فرایند جداسازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جداسازی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جداسازی یکی از شاخه‌های اصلی شیمی تجزیه و مهندسی شیمی است. سه شاخه مهم دیگر در شیمی تجزیه الکتروشیمی، طیف‌سنجی و به تازگی کمومتریکس است. در جداسازی شیمی تجزیه، به روش‌های گوناگونی بافت و آنالیت را از هم جدا می‌کنند.

روش‌های فیزیکی و شیمیایی جداسازی[ویرایش]

روشهای گوناگونی وجود دارد. تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

تقطیر (مختص مهندسی شیمی)[ویرایش]

تقطیر نام روشهایی است که بر اساس تفاوت در توزیع ماده بر اساس فشار بخار در فاز بخار و مایع، دو یا چند ماده را از هم جدا می‌کنند. به روش‌های مختلفی چون تقطیر ساده، تقطیر در خلأ، تقطیر جزء به جزء، تقطیراستخراجی، تقطیر آزئوتروپی و تقیر با بخار آب صورت می‌گیرد.

استخراج (مختص مهندسی مواد)[ویرایش]

استخراج یکی از قدیمیترین روش‌های جداسازی می‌باشد. استخراج کافئین از برگ چای نمونه‌ای از استخراج است. در استخراج اساس کار بر توزیع ماده میان دو (و اخیراً سه) فاز است. استخراج مایع - مایع، استخراج با جاذب، ریزاستخراج با فاز جامد و قطره تعدادی از این روشهاست.

کروماتوگرافی (مختص شیمی تجزیه)[ویرایش]

کروماتوگرافی یکی از قدرتمندترین روش‌های کنونی جداسازی است. در این روش یک فاز متحرک و یک فاز ساکن وجود دارد. ماده میان دو فاز توزیع می‌شود و به مرور زمان در بستر کروماتورگرافی یا ستون کروماتوگرافی حرکت می‌کند تا به آشکارساز برسد. تعداد روش‌های کروماتوگرافی بسیار زیاد است. چند نمونه از آن‌ها عبارتند از کروماتوگرافی گازی، کروماتوگرافی مایع، کروماتوگرافی کاغذی، کروماتوگرافی طردی.

الکتروفورز(مختص شیمی تجزیه)[ویرایش]

الکتروفورز بیشتر برای نمونه‌های بیوشیمی کاربرد دارد و بر اساس اعمال پتانسیل الکتریکی و تفاوت در سرعت حرکت یونها استوار است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • McCabe, W. L; Smith, J. C. (2001). Unit Operations of Chemical Engineering. McGraw-Hill. ISBN 0-07-044825-6.
  • Perry, Robert H.; Green, Don W. (1984). "۱۳". Perry's Chemical Engineers' Handbook. ۲. McGraw-Hill. ISBN 0-07-049479-7.