much visible light[37] LEDs are used for applications such as UV curing applications, charging glow-in-the-dark objects such as paintings or toys, and lights for detecting counterfeit money and bodily fluids. UV LEDs are also used in digital print applications and inert UV curing environments. Power densities approaching 3 W/cm2 (30 kW/m2) are now possible, and this, coupled with recent developments by photo-initiator and resin formulators, makes the expansion of LED cured UV materials likely.

UV‑C LEDs are developing rapidly, but may require testing to verify effective disinfection. Citations for large-area disinfection are for non-LED UV sources[38] known as germicidal lamps.[39] Also, they are used as line sources to replace deuterium lamps in liquid chromatography instruments.[40]

Ultraviolet lasers

Gas lasers, laser diodes, and solid-state lasers can be manufactured to emit ultraviolet rays, and lasers are available that cover the entire UV range. The nitrogen gas laser uses electronic excitation of nitrogen molecules to emit a beam that is mostly UV. The strongest ultraviolet lines are at 337.1 nm and 357.6 nm in wavelength. Another type of high-power gas lasers are excimer lasers. They are widely used lasers emitting in ultraviolet and vacuum ultraviolet wavelength ranges. Presently, UV argon-fluoride excimer lasers operating at 193 nm are routinely used in integrated circuit production by photolithography. The current[timeframe?] wavelength limit of production of coherent UV is about 126 nm, characteristic of the Ar2* excimer laser.

Direct UV-emitting laser diodes are available at 375 nm.[41] UV diode-pumped solid state lasers have been demonstrated using cerium-doped lithium strontium aluminum fluoride crystals (Ce:LiSAF), a process developed in the 1990s at Lawrence Livermore National Laboratory.[42] Wavelengths shorter than 325 nm are commercially generated in diode-pumped solid-state lasers. Ultraviolet lasers can also be made by applying frequency conversion to lower-frequency lasers.

Ultraviolet lasers have applications in industry (laser engraving), medicine (dermatology, and keratectomy), chemistry (MALDI), free-air secure communications, computing (optical storage), and manufacture of integrated circuits.

Tunable vacuum ultraviolet (VUV)

The vacuum ultraviolet (V‑UV) band (100–200 nm) can be generated by non-linear 4 wave mixing in gases by sum or difference frequency mixing of 2 or more longer wavelength lasers. The generation is generally done in gasses (e.g. krypton, hydrogen which are two-photon resonant near 193 nm)[43] or metal vapors (e.g. magnesium). By making one of the lasers tunable, the V‑UV can be tuned. If one of the lasers is resonant with a transition in the gas or vapor then the V‑UV production is intensified. However, resonances also generate wavelength dispersion, and thus the phase matching can limit the tunable range of the 4 wave mixing. Difference frequency mixing (i.e., f1 + f2f3) as an advantage over sum frequency mixing because the phase matching can provide greater tuning.[43]

In particular, difference frequency mixing two photons of an ArF (193 nm) excimer laser with a tunable visible or near IR laser in hydrogen or krypton provides resonantly enhanced tunable V‑UV covering from 100 nm to 200 nm.[43] Practically, the lack of suitable gas / vapor cell window materials above the lithium fluoride cut-off wavelength limit the tuning range to longer than about 110 nm. Tunable V‑UV wavelengths down to 75 nm was achieved using window-free configurations.[44]

Plasma and synchrotron sources of extreme UV

Lasers have been used to indirectly generate non-coherent extreme UV (E‑UV) radiation at 13.5 nm for extreme ultraviolet lithography. The E‑UV is not emitted by the laser, but rather by electron transitions in an extremely hot tin or xenon plasma, which is excited by an excimer laser.[45] This technique does not require a synchrotron, yet can produce UV at the edge of the X‑ray spectrum. Synchrotron light sources can also produce all wavelengths of UV, including those at the boundary of the UV and X‑ray spectra at 10 nm.

Human health-related effects

The impact of ultraviolet radiation on human health has implications for the risks and benefits of sun exposure and is also implicated in issues such as fluorescent lamps and health. Getting too much sun exposure can be harmful, but in moderation, sun exposure is beneficial.[46]

Beneficial effects

UV light (specifically, UV‑B) causes the body to produce vitamin D,[47] which is essential for life. Humans need some UV radiation to maintain adequate vitamin D levels. According to the World Health Organization:[48]

There is no doubt that a little sunlight is good for you! But 5–15 minutes of casual sun exposure of hands, face and arms two to three times a week during the summer months is sufficient to keep your vitamin D levels high.

Vitamin D can also be obtained from food and supplementation.[49] Excess sun exposure produces harmful effects, however.[48]

Vitamin D promotes the creation of serotonin. The production of serotonin is in direct proportion to the degree of bright sunlight the body receives.[50] Serotonin is thought to provide sensations of happiness, well-being and serenity to human beings.[51]

Skin conditions

UV rays also treat certain skin conditions. Modern phototherapy has been used to successfully treat psoriasis, eczema, jaundice, vitiligo, atopic dermatitis, and localized scleroderma.[52][53] In addition, UV light, in particular UV‑B radiation, has been shown to induce cell cycle arrest in keratinocytes, the most common type of skin cell.[54] As such, sunlight therapy can be a candidate for treatment of conditions such as psoriasis and exfoliative cheilitis, conditions in which skin cells divide more rapidly than usual or necessary.[55]

Harmful effects

Sunburn effect (as measured by the UV index) is the product of the sunlight spectrum (radiation intensity) and the erythemal action spectrum (skin sensitivity) across the range of UV wavelengths. Sunburn production per milliwatt of radiation intensity is increased by nearly a factor of 100 between the near UV‑B wavelengths of 315–295 nm

In humans, excessive exposure to UV radiation can result in acute and chronic harmful effects on the eye's dioptric system and retina. The risk is elevated at high altitudes and people living in high latitude areas where snow covers the ground right into early summer and sun positions even at zenith are low, are particularly at risk.[56] Skin, the circadian system, and the immune system can also be affected.[57]

The differential effects of various wavelengths of light on the human cornea and skin are sometimes called the "erythemal action spectrum".[58] The action spectrum shows that UVA does not cause immediate reaction, but rather UV begins to cause photokeratitis and skin redness (with lighter skinned individuals being more sensitive) at wavelengths starting near the beginning of the UVB band at 315 nm, and rapidly increasing to 300 nm. The skin and eyes are most sensitive to damage by UV at 265–275 nm, which is in the lower UV‑C band. At still shorter wavelengths of UV, damage continues to happen, but the overt effects are not as great with so little penetrating the atmosphere. The WHO-standard ultraviolet index is a widely publicized measurement of total strength of UV wavelengths that cause sunburn on human skin, by weighting UV exposure for action spectrum effects at a given time and location. This standard shows that most sunburn happens due to UV at wavelengths near the boundary of the UV‑A and UV‑B bands.

Skin damage

Ultraviolet photons harm the DNA molecules of living organisms in different ways. In one common damage event, adjacent thymine bases bond with each other, instead of across the "ladder". This "thymine dimer" makes a bulge, and the distorted DNA molecule does not function properly.

Overexposure to UV‑B radiation not only can cause sunburn but also some forms of skin cancer. However, the degree of redness and eye irritation (which are largely not caused by UV‑A) do not predict the long-term effects of UV, although they do mirror the direct damage of DNA by ultraviolet.[59]

All bands of UV radiation damage collagen fibers and accelerate aging of the skin. Both UV‑A and UV‑B destroy vitamin A in skin, which may cause further damage.[60]

UVB radiation can cause direct DNA damage.[61] This cancer connection is one reason for concern about ozone depletion and the ozone hole.

