هود (تهویه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

هود (به انگلیسی Fume hood) مکنده موضعی در قسمت ابتدایی سیستم تهویه بوده و در اشکال مختلف با توجه به نیازهای مختلف به تهویه به‌کار برده می‌شود. کار اساسی هود تامین گستره‌ای از مکش هوا بمنظور دریافت مؤثر آلاینده و انتقال آن به درون هود می‌باشد.

انواع هودها[ویرایش]

هودها بطور کلی به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم می‌شوند.

هودهای خانگی[ویرایش]

تصویر یک هود خانگی

هودهای خانگی شامل: فن، فیلتر، لامپ و برد الکترونیکی بوده و مجموعه قطعات کاملاً در محفظه هود قرار می‌گیرند و هوای آلوده توسط یک کانال به بیرون منتقل می‌شود.درایران تولیدهودآشپزخانه مطابق بافناوری روزاروپاانجام وحتی به کشورهای دیگرهم صادرمی شود.

هود به سه نوع کتابی ٰ تخت و شومینه ای تقسیم می شود

هودهای صنعتی[ویرایش]

در هودهای صنعتی عموماً فن در خارج از سیستم قرار می‌گیرد و فن هوای آلوده را از طریق دهانه هود و سپس کانال به بیرون منتقل می‌کند. هودهای صنعتی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

هودهای محصور کننده[ویرایش]

تصویر یک هود آزمایشگاهی

هودهایی هستند که منبع تولید آلاینده یا فرایند را بطور کامل یا نسبی (بخشی از آن را) محصور می‌کنند. هودهای آزمایشگاهی یا اتاقک‌های رنگ پاشی نمونه‌ای از هودهای محصور کننده‌ای است که بخشی از فرایند را فرا می‌گیرند.

هودهای بیرونی[ویرایش]

هودهایی هستند که در نزدیک منبع آلاینده و بدون محصور کردن آن قرار می‌گیرند. شکاف‌هایی که در طول لبه مخازن یا دهانه‌های باز مستطیل شکلی که در بالای میزهای جوشکاری قرار می‌گیرند نمونه‌ای از هودهای بیرونی محسوب می‌شوند.

منابع[ویرایش]

تهویه صنعتی، دکتر محمد جواد جعفری، انتشارات آشتی، ۱۳۸۱