سیردان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیردان
کشور ایران
استانقزوین
شهرستانقزوین
بخشطارم سفلی
سال شهرشدن۱۳۸۴
مردم
جمعیت۱۰۲۴
اطلاعات شهری
شهردارمهدی کشاورز حداد
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۸۲
رودخانه سیردان

سیردان یکی از شهرهای استان قزوین ایران است. این شهرمرکز بخش طارم سفلی در شهرستان قزوین قرار دارد. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۰۲۴ نفر بوده‌است.[۱] مناطق دیدنی سیردان جنگل شامه دشت اخته دربند چنار با واماکن مقدس مسجد جامع _ و ازمناطق تاریخی حمام قدیمی نام برد.

جغرافیا: سیردان شهری کوهستانی در دامنه شمال شرقی کوه‌های شامادشت واقع شده‌است. طبق تقسیمات کشوری شهر سیردان مرکز بخش طارم سفلی از استان قزوین می‌باشد. این شهر تنها شهر منطقه طارم سفلی در مرز مشترک سه استان قزوین، زنجان و گیلان واقع گردیده. بادهای همیشگی و موسمی از سمت شمال شرقی وجود دارد.


مناطق گردشگری:

چنار کهنسال سیردان : دو چنار کهن چند صد ساله در بافت شهری سیردان موجود است. یکی با سن حدودی ۶۰۰ سال و دیگری با سن حدودی ۳۰۰ سال. قطر تنه اصلی چنار بزرگتر به ۵ متر می‌رسد. چنار بزرگتر، بزرگترین چنار با حجم چتر پوششی کامل در ایران است. متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل بی‌توجهی‌های فراوان این دو چنار در آستانه خشکیدن واقع گردیده اند.


دشت گل‌های لاله سیردان

در نزدیکی این شهر قزل رود می‌گذردو این منطقه دارای پوشش گیاهی و تنوع جانوری می باشد.

کار و پیشه:

سغل مردم سیردان از دیرباز عمدتاً کشاورزی و دامداری بوده‌است.

مردم شناسی: مردم سیردان به ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و دین مردمان این مردمان اسلام و از مذهب شیعه جعفری می‌باشند.

فرهنگ: از دیرباز سیردان دارای فرهنگ غنی و اصیلی بوده‌اند. این که از گذشته‌های دور سیردان در مرکزیت طارم بزرگ قرار داشته تأثیر به سزایی در ایجاد یک فرهنگ غنی و اصیل در این شهر داشته‌است، وجود مکاتبات و عالمان بی‌شمار خود دلیلی بر این سخن است. از عالمان سیردان می‌توان به آیت‌الله سردانی «سیردان» و حاج باقر سیردانی و از بزرگان و قدیمی‌های شهر سیردان می‌توان به مرتضی شیخ سیردانی که عمری درمسجد سیردان در روزهای تاسوعا وعاشورا به تعزیه می‌پرداخت می‌توان نام برد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.