سپیده رشنو

صفحه نیمه‌حفاظت‌شده
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سپیده رشنو
زادهٔ۱۳۷۳
ناپدیدشدن۲۵ تیر ۱۴۰۱
تهران
ملیتایرانی
پیشه
 • نویسنده
 • روزنامه‌نگار
 • ویراستار
شناخته‌شده برایاعتراض به حجاب اجباری

سپیده رشنو (زادهٔ ۱۳۷۳ خورشیدی) نویسنده، روزنامه‌نگار[۱] و ویراستار اهل ایران است. وی در تیر ۱۴۰۱، در پی اعتراض به حجاب اجباری و مقاومت در برابر دخالت‌های یک زن محجبه به نام رایحه ربیعی به نوع پوشش‌اش، دستگیر شده[۲][۳] و پس از چندی وادار به انجام اعتراف تلوزیونی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی گردید.[۲]

شرح واقعه

در ۲۵ تیر ۱۴۰۱ ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان منتشر شد که در آن یک زن چادری یک زن دیگر را که دارد از او فیلم می‌گیرد تهدید می‌کند که فیلم را برای سپاه می‌فرستد. مشاجره بین این دو زن بالا می‌گیرد و با مداخله بقیه مسافران اتوبوس، زنی که تذکر حجاب داده از اتوبوس به بیرون رانده می‌شود.[۴] در پی بازتاب گسترده این ویدئو خبرگزاری فارس در ۲۶ تیر خبر داد زنی که عامل درگیری بوده دستگیر شده‌است.[۲] پس از آن برخی رسانه‌ها و فعالان و نهادهای حقوق بشری خبر دادند که زن دستگیرشده، سپیده رشنو نام دارد.[۵] در واکنش به این دستگیری کاربران توییتر فارسی یک طوفان توییتری با هشتگ «سپیده رشنو کجاست» آغاز کردند.[۶]

شکنجه و اعتراف اجباری

در ۸ مرداد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران فیلمی از اعترافات اجباری تلویزیونی رشنو پخش کرد.[۷][۸] برخی از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به مشخص بودن آثار شکنجه در صورت او در این ویدئو اشاره کردند.[۹][۱۰] چهره رشنو در این فیلم بی‌رمق، خسته و تکیده بود. هم‌چنین آثار کبودی و زخم به صورت تیره شدن رنگ پوست در اطراف چشم او دیده می‌شد. او یک هفته قبل از پخش این اعتراف اجباری، به دلیل ضرب و شتم مأموران دچار خون‌ریزی داخلی شده و به بیمارستان منتقل شده بود.[۱۱][۱۲] این اعتراف اجباری، واکنش‌های گسترده کنشگران و کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت و محکوم شد.[۱۳]

جستارهای وابسته

منابع

 1. رشنو، سپیده. «معرفی کورت ونه گات | شاید چنین می‌شد». پی اس ارنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۸-۰۱.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ «خبرگزاری فارس ادعا کرد: «عاملان» واکنش به «آمر به معروف» در اتوبوس بازداشت شدند». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۸-۰۱.
 3. «از پخش فیلم «حلالیت‌طلبی اجباری» منتقد حجاب تا تردید دربارهٔ هویت فرد مصاحبه‌شونده». صدای آمریکا. ۶ مرداد ۱۴۰۱.
 4. «#سپیده_رشنو آرتیست و هنرمند عزیز تو افتخار زن ایرانی هستی …». Twitter. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۸-۰۱.
 5. «تأیید هویت زن معترض به تذکر حجاب؛ سپیده رشنو در بازداشت است». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۸-۰۱.
 6. «طوفان توئیتری در حمایت از سپیده رشنو؛ جمهوری اسلامی به «ناپدیدسازی قهری» معترضان عادت دارد». صدای آمریکا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۳۱.
 7. «فیلم/ ماجرای هتاکی و ضرب و شتم آمر به معروف حجاب در اتوبوس چه بود؟». مشرق نیوز. ۲۰۲۲-۰۷-۳۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۳۱.
 8. «تلویزیون جمهوری اسلامی ویدئویی از سپیده رشنو نشان داد». رادیو فردا. ۱۴۰۱-۰۵-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۸-۰۱.
 9. «اعترافات سپیده رشنو؛ نمایش چهره شکنجه». www.radiozamaneh.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۳۱.
 10. «سپیده رشنو، منتقد حجاب اجباری، سوژه جدید سناریوی تکراری حکومت؛ اعتراف اجباری». iranwire.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۷-۳۱.
 11. «سپیده رشنو؛ ضرب و شتم برای کسب اعتراف اجباری». رادیو زمانه. ۱۳ مرداد ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۲۲.
 12. «ضرب و شتم برای اخذ اعترافات اجباری؛ گزارشی از آخرین وضعیت سپیده رشنو». خبرگزاری هرانا. ۱۴۰۱-۰۵-۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۸-۰۵.
 13. «سپیده رشنو پیش از پخش اعترافات اجباری دچار «خونریزی داخلی ناشی از ضربه» شده بود». رادیو فردا. ۱۳ مرداد ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۲۲.