خرزان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
روستای تاریخی خرزان

خرزان
village
کشور ایران
استان‌های ایراناستان قزوین
شهرستان‌های ایرانشهرستان قزوین
بخش (تقسیمات کشوری)بخش کوهین
تقسیمات کشوری در ایراندهستان ایلات قاقازان غربی
جمعیت
 (۲۰۰۶)
 • کل۵۰
منطقه زمانییوتی‌سی +۳:۳۰ (ساعت رسمی ایران)
 • تابستان
(ساعت تابستانی)
یوتی‌سی +۴:۳۰ (ساعت رسمی ایران)
خرزان، اثر هارولد وستون (دهه ۱۹۲۰)

خرزان روستایی مرتفع و خوش آب و هواست واقع در استان قزوین منطقه کوهین و یکی از کاروانسراها مربوط به دوره قاجار در این روستا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. خرزان به معنی اولین شکوفه‌های بهار و گردنه سخت‌گذر می‌باشد. آنچه که از تاریخ این روستا بدست آمده‌است همزیستی مسالمت‌آمیز ترک زبانان و اکراد مهاجر می‌باشد که در سده‌های گذشته در کنار یکدیگر می‌زیسته‌اند. کردهای این روستا از طایفه ایل بزرگ غیاثوند هستند که پس از سرزمین اجدادیشان کرمانشاه، در این منطقه سکنی گزیده‌اند.در این روستا کاروانسرای بنام آجری وجود دارد که نیمی از آن متعلق به خان همان دوره شخصی بنام حاج شکرالله محمدخانی غیاثوند است که در همان زمان این شخص سند رسمی نیز گرفته است.اسنادی بدست آمده که نشان می‌دهد این روستا در جنگ بین سلسله پهلوی اول (رضا شاه) و نیروهای روسی که با عنوان بولشویک از آن‌ها یاد می‌شود تأثیرگذار بوده‌است. در سال ۱۳۴۲ خورشیدی و پس از تصویب لایحه اصلاحات اراضی، دهقانان روستا صاحب بخش اعظمی از املاک روستا شده‌اند.

این روستا در زلزله سال ۱۳۶۸ گیلان به کل تخریب گردید و ۱۷ نفر از اهالی آن جان سپردند تخمین زده می‌شود در آن هنگام روستا نزدیک به ۷۰ نفر جمعیّت داشته‌است. از سال ۱۳۷۰، این روستا صاحب خانه بهداشت شده‌است. امروزه روستا دارای ۶۸خانوار در تابستان و ۱۰خانوار در زمستان است شایان ذکر است روستا منطقه‌ای بکر است و سیستم گازرسانی ندارد و سوخت مصرفی مردم آن نفت و چوب می‌باشد.

از مکان‌های دیدنی روستا می‌توان به چشمه کره (دارای آبی زلال و خنک) و قزلاردیبی (درختی کهن‌سال) و آجری (کاروانسرای خرزان) قیز لر باخان (تپه‌ای که دختران را از آنجا می‌دیدند) اشاره نمود. این روستا با دارا بودن موقعیت سوق الجیشی بین استان‌های قزوین، گیلان و زنجان دارای آب و هوایی نیمه سرد می‌باشد.متاسفانه با توجه به عدم رسیدگی به روستا و از همه مهمتر راه خاکی که در زمان بارندگی مطلقا غیر قابل تردد می‌شود را می‌شود نام برد. همچنین به این موضوع که در اطراف روستا قبرستانهای قدیمی بسیار زیاد است و چون مکانی خلوت و بدون مزاحمت برای حفاری است خیلی‌ها این روستا را از شکل زیبای خود در آورده اند و باز این نشانی از اهمیت ندادن مسولین است.اخیراً بازماندگان ساکنین قبلی به این روستا رفته و اقدام به خانه‌سازی نموده و هم‌اکنون خانه‌های ویلایی پر شماری در روستا به چشم می‌خورد که حدوداً ۵۵ خانوار هستند و در حال حاضر نیز این روستا دارای برق و جاده خاکی بوده که با اعتبار تخصیصی، آسفالت ۱۰ کیلومتر از جاده اقدام شده و ۸ کیلومتر آن باقی‌مانده‌است. در سال ۱۳۹۳ بزرگترین یادواره شهدای منطقه با عنوان یادواره شهدا، رزمندگان و ایثارگران منطقه قاقازان شمالی برگزار گردید که اغلب مسئولین استانی در آن حضور یافتند و خاطره‌ای مانداگار را برای اهالی و مسئولین روستا رقم زد. در حال حاضر باغ‌های میوه فراوانی در روستا وجود دارد و اهالی آن اقدام به فروش میوه می‌کنند. روستاهای که از مسیر کوهین به سمت روستایی خرزان قرار دارند نیز می‌توان به عنوان یک جاذبه گردشگری دانست که متأسفانه برای آشنایی مردم با این روستاها کاری انجام نشده،اما می‌توان برای مثال نمونه ای از آن‌ها را نام برد:

1-روستای آستین دره که خود متشکل از سه روستا است سفلی،وسطی وعلیا که مردم این روستاها اغلب به کار دامپروری وکشت گندم،جو،عدس،نخود مشغول هستند.

2-روستای چشمه کره که دارای آب معدنی گوارا و خنک می‌باشد.

3-روستایی گل زرد دارای آب و هوای عالی و نکته جالب این روستا این است که از لحاظ قرارگیری در مرتفع‌ترین نقطه بخش کوهین که اکثر فصل تابستان دارای آب هوای معتدل و خنک می‌باشد می‌توان نیز گفت در مه در مرداد ماه پنهان می‌شود.

4-روستایی گزگیر که یک روستای که در زمان قدیم قلعه تاریخی بوده که متأسفانه هیچ رسیدگی نشده و مردمان روستا برای احداث خانه مجبور به تخریب دیواره‌های و باقی مانده قلعه کرده‌اند.