پرش به محتوا

تصویر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شکل ۱: پیاده‌سازی ژرفانمایی که تصویر را با موضوع ترکیب کرده‌است.

تصویر چیزی ثانوی است که بازتابِ واقعیت یا حقیقت دیگری باشد. فرتور یا تصویر در فرایند انتزاع و تجرید (شکل‌گیری مفاهیم و اندیشه)، برای فرد معنی پیدا می‌کند. فرتورها می‌توانند دوبعدی یا سه‌بعدی باشند.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

فَرتور (picture) در فارسی احتمالاً از واژه پرتو گرفته شده‌است،[۱] واژه انگلیسی نیز از لاتین pictura به معنای نقاشی از pictus و pingo گرفته شده‌است.[۲] واژه وینه (image) از وین حالت دیگر بین، از پارسی کهن به معنای دیدن گرفته شده و واژه انگلیسی اش هم از فرانسوی که خود از لاتین imago است گرفته شده در معنای کپی، مانند.[۳] واژه شید (photo) به معنای نور است که در واژه خورشید هم دیده می‌شود،[۴] که واژه انگلیسی از یونانی باستان phos آمده به معنی نور[۵] که در اصل کوتاه شده photography (شیدنگاری) است.[۶]

پیشینه[ویرایش]

نگاره از نخستین رسانه‌های گروهی میان انسان‌ها بوده‌است.

ویژگی‌ها[ویرایش]

با نشانه‌شناسی نگاره، می‌توان ویژگی‌های یک نگاره را شناخت، اگر چه نظریات گوناگونی برای دستیابی به نگاره چون نظریهٔ اطلاع‌رسانی، نظریهٔ ریاضیات، نظریهٔ روانشناسی، نظریهٔ بیان و غیره وجود دارد. اما با این حال نشانه شناسی نگاره به شناخت و درک بهتر یک تصویر کمک بسیاری می کند.

نظریهٔ نشانه‌شناسی[ویرایش]

در نظریهٔ نشانه‌شناسی، مهم‌ترین گزینه «دلالت» است و نه «احساسات هنری». در نظریهٔ نشانه‌شناسی، سخن از «شیوهٔ تولید معنای» نشانه است. یک نشانه در اصل یک نشانه نیست، مگر آن‌که «مبین ایده‌ها» باشد و در پندار افراد دریافت‌گر، «تاویلی» برانگیزد؛ بنابراین می‌توان گفت هر چیزی می‌تواند نشانه باشد، چرا که انسان‌ها از همان آغاز، شروع به تاویل محیط اطراف خود کردند.

نگاره ذهنی[ویرایش]

«نگاره ذهنی» تصویری است که در نبود اشیا یا پدیده‌ها در ذهن وجود دارد. طرح آغازین هنرمندان معمولاً نخست در ذهن و پندارشان مجسم می‌شود و سپس شکل حقیقی به خود می‌گیرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «معنی فرتور | لغت نامه دهخدا». www.parsi.wiki. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۲۶.
  2. "picture - Wiktionary". en.wiktionary.org (به انگلیسی). Retrieved 2021-03-26.
  3. "image - Wiktionary". en.wiktionary.org (به انگلیسی). Retrieved 2021-03-26.
  4. "خورشید - Wiktionary". en.wiktionary.org (به انگلیسی). Retrieved 2021-03-26.
  5. "photo- - Wiktionary". en.wiktionary.org (به انگلیسی). Retrieved 2021-03-26.
  6. "photography - Wiktionary". en.wiktionary.org (به انگلیسی). Retrieved 2021-03-26.

منابع[ویرایش]

  • رزاقی، فرید، مج‍موعه طبقه‌بندی‌شده گرافیک، ته‍ران، کانون فرهنگی آموزش، ۱۳۸۴.