The most deadly form of skin cancer, malignant melanoma, is mostly caused by DNA damage independent from UV‑A radiation. This can be seen from the absence of a direct UV signature mutation in 92% of all melanoma.[62] Occasional overexposure and sunburn are probably greater risk factors for melanoma than long-term moderate exposure.[63] UV‑C is the highest-energy, most-dangerous type of ultraviolet radiation, and causes adverse effects that can variously be mutagenic or carcinogenic.[64]

In the past, UV‑A was considered not harmful or less harmful than UV‑B, but today it is known to contribute to skin cancer via indirect DNA damage (free radicals such as reactive oxygen species).[citation needed] UV‑A can generate highly reactive chemical intermediates, such as hydroxyl and oxygen radicals, which in turn can damage DNA. The DNA damage caused indirectly to skin by UV‑A consists mostly of single-strand breaks in DNA, while the damage caused by UV‑B includes direct formation of thymine dimers or cytosine dimers and double-strand DNA breakage.[65] UV‑A is immunosuppressive for the entire body (accounting for a large part of the immunosuppressive effects of sunlight exposure), and is mutagenic for basal cell keratinocytes in skin.[66]

UVB photons can cause direct DNA damage. UV‑B radiation excites DNA molecules in skin cells, causing aberrant covalent bonds to form between adjacent pyrimidine bases, producing a dimer. Most UV-induced pyrimidine dimers in DNA are removed by the process known as nucleotide excision repair that employs about 30 different proteins.[61] Those pyrimidine dimers that escape this repair process can induce a form of programmed cell death (apoptosis) or can cause DNA replication errors leading to mutation.

As a defense against UV radiation, the amount of the brown pigment melanin in the skin increases when exposed to moderate (depending on skin type) levels of radiation; this is commonly known as a sun tan. The purpose of melanin is to absorb UV radiation and dissipate the energy as harmless heat, protecting the skin against both direct and indirect DNA damage from the UV. UV‑A gives a quick tan that lasts for days by oxidizing melanin that was already present and triggers the release of the melanin from melanocytes. UV‑B yields a tan that takes roughly 2 days to develop because it stimulates the body to produce more melanin.

Sunscreen safety debate

Demonstration of the effect of sunscreen. The man's face has sunscreen on his right side only. The left image is a regular photograph of his face; the right image is of reflected UV light. The side of the face with sunscreen is darker because the sunscreen absorbs the UV light.

Medical organizations recommend that patients protect themselves from UV radiation by using sunscreen. Five sunscreen ingredients have been shown to protect mice against skin tumors. However, some sunscreen chemicals produce potentially harmful substances if they are illuminated while in contact with living cells.[67][68] The amount of sunscreen that penetrates into the lower layers of the skin may be large enough to cause damage.[69]

Sunscreen reduces the direct DNA damage that causes sunburn, by blocking UV‑B, and the usual SPF rating indicates how effectively this radiation is blocked. SPF is, therefore, also called UVB-PF, for "UV‑B protection factor".[70] This rating, however, offers no data about important protection against UVA,[71] which does not primarily cause sunburn but is still harmful, since it causes indirect DNA damage and is also considered carcinogenic. Several studies suggest that the absence of UV‑A filters may be the cause of the higher incidence of melanoma found in sunscreen users compared to non-users.[72][73][74][75][76] Some sunscreen lotions contain titanium dioxide, zinc oxide, and avobenzone, which help protect against UV‑A rays.

The photochemical properties of melanin make it an excellent photoprotectant. However, sunscreen chemicals cannot dissipate the energy of the excited state as efficiently as melanin and therefore, if sunscreen ingredients penetrate into the lower layers of the skin, the amount of reactive oxygen species may be increased.[77][67][68][78] The amount of sunscreen that penetrates through the stratum corneum may or may not be large enough to cause damage.

In an experiment by Hanson et al. that was published in 2006, the amount of harmful reactive oxygen species (ROS) was measured in untreated and in sunscreen treated skin. In the first 20 minutes, the film of sunscreen had a protective effect and the number of ROS species was smaller. After 60 minutes, however, the amount of absorbed sunscreen was so high that the amount of ROS was higher in the sunscreen-treated skin than in the untreated skin.[77] The study indicates that sunscreen must be reapplied within 2 hours in order to prevent UV light from penetrating to sunscreen-infused live skin cells.[77]

Aggravation of certain skin conditions

Ultraviolet radiation can aggravate several skin conditions and diseases, including[79] systemic lupus erythematosus, Sjögren's syndrome, Sinear Usher syndrome, rosacea, dermatomyositis, Darier's disease, Kindler–Weary syndrome and Porokeratosis.[80]

Eye damage

Signs are often used to warn of the hazard of strong UV sources.

The eye is most sensitive to damage by UV in the lower UV‑C band at 265–275 nm. Radiation of this wavelength is almost absent from sunlight but is found in welder's arc lights and other artificial sources. Exposure to these can cause "welder's flash" or "arc eye" (photokeratitis) and can lead to cataracts, pterygium and pinguecula formation. To a lesser extent, UV‑B in sunlight from 310 to 280 nm also causes photokeratitis ("snow blindness"), and the cornea, the lens, and the retina can be damaged.[81]

Protective eyewear is beneficial to those exposed to ultraviolet radiation. Since light can reach the eyes from the sides, full-coverage eye protection is usually warranted if there is an increased risk of exposure, as in high-altitude mountaineering. Mountaineers are exposed to higher-than-ordinary levels of UV radiation, both because there is less atmospheric filtering and because of reflection from snow and ice.[82][83] Ordinary, untreated eyeglasses give some protection. Most plastic lenses give more protection than glass lenses, because, as noted above, glass is transparent to UV‑A and the common acrylic plastic used for lenses is less so. Some plastic lens materials, such as polycarbonate, inherently block most UV.[84]

Degradation of polymers, pigments and dyes

UV damaged polypropylene rope (left) and new rope (right)

UV degradation is one form of polymer degradation that affects plastics exposed to sunlight. The problem appears as discoloration or fading, cracking, loss of strength or disintegration. The effects of attack increase with exposure time and sunlight intensity. The addition of UV absorbers inhibits the effect.

IR spectrum showing carbonyl absorption due to UV degradation of polyethylene

Sensitive polymers include thermoplastics and speciality fibers like aramids. UV absorption leads to chain degradation and loss of strength at sensitive points in the chain structure. Aramid rope must be shielded with a sheath of thermoplastic if it is to retain its strength.

Many pigments and dyes absorb UV and change colour, so paintings and textiles may need extra protection both from sunlight and fluorescent bulbs, two common sources of UV radiation. Window glass absorbs some harmful UV, but valuable artifacts need extra shielding. Many museums place black curtains over watercolour paintings and ancient textiles, for example. Since watercolours can have very low pigment levels, they need extra protection from UV. Various forms of picture framing glass, including acrylics (plexiglass), laminates, and coatings, offer different degrees of UV (and visible light) protection.

Applications

Because of its ability to cause chemical reactions and excite fluorescence in materials, ultraviolet radiation has a number of applications. The following table[85] gives some uses of specific wavelength bands in the UV spectrum

Photography

A portrait taken using only UV light between the wavelengths of 335 and 365 nanometers.

