دانشگاه علم و فناوری مازندران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه علم و فناوری مازندران
Elm o fan.JPG
دانشگاه علم و فناوری مازندران
نوعدانشگاه دولتی
بنیانگذاری شده۱۳۷۳
وابستگیوزارت علوم، تحقیقات و فناوری
رئیساحمدرضا ربانی (سرپرست)
اعضای هیئت علمی۶۰ نفر (۱۳۹۸)
کارمندان مدیریتی
  • علی طهماسبی(معاون آموزشی)
دانشجویان۳۱۰۰ نفر
کارشناسیدارد
تحصیلات تکمیلیدارد
موقعیتبهشهر، مازندران، ایران پرچم ایران
وبگاه

دانشگاه علم و فناوری مازندران یکی از دانشگاه‌های دولتی تحت نظارت وزارت علوم است که در شرق استان مازندران و در شهرستان بهشهر قرار دارد.

رشته‌های فعال در این دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ریاضی، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی صنایع می‌باشد. همچنین در رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر و مهندسی عمران نیز دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی می‌باشند.

این دانشگاه دارای سه دانشکده است: دانشکده ریاضی،[۱] دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، و مهندسی شیمی و صنایع می‌باشد. ریاست این دانشگاه به عهده حمید محمدزاده عضو هیئت علمی دانشکده ریاضی می‌باشد.[۲]

این دانشگاه دارای ۱۱ کانون فرهنگی، مذهبی می‌باشد که می‌توان به کانون عکس و فیلم، هنر و مکتب الزهرا اشاره کرد.

تاریخچه و معرفی[ویرایش]

دانشگاه علم و فناوری مازندران که در کیلومتر ۳ جاده دریای چهارفصل شهرستان بهشهر واقع گردیده‌است با عنوان واحد اقماری دانشگاه علم و صنعت ایران، در سال ۱۳۷۳ با پذیرش ۹۰ دانشجو در دو رشته مهندسی صنایع و برق آغاز به کار نمود. دانشگاه علم و صنعت ایران واحد بهشهر، شعبه‌ای از دانشگاه علم و صنعت ایران است که در سال ۱۳۷۳ در شهرستان بهشهر تأسیس شد. در بدو تأسیس سه رشتهٔ مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزارمهندسی صنایع (گرایش تولید صنعتی) و ریاضی کاربردی در این دانشگاه فعال بودند. رشتهٔ مهندسی برق (گرایش الکترونیک) نیز از سال ۱۳۸۸ به این رشته‌ها اضافه گردید. روند ادارهٔ این واحد تا شهریور ۱۳۸۸ فقط به صورت شبانه بوده‌است. از سال ۱۳۸۸ در دو رشتهٔ مهندسی برق (گرایش الکترونیک) و ریاضی کاربردی در نوبت روزانه نیز دانشجو پذیرش می‌کند. سرانجام واحد پردیس خودگردان بهشهر در سال ۹۱ به دانشگاه علم و فناوری مازندران ارتقا یافت. این واحد در سال ۱۳۹۱ و طی فرایند استقلال از دانشگاه علم و صنعت ایران به مرکز آموزش عالی و در سال ۱۳۹۲ به دانشگاه علم و فناوری مازندران تغییر نام داد. پس از استقلال دانشگاه و به دنبال پیگیری‌های صورت گرفته از سوی مسئولین دانشگاه، تعداد رشته‌های تحصیلی به ۹ رشته و تعداد دانشجویان به حدود۱۸۵۰ نفر افزایش یافت و معاونت‌های اداری مالی، فرهنگی و دانشجویی و آموزشی، پژوهشی و فناوری ایجاد شد.

پس از استقلال دانشگاه علم و فناوری مازندران، ابتدا دو معاونت اداری، پشتیبانی و فرهنگی دانشجویی و معاونت آموزشی و پژوهشی در نمودار سازمانی دانشگاه در نظر گرفته شد که با گذشت یک سال از این موضوع، معاونت فرهنگی و دانشجویی در تاریخ ۹۲/۱۱/۶ از معاونت اداری و پشتیبانی جدا گردید و به عنوان معاونت جدید در دانشگاه شروع به فعالیت نمود. این دانشگاه پس از استقلال خود موفق به اقدام جهت ساخت تأسیسات و فضاهای آموزشی و رفاهی شده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. «دانشگاه علم و فناوری مازندران». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۸-۳۰.
  2. «انتصاب حمید محمدزاده». پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه نیوز. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ مارس ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۸-۳۰.