شومینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شومینه هیزمی
شومینهٔ چوب‌سوز.


شومینه یا هیمه سوز ساختاری معماری درون دیوار برای نگه‌داشتن آتش و سیستم گرمایشی است که به منظور گرمادهی، و به خصوص در قرون پیشین به‌منظور پخت‌وپز به کار می‌رفته‌است. آتش در مجمر یا آتش‌دان قرار می‌گیرد؛ گازها و ذرات ناشی از آتش، از طریق دودکش یا لوله‌هایی خارج می‌شوند. شومینه‌ها از امکانات مرکزی خانگی هستند، چراکه شعله‌ها و صدای ترق‌وتروق‌شان آرام‌بخش است، حتی هنگامی که بدان‌ها برای گرما یا پخت‌وپز نیاز نباشد. طاقچهٔ بالای شومینه‌ها کانون توجه دکوراسیون داخلی است، زیرا بر خلاف گذشته حال طراحی شومینه جز مهم ترین بخش های آن است که این وسیله را لایق قرار گیری در بین وسایل دکوراسیون قرار می‌دهد.

تاریخچه شومینه[ویرایش]

تاریخچه شومینه به عنوان یکی از عوامل مهم  در تاریخ معماری و رفاه بشری، به قدمتی بسیار دیرینه برمی‌گردد، شاید حتی بتوان گفت به عصر حجر! شومینه‌ها از زمان‌های باستانی تا به امروز تکامل کرده‌اند و به عنوان یکی از نمادهای زیبایی و راحتی در منازل شناخته می‌شوند.

شومینه‌ها در ابتدا به عنوان منبع گرمایی و آشپزی در زمان‌های گذشته استفاده می‌شدند. در آن زمان خبری از مواد مدرن و طراحی های خیر کننده نبود و  از سنگ‌ها و خاک‌های مختلف برای ساخت شومینه‌ها استفاده می‌شد؛ آخرین چیزی هم که در مورد شعله شومینه و خرید شومینه اهمیت داشت طراحی دکوراتیو آن بود!. در طول زمان، شومینه‌ها به شکل و طراحی‌های مختلفی تغییر کردند و از موادی مانند سنگ، آجر و آهن ساخته می‌شدند.

در قرن 17 و 18، با پیشرفت فناوری و معماری، شومینه‌ها به طراحی‌های مدرن‌تر و عملکرد بهتری دست یافتند. سیستم‌های جدیدی برای انتقال حرارت و دود ایجاد شد و شومینه‌ها به شکلی کارآمدتر و ایمن‌تر ساخته می‌شدند.

در دوره صنعتی، با پیدایش سیستم‌های گرمایش مرکزی، استفاده از شومینه‌ها کاهش یافت. اما با گذر زمان، شومینه‌ها به عنوان یک عنصر دکوراتیو و نمادی از گذشته، محبوبیت خود را بازیابی کردند. اکنون نیز گرچه بسیاری برای ایجاد گرما وسایل برقی همچون شوفاژ را ترجیح می‌دهند، اما هنوز این رقیب کهنه‌کار از دور خارج نشده است.

انواع شومینه[ویرایش]

شومینه با سوخت الکل[ویرایش]

شومینه‏‌های الکل سوز نسل جدیدی از محصولات مدرن دکوراتیو، فانتزی و لوکس می‌باشند که با ایجاد شعله‏‌هایی طبیعی، نامنظم و چشمگیر فضای آرامبخش و زیبایی را برای شما مهیا می‌سازند. این نوع از محصولات دکوراسیون علاوه بر تزئین محیط منزل، به دلیل تنوع گسترده در نوع سوخت مورد استفاده، قابلیت ایجاد حرارت ملایم و امکان لذت بردن از این شعله‏‌ها را در تمامی فصل‌های سال برای مصرف‏‌کننده به ارمغان می‌آورد. به دلیل تنوع در سوخت‏‌های الکلی می‌توان کاربری‌های متفاوتی مانند گرمای کم و شعله تزئینی در تابستان یا ایجاد حرارت مطلوب و مکمل در زمستان، استفاده در فضای بیرونی و داخلی، شعله رنگین و سایر موارد را از آن‌ها انتظار داشت. کاربری اصلی شومینه‌های الکلی، تأمین گرمای محیط نبوده و این شومینه‌ها قالبا جنبهٔ دکوری دارند اما با ایجاد تغییراتی در آن‌ها می‌توان گرمای مناسبی را از آن‌ها انتظار داشت استفاده از نقش و نگار های مختلف شومینه و هماهنگی با دکوراسیون موجب چنین پیشرفتی شده اند. حتی امروزه با سرامیک هایی نسوز، چوب مصنوعی نیز به تزیین ظاهری شومینه اضافه شده تا در صورت استفاده از سوخت های غیر از چوب، جنبۀ ظاهری شومینه حفظ گردد. همچنین دودکش شومینه در مواردی حذف می شود یا به شکل مستتر و پنهان نصب می شود و در فضاهایی که ممکن باشد، اتفاقا نقش آن را برجسته می کنند و از وجود آن برای زیباتر کردن شومینه بهره می برند.