Photographic film responds to ultraviolet radiation but the glass lenses of cameras usually block radiation shorter than 350 nm. Slightly yellow UV-blocking filters are often used for outdoor photography to prevent unwanted bluing and overexposure by UV rays. For photography in the near UV, special filters may be used. Photography with wavelengths shorter than 350 nm requires special quartz lenses which do not absorb the radiation. Digital cameras sensors may have internal filters that block UV to improve color rendition accuracy. Sometimes these internal filters can be removed, or they may be absent, and an external visible-light filter prepares the camera for near-UV photography. A few cameras are designed for use in the UV.

Photography by reflected ultraviolet radiation is useful for medical, scientific, and forensic investigations, in applications as widespread as detecting bruising of skin, alterations of documents, or restoration work on paintings. Photography of the fluorescence produced by ultraviolet illumination uses visible wavelengths of light.

Aurora at Jupiter's north pole as seen in ultraviolet light by the Hubble Space Telescope.

In ultraviolet astronomy, measurements are used to discern the chemical composition of the interstellar medium, and the temperature and composition of stars. Because the ozone layer blocks many UV frequencies from reaching telescopes on the surface of the Earth, most UV observations are made from space.

Electrical and electronics industry

Corona discharge on electrical apparatus can be detected by its ultraviolet emissions. Corona causes degradation of electrical insulation and emission of ozone and nitrogen oxide.[87]

EPROMs (Erasable Programmable Read-Only Memory) are erased by exposure to UV radiation. These modules have a transparent (quartz) window on the top of the chip that allows the UV radiation in.

Fluorescent dye uses

Colorless fluorescent dyes that emit blue light under UV are added as optical brighteners to paper and fabrics. The blue light emitted by these agents counteracts yellow tints that may be present and causes the colors and whites to appear whiter or more brightly colored.

UV fluorescent dyes that glow in the primary colors are used in paints, papers, and textiles either to enhance color under daylight illumination or to provide special effects when lit with UV lamps. Blacklight paints that contain dyes that glow under UV are used in a number of art and aesthetic applications.

Amusement parks often use UV lighting to fluoresce ride artwork and backdrops. This often has the side effect of causing rider's white clothing to glow light-purple.

A bird appears on many Visa credit cards when they are held under a UV light source

To help prevent counterfeiting of currency, or forgery of important documents such as driver's licenses and passports, the paper may include a UV watermark or fluorescent multicolor fibers that are visible under ultraviolet light. Postage stamps are tagged with a phosphor that glows under UV rays to permit automatic detection of the stamp and facing of the letter.

UV fluorescent dyes are used in many applications (for example, biochemistry and forensics). Some brands of pepper spray will leave an invisible chemical (UV dye) that is not easily washed off on a pepper-sprayed attacker, which would help police identify the attacker later.

In some types of nondestructive testing UV stimulates fluorescent dyes to highlight defects in a broad range of materials. These dyes may be carried into surface-breaking defects by capillary action (liquid penetrant inspection) or they may be bound to ferrite particles caught in magnetic leakage fields in ferrous materials (magnetic particle inspection).

Analytic uses

Forensics

UV is an investigative tool at the crime scene helpful in locating and identifying bodily fluids such as semen, blood, and saliva.[88] For example, ejaculated fluids or saliva can be detected by high-power UV sources, irrespective of the structure or colour of the surface the fluid is deposited upon.[89] UV–vis microspectroscopy is also used to analyze trace evidence, such as textile fibers and paint chips, as well as questioned documents.

Other applications include the authentication of various collectibles and art, and detecting counterfeit currency. Even materials not specially marked with UV sensitive dyes may have distinctive fluorescence under UV exposure or may fluoresce differently under short-wave versus long-wave ultraviolet.

Enhancing contrast of ink

Using multi-spectral imaging it is possible to read illegible papyrus, such as the burned papyri of the Villa of the Papyri or of Oxyrhynchus, or the Archimedes palimpsest. The technique involves taking pictures of the illegible document using different filters in the infrared or ultraviolet range, finely tuned to capture certain wavelengths of light. Thus, the optimum spectral portion can be found for distinguishing ink from paper on the papyrus surface.

Simple NUV sources can be used to highlight faded iron-based ink on vellum.[90]

Sanitary compliance

A person wearing full protective gear, glowing in ultraviolet light
After a training exercise involving fake body fluids, a healthcare worker's personal protective equipment is checked with ultraviolet light to find invisible drops of fluids. These fluids could contain deadly viruses or other contamination.

Ultraviolet light helps detect organic material deposits that remain on surfaces where periodic cleaning and sanitizing may have failed. It is used in the hotel industry, manufacturing, and other industries where levels of cleanliness or contamination are inspected.[91][92][93][94]

Perennial news features for many television news organizations involve an investigative reporter using a similar device to reveal unsanitary conditions in hotels, public toilets, hand rails, and such.[95][96]

Chemistry

UV/Vis spectroscopy is widely used as a technique in chemistry to analyze chemical structure, the most notable one being conjugated systems. UV radiation is often used to excite a given sample where the fluorescent emission is measured with a spectrofluorometer. In biological research, UV radiation is used for quantification of nucleic acids or proteins. In environmental chemistry, UV radiation could also be used to detect Contaminants of emerging concern in water samples.[97]

In pollution control applications, ultraviolet analyzers are used to detect emissions of nitrogen oxides, sulfur compounds, mercury, and ammonia, for example in the flue gas of fossil-fired power plants.[98] Ultraviolet radiation can detect thin sheens of spilled oil on water, either by the high reflectivity of oil films at UV wavelengths, fluorescence of compounds in oil, or by absorbing of UV created by Raman scattering in water.[99]

A collection of mineral samples fluorescing brilliantly at various wavelengths as seen while being irradiated by UV light.

Ultraviolet lamps are also used as part of the analysis of some minerals and gems.

Material science uses

Fire detection

In general, ultraviolet detectors use either a solid-state device, such as one based on silicon carbide or aluminium nitride, or a gas-filled tube as the sensing element. UV detectors that are sensitive to UV in any part of the spectrum respond to irradiation by sunlight and artificial light. A burning hydrogen flame, for instance, radiates strongly in the 185- to 260-nanometer range and only very weakly in the IR region, whereas a coal fire emits very weakly in the UV band yet very strongly at IR wavelengths; thus, a fire detector that operates using both UV and IR detectors is more reliable than one with a UV detector alone. Virtually all fires emit some radiation in the UVC band, whereas the Sun's radiation at this band is absorbed by the Earth's atmosphere. The result is that the UV detector is "solar blind", meaning it will not cause an alarm in response to radiation from the Sun, so it can easily be used both indoors and outdoors.

UV detectors are sensitive to most fires, including hydrocarbons, metals, sulfur, hydrogen, hydrazine, and ammonia. Arc welding, electrical arcs, lightning, X-rays used in nondestructive metal testing equipment (though this is highly unlikely), and radioactive materials can produce levels that will activate a UV detection system. The presence of UV-absorbing gases and vapors will attenuate the UV radiation from a fire, adversely affecting the ability of the detector to detect flames. Likewise, the presence of an oil mist in the air or an oil film on the detector window will have the same effect.

Photolithography

Ultraviolet radiation is used for very fine resolution photolithography, a procedure wherein a chemical called a photoresist is exposed to UV radiation that has passed through a mask. The exposure causes chemical reactions to occur in the photoresist. After removal of unwanted photoresist, a pattern determined by the mask remains on the sample. Steps may then be taken to "etch" away, deposit on or otherwise modify areas of the sample where no photoresist remains.

