تویوتومی هیده‌یوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تویوتومی هیده‌یوری
豊臣 秀頼
Hideyori Toyotomi.jpg
پس از تویوتومی هیده‌یوشی
اطلاعات شخص
زاده ۲۹ اوت ۱۵۹۳(1593-08-29)
کیوتو، ژاپن
درگذشت ۴ ژوئن ۱۶۱۵(1615-06-04)
کیوتو، ژاپن
ملیت ژاپنی
همسر(ان) همسر اصلی: سن هیمه
در این نام ژاپنی، «تویوتومی» نام خانوادگی است.

تُویُوتُومی هیدِه‌یُوری (به ژاپنی: 豊臣 秀頼 Toyotomi Hideyori) پسر و جانشین تویوتومی هیده‌یوشی وحدت دهندهٔ کشور ژاپن بود. مادر او یودو-دونو خواهرزادهٔ اودا نوبوناگا بود. او فرزند دوم این زوج بود و دو سال پس از مرگ برادر بزرگترش تویوتومی تسوروماتسو به دنیا آمد.

کودکی[ویرایش]

در سال ۱۵۹۵ میلادی توسط تویوتومی هیده‌یوشی، گوتایرو یا هیأت بزرگان پنج‌گانه تشکیل شد و حکمرانی کشور تا رسیدن تویوتومی هیده‌یوری پسر و جانشین هیده‌یوشی به سن قانونی بر عهدهٔ این شورا گذاشته شده بود. این شورا از قدرتمندترین دایمیو‌های (امیران محلی) آن دوران تشکیل شده بود. بعد از مرگ تویوتومی هیده‌یوشی در سال ۱۵۹۸ میلادی این شورای پنج نفره به همراه ۵ سیاستمدار دیگر مانند ایشیدا میتسوناری و آسانو ناگاماسا حکمرانی ژاپن را بین خود تقسیم کرده و اداره کشور را برعهده گرفتند. این کار آغاز جنگ‌های طولانی بین دایمیوها بود که نهایتاً به تسلط توکوگاوا ایه‌یاسو بر اغلب مناطق ژاپن انجامید.

محاصره اوساکا[ویرایش]

نقطه پایان زندگی تویوتومی هیده‌یوری محاصره قلعه اوساکا بود(۱۶۱۴-۱۶۱۵). وی آخرین تهدید برای حکومت ایه یاسو بود. در این هنگام او دایمیویی جوان بود که در قلعه اوساکا زندگی می‌کرد. برخی سامورایی‌ها که مخالف ایه‌یاسو بودند هیده‌یوری را تحریک می‌کردند که جانشین واقعی فرمانروایی ژاپن اوست. ایه یاسو متوجه خطایی که در روز افتتاحیه معبدی که هیده‌یوری آن راساخته بود، شد. سپس توکوگاوا به تویوتومی دستور داد قلعه را ترک کند اما آن‌ها این دستور را اطاعت نکردند و شروع به احضار سامورایی‌ها برای گردآوری ارتش در قلعه کردند. بعد از این اتفاق توکوگاوا ارتشی قدرتمند را تحت رهبری اوگوشو ایه یاسو و شوگون توکوگاوا هیده‌تادا روانه قلعه کرد که به "محاصره زمستانی اوساکا" معرف شد. در ابتدا توکوگاوا توانست به سرعت وارد مذاکره و صلح موقت شود پس از این که حمله توپ‌های جنگی جان مادر تویوتومی (یودوگیمی) را تهدید کرد. اگرچه در ابتدا یک قرار داد آتش‌بس مورد توافق واقع شد اما بعد توکوگاوا خاکریزهای بیرونی قلعه را با شن پر کرد که این اجازه را به سربازانش می‌داد که می‌توانستند از روی آن‌ها عبور کنند. در پی این کار توکوگاوا توانست زمین‌های وسیعی را تصاحب کند که اورا از ادامه محاصره و نبرد باز می‌داشت. ایه‌یاسو بار دیگر به قلعه سونپو بازگشت و دستور به ترک قلعه اوساکا به هیده‌یوری داد و در پی رد آن توسط هیده‌یوری با لشکر ۱۵۵۰۰۰ نفری خود و متحدانش بار دیگر به اوساکا تحت عنوان "محاصره تابستانی اوساکا" تاخت. در اواخر سال ۱۶۱۵ قلعه سقوط کرد و تقریباً تمامی مدافعان آن شامل هیده‌یوری، مادرش (بیوه هیده‌یوشی) کشته شدند. همسرش، سن هیمه (دختر بزرگ توکوگاوا هیده‌تادا) سالم به نزد خانواده‌اش بازگشت. با نابودی جنبش تویوتومی دیگر تهدیدی برای سلطه خاندان توکوگاوا بر ژاپن باقی نماند.

شجره‌نامه[ویرایش]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
توکوگاوا ایه‌یاسو
 
 
 
آزای ناگاماسا
 
اوایچی (خواهر کوچکتر نوبوناگا)
 
اودا نوبوناگا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
توکوگاوا هیده‌تادا
 
اوایو
 
اوهاتسو
 
یودو-دونو
 
تویوتومی هیده‌یوشی
 
ننه
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
توکوگاوا ایه‌میتسو
 
سن هیمه
 
 
 
 
 
 
 
تویوتومی هیده‌یوری
 
 
 
 
 
 
 
 

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]