اواپراتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تبلیغ اواپراتور موریسون در یک قرن پیش

تبخیرکننده یا اِواپُراتور (به فرانسوی: Evaporateur) ابزاری است که برای تبخیر آب یا دیگر مایعات به کار می‌رود. این ابزار جز ابزارآلات پر کاربرد در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، نوشابه‌سازی، سامانه‌های تهویه مطبوع و ... است.

تبخیرکننده به وسیله‌ای اطلاق می‌شود که با دریافت حرارت سیالی را از فاز مایع به فاز گاز تبدیل نماید و شامل انواع آن می‌باشد که می‌توان به کتل، فالینگ فیلم عمودی، فالینگ فیلم افقی و پلیت تایپ اشاره نمود.

انواع اواپراتور[ویرایش]

نگاره یک چرخه خنک‌سازی 1- مبدل حرارتی 2-شیر انبساط گرمایی 3-اواپراتور 4-کمپرسور
گونه‌ای اواپراتور

از پرکاربردترین اواپراتورها عبارتند از ؛

اواپراتورهای پوسته لوله‌ای[ویرایش]

اواپراتورهای پوسته و لوله همانطور که از نامشان پیدا است، از یک پوسته و شماری لوله که درون این پوسته قرار دارند، تشکیل می‌شوند. معمولاً از درون لوله‌ها، مبرد و درون پوسته آب گذر می‌کند. این‌گونه با در کنار هم قرار گرفتن این دو سیال، مبرد گرما را از آب درون پوسته گرفته و تبخیر می‌شود. البته اواپراتور پوسته و لوله انواع دیگری نیز دارد که یک نمونه آن از گونه غرقابی (Flooded) است. در این اواپراتور جای آب و مبرد جابه‌جا است.

اواپراتورهای صفحه‌ای[ویرایش]

در این دسته از اواپراتورها چندین صفحه به گونه‌ای در امتداد یک دیگر قرار می‌گیرند که یکی در میان، مبرد و سیال خنک شونده از آن‌ها عبور می‌کند. اواپراتورهای صفخه ای از اواپراتورهای پوسته و لوله بازدهی بالاتری دارند و البته ابعادشان نیز کوچکتر است.

اواپراتورهای هوایی[ویرایش]

این اواپراتورها دارای لوله‌های فین‌داری هستند که مبرد در داخل آن‌ها جریان دارد. یک فن نیز هوا را از میان فین‌ها عبور می‌دهد. از این اواپراتورها در سردخانه‌ها به‌منظور خنک‌کردن هوا استفاده می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]