Photolithography is used in the manufacture of semiconductors, integrated circuit components,[100] and printed circuit boards. Photolithography processes used to fabricate electronic integrated circuits presently use 193 nm UV and are experimentally using 13.5 nm UV for extreme ultraviolet lithography.

Polymers

Electronic components that require clear transparency for light to exit or enter (photovoltaic panels and sensors) can be potted using acrylic resins that are cured using UV energy. The advantages are low VOC emissions and rapid curing.

Effects of UV on finished surfaces in 0, 20 and 43 hours.

Certain inks, coatings, and adhesives are formulated with photoinitiators and resins. When exposed to UV light, polymerization occurs, and so the adhesives harden or cure, usually within a few seconds. Applications include glass and plastic bonding, optical fiber coatings, the coating of flooring, UV coating and paper finishes in offset printing, dental fillings, and decorative fingernail "gels".

UV sources for UV curing applications include UV lamps, UV LEDs, and excimer flash lamps. Fast processes such as flexo or offset printing require high-intensity light focused via reflectors onto a moving substrate and medium so high-pressure Hg (mercury) or Fe (iron, doped)-based bulbs are used, energized with electric arcs or microwaves. Lower-power fluorescent lamps and LEDs can be used for static applications. Small high-pressure lamps can have light focused and transmitted to the work area via liquid-filled or fiber-optic light guides.

The impact of UV on polymers is used for modification of the (roughness and hydrophobicity) of polymer surfaces. For example, a poly(methyl methacrylate) surface can be smoothed by vacuum ultraviolet.[101]

UV radiation is useful in preparing low-surface-energy polymers for adhesives. Polymers exposed to UV will oxidize, thus raising the surface energy of the polymer. Once the surface energy of the polymer has been raised, the bond between the adhesive and the polymer is stronger.

Biology-related uses

Air purification

Using a catalytic chemical reaction from titanium dioxide and UVC exposure, oxidation of organic matter converts pathogens, pollens, and mold spores into harmless inert byproducts. However, the reaction of titanium dioxide and UVC is not a straight path. Several hundreds of reactions occur prior to the inert byproducts stage and can hinder the resulting reaction creating formaldehyde, aldehyde, and other VOC's en route to a final stage. Thus, the use of titanium dioxide and UVC requires very specific parameters for a successful outcome. The cleansing mechanism of UV is a photochemical process. Contaminants in the indoor environment are almost entirely organic carbon-based compounds, which break down when exposed to high-intensity UV at 240 to 280 nm. Short-wave ultraviolet radiation can destroy DNA in living microorganisms.[102] UVC's effectiveness is directly related to intensity and exposure time.

UV has also been shown to reduce gaseous contaminants such as carbon monoxide and VOCs.[103][104][105] UV lamps radiating at 184 and 254 nm can remove low concentrations of hydrocarbons and carbon monoxide if the air is recycled between the room and the lamp chamber. This arrangement prevents the introduction of ozone into the treated air. Likewise, air may be treated by passing by a single UV source operating at 184 nm and passed over iron pentaoxide to remove the ozone produced by the UV lamp.

Sterilization and disinfection

A low-pressure mercury vapor discharge tube floods the inside of a hood with shortwave UV light when not in use, sterilizing microbiological contaminants from irradiated surfaces.

Ultraviolet lamps are used to sterilize workspaces and tools used in biology laboratories and medical facilities. Commercially available low-pressure mercury-vapor lamps emit about 86% of their radiation at 254 nanometers (nm), with 265 nm being the peak germicidal effectiveness curve. UV at these germicidal wavelengths damage a microorganism's DNA/RNA so that it cannot reproduce, making it harmless, (even though the organism may not be killed).[106] Since microorganisms can be shielded from ultraviolet rays in small cracks and other shaded areas, these lamps are used only as a supplement to other sterilization techniques.

UV-C LEDs are relatively new to the commercial market and are gaining in popularity.[failed verification][107] Due to their monochromatic nature (±5 nm)[failed verification] these LEDs can target a specific wavelength needed for disinfection. This is especially important knowing that pathogens vary in their sensitivity to specific UV wavelengths. LEDs are mercury free, instant on/off, and have unlimited cycling throughout the day.[108]

Disinfection using UV radiation is commonly used in wastewater treatment applications and is finding an increased usage in municipal drinking water treatment. Many bottlers of spring water use UV disinfection equipment to sterilize their water. Solar water disinfection[109] has been researched for cheaply treating contaminated water using natural sunlight. The UV-A irradiation and increased water temperature kill organisms in the water.

Ultraviolet radiation is used in several food processes to kill unwanted microorganisms. UV can be used to pasteurize fruit juices by flowing the juice over a high-intensity ultraviolet source. The effectiveness of such a process depends on the UV absorbance of the juice.

Pulsed light (PL) is a technique of killing microorganisms on surfaces using pulses of an intense broad spectrum, rich in UV-C between 200 and 280 nm. Pulsed light works with xenon flash lamps that can produce flashes several times per second. Disinfection robots use pulsed UV.[110]

Biological

Some animals, including birds, reptiles, and insects such as bees, can see near-ultraviolet wavelengths. Many fruits, flowers, and seeds stand out more strongly from the background in ultraviolet wavelengths as compared to human color vision. Scorpions glow or take on a yellow to green color under UV illumination, thus assisting in the control of these arachnids. Many birds have patterns in their plumage that are invisible at usual wavelengths but observable in ultraviolet, and the urine and other secretions of some animals, including dogs, cats, and human beings, are much easier to spot with ultraviolet. Urine trails of rodents can be detected by pest control technicians for proper treatment of infested dwellings.

Butterflies use ultraviolet as a communication system for sex recognition and mating behavior. For example, in the Colias eurytheme butterfly, males rely on visual cues to locate and identify females. Instead of using chemical stimuli to find mates, males are attracted to the ultraviolet-reflecting color of female hind wings.[111] In Pieris napi butterflies it was shown that females in northern Finland with less UV-radiation present in the environment possessed stronger UV signals to attract their males than those occurring further south. This suggested that it was evolutionarily more difficult to increase the UV-sensitivity of the eyes of the males than to increase the UV-signals emitted by the females.[112]

Many insects use the ultraviolet wavelength emissions from celestial objects as references for flight navigation. A local ultraviolet emitter will normally disrupt the navigation process and will eventually attract the flying insect.

Entomologist using a UV light for collecting beetles in Chaco, Paraguay.

The green fluorescent protein (GFP) is often used in genetics as a marker. Many substances, such as proteins, have significant light absorption bands in the ultraviolet that are of interest in biochemistry and related fields. UV-capable spectrophotometers are common in such laboratories.

Ultraviolet traps called bug zappers are used to eliminate various small flying insects. They are attracted to the UV and are killed using an electric shock, or trapped once they come into contact with the device. Different designs of ultraviolet radiation traps are also used by entomologists for collecting nocturnal insects during faunistic survey studies.

Therapy

Ultraviolet radiation is helpful in the treatment of skin conditions such as psoriasis and vitiligo. Exposure to UVA, while the skin is hyper-photosensitive, by taking psoralens is an effective treatment for psoriasis. Due to the potential of psoralens to cause damage to the liver, PUVA therapy may be used only a limited number of times over a patient's lifetime.

