تویوتومی هیده‌یوشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
در این نام ژاپنی، «تویوتومی» نام خانوادگی است.
تویوتومی هیده‌یوشی
پرتره‌ای از تویوتومی هیده‌یوشی (۱۶۰۱)
Imperial Regent of Japan
مشغول به کار
۱۵۸۵ – ۱۵۹۱
حکمران امپراتور اوگیماتشی
امپراتور گو-یوزی
فرد پیشین کونوئه ساکی‌هیسا
فرد پسین تویوتومی هیده‌تسوگو
Chancellor of the Realm
مشغول به کار
۱۵۸۷ – ۱۵۹۸
حکمران امپراتور گو-یوزی
فرد پیشین Fujiwara no Sakihisa
فرد پسین توکوگاوا ایه‌یاسو
اطلاعات شخصی
تولد ۲ فوریهٔ ۱۵۳۶(1536-02-02)
یا ۲۶ مارس ۱۵۳۷
Nakamura-ku, Nagoya
مرگ ۱۸ سپتامبر ۱۵۹۸(1598-09-18)
(سن ۶۱ یا ۶۲)
قلعه فوشیمی
ملیت ژاپنی
همسر نِنِه و یودو-دونو
دین شینتو

تویوتومی هیده‌یوشی (به ژاپنی: 豊臣 秀吉 Toyotomi Hideyoshiهاشیبا هیده‌یوشی (به ژاپنی: 羽柴 秀吉 Hashiba Hideyoshi) (دوم فوریه ۱۵۳۶- هجدهم سپتامبر ۱۵۹۸) یکی از دایمیوهای ژاپن در دوران آشوب‌زده سنگوکو بود که میان جناح‌های سیاسی کشور همبستگی ایجاد کرد و به جنگ داخلی پایان داد. دوران فرمانروایی هیده‌یوشی را اغلب دوره آزوچی–مومویاما می‌خوانند که از نام قلعه شخصی او قلعه مومویاما گرفته شده است. در میان میراث‌های فرهنگی که از او به یادگار مانده، یکی هم محدود کردن اجازه حمل سلاح فقط به افراد طبقه سامورایی بود. او جانشین اودا نوبوناگا بود.

قدرتمندترین دایمیوی ژاپن[ویرایش]

قلمروی اودا در سال ۱۵۶۰ با رنگ آبی و در سال ۱۵۸۲ با رنگ خاکستری و مناطق مخالف او با رنگ قرمز مشخص شده‌است.

پس از اینکه اودا نوبوناگا متحد و حامی وی توسط «آکچی میتسوهیده» در شورشی (حادثه معبد هوننو) به قتل رسید هیده‌یوشی، میتسوهیده را در نبرد یامازاکی شکست داده و کشت. در همان زمان(۱۵۸۳) جنگی بر سر تعیین فرمانروایی ژاپن، بین «تویوتومی هیده‌یوشی» و شیباتا کاتسوایه درگرفت. هیده‌یوشی، کاتسویی را در نبرد شیزوگاتاکه مغلوب کرد. با این پیروزی هیده‌یوشی تبدیل به قدرتمندترین دایمیوی ژاپن شد.

تصرف هوجو[ویرایش]

در ۱۵۹۰ هیده‌یوشی به آخرین دایمیو مستقل ژاپن هوجو اوجیماسا حمله برد. قبیله هوجو بر هشت استان ژاپن که جملگی در شرق این کشور قرار داشتند حکمرانی می‌کرد. هیده‌یوشی به آن‌ها دستور داد تا قدرت او را به عنوان بزرگترین دایمیو بپذیرند و آن‌ها سرپیچی کردند. آیه یاسو علی‌رغم دوست و متحد بودن با اوجیماسا با یک سپاه ۳۰۰۰۰ به سپاه عظیم ۱۶۰۰۰۰ نفری هیده‌یوشی ملحق شد. هیده‌یوشی به مواضع متعددی از قبیله هوجو حمله‌ور شد که بیشتر نیروهای هوجو در قلعهٔ تحت محاصرهٔ «اوداوارا» بودند. ارتش هیده‌یوشی پس از شش ماه قلعه را تسخیر کرد (بر خلاف زمان محاصره، تلفات دو طرف اندک بود).

تویوتومی هیده‌یوری[ویرایش]

تُویُوتُومی هیدِه‌یُوری (به ژاپنی: 豊臣 秀頼 Toyotomi Hideyori) پسر و جانشین تویوتومی هیده‌یوشی بود. مادر او یودو-دونو خواهرزادهٔ اودا نوبوناگا بود. در سال ۱۵۹۵ میلادی توسط تویوتومی هیده‌یوشی، گوتایرو یا هیئت بزرگان پنج‌گانه تشکیل شد و حکمرانی کشور تا رسیدن تویوتومی هیده‌یوری پسر و جانشین هیده‌یوشی به سن قانونی بر عهدهٔ این شورا گذاشته شده بود. این شورا از قدرتمندترین دایمیو‌های (امیران محلی) آن دوران تشکیل شده بود. بعد از مرگ تویوتومی هیده‌یوشی در سال ۱۵۹۸ میلادی این شورای پنج نفره به همراه ۵ سیاستمدار دیگر مانند ایشیدا میتسوناری و آسانو ناگاماسا حکمرانی ژاپن را بین خود تقسیم کرده و اداره کشور را برعهده گرفتند. نقطه پایان زندگی تویوتومی هیده‌یوری محاصره اوساکا بود(۱۶۱۴-۱۶۱۵).

فهرست جنگ‌های تویوتومی هیده‌یوشی[ویرایش]

جنگ‌های وحدت هیده‌یوشی[ویرایش]

تهاجم هیده‌یوشی به کره (۱۵۹۸–۱۵۹۲)[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]