دماپا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ترموستات یک خودرو
تصویر یک ترموستات دیجیتالی برای تنظیم دمای هوا

دماپا یا ترموستات دستگاهی است برای نگه داشتن دمای یک سامانه در یک محدوده مشخص به کار می‌رود. این کار به‌وسیله کنترل شارش انرژی گرمایی به درون یا به بیرون از سامانه صورت می‌گیرد. ترموستات به دو نوع دیجیتال و آنالوگ تقسیم می‌شود.

کاربرد[ویرایش]

ترموستاتها در موارد زیر به کار می‌روند:

1-دستگاهها و سیستم‌های تاسیساتی[ویرایش]

2-خودروها[ویرایش]

3- لوازم خانگی[ویرایش]

دستگاه‌ها و سیستم‌های تاسیساتی[ویرایش]

ترموستات‌ها در صنعت تاسیسات مکانیکی برای کنترل دمای آب یا هوا در سیستم‌های ایجاد برودت و حرارت به کار می‌روند. رادیاتورها، دیگ‌ها و فن کویل‌ها عمومی‌ترین دستگاههایی هستند که برای کنترل دما از ترموستات استفاده می‌کنند.

لوازم خانگی[ویرایش]

یخچال

اگر بخواهیم درباره ترموستات یخچال و نحوه کارکرد آن به صورت کاملاً ساده توضیح بدهیم باید بدانید ترموستات به معنی Therm(دما) و stat(ثابت) است که برای ثابت نگه داشتن دمای یک محیط یا یک محفظه مانند یخچال طراحی شده‌است که این سیستم کاملاً مکانیکی بوده و به صورت کاملاً اتوماتیک و بدون دخالت دست  دمای داخل یخچال و محیط را تنظیم کرده و به عبارتی نحوه تنظیم دمای یخچال توسط ترموستات آن انجام می‌شود که به کمپرسور فرمان قطع و وصل شدن را صادر می‌کند مثلاً زمانی که شما اهرم ترموستات را چرخانده و آن را روی ۶ قرار می‌دهید تا زمانی که دمای یخچال به ۶ درجه نرسیده‌است ترموستات اجازه کار به کمپرسور را میدهد و زمانی که دمای یخچال به ۶ درج رسید به صورت اتوماتیک ترموستات کمپرسور را قطع می‌کند تا دما در این درجه ثابت شود.[۱]


در کولرهای گازی معمولاً ترموستات بالای صفر استفاده می‌شود و معمولاً بین 16 درجه سانتیگراد تا 30 درجه سانتیگراد است.

منابع[ویرایش]