UVB phototherapy does not require additional medications or topical preparations for the therapeutic benefit; only the exposure is needed. However, phototherapy can be effective when used in conjunction with certain topical treatments such as anthralin, coal tar, and vitamin A and D derivatives, or systemic treatments such as methotrexate and Soriatane.[113]

Herpetology

Reptiles need UVB for biosynthesis of vitamin D, and other metabolic processes.[114] Specifically cholecalciferol (vitamin D3), which is needed for basic cellular / neural functioning as well as the utilization of calcium for bone and egg production.[citation needed] The UVA wavelength is also visible to many reptiles and might play a significant role in their ability survive in the wild as well as in visual communication between individuals.[citation needed] Therefore, in a typical reptile enclosure, a fluorescent UV a/b source (at the proper strength / spectrum for the species), must be available for many[which?] captive species to survive. Simple supplementation with cholecalciferol (Vitamin D3) will not be enough as there's a complete biosynthetic pathway[which?] that is "leapfrogged" (risks of possible overdoses), the intermediate molecules and metabolites[which?] also play important functions in the animals health.[citation needed] Natural sunlight in the right levels is always going to be superior to artificial sources, but this might not be possible for keepers in different parts of the world.[citation needed]

It is a known problem that high levels of output of the UVa part of the spectrum can both cause cellular and DNA damage to sensitive parts of their bodies – especially the eyes where blindness is the result of an improper UVa/b source use and placement photokeratitis.[citation needed] For many keepers there must also be a provision for an adequate heat source this has resulted in the marketing of heat and light "combination" products.[citation needed] Keepers should be careful of these "combination" light/ heat and UVa/b generators, they typically emit high levels of UVa with lower levels of UVb that are set and difficult to control so that animals can have their needs met.[citation needed] A better strategy is to use individual sources of these elements and so they can be placed and controlled by the keepers for the max benefit of the animals.[115]

Evolutionary significance

The evolution of early reproductive proteins and enzymes is attributed in modern models of evolutionary theory to ultraviolet radiation. UVB causes thymine base pairs next to each other in genetic sequences to bond together into thymine dimers, a disruption in the strand that reproductive enzymes cannot copy. This leads to frameshifting during genetic replication and protein synthesis, usually killing the cell. Before formation of the UV-blocking ozone layer, when early prokaryotes approached the surface of the ocean, they almost invariably died out. The few that survived had developed enzymes that monitored the genetic material and removed thymine dimers by nucleotide excision repair enzymes. Many enzymes and proteins involved in modern mitosis and meiosis are similar to repair enzymes, and are believed to be evolved modifications of the enzymes originally used to overcome DNA damages caused by UV.[116]

Photobiology

Photobiology is the scientific study of the beneficial and harmful interactions of non-ionizing radiation in living organisms, conventionally demarcated around 10 eV, the first ionization energy of oxygen. UV ranges roughly from 3 to 30 eV in energy. Hence photobiology entertains some, but not all, of the UV spectrum.

