شیره گیاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شیره گیاهی (به انگلیسی: Sap) مایعی است که در سلولهای بافت چوبی یا بافت آبکش جابه‌جا می‌شود. این سلولها آب و مواد غذایی را در به سراسر گیاه می‌رسانند.

شیره گیاهی نباید با لاتکس یا انگم اشتباه گرفته شود. شیره گیاهی ماده‌ای جداگانه است که به طور جداگانه‌ای تولید می‌شود و عملکرد و اجزای متفاوتی دارد.[۱]

انواع شیره گیاهی[ویرایش]

قطرات شیره گیاهی ترشح شده از زبان مادر شوهر

شیره گیاهی به دو دو نوع تقسیم می‌شود: شیره گیاهی بافت چوبی و شیره گیاهی بافت آبکش

شیره گیاهی بافت چوبی[ویرایش]

شیره گیاهی بافت چوبی در درجه اول شامل محلولی آبکی از هورمون‌ها، مواد مغذی معدنی و دیگر مواد مغذی است. عمل انتقال شیره در بافت چوبی با حرکت از ریشه به سمت برگها مشخص می‌شود.[۲]

در سراسر قرن گذشته، مناقشاتی در مورد مکانیسم انتقال شیره گیاهی در بافت چوبی وجود داشت. بیشتر دانشمندان گیاه‌شناس موافقند که نظریه جاذبه مولکولی و کشش این مرحله را بهتر توضیح می‌دهد، اما نظریه نیروی چندگانه که چندین مکانیسم جایگزین در نظر می‌گیرد پیشنهاد شده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Aslam Khan (1 January 2001). Plant Anatomy And Physiology. Gyan Publishing House. ISBN 978-81-7835-049-3. Retrieved 6 April 2013.
  2. Marschner, H (1983). "General introduction to the mineral nutrition of plants". Inorganic Plant Nutrition: 5–60. doi:10.1007/978-3-642-68885-0_2.

پیوند به بیرون[ویرایش]