دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۴۸′۴۴.۴۶″ شمالی ۴۵°۵۶′۵۶.۱۹″ شرقی / ۳۷.۸۱۲۳۵۰۰° شمالی ۴۵.۹۴۸۹۴۱۷° شرقی / 37.8123500; 45.9489417


دانشگاه تربیت معلم (شهید مدنی) آذربایجان Shahid Madani University of Azerbaijan
دانشگاه تربیت معلم آذربایجان
دانشگاه تربیت معلم آذربایجان
تأسیس ۱۳۶۴
نوع سراسری (دولتی)
رئیس ميرجليل اكرمی
دانشجویان 10000
مکان ممقان
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه وبگاه رسمی

دانشگاه تربیت معلم آذربایجان Tarbiat Moallem University of Azerbaijan[۱] [۲] یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در رشته‌های گوناگون فنی، علوم پایه و علوم انسانی در مقاطع مخلف از کاردانی تا دکترا، دانشجو می‌پذیرد.

تغییر نام دانشگاه[ویرایش]

نام این دانشگاه تا سال ۱۳۸۰ تربیت معلم (تبریز) بود و پس از آن به دانشگاه تربیت معلم آذربایجان تغییر کرد. تلاش ها برای تغییر نام دانشگاه همگام با تغییر نام دانشگاه تربیت معلم تهران و تربیت معلم سبزوار ادامه یافت تا سرانجام در ۱۱ بهمن ۱۳۹۰ طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نام دانشگاه، به دانشگاه شهید مدنی تغییر کرد.[۳] این تغییر نام بلافاصله با نامه اعتراضی هیئت رئیسه دانشگاه در مورد حذف پسوند آذربایجان همراه شد. اندکی بعد اهالی ممقان و دانشجویان این دانشگاه در نامه ای سرگشاده به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار تجدید نظر در نام انتخابی دانشگاه و افزودن پسوند آذربایجان به آن شدند. این خواسته دانشجویان نیز مورد توجه برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تبریز همچون دکتر پزشکیان و دکتر فرهنگی واقع شد. چند روز بعد و در بهار ۹۱، ۹ نماینده مجلس در نامه ای به احمدی نژاد، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، خواهان تجدید نظر در عنوان انتخابی برای دانشگاه شدند. نهایتاً در مورخه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۱، دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد نام دانشگاه "شهید مدنی" به دانشگاه شهید مدنی آذربایجان``` تغییر یافت.
خطای یادکرد: برچسب <ref> وجود دارد، اما {‌{پانویس}‌} پیدا نشد. لطفاً برای نمایش یادکردها، {‌{پانویس}‌} را در پایان مقاله بیفزایید. راهنمایی بیشتر