See also

References

 1. ^ "Vacuum Ultra Violet Spectroscopy". Retrieved 1 February 2021.
 2. ^ "Reference Solar Spectral Irradiance: Air Mass 1.5". Archived from the original on 27 January 2011. Retrieved 12 November 2009.
 3. ^ Haigh, Joanna D. (2007). "The Sun and the Earth's Climate: Absorption of solar spectral radiation by the atmosphere". Living Reviews in Solar Physics. 4 (2): 2. Bibcode:2007LRSP....4....2H. doi:10.12942/lrsp-2007-2.
 4. ^ Wacker, Matthias; Holick, Michael F. (1 January 2013). "Sunlight and Vitamin D". Dermato-endocrinology. 5 (1): 51–108. doi:10.4161/derm.24494. ISSN 1938-1972. PMC 3897598. PMID 24494042.
 5. ^ a b David Hambling (29 May 2002). "Let the light shine in". The Guardian. Archived from the original on 23 November 2014. Retrieved 2 January 2015.
 6. ^ Cronin, Thomas W.; Bok, Michael J. (15 September 2016). "Photoreception and vision in the ultraviolet". Journal of Experimental Biology. 219 (18): 2790–2801. doi:10.1242/jeb.128769. hdl:11603/13303. ISSN 1477-9145. PMID 27655820. S2CID 22365933.
 7. ^ M A Mainster (2006). "Violet and blue light blocking intraocular lenses: photoprotection versus photoreception". British Journal of Ophthalmology. 90 (6): 784–792. doi:10.1136/bjo.2005.086553. PMC 1860240. PMID 16714268.
 8. ^ Lynch, David K.; Livingston, William Charles (2001). Color and Light in Nature (2nd ed.). Cambridge: Cambridge University Press. p. 231. ISBN 978-0-521-77504-5. Archived from the original on 31 December 2013. Retrieved 12 October 2013. Limits of the eye's overall range of sensitivity extends from about 310 to 1050 nanometers
 9. ^ Dash, Madhab Chandra; Dash, Satya Prakash (2009). Fundamentals of Ecology 3E. Tata McGraw-Hill Education. p. 213. ISBN 978-1-259-08109-5. Archived from the original on 31 December 2013. Retrieved 18 October 2013. Normally the human eye responds to light rays from 390 to 760 nm. This can be extended to a range of 310 to 1,050 nm under artificial conditions.
 10. ^ Bennington-Castro, Joseph (22 November 2013). "Want ultraviolet vision? You're going to need smaller eyes". Archived from the original on 7 May 2016.
 11. ^ Hunt, D. M.; Carvalho, L. S.; Cowing, J. A.; Davies, W. L. (2009). "Evolution and spectral tuning of visual pigments in birds and mammals". Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences. 364 (1531): 2941–2955. doi:10.1098/rstb.2009.0044. ISSN 0962-8436. PMC 2781856. PMID 19720655.
 12. ^ "On a new Imponderable Substance and on a Class of Chemical Rays analogous to the rays of Dark Heat", J.W. Draper, The London, Edinburgh, and Dublin Philosophical Magazine and Journal of Science, 1842, LXXX, pp.453–461
 13. ^ "Description of the Tithonometer", J.W. Draper, The Practical Mechanic and Engineer's Magazine, January 1844, pp.122–127
 14. ^ Beeson, Steven; Mayer, James W (23 October 2007). "12.2.2 Discoveries beyond the visible". Patterns of light: chasing the spectrum from Aristotle to LEDs. New York: Springer. p. 149. ISBN 978-0-387-75107-8.
 15. ^ Hockberger, Philip E. (2002). "A history of ultraviolet photobiology for humans, animals and microorganisms". Photochem. Photobiol. 76 (6): 561–79. doi:10.1562/0031-8655(2002)0760561AHOUPF2.0.CO2. PMID 12511035. S2CID 222100404.
 16. ^ James Bolton, Christine Colton, The Ultraviolet Disinfection Handbook, American Water Works Association, 2008 ISBN 978 1 58321 584 5, pp. 3–4
 17. ^ The ozone layer also protects living beings from this. Lyman, T. (1914). "Victor Schumann". The Astrophysical Journal. 38: 1–4. Bibcode:1914ApJ....39....1L. doi:10.1086/142050.
 18. ^ "ISO 21348 Definitions of Solar Irradiance Spectral Categories" (PDF). Space Weather (spacewx.com). Archived from the original (PDF) on 29 October 2013. Retrieved 25 August 2013.
 19. ^ Gullikson, E.M.; Korde, R.; Canfield, L.R.; Vest, R.E. (1996). "Stable silicon photodiodes for absolute intensity measurements in the VUV and soft X-ray regions" (PDF). Journal of Electron Spectroscopy and Related Phenomena. 80: 313–316. doi:10.1016/0368-2048(96)02983-0. Archived from the original (PDF) on 9 January 2009. Retrieved 8 November 2011.
 20. ^ Bally, John; Reipurth, Bo (2006). The Birth of Stars and Planets. Cambridge University Press. p. 177.
 21. ^ Bark, Yu B.; Barkhudarov, E.M.; Kozlov, Yu N.; Kossyi, I.A.; Silakov, V.P.; Taktakishvili, M.I.; Temchin, S.M. (2000). "Slipping surface discharge as a source of hard UV radiation". Journal of Physics D: Applied Physics. 33 (7): 859. Bibcode:2000JPhD...33..859B. doi:10.1088/0022-3727/33/7/317. S2CID 250819933.
 22. ^ "Solar radiation" (PDF). Archived (PDF) from the original on 1 November 2012.
 23. ^ "Introduction to Solar Radiation". newport.com. Archived from the original on 29 October 2013.
 24. ^ "Reference Solar Spectral Irradiance: Air Mass 1.5". Archived from the original on 28 September 2013. Retrieved 12 November 2009.
 25. ^ Understanding UVA and UVB, archived from the original on 1 May 2012, retrieved 30 April 2012
 26. ^ Hormone-controlled UV-B responses in plants, archived from the original on 8 July 2016
 27. ^ Calbó, Josep; Pagès, David; González, Josep-Abel (2005). "Empirical studies of cloud effects on UV radiation: A review". Reviews of Geophysics. 43 (2). RG2002. Bibcode:2005RvGeo..43.2002C. doi:10.1029/2004RG000155. hdl:10256/8464. ISSN 1944-9208. S2CID 26285358.
 28. ^ Burnett, M. E.; Wang, S. Q. (2011). "Current sunscreen controversies: a critical review". Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine. 27 (2): 58–67. doi:10.1111/j.1600-0781.2011.00557.x. PMID 21392107. S2CID 29173997.
 29. ^ "Soda Lime Glass Transmission Curve". Archived from the original on 27 March 2012. Retrieved 20 January 2012.
 30. ^ "B270-Superwite Glass Transmission Curve". Präzisions Glas & Optik. Archived from the original on 9 July 2017. Retrieved 13 January 2017.
 31. ^ "Selected Float Glass Transmission Curve". Präzisions Glas & Optik. Archived from the original on 19 October 2015. Retrieved 13 January 2017.
 32. ^ a b Moehrle, Matthias; Soballa, Martin; Korn, Manfred (2003). "UV exposure in cars". Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine. 19 (4): 175–181. doi:10.1034/j.1600-0781.2003.00031.x. ISSN 1600-0781. PMID 12925188. S2CID 37208948.
 33. ^ "Optical Materials". Newport Corporation.
 34. ^ "Insect-O-Cutor" (PDF). Archived (PDF) from the original on 4 June 2013.
 35. ^ Rodrigues, Sueli; Fernandes, Fabiano Andre Narciso (18 May 2012). Advances in Fruit Processing Technologies. CRC Press. p. 5. ISBN 978-1-4398-5153-1.
 36. ^ Klose, Jules Z.; Bridges, J. Mervin; Ott, William R. (June 1987). Radiometric standards in the V‑UV (PDF). NBS Measurement Services (Report). NBS Special Publication. U.S. National Institute of Standards and Technology. 250–3. Archived (PDF) from the original on 11 June 2016.
 37. ^ "What is the difference between 365 nm and 395 nm UV LED lights?". waveformlighting.com. Retrieved 27 October 2020.
 38. ^ Boyce, J.M. (2016). "Modern technologies for improving cleaning and disinfection of environmental surfaces in hospitals". Antimicrobial Resistance and Infection Control. 5: 10. doi:10.1186/s13756-016-0111-x. PMC 4827199. PMID 27069623.
 39. ^ a b "Ultraviolet germicidal irradiation" (PDF). University of Liverpool. p. 3. Archived from the original (PDF) on 6 August 2016.
 40. ^ "UV‑C LEDs Enhance Chromatography Applications". GEN Eng News. Archived from the original on 4 November 2016.
