ناصرآباد (قزوین)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ناصرآباد (قزوین)
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان قزوین
شهرستان قزوین
بخش بخش مرکزی
دهستان اقبال غربی
مردم
جمعیت ۲٬۷۴۸ نفر
کد آماری ۲۳۸۷۳۱

ناصرآباد (قزوین)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قزوین در استان قزوین ایران است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان اقبال غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت۱۵۰۰۰نفر (۶۴۹خانوار) بوده‌است.

سر شماری جدید جمعیت آن را بالغ بر۲۰ هزار نفر برآورد کرده است. روستای ناصرآباد اقبال در ۶کیلومتری شمال غربی شهرستان قزوین واقع شده است.

گویش محلی مردمان این روستا به زبان آذری می‌باشد.

این روستا از شمال به روستای زویار از جنوب به جاده رشت از شرق به قزوین و از جنوب غربی به شهر محمودآباد نمونه منتهی می‌گردد. البته از قسمت شمال غربی نیز به روستای همت‌آباد منتهی می‌گردد.

طبق اطلاعات بدست آمده قدمت این روستا به قبل از ظهور اسلام برمیگردد. به طوری که محل اصلی روستا در فاصله ۲کیلومتری از روستای فعلی در اطراف امامزاده محمد قرارداشته است؛ که به محل شهرستانک معروف بوده است؛ که در خلل زمان بر اثر عواملی نظیر زلزله. جنگ؛ و نظایر ان از میان رفته و مردمان ان روزگار روستای جدید را با نام ناصراباد احداث نموده‌اند.

از بقایای شهرستانک قدیم (در اصطلاح محلی سربنک) تنها امامزاده محمد و قبرستان بسیار قدیمی ان در اطراف ان باقی مانده است البته یقایایی نظیر دیوارهای قدیمی و به خصوص حمام قدیمی ان محل نیز در سالیان گذشته وجود داشته است که در خلل زمان از میان رفته است.

روستای ناصراباد دارای مدفن دو تن از امامزادگان به نامهای سید محمد از نوادگان حضرت ابوالفضل و سید ناصر از نوادگان امام سجاد نیز می‌باشد که در اصطلاح محلی به امامزاده سید محمد امامزاده بزرگ و به امامزاده ناصر امامزاده کوچک گفته می‌شود.

به احتمال قوی انتخاب نام فعلی ناصراباد برگرفته از نام این امامزاده بزرگوار می‌باشد.

تا اواخر دهه ۶۰ شمسی خانواده‌هایی با شهرت ملکی قلی‌زاده. قلی پور. رضایی. ملایی. زینعلی. جانی. قنبری. کیهانی. شعبانی. قاسمی. حسین پور. حسینی. برجی. صمدی. میرزایی. کربلایی حاجی. مهری. شیری. جعفری. زندگی می‌کرده‌اند که همین اینک نیز افرادی با شهرتهای ذکر شده در این محل زندگی می‌کنند.

تا قبل از آغاز دهه ۷۰ شمسی روستای ناصراباد از فرهنگ و نظم خاصی برخوردار بوده است که با آغاز مهاجرت مردم از روستاهای بالاتر به روستای ناصراباد به دلایل مختلف به دلیل در هم آمیختگی فرهنگهای مختلف نظم قبلی از بین می‌رود.

زمینهای کشاورزی روستای ناصراباد قبل از احداث کانال آبرسانی از دو رشته قنات به نامهای حجاب و کاریز استفاده می‌کردند؛ که در اثر بی‌توجهی مردم و مسئولین روستا قنات حجاب در اواخر دهه ۵۰شمسی تخریب می‌شود و قنات کاریز که در وسط محل قرار دارد نیز دچار بی‌توجهی مردم و مسئولین محلی قرار گرفته است.

مهمترین محصولات زراعی در روستای ناصراباد گندم و جو می‌باشد.

از مهمترین محصولات باغی نیز می‌توان به گیلاس و آلبالو و گردو و بادام اشاره نمود.

روستای ناصراباد نیز مانند شهرها و روستاهای سراسر کشور تعداد ۵ شهید را تقدیم انقلاب نموده است که نامهای آنها عبارتند از.

شهید محمد علی برجی فرزند یوسف (گلزار شهدای قزوین)

شهید محمد حسن ملایی فرزند محمد عیسی (گلزار شهدای قزوین)

شهید قدیر حیدری فرزند یوسف (گلزار شهدای قزوین)

شهید حبیب‌الله قاسمی فرزند عزیزالله (گلزار شهدای ناصراباد)

شهید سهراب رضایی فرزند براتعلی (گلزار شهدای ناصر آباد)

منابع[ویرایش]