تویوتومی هیده‌یوشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرتره‌ای از تویوتومی هیده‌یوشی (۱۶۰۱)

تویوتومی هیده‌یوشی Toyotomi Hideyoshi (به ژاپنی: 豊臣 秀吉) (دوم فوریه ۱۵۳۶- هجدهم سپتامبر ۱۵۹۸) یکی از دای‌میوهای ژاپن در دوران آشوب‌زده سن‌گوکو بود که میان جناح‌های سیاسی کشور همبستگی ایجاد کرد و به جنگ داخلی پایان داد. دوران فرمانروایی هیده‌یوشی را اغلب دوره مومویاما می‌خوانند که از نام قلعه شخصی او گرفته شده است. در میان میراث‌های فرهنگی که از او به یادگار مانده، یکی هم محدود کردن اجازه حمل سلاح فقط به افراد طبقه سامورایی بود. او جانشین اودا نوبوناگا بود.

قدرتمندترین دایمو ژاپن[ویرایش]

قلمروی اودا در سال ۱۵۶۰ با رنگ آبی و در سال ۱۵۸۲ با رنگ خاکستری و مناطق مخالف او با رنگ قرمز مشخص شده‌است.

پس از اینکه اودا نوبوناگا متحد و حامی وی توسط «آکچی میتسوهیده» در شورشی (حادثه هوننو-جی) به قتل رسید هیدیوشی، میتسوهیده را در نبرد یامازاکی شکست داده و کشت . در همان زمان(۱۵۸۳) جنگی بر سر فرمانروایی ژاپن بین «تویوتومی هیدیوشی» و «شیباتا کاتسویی» درگرفت. هیدیوشی، کاتسویی را در جنگ شیزوگاتاکه مغلوب کرد. با این پیروزی هیدیوشی تبدیل به قدرتمندترین دایمو ژاپن شد.

تصرف هوجو[ویرایش]

در ۱۵۹۰ هیدیوشی به آخرین دایمو مستقل ژاپن «هوجو اوجیماسا» حمله برد. قبیله هوجو بر هشت استان ژاپن که جملگی در شرق این کشور قرار داشتند حکمرانی می‌کرد. هیدیوشی به آن‌ها دستور داد تا قدرت او را به عنوان بزرگترین دایمو بپذیرند و آن‌ها سرپیچی کردند. ایه یاسو علی‌رغم دوست و متحد بودن با اوجیماسا با یک سپاه ۳۰۰۰۰ به سپاه عظیم ۱۶۰۰۰۰ نفری هیدیوشی ملحق شد. هیدیوشی به مواضع متعددی از قبیله هوجو حمله‌ور شد که بیشتر نیروهای هوجو در قلعهٔ تحت محاصرهٔ «اداوارا» بودند. ارتش هیدیوشی پس از شش ماه قلعه را تسخیر کرد (بر خلاف زمان محاصره، تلفات دو طرف اندک بود).

تویوتومی هیده‌یوری[ویرایش]

تَویُوتُومی هیدِه‌یُوری (به ژاپنی: 豊臣 秀頼 Toyotomi Hideyori) پسر و جانشین تویوتومی هیده‌یوشی بود. مادر او یودا-دونو خواهرزادهٔ اودا نوبوناگا بود. در سال ۱۵۹۵ میلادی توسط تویوتومی هیده‌یوشی، گوتایرو یا هیأت بزرگان پنج‌گانه تشکیل شد و حکمرانی کشور تا رسیدن تویوتومی هیده‌یوری پسر و جانشین هیده‌یوشی به سن قانونی بر عهدهٔ این شورا گذاشته شده بود. این شورا از قدرتمندترین دایمیو‌های (امیران محلی) آن دوران تشکیل شده بود. بعد از مرگ تویوتومی هیده‌یوشی در سال ۱۵۹۸ میلادی این شورای پنج نفره به همراه ۵ سیاستمدار دیگر مانند ایشیدا میتسوناری و آسانو ناگاماسا حکمرانی ژاپن را بین خود تقسیم کرده و اداره کشور را برعهده گرفتند. نقطه پایان زندگی تویوتومی هیده‌یوری محاصره قلعه اوساکا بود(۱۶۱۴-۱۶۱۵).

فهرست جنگ‌های تویوتومی هیده‌یوشی[ویرایش]

جنگ‌های وحدت هیده‌یوشی[ویرایش]

تهاجم هیده‌یوشی به کره[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]