 41. ^ "UV laser diode: 375 nm center wavelength". Thorlabs. Product Catalog. United States / Germany. Retrieved 14 December 2014.
 42. ^ Marshall, Chris (1996). A simple, reliable ultraviolet laser: The Ce:LiSAF (Report). Lawrence Livermore National Laboratory. Archived from the original on 20 September 2008. Retrieved 11 January 2008.
 43. ^ a b c Strauss, C.E.M.; Funk, D.J. (1991). "Broadly tunable difference-frequency generation of VUV using two-photon resonances in H2 and Kr". Optics Letters. 16 (15): 1192–4. Bibcode:1991OptL...16.1192S. doi:10.1364/ol.16.001192. PMID 19776917. Retrieved 11 April 2021.
 44. ^ Xiong, Bo; Chang, Yih-Chung; Ng, Cheuk-Yiu (2017). "Quantum-state-selected integral cross sections for the charge transfer collision of O+
  2
   (a4 Π u 5/2,3/2,1/2,−1/2:
  v+=1–2; J+) [ O+
  2
   (X2 Π g 3/2,1/2:
  v+=22–23; J+) ] + Ar at center-of-mass collision energies of 0.05–10.00 eV"
  . Phys. Chem. Chem. Phys. 19 (43): 29057–29067. Bibcode:2017PCCP...1929057X. doi:10.1039/C7CP04886F. PMID 28920600. Archived from the original on 15 November 2017.
 45. ^ "E‑UV nudges toward 10 nm". EE Times. Archived from the original on 15 October 2014. Retrieved 26 September 2014.
 46. ^ Sivamani, R.K.; Crane, L.A.; Dellavalle, R.P. (April 2009). "The benefits and risks of ultraviolet tanning and its alternatives: The role of prudent sun exposure". Dermatologic Clinics. 27 (2): 149–154. doi:10.1016/j.det.2008.11.008. PMC 2692214. PMID 19254658.
 47. ^ Wacker, Matthias; Holick, Michael F. (1 January 2013). "Sunlight and Vitamin D". Dermato-endocrinology. 5 (1): 51–108. doi:10.4161/derm.24494. ISSN 1938-1972. PMC 3897598. PMID 24494042.
 48. ^ a b The known health effects of UV: Ultraviolet radiation and the INTERSUN Programme (Report). World Health Organization. Archived from the original on 16 October 2016.
 49. ^ Lamberg-Allardt, Christel (1 September 2006). "Vitamin D in foods and as supplements". Progress in Biophysics and Molecular Biology. 92 (1): 33–38. doi:10.1016/j.pbiomolbio.2006.02.017. ISSN 0079-6107. PMID 16618499.
 50. ^ Korb, Alex (17 November 2011). "Boosting your serotonin activity". Psychology Today. Archived from the original on 1 August 2017.
 51. ^ Young, S.N. (2007). "How to increase serotonin in the human brain without drugs". Journal of Psychiatry and Neuroscience. 32 (6): 394–399. PMC 2077351. PMID 18043762.
 52. ^ Juzeniene, Asta; Moan, Johan (27 October 2014). "Beneficial effects of UV radiation other than via vitamin D production". Dermato-Endocrinology. 4 (2): 109–117. doi:10.4161/derm.20013. PMC 3427189. PMID 22928066.
 53. ^ "Health effects of ultraviolet radiation" Archived 8 October 2016 at the Wayback Machine. Government of Canada.
 54. ^ Herzinger, T.; Funk, J.O.; Hillmer, K.; Eick, D.; Wolf, D.A.; Kind, P. (1995). "Ultraviolet B irradiation-induced G2 cell cycle arrest in human keratinocytes by inhibitory phosphorylation of the cdc2 cell cycle kinase". Oncogene. 11 (10): 2151–2156. PMID 7478536.
 55. ^ Bhatia, Bhavnit K.; Bahr, Brooks A.; Murase, Jenny E. (2015). "Excimer laser therapy and narrowband ultraviolet B therapy for exfoliative cheilitis". International Journal of Women's Dermatology. 1 (2): 95–98. doi:10.1016/j.ijwd.2015.01.006. PMC 5418752. PMID 28491966.
 56. ^ Meyer-Rochow, Victor Benno (2000). "Risks, especially for the eye, emanating from the rise of solar UV-radiation in the Arctic and Antarctic regions". International Journal of Circumpolar Health. 59 (1): 38–51. PMID 10850006.
 57. ^ "Health effects of UV radiation". World Health Organization. Archived from the original on 17 March 2015.
 58. ^ Ultraviolet Radiation Guide (PDF). Environmental Health Center (Report). Norfolk, Virginia: U.S.Navy. April 1992. Retrieved 21 December 2019.
 59. ^ "What is ultraviolet (UV) radiation?". cancer.org. Archived from the original on 3 April 2017. Retrieved 11 June 2017.
 60. ^ Torma, H.; Berne, B.; Vahlquist, A. (1988). "UV irradiation and topical vitamin A modulate retinol esterification in hairless mouse epidermis". Acta Derm. Venereol. 68 (4): 291–299. PMID 2459873.
 61. ^ a b Bernstein C, Bernstein H, Payne CM, Garewal H (June 2002). "DNA repair / pro-apoptotic dual-role proteins in five major DNA repair pathways: Fail-safe protection against carcinogenesis". Mutat. Res. 511 (2): 145–78. doi:10.1016/S1383-5742(02)00009-1. PMID 12052432.
 62. ^ Davies, H.; Bignell, G.R.; Cox, C. (June 2002). "Mutations of the BRAF gene in human cancer" (PDF). Nature. 417 (6892): 949–954. Bibcode:2002Natur.417..949D. doi:10.1038/nature00766. PMID 12068308. S2CID 3071547.
 63. ^ Weller, Richard (10 June 2015). "Shunning the sun may be killing you in more ways than you think". New Scientist. Archived from the original on 9 June 2017.
 64. ^ Hogan, C. Michael (2011). "Sunlight". In Saundry, P.; Cleveland, C. (eds.). Encyclopedia of Earth. Archived from the original on 19 October 2013.
 65. ^ Svobodová AR, Galandáková A, Sianská J, et al. (January 2012). "DNA damage after acute exposure of mice skin to physiological doses of UVB and UVA light". Arch. Dermatol. Res. 304 (5): 407–412. doi:10.1007/s00403-012-1212-x. PMID 22271212. S2CID 20554266.
 66. ^ Halliday GM, Byrne SN, Damian DL (December 2011). "Ultraviolet A radiation: Its role in immunosuppression and carcinogenesis". Semin. Cutan. Med. Surg. 30 (4): 214–21. doi:10.1016/j.sder.2011.08.002. PMID 22123419.
 67. ^ a b Xu, C.; Green, Adele; Parisi, Alfio; Parsons, Peter G (2001). "Photosensitization of the sunscreen octyl p‑dimethylaminobenzoate b UV‑A in human melanocytes but not in keratinocytes". Photochemistry and Photobiology. 73 (6): 600–604. doi:10.1562/0031-8655(2001)073<0600:POTSOP>2.0.CO;2. PMID 11421064. S2CID 38706861.
 68. ^ a b Knowland, John; McKenzie, Edward A.; McHugh, Peter J.; Cridland, Nigel A. (1993). "Sunlight-induced mutagenicity of a common sunscreen ingredient". FEBS Letters. 324 (3): 309–313. doi:10.1016/0014-5793(93)80141-G. PMID 8405372. S2CID 23853321.
 69. ^ Chatelaine, E.; Gabard, B.; Surber, C. (2003). "Skin penetration and sun protection factor of five UV filters: Effect of the vehicle". Skin Pharmacol. Appl. Skin Physiol. 16 (1): 28–35. doi:10.1159/000068291. PMID 12566826. S2CID 13458955.
 70. ^ Stephens TJ, Herndon JH, Colón LE, Gottschalk RW (February 2011). "The impact of natural sunlight exposure on the UV‑B – sun protection factor (UVB-SPF) and UVA protection factor (UVA-PF) of a UV‑A / UV‑B SPF 50 sunscreen". J. Drugs Dermatol. 10 (2): 150–155. PMID 21283919.
 71. ^ Couteau C, Couteau O, Alami-El Boury S, Coiffard LJ (August 2011). "Sunscreen products: what do they protect us from?". Int. J. Pharm. 415 (1–2): 181–184. doi:10.1016/j.ijpharm.2011.05.071. PMID 21669263.
 72. ^ Garland C, Garland F, Gorham E (1992). "Could sunscreens increase melanoma risk?". Am. J. Public Health. 82 (4): 614–615. doi:10.2105/AJPH.82.4.614. PMC 1694089. PMID 1546792.
 73. ^ Westerdahl J, Ingvar C, Masback A, Olsson H (2000). "Sunscreen use and malignant melanoma". International Journal of Cancer. 87 (1): 145–150. doi:10.1002/1097-0215(20000701)87:1<145::AID-IJC22>3.0.CO;2-3. PMID 10861466.
 74. ^ Autier P, Dore JF, Schifflers E, et al. (1995). "Melanoma and use of sunscreens: An EORTC case control study in Germany, Belgium and France". Int. J. Cancer. 61 (6): 749–755. doi:10.1002/ijc.2910610602. PMID 7790106. S2CID 34941555.
 75. ^ Weinstock, M. A. (1999). "Do sunscreens increase or decrease melanoma risk: An epidemiologic evaluation". Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings. 4 (1): 97–100. doi:10.1038/sj.jidsp. PMID 10537017.
