ناصرآباد (قزوین)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ناصرآباد (قزوین)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان قزوین
شهرستان قزوین
بخش بخش مرکزی
دهستان اقبال غربی
مردم
جمعیت ۲٬۷۴۸ نفر
کد آماری ۲۳۸۷۳۱

ناصرآباد (قزوین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است.[ویرایش]

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان اقبال غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۷۴۸ نفر (۶۴۹خانوار) بوده‌است.

سر شماری جدید جمعیت آن را بالغ بر۲۰ هزار نفر برآورد کرده است.[ویرایش]

روستاي ناصرآباد اقبال در 6كيلومتري شمال غربي شهرستان قزوين واقع شده است .

گويش محلي مردمان اين روستا به زبان تركي آذري ميباشد .

اين روستا از شمال به روستاي زويار از جنوب به جاده رشت از شرق به قزوين و از جنوب غربي به شهر محمود اباد نمونه منتهي ميگردد .البته از قسمت شمال غربي نيز به روستاي همت اباد منتهي ميگردد .

طبق اطلاعات بدست امده قدمت اين روستا به قبل از ظهور اسلام برميگردد .به طوري كه محل اصلي روستا در فاصله 2كيلومتري از روستاي فعلي در اطراف امامزاده محمد قرارداشته است. كه به محل شهرستانك معروف بوده است .كه در خلل زمان بر اثر عواملي نظير زلزله .جنگ . و نظاير ان از ميان رفته و مردمان ان روزگار روستاي جديد را با نام ناصراباد احداث نموده اند .

از بقاياي شهرستانك قديم (در اصطلاح محلي سربنك )تنها امامزاده محمد و قبرستان بسيار قديمي ان در اطراف ان باقي مانده است البته يقايايي نظير ديوارهاي قديمي و به خصوص حمام قديمي ان محل نيز در ساليان گذشته وجود داشته است كه در خلل زمان از ميان رفته است .

روستاي ناصراباد داراي مدفن دو تن از امامزادگان به نامهاي سيد محمد از نوادگان حضرت ابوالفضل و سيد ناصر از نوادگان امام سجاد نيز ميباشد كه در اصطلاح محلي به امامزاده سيد محمد امامزاده بزرگ و به امامزاده ناصر امامزاده كوچك گفته ميشود .

به احتمال قوي انتخاب نام فعلي ناصراباد برگرفته از نام اين امامزاده بزرگوار ميباشد .

تا اواخر دهه 60 شمسي خانواده هايي با شهرت قلي زاده .قلي پور . رضايي. ملايي .زينعلي .جاني .قنبري .كيهاني .شعباني .قاسمي .حسين پور .حسيني .برجي .صمدي .ميرزايي .كربلايي حاجي .مهري .شيري.جعفري .زندگي ميكرده اند كه همين اینک نیز افرادی با شهرتهای ذكر شده  در این محل زندگی میکنند .

تا قبل از اغاز دهه 70 شمسی روستای ناصراباد از فرهنگ و نظم خاصی برخوردار بوده است که با اغاز مهاجرت مردم از روستاهای بالاتر به روستای ناصراباد به دلایل مختلف به دلیل در هم امیختگی فرهنگهای مختلف نظم قبلی از بین میرود .

زمینهای کشاورزی روستای ناصراباد قبل از احداث کانال آبرسانی از دو رشته قنات به نامهای حجاب و کاریز استفاده میکردند .که در اثر بی توجهی مردم و مسئولین روستا قنات حجاب در اواخر دهه 50شمسی تخریب میشود و قنات کاریز که در وسط محل قرار دارد نیز دچار بی توجهی مردم و مسئولین محلی قرار گرفته است .

مهمترین محصولات زراعی در روستای ناصراباد گندم و جو میباشد .

روستای ناصراباد نیز مانند شهرها و روستاهای سراسر کشور تعداد 5 شهید را تقدیم انقلاب نموده است که نامهای انها عبارتند از .

شهید محمد علی برجی فرزند یوسف (گلزار شهدای قزوین )

شهید محمد حسن ملایی فرزند محمد عیسی (گلزار شهدای قزوین)

شهید قدیر حیدری فرزند یوسف (گلزار شهدای قزوین )

شهید حبیب الله قاسمی فرزند عزیز الله (گلزار شهدای ناصراباد )

شهید سهراب رضایی فرزند براتعلی (گلزار شهدای ناصر اباد )

منابع[ویرایش]