امپراتریس گو-ساکوراماچی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گو-ساکوراماچی تنو
後桜町天皇
امپراتریس ژاپن Flag of Japan.svg
Imperial Seal of Japan.svg
Go-Sakuramachi cropped.jpg
امپراتریس گو-ساکوراماچی به صورت مردی با ریش بزی نشان داده شده است
دوران از ۱۵ سپتامبر ۱۷۶۲ تا ۹ ژانویه ۱۷۷۱
بر سر کار آمدن ۱۵ سپتامبر ۱۷۶۲
نام کامل Go-Sakuramachi Tennō
後桜町天皇
لقب(ها)

ایزا نو میا(以茶宮)

ایکا نو میا (緋宮)
زادروز ۲۳ سپتامبر ۱۷۴۰
درگذشت ۲۴ دسامبر ۱۸۱۳
پیش از گو-موموزونو
(Go-Momozono)
پس از موموزونو
(Momozono)
دودمان یاماتو
(Yamato)
پدر ساکوراماچی
(Sakuramachi)

امپراتریس گو-ساکوراماچی با نام کامل گو-ساکوراماچی تنو (به ژاپنی: 後桜町天皇) ‏ ۱۱۷مین فرمانروا و در دوره‌های امپراتوری ژاپن وی ۸مین و آخرین امپراتریسِ فرمانروای ژاپن است[۱].

زندگی‌نامه[ویرایش]

گو-ساکوراماچی در ۲۳ سپتامبر ۱۷۴۰ با نام توشیکو (智子, Toshiko) به دنیا آمد. وی دومین دختر امپراتور ساکوراماچی بود و امپراتور موموزونو برادر کوچکترش بود. خواهر بزرگتر او در جوانی درگذشت و در پی کناره‌گیری برادر کوچکش از امپراتوری با فرمان ویژه امپراتور موموزونو، خواهر بزرگترش توشیکو با نام گو-ساکوراماچی به امپراتوری رسید. در این زمان پسر برادرش با نام هیده‌هیتو (Hidehito) تنها ۵ سال داشت. بعدها هیده‌هیتو با نام گو-موموزونو (Go-Momozono) به امپراتوری می‌رسد.
از حکومت آخرین امپراتریس به نام میشو (明正天皇, Meishō Tennō) در ژاپن تا امپراتوری گو-ساکورا ماچی در ۱۵ سپتامبر ۱۷۶۲ مدت زمان ۱۱۹ سال فاصله زمانی وجود داشت. در ۲۳ می ۱۷۷۱ پس از نزدیک ۸ سال و ۴ ماه امپراتوری بر ژاپن، قدرت را بر اساس رسم سنتی خانواده سلطنتی به برادر زاده‌اش گو-موموزونو (後桃園天皇) واگذار کرد.
حکومت گو-موزومونو در ۱۶ دسامبر ۱۷۷۹ با مرگ وی به پایان رسید و مشاوران بلند پایه، موروهیتو (師仁) فرزند ششم شاهزاده کان‌این-نو-میا سوکه‌هیتو (閑院宮典仁) را که از حمایت مشاور اعظم کانپاکو (Kampaku) برخوردار بود را به عنوان فرزند خوانده امپراتور درگذشته معرفی کرده و بدین ترتیب موروهیتو با نام امپراتور کوکاکو (光格天皇) به امپراتوری رسید.و گو-ساکوراماچی از این پس نگهبان امپراتور جوان شد[۲].
او کتابی با عنوان کینچو-ننجو نو کوتو (禁中年中の事)به معنی سوژه‌های سال‌های امپراتوری از خود برجای گذاشته که شامل اشعار و روزانه‌نگاری وی است. ساکوراماچی در سال ۱۸۱۳ در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

فهرست امپراتوران ژاپن

پانویس[ویرایش]

  1. Ponsonby-Fane, Richard. (1959). The Imperial House of Japan, p. 120.
  2. Annales des empereurs du Japon, pp. 419–420

منابع[ویرایش]