رشکین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۶°۳۷′۴۹″شمالی ۵۰°۱۱′۱۱″شرقی / ۳۶.۶۳۰۱۳۸۸۸۸۸۸۸۹°شمالی ۵۰.۱۸۶۴۸۰۵۵۵۵۵۵۶°شرقی / 36.6301388888889; 50.1864805555556[۱]

رشکین
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان قزوین
شهرستان قزوین
بخش بخش رودبار شهرستان
دهستان رودبار شهرستان
مردم
جمعیت ۱۵۳ نفر
کد آماری ۲۳۷۹۵۸

رشکین، روستایی از توابع بخش رودبار شهرستان شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است. این روستا در الموت غربی و در منطقه ای موسوم به ناحیه که شامل روستاهای رشکین،تلاتر ، پرچکو ، قسطین ، فشک و روح آباد می باشد واقع شده است که در تاریخ این ناحیه را با نام رشکین پره می شناختند ، از زیباترین مواهب این ناحیه چشمه سار خارود "یا در اصطلاح محلی ها چشمه مادر " است که تامین کننده آب کشاورزی و آشامیدنی پنج روستای این منطقه است . سر چشمه خارود در ملک روستای رشکین واقع شده است و در فصل بهار جشمه های فصلی دیگری به این چشمه سر ریز می شوند که در ملک روستای پرجکو واقع شده اند .

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان رودبار شهرستان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۵۳ نفر (۴۷خانوار) بوده‌است.

مردم[ویرایش]

اهالی رشکین تات بوده و به زبان تاتی صحبت می‌کنند[۲].

فامیل های این روستا اغلب حداد-رسولی- اوسطی - رشوند –رسول زاده - شعبانی - بابایی – محمدحسینی – یارمحمدی و صفری هستند .

رشکین همواره مهد مردان و زنان فرزانه ای بوده است، افرادی چون مشهدی محرم اوسطی ، میرزا ربی و میرزا هدایت حداد و مشهدی جمال رسولی از مشاهیر این روستا هستند و ساکنین این روستا اغلب از نوادگان ایشان می باشند ، میرزا ولی اوسطی از دیگر مردانی است که شهره به فرزانگی و دانشمندی است و در زمان حیات خود از دوستان مرحوم مصدق بوده است و در کودتای مصدق از جمله کسانی بود که زندانی و به اعدام محکوم شد که با وساطت سردار سپه تنکابنی آزاد شد .مرحوم یداله رشوند نیز از مردان بزرگ این روستا ست که در ادب و مهمان نوازی شهره بوده است ، استاد وجیه اله شعبانی نیز از نخبگان این ملک است که در شعر بی نظیر و در خط متبحر "متخلص به حامد" است استاد شعبانی به عنوان دستیار دکتر خرسند اقدامات موثری در ریشه کن شدن بیماری جزام در منطقه الموت داشته است . دکتر علی صفری شهردار قزوین در سال 1396،دکتر پیمان بابایی مدیر عامل شرکت تیزرو و مشاور وزیر صنایع، منوچهر شعبانی رییس اتحادیه مرغ داران قزوین و مهندس داریوش شعبانی مدیر عامل شرکت کراس چرخ نیز از افراد با نفوذ این روستا هستند . عیسی صفری ، مرتضی حداد و زهرا علی اوسط از افراد شناخته شده در رسانه استان قزوین هستند ، همچنین وحید علی اوسط فوتبالیست مطرح استان و کاپیتان تیم کاسپین قزوین است و حبیب حداد "متخلص به حبیب رشکینی" از دیگر شعرای روستای رشکین است که تلاش زیادی در زنده نگه داشتن زبان تاتی نموده است.

آثار تاریخی[ویرایش]

قلعه زرد کوه، یاقوت زرد رشکین پرّه[ویرایش]

قلعه ی زرد کندو واقع در الموت غربی_رشکین_بهشت ناحیه می باشد که حدود یک و نیم ساعت و در فاصله ی ۷۹ کیلومتری از شهر قزوین قرار گرفته است.

“قلعه ی قریه رشکین در حسن کلایه در فاصله یک کیلومتری از چشمه سارهای زیبایی خارود دربالای ضلع شمالی رشکین که آن را زرد کوه نامند قرار دارد، تمام آن از سنگ ساخته شده است.

قلعه ی مزبور دو راهرو میباشد که ورودی آن با دریچه های که از زمین ارتفاع زیادی دارد می باشد و دوطرف راهروها در مجموع دوازده اتاق قرار دارد، سقف تعدادی از اتاق های مزبور سالم و پابرجامانده از برج های مراقبت قلعه دو برج آن همچنان پابرجاس.

درگذشته اهالی منطقه در داخل قلعه کند و کاوهایی نموده اند در نتیجه وسایلی از قبیل خنجر، کارد،حلقه های مفرغی و تعدادی ظروف سفالی به دست آمده است.

منبع از کتاب سرزمین قزوین_نوشته دکتر پرویز ورجاوند.

آثار طبیعی[ویرایش]

درخت چنار که حدود ۱۴۰۰ سال قدمت دارد و ریشه هایش تا زیر خانه های روستا رفته است می‌تواند با توجه سازمان میراث فرهنگی-صنایع دستی  و گردشگری استان یکی از جاذبه های خوب گردشگری در روستای تاریخی رشکین باشد و در فهرست آثار طبیعی کشور ثبت شود.

منابع[ویرایش]