سزنق

مختصات: ۳۶°۳۲′۴۶″شمالی ۴۹°۰۲′۵۹″شرقی / ۳۶٫۵۴۶۲۳°شمالی ۴۹٫۰۴۹۷۹°شرقی / 36.54623; 49.04979[۱]
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سزنق : سزنق در۱۶۳ کیلومتری شهرستان قزوین از سمت جاده لوشان و ۱۵۰ کیلومتر از جاده چرگر قزوین قرار دارد . روستاهای اطراف سزنق از نظر تقسیم جغرافیایی - شمال سزنق، روستای یمقان با فاصله ۵ کیلومتر - شمال غربی سزنق، روستای ماهین با فاصله ۴/۵ کیلومتر - شمال شرقی سزنق، روستای چمن با فاصله ۶ کیلومتر - غرب سزنق، روستای چیزه با فاصله ۵ کیلومتر - شرق سزنق، روستای دهنه با فاصله ۵ کیلومتر - جنوب سزنق، روستای والایش از توابع استان زنجان قرار دارد با فاصله ۱۵ کیلومتر

سزنق روستایی است با آب و هوای معتدل و سرسبز که اطراف آن را کوه های احاطه نموده است با مردمانی مهمان نواز و شاداب و تلاشگر

آب آشامیدنی روستا از چشمه های دامنه کوه ها تامین می گردد درگذشته به دلیل فراوانی آب محصولاتی مثل لوبیا چیتی، سیب زمینی ، گندم، و غیره دراین روستا کاشت می شد و از نظر دامپروری رونق خوبی داشت ولی به دلیل خشک سالی و نبود امکانات اولیه خیلی کم شده است .

 روستای سزنق به دلیل موقعیت جغرافیایی منطقه از ۵ مسیر امکان رفت و آمد جاده ای وجود دارد.

۱- اولین مسیر و نزدیکترین مسیر به شهر جاده ۲۴ کلیومتری جاده خاکی کوهستانی سرسبز روستای سزنق از گردنه (قاشقچو)به چرگر است که این جاده حدوداً ۸۰ سال پیش احداث گردیده است که هیچ تغییر اساسی در این جاده صورت نگرفته به دلیل اینکه بخش چوقور از توابع قزوین شده و چرگر از توابع زنجان می باشد که اگر این جاده درست گردد روستاهای چوقور از رونق خوبی بهره مند می گردد و باعث آبادانی و رونق روستاهای چوقور و بازگشت معکوس مردم به روستاها می گردد . خوشبختانه مردم خودجوش درمحرم۱۴۰۱پول جمع نموده و با مساعدت راه داری در حال عریض نمودن جاده چرگر هستند .

۲- مسیر جاده خاکی خیرآباد به زنجان که روستاهای سزنق، ماهین، بروج چیزه، معدن مس طارم سفلی، تازه کند، بوجی، ککاآباد (ککاوا)، خیرآباد است که مسافت آن حدوداً ۳۲ کیلومتر و تا شهرستان زنجان از سزنق حدود ۷۵ کیلومتر است .

۳- مسیر جاده خاکی از سزنق به آلتین کش کشیده شده که روستاهای سزنق، یمقان، مقانک، دزجین، اجاغلار، بابا و آلتین کش حدود ۳۸ کیلومتر و تا منجیل حدود۹۲ کیلومتر است .

۴- مسیر لوشان تا سزنق حدود ۸۰ کیلومتر است که این جاده آسفالت بود و در مسیر خود حدود ۱۸ روستا را به هم ارتباط داده است و برق روستاها نیز از همین مسیر تامین شده اس.سزنق، دهنج، چمن، تازه کند، حصار، قارخون، زرند، رازان، عباس آباد، حسین آباد، اردک، ممیه و دیگر روستاها را شامل می گردد ولی جاده خیلی خراب شده و احتیاج به بازسازی اساسی دارد .

۵- جاده جدیدی توسط معدن مس طارم به دلیل نزدیکی راه احداث شده که از سال ۱۴۰۰ شروع شده و ادامه دارد که از معدن به روستای والایش و اتوبان زنجان وصل می گردد .

روستای سزنق روستایی است با منطقه مناسب نسبت به دیگر روستاهای اطراف{از نظر صاف بودن}و دارای پتانسیل گردشگری و جمعیتی در ماه محرم به دلیل عشق ورزیدن به ائمه از رونق خوبی برخوردار است .

ضمناً اگردولت دستور دهند تا ادارات مربوطه اقدام به ترمیم اساسی جاده چرگر نموده و هم چنین آبندهای در مسیر روخانه ها انجام دهند ذخایر آبی بالایی در منطقه طارم سفلی ایجاد می گردد و در پایین دست باعث رونق کشاورزی و پرورش آبزیان مختلفی گشته و باعث بازگشت جوانان به روستا می گردد است .

منازل روستای سزنق اخیرا پلاک گذاری گردیده است.

سزنق
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانقزوین
شهرستانقزوین
بخشبخش طارم سفلی
دهستانچوقور
نام محلیسزنه
مردم
جمعیت۲۱۶ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیتافزایش
تراکم جمعیتفصلی
نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت30کیلومتر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانهبین25الی5-درجه
بارش سالانه50سانتی متر
روزهای یخبندان سالانه150روز.4ماه آخرسال 1ماه اول بهار
اطلاعات روستایی
کد آماری۲۳۸۳۳۳
پیش‌شمارهٔ تلفن0285

سزنق، روستایی از توابع بخش طارم سفلی شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است. بیشترین زمین های کشاورزی منطقه و منابع آبی را این روستا دارد

امام زاده و مناطق مذهبی[ویرایش]

آستان امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در استان قزوین، بخش طارم سفلی، شهر سیردان، دهستان چوقور، روستای سزنق واقع شده است.

اين بقعه متبركه در منطقه اي بسيار زيبا و كوهستاني قرار دارد و كاملاً در اثر زلزله تخريب شده است و تا به امروز نسبت به عمران و آبادانی آن هیچ اقدامی به عمل نیامده است لازم به توضيح بوده كه آثار امامزاده در حال از بين رفتن بوده و تا جائیکه جوان هاي محل نمي دانستند محل دقیق امامزاده در كجا قرار دارد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان چوقور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۳ نفر (۲۷خانوار) بوده‌است.

جمعیت این روستا بدلیل نبود امکاناتی اعم از مدرسه و درمانگاه و پست بانک و امکانات رفاهی و... در 20سال اخیر به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.