شومینه‌های الکلی (که گاه از آن‌ها به شومینه‌های اتانولی، الکل سوز، ژل و بایو یاد می‌شود) به دلیل فرایند سوختی پاک و عدم نیاز به دودکش، نصب سریع و آسان، تنوع بسیار زیاد و همچنین ایمنی مطلوب بسیار محبوب هستند، به گونه‌ای که در غالب ژورنال‌های معتبر دکوراسیون داخلی نمونه‌ای از آن‌ها به چشم می‌خورد.

همچنین شومینه اتانولی، علاوه بر دارا بودن شعله طبیعی، مشکلات شومینه‏‌های سنتی (از قبیل اشغال فضا، قابلیت استفاده منحصراً در فصل‌های سرد سال، خطر خفتگی یا گاز گرفتگی و هزینه‏‌های بالای نصب و نگهداری) را نداشته و با داشتن ظاهری مدرن جایگاه ویژه‌ای در دکوراسیون خانه‌های مدرن امروزی پیدا کرده‌اند. با به کار آمدن شومینه های جدید و به روز شده در فرهنگ امروزی، این نوع شومینه ها علاوه بر گرمادهی جنبه تزیئنی نیز پیدا کرده اند و در بین افراد جامعه خواستار بسیار زیادی دارند.

برخی از شومینه های به روز شده می توانند فقط نمایش شعله بدون گرما را اجرا کنند و حس زیبای آتش را به محیط ببخشند یا به عبارتی به صورت چهار فصل عمل کنند.

شومینه الکل سوز[ویرایش]

این نوع شومینه به صورت رومیزی به کار گرفته می شود و می توان با استفاده از اتانول آن را روشن کرده و استفاده نمود.

شومینه ژل سوز[ویرایش]

در این نوع شومینه از ژل های الکلی به عنوان سوخت استفاده می شود و شعله بسیار زیبای خود را به نمایش می گذارد. این نوع شومینه هم به صورت رومیزی به کار گرفته می شود.

شومینه برقی فلت[ویرایش]

یکی از انواع شومینه ها را که می توان به صورت چهار فصل استفاده کرد شومینه برقی فلت می باشد و این نوع شومینه با قابلیت عمل کردن در چهار فصل سال، خواستار بسیار زیادی دارد. شومینه برقی دو طرفه یا کنج

شومینه های برقی دو طرفه به صورت ال شکل به کار می روند و می توان این شومینه را در گوشه ای از اتاق یا سالن پذیرایی به کار گرفت.

شومینه برقی سه طرفه[ویرایش]

شومینه های برقی سه طرفه می توانند با زیبایی خود چشم هر بیننده ای را به خود خیره کرده و زیبایی خود را از هر سه طرف به رخ بکشند.

از این شومینه می توان در وسط سالن یا ستون های مزاحم وسط سالن پذیرایی استفاده کرد.

شومینه برقی ایستاده[ویرایش]

از این نوع شومینه می توان برای فضا های کوچک استفاده کرد و یک آتش کوچک را به محیط اطراف منزل بخشید. شومینه برقی سه بعدی (3D)

برای این شومینه از هیزم های طبیعی استفاده می شود و می تواند طبیعی بودن شومینه را چند برابر کند.

