دوره آزوچی–مومویاما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Azuchi-Momoyama period
  • 日本國
  • Nippon-koku

 

 

۱۵۶۸–۱۶۰۰

مون of the خاندان اودا

پایتخت
زبان‌(ها) Late Middle Japanese
دولت نظام ارباب رعیت نظامی‌گری کنفدراسیون
امپراتور ژاپن
 - ۱۵۵۷–۱۵۸۶ امپراتور اوگیماتشی
 - ۱۵۸۶–۱۶۱۱ امپراتور گو-یوزی
شوگون
 - ۱۵۶۸–۱۵۷۳ آشی‌کاگا یوشی‌آکی
رئیس دولت
 - ۱۵۶۸–۱۵۸۲ اودا نوبوناگا
 - ۱۵۸۳–۱۵۹۸ تویوتومی هیده‌یوشی
 - ۱۵۹۸–۱۶۰۰ گوتایرو
قانونگذار Council of Five Elders
تاریخچه
 - اودا نوبوناگا captures کیوتو ۱۵۶۸
 - شوگون‌سالاری آشی‌کاگا abolished ۲ سپتامبر ۱۵۷۳
 - نبرد ناگاشینو ۲۸ ژوئن ۱۵۷۵
 - حادثه هوننو-جی ۲۱ ژوئن ۱۵۸۲
 - Toyotomi-Tokugawa alliance formed ۱۵۸۴
 - نبرد سکی‌گاهارا ۱۶۰۰
یکای پول Mon
تاریخ ژاپن
Satsuma-samurai-during-boshin-war-period.jpg

دوره آزوچی-مومویاما (به ژاپنی: 安土桃山時代, Azuchi-Momoyama jidai) از حدود سال‌های ۱۵۶۸ تا ۱۶۰۰ میلادی از تاریخ ژاپن را شامل می‌شود. این دوره در پایان جنگ‌های داخلی ژاپن آغاز شد.

ثبات سیاسی[ویرایش]

در نیمه دوم قرن شانزدهم، شماری از دای‌میوها چنان قدرت گرفته بودند که می‌توانستند از روش استبداد نظامی آشی‌کاگا یا موروماچی باکوفو در جهت خواسته‌های خود بهره برده یا در صورت لزوم آن را براندازند. اودا نوبوناگا تلاش کرد تا از لحاظ سیاسی کشور را دوباره یکپارچه کند و پس از مرگش جانشین او تویوتومی هیده‌یوشی در تحقق این آرزو موفق شد. در دوره هیده‌یوشی، یک بار دیگر ژاپن تحت یک فرماندهی واحد سیاسی قرار گرفت و ثبات پیدا کرد.

نام‌شناسی[ویرایش]

عنوان دوره آزوچی-مومویاما از نام قصرهای این دو تن گرفته شده‌است. قصر آزوچی متعلق به نوبوناگا بود و قصر مومویاما به هیده‌یوشی تعلق داشت.

یورش به کره[ویرایش]

آخرین جاه‌طلبی بزرگ هیده‌یوشی پیروزی بر سلسله مینگ در چین بود. هنگامی که کره‌ای‌ها از دادن اجازه عبور به او خودداری کردند، هیده‌یوشی در آوریل ۱۵۹۲ سپاهی دویست هزار نفری به کره فرستاد تا با زور راه خود را بگشاید. هیده‌یوشی سئول و پیونگ‌یانگ را تصرف کرد اما سرانجام موفق به پیشروی نشد و مذاکرات صلح آغاز شد. خواسته‌های هیده‌یوشی در این مذاکرات مورد قبول چین و کره قرار نگرفت و او جنگ دوم را تنها با هدف کین‌خواهی آغاز کرد.[۱] در نبرد دوم نیز هیده‌یوشی موفق نبود و پس از دو بار ناکامی علیه نیروهای متحد کره و چین و به دنبال مرگ وی، نیروهایش در سال ۱۵۹۸ از شبه جزیره کره عقب‌نشینی کردند. هیده‌یوشی در بستر مرگ شورایی پنج نفره از قدرتمندترین فرمانده‌هان خود تشکیل داد. این شورا می‌بایست اداره کشور را تا به سن قانونی رسیدن پسر خردسال او به عهده بگیرد. اما پیش از آن در جنگ‌هایی که در گرفت، توکوگاوا ایه‌یاسو که یکی از اعضای شورای پنج نفره بود، پیروز شد و به دوران هیده‌یوشی پایان داد.

پانویس[ویرایش]

  1. Swope, Kenneth. «Beyond Turtleboats» (PDF).

منابع[ویرایش]