زناسوج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۶°۲۵′۴۹″ شمالی ۵۰°۱۱′۱۶″ شرقی / ۳۶.۴۳۰۲۸° شمالی ۵۰.۱۸۷۷۸° شرقی / 36.43028; 50.18778

زناسوج یکی از روستاهای استان قزوین است که در چند دهه گذشته جمعیت ان به ۲۵۰ نفر نیز میرسده‌است اما اکنون با توجه به گسترش شهر نشینی اکثر ساکنان ان به استان‌های تهران و قزوین مهاجرت کرده و در همان جا نیز ساکن شده‌اند. زناسوج اکنون به یک روستای پراکنده تبدیل شده و زمین‌های کشاورزیشان در بین خانه‌هایی که به تازگی ساخته شده قرار دارد.

در دهه گذشته کشاورزی تبدیل به شغل دوم اهالی زناسوج شده و محصولات کشاورزی انان گیلاس، البالو، گردو، انگور و ... می‌باشد. و در گذشته به کاشت نخود، لوبیا، عدس، گندم و... مشغول بوده‌اند نام ان به تبعیت از کار بیش از حد زنان روستا زناسوج بوده‌است و در مقطعی از زمان به علت حادثه‌ای که برای عده‌ای از مهمانان (سربازان متجاوز روسیه) رخ داده‌است به مهمان سوز تغییر نام داد.

این حادثه زمانی رخ داد که سربازان قشون روسیه اسب‌های خود را در چراگاهی سر سبز که در نزدیکی ده می‌باشد در منطقهٔ به نام چادرگاه اورده بودند و شب هنگام جهت بازدید به ده می‌روند و هنگام صرف شام ان‌ها را داخل اتاق بزرگی که در داخل ده بوده و برای پذیرایی از مهمان‌ها تدارک دیده شده بوده مبحوس می‌کنند و اتاق را به اتش می‌کشند. زبان این روستا مراغی است که زبانی بسیار پیچیده و قدیمی می باشد.از بزرگان این روستا میشود به افرادی چون حاج یوسف جوکار و علی محمد قدمی وتنی چند نام برد.شامل صحراهایی با نام پسگوران.گل و بنه،آب زندگانی،قصبه و جالیز است.فرهنگ و پیشینه این روستا در میان روستاهای اطراف بی نظیر است و نمیتوان مانند آن را یافت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]