نامه بانوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نامهٔ بانوان یک مجلهٔ صریح‌اللهجهٔ ایرانی به سردبیری شهناز آزاد بود که نخستین شمارهٔ آن در سال ۱۲۹۹* [۱] در تهران[۲] چاپ شد. این روزنامهٔ طرفدار کشف حجاب به چاپ مقاله‌هایی که فقط به قلم زنان نوشته شده بود و اخبار ملی و بین‌المللی نیز می‌پرداخت[۳].

این نشریه دو بار در ماه منتشر می‌شد و بالای نام روزنامه شعار «زنان نخستین آموزگار مردانند» به چشم می‌خورد. بنابر نوشته صفحه اول هر شماره «این روزنامه برای بیداری و رستگاری زنان بیچاره و ستمکش ایران است»[۴].

نامه بانوان ۳ روز بعد از چاپ نخستین شماره‌اش توقیف شد زیرا در مطلبی بی پایه و بدون هیچ استدلال منطقی و صرفا از سر عرض ورزی نوشته بود «حجاب خرافه و موهومات و حصار سنت، جلوی دیدگان زنان و مردان را در این کشور سد کرده‌است.» سپس با این شرط که در شماره بعدی بنویسد منظور از حجاب در این جمله، حجاب زنان نیست، اجازه انتشار مجدد یافت[۵]. در دو شمارهٔ اول شعر «کفن سیاه» از میرزاده عشقی و بحث‌هایی در مجلس سوریه راجع به حق رای زنان و مبارزه با حجاب منتشر شده بود اما شهناز آزاد، سردبیر، در شمارهٔ سوم مدعی شد که منظورش از «حجاب»، «حجاب خرافه و جهل» بوده‌است و نه چادر و روبنده. دانشوران این حرکت را «عقب‌نشینی» تاکتیکی می‌دانند[۶].

از مسائل مهم مورد تأکید این روزنامه فراهم‌سازی امکانات تحصیل و سوادآموزی به زنان در ایران و ساخت مدارس دخترانه است. این روزنامه بی‌سواد نگه‌داشتن زنان و دختران را مایه عقب‌افتادگی، فساد و مانع پیشرفت می‌داند. مبحث تعلیم و تربیت زنان به دفعات و جدا از مسأله حجاب مطرح شده‌است[۷].

پانویس[ویرایش]

  1. *۱۹۲۰ میلادی
  2. زنان ایران در جنبش مشروطه. ص.۱۲۰
  3. Sanasarian, Eliz
  4. «شماره ۱». نامه بانوان، ۱۲۹۹ ش. 
  5. الیز ساناساریان، ص. ۵۹
  6. Touraj Atabaki
  7. «شماره ۸». نامه بانوان، ۱۲۹۹ ش. 

منابع[ویرایش]

  • Sanasarian, Eliz. The Women's Rights Movements in Iran, Praeger, New York: 1982, ISBN 0-03-059632-7, 33.
  • Atabaki, Touraj. The State and The Subaltern