بخش طارم سفلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بخش طارم سفلی به مرکزیت شهر سیردان یکی از بخش‌های شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است.[۱] بخش طارم سفلی از شمال با استان زنجان از جنوب با شهر لوشان و از شمال شرقی با شهر بادی منجیل ...همچنین روستاهای کلج و سیاهپوش قطب اقتصادی طارم می‌باشند. روستای چوبه نیز با دارا بودن آب و هوای خوب و طبیعت بکر و آبشارهای متنوع از بهترین روستاهای این بخش است.


انار سنگان از شهرت جهانی برخوردار بوده و از مرغوبترین محصولات روستایی منطقه است.روستای سنگان در بالا دست روستای دولجک‌ قرار دارد. از مناطق دیدنی این بخش می‌توام به آب معروف کسن‌بعین (کاس عمقین) که در ارتفاعات روستای قوشچی قرار دارد، در درمان بسیاری از امراض به خصوص سنگ کلیه مفید است، ویکی از نقاط توریستی نیزمی باشد؛ در این بخش واقع شده‌است اشاره کرد. جنگل‌های سرسبز بلوط کمررود که با وسعت ۱۱ هکتار یکی از ذخیره گاه‌های جنگلی استان قزوین می‌باشد. امامزاده یحیی (ع) کمررود تک نگین طارم سفلی می‌باشد.

مناطق حفاظت شده و شکارممنوع طارم سفلی افتخار دیگر استان قزوین می‌باشد.

طارم سفلی با داشتن قلعه سمیران یکی از نقاط تاریخی استان قزوین می‌باشد. روستای حصار (مرکز دهستان چوقور)بخش طارم سفلی یکی از بزرگترین روستاهای طارم می‌باشد .روستای حصار با داشتن طبیعت بکر ،رودهای پرآب، کوهها و قله‌های زیبا و مرتفع و پوشش گیاهی متنوع همواره توریست‌های بسیاری را به خود جذب می‌کند.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش طارم سفلی شهرستان قزوین در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱۵۸۳۹ نفر بوده‌است.

روستاهای پرجمعیت[ویرایش]

آلتین کش ،سیاهپوش، نیارک، کلج و حصار از پرجمعیت‌ترین روستاهای منطقه هستند.

زبان و مذهب[ویرایش]

ساکنین بخش طارم سفلی از دیرباز به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و پیرو مذهب شیعه هستند.

پانویس[ویرایش]

  1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.

جستارهای وابسته[ویرایش]

شهرهای شهرستان قزوین