 76. ^ Vainio, H.; Bianchini, F. (2000). "Commentary: Cancer-preventive effects of sunscreens are uncertain". Scandinavian Journal of Work, Environment & Health. 26 (6): 529–531. doi:10.5271/sjweh.578.
 77. ^ a b c Hanson, Kerry M.; Gratton, Enrico; Bardeen, Christopher J. (2006). "Sunscreen enhancement of UV-induced reactive oxygen species in the skin". Free Radical Biology and Medicine. 41 (8): 1205–1212. doi:10.1016/j.freeradbiomed.2006.06.011. PMID 17015167.
 78. ^ Damiani, E.; Greci, L.; Parsons, R.; Knowland, J. (1999). "Nitroxide radicals protect DNA from damage when illuminated in vitro in the presence of dibenzoylmethane and a common sunscreen ingredient". Free Radic. Biol. Med. 26 (7–8): 809–816. doi:10.1016/S0891-5849(98)00292-5. PMID 10232823.
 79. ^ §2 Photoaggravated disorders (PDF). European Dermatology Forum (Report). European guidelines for photodermatoses. Retrieved 1 January 2016.
 80. ^ Medscape: Porokeratosis.
 81. ^ The known health effects of UV (Report). World Health Organization. Archived from the original on 24 October 2016.
 82. ^ "UV radiation". World Health Organization. Archived from the original on 25 October 2016.
 83. ^ What is UV radiation and how much does it increase with altitude? (Report). U.S. National Oceanographic and Atmospheric Administration. Archived from the original on 3 January 2017.
 84. ^ "Optical properties of lens materials". Optician Online. Archived from the original on 26 October 2016.
 85. ^ "Classification of UV". SETi. Retrieved 1 December 2019.
  "Applications". SETi. Archived from the original on 20 August 2008. Retrieved 26 September 2009.{{cite web}}: CS1 maint: unfit URL (link)
 86. ^ "Ultraviolet Light, UV Rays, What is Ultraviolet, UV Light Bulbs, Fly Trap". Pestproducts.com. Archived from the original on 8 October 2011. Retrieved 8 November 2011.
 87. ^ "The daytime UV inspection magazine". Corona. Archived from the original on 1 August 2004.
 88. ^ Springer, E.; Almog, J.; Frank, A.; Ziv, Z.; Bergman, P.; Gui Quang, W. (1994). "Detection of dry bodily fluids by inherent short wavelength UV luminescence: Preliminary results". Forensic Sci. Int. 66 (2): 89–94. doi:10.1016/0379-0738(94)90332-8. PMID 8063277.
 89. ^ Fiedler, Anja; Benecke, Mark; et al. "Detection of semen (human and boar) and saliva on fabrics by a very high-powered UV- / VIS-light source" (PDF). Bentham Science. Archived from the original (PDF) on 30 November 2012. Retrieved 10 December 2009.
 90. ^ "Digital photography of documents". wells-genealogy.org.uk. Archived from the original on 19 September 2012.
 91. ^ "Defining "What is clean?"". Integrated cleaning and measurement. Healthy Facilities Institute. Archived from the original on 21 September 2017. Retrieved 24 June 2017.
 92. ^ "Non-destructive inspection: Seeing through the B‑52". afgsc.af.mil. U.S. Air Force. Retrieved 24 June 2017.
 93. ^ Escobar, David (20 April 2015). "Oxygen cleaning: A validated process is critical for safety". Valve Magazine. Archived from the original on 15 November 2017.
 94. ^ Raj, Baldev; Jayakumar, T.; Thavasimuthu, M. (2002). Practical Non-destructive Testing. Woodhead Publishing. p. 10. ISBN 9781855736009.
 95. ^ "New investigation finds some hotels don't wash sheets between guests". House Beautiful. 15 September 2016. Archived from the original on 3 July 2017.
 96. ^ "What's hiding in your hotel room?". ABC News. 17 November 2010. Archived from the original on 22 July 2016.
 97. ^ Lee, Brandon Chuan Yee; Lim, Fang Yee; Loh, Wei Hao; Ong, Say Leong; Hu, Jiangyong (January 2021). "Emerging Contaminants: An Overview of Recent Trends for Their Treatment and Management Using Light-Driven Processes". Water. 13 (17): 2340. doi:10.3390/w13172340.
 98. ^ Battikha, N.E., ed. (2007). The Condensed Handbook of Measurement and Control (3rd ed.). ISA. pp. 65–66. ISBN 978-1-55617-995-2.
 99. ^ Fingas, Mervin, ed. (2011). Oil Spill Science and Technology. Elsevier. pp. 123–124. ISBN 978-1-85617-943-0.
 100. ^ "Deep UV Photoresists". Archived from the original on 12 March 2006.
 101. ^ R. V. Lapshin; A. P. Alekhin; A. G. Kirilenko; S. L. Odintsov; V. A. Krotkov (2010). "Vacuum ultraviolet smoothing of nanometer-scale asperities of poly(methyl methacrylate) surface". Journal of Surface Investigation. X-ray, Synchrotron and Neutron Techniques. 4 (1): 1–11. doi:10.1134/S1027451010010015. ISSN 1027-4510. S2CID 97385151. Archived from the original on 9 September 2013.
 102. ^ "The Importance of UV Light for Plants Cultivated Indoors". Best LED Grow Lights Info. 11 June 2017. Retrieved 24 June 2017.
 103. ^ Scott, K.J.; Wills, R.R.H.; Patterson, B.D. (1971). "Removal by ultra-violet lamp of ethylene and other hydrocarbons produced by bananas". Journal of the Science of Food and Agriculture. 22 (9): 496–7. doi:10.1002/jsfa.2740220916.
 104. ^ Scott, KJ; Wills, RBH (1973). "Atmospheric pollutants destroyed in an ultra violet scrubber". Laboratory Practice. 22 (2): 103–6. PMID 4688707.
 105. ^ Shorter, AJ; Scott, KJ (1986). "Removal of ethylene from air and low oxygen atmospheres with ultra violet radiation". Lebensm-Wiss U Technology. 19: 176–9.
 106. ^ Chang, Kenneth (7 May 2020). "Scientists Consider Indoor Ultraviolet Light to Zap Coronavirus in the Air". The New York Times. Archived from the original on 7 May 2020. Retrieved 9 May 2020.
 107. ^ Welch, David; et al. (January 2018). "Far-UVC light: A new tool to control the spread of airborne-mediated microbial diseases". Scientific Reports. 8 (1): 2752. Bibcode:2018NatSR...8.2752W. doi:10.1038/s41598-018-21058-w. ISSN 2045-2322. PMC 5807439. PMID 29426899.
 108. ^ "Coming of Age UV-C LED Technology Update". wateronline.com. Archived from the original on 20 April 2017.
 109. ^ "Solar Water Disinfection". Sodis.ch. 2 April 2011. Archived from the original on 31 August 2012. Retrieved 8 November 2011.
 110. ^ "Video Demos". Archived from the original on 19 December 2014. Retrieved 27 November 2014.
 111. ^ Silberglied, Robert E.; Taylor, Orley R. (1978). "Ultraviolet Reflection and Its Behavioral Role in the Courtship of the Sulfur Butterflies Colias eurytheme and C. philodice (Lepidoptera, Pieridae)". Behavioral Ecology and Sociobiology. 3 (3): 203–43. doi:10.1007/bf00296311. S2CID 38043008.
 112. ^ Meyer-Rochow, V.B.; Järvilehto, M. (1997). "Ultraviolet colours in Pieris napi from northern and southern Finland: Arctic females are the brightest!". Naturwissenschaften. 84 (4): 165–168. Bibcode:1997NW.....84..165M. doi:10.1007/s001140050373. S2CID 46142866.
 113. ^ "UVB Phototherapy". National Psoriasis Foundation, USA. Archived from the original (php) on 22 June 2007. Retrieved 23 September 2007.
 114. ^ Diehl, J. J. E.; Baines, F. M.; Heijboer, A. C.; van Leeuwen, J. P.; Kik, M.; Hendriks, W. H.; Oonincx, D. G. A. B. (February 2018). "A comparison of UVb compact lamps in enabling cutaneous vitamin D synthesis in growing bearded dragons". Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition. 102 (1): 308–316. doi:10.1111/jpn.12728. PMID 28452197. S2CID 30124686.
 115. ^ "Vitamin D and Ultraviolet Light – a remarkable process". UV Guide UK. Archived from the original on 31 May 2016. Retrieved 13 January 2017.
 116. ^ Margulis, Lynn & Sagan, Dorion (1986). Origins of Sex: Three Billion Years of Genetic Recombination (book). 1. Yale University Press. ISBN 978-0-300-04619-9.

Further reading

External links