شومینه برقی طرح سنگ

در این نوع شومینه به جای هیزم از سنگ های سفید رنگ استفاده می شود و این سنگ ها نمای بسیار زیبایی را به شعله می دهند.

انواع مارک شومینه برقی شومینه برقی اچ بی[ویرایش]

شومینه برقی اچ بی دارای هشت رنگ متفاوت و شانزده رنگ ترکیبی می باشد که می توان با کنترل از راه دور یا صفحه تاچ لمسی رنگ ها را تغییر داد.این نوع شومینه در طرح های مختلف قابل ساخت می باشد و می توان در هر اندازه ای آن را سفارش داد.

شومینه برقی دیمپلکس[ویرایش]

شومینه های برقی دیمپلکس با طراحی های جدید و به روز ساخته شده اند که همانند یک قاب در داخل دیوار به کار گرفته می شوند و در پشت این قاب، هیزم ها و رنگ های شعله نمایان هستند.

 انواع شومینه گازی مدرن[ویرایش]

شومینه های گازی مدرن انواع مختلفی دارند که می توان آن ها را به صورت فلت، دوطرفه یا سه طرفه اجرا کرد و این نوع شومینه ها به صورت دیواری در داخل دیوار به کار گرفته می شوند و حرارت بسیار زیادی را می توانند به محیط اطراف ایفا کنند.

شومینه معلق[ویرایش]

یکی از محبوب ترین و زیباترین نوع شومینه های گازی مدرن، شومینه معلق می باشد که با زیبایی و کارایی منحصر به فرد خود می تواند دکوراسیون را به لاکچری ترین حالت ممکن تبدیل کند و این نوع شومینه مستقیم از سقف قابل اجرا می باشد.

شومینه بخاری[ویرایش]

از بین بخاری های گازسوز می توان به زیبایی شومینه بخاری اشاره کرد که این نوع شومینه همانند بخاری با مشعل خطی به کار گرفته شده است. انواع شومینه چوب سوز شومینه هیزمی یا سنتی

از قدیمی ترین نوع شومینه ها می توان به شومینه های هیزم سوز سنتی اشاره کرد که برای راه اندازی این شومینه از چوب به عنوان سوخت برای حرارت و گرما استفاده میشد.

شومینه چدنی[ویرایش]

جنس این شومینه از چدن خالص به کار گرفته می شود که در برابر حرارت و گرمایش بالا بسیار مقاوم است. این نوع شومینه به راحتی قابل جابجایی می باشد.

شومینه کلاسیک برقی[ویرایش]

در داخل این شومینه از کوره برقی استفاده می شود و این نوع شومینه برای مکان هایی مناسب می باشد که به گرمایش زیادی نیاز ندارند.

شومینه کلاسیک گازی

برخلاف شومینه کلاسیک برقی، این نوع شومینه برای مکان هایی که به گرمایش نیاز دارند بسیار مناسب هستند و می توانند محیط اطراف خود را به طور کامل گرم کنند.

لازم به ذکر است که شومینه های کلاسیک برقی و گازی را می توان متناسب با طراحی دکوراسیون داخلی طراحی و اجرا کرد.

شومینه دیواری توکار[ویرایش]

شومینه های دیواری توکار، شومینه هایی هستند که در داخل دیوار به کار گرفته می شوند و می توانند با کم ترین فضای اشغالی بیشترین بهره را بدهند.

شومینه دیواری شیشه ای[ویرایش]

این نوع شومینه ها به جای آجر و سنگ یا مصالح بنایی، از شیشه ساخته می شوند که در داخل کوره این شومینه از هیزم استفاده شده و نمای روی این شومینه تمام شیشه می باشد.

شومینه رومیزی توکار[ویرایش]

شومینه های رومیزی به صورت توکار اجرا می شوند و این نوع شومینه به نوعی خود را نشان می دهد که یک صفحه صاف در داخل میز طراحی شده است و می توان شومینه رومیزی توکار را به صورت الکلی، ژل سوز و گازی استفاده کرد.[۱]

== تاریخچه == در پارسی به شومینه، «هیمه‌سوز» می‌گویند.

تولیدکنندگان برتر شومینه در ایران[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Fireplace، مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، برداشت شده در ۴ مارس ۲۰۱۱.