تحویل پیوسته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


Continuous Delivery یا (CD)، رویکردی در مهندسی نرم‌افزار است که تیم‌ها را قادر می‌سازد نرم‌افزار تولید شده را به روشی سریع و مطمئن برای انتشار و تحویل آماده کنند. این فرایند از لحظه اضافه شدن یا تغییر کد در source control شروع می‌شود و شامل بیلد، تست، پیکربندی و انتشار در محیط‌های مختلف تست و محیط عملیات می‌شود. این مفهوم در فارسی به «تحویل مداوم» یا «تحویل مستمر» ترجمه شده‌است.

به عبارت دیگر: Continuous Delivery توانایی اعمال تغییرات در محیط عملیات در هر لحظه با روشی سریع و مطمئن و به‌طور کاملاً پایدار می‌باشد. این تغییرات شامل همه انواع آن از جمله تغییرات پیکربندی در نرم‌افزار، زیرساخت و پلتفرم، افرودن ویژگی‌های جدید، رفع باگ و خطاها می‌شود.

به وسیله محیط‌های تست مختلف، می‌توان یک Release Pipeline ایجاد کرد تا بتوان یک زیرساخت جدید را به‌طور اتوماتیک ایجاد کرد و نرم‌افزار را روی آن منتشر کرد. منظور از زیرساخت، سرور، سیستم عامل، سرویس دهندهٔ وب، virtualization، شبکه و پیکربندی و تنظیمات آن‌ها می‌باشد. به کمک این محیط‌های متوالی می‌توان فعالیت‌های طولانی Integration، تست عملکرد و تست‌های پذیرش نهایی را به تدریج انجام داد. فرایند Continuous Delivery در Release Pipeline با Continuous Integration شروع می‌شود و با انتشار و پایان تست در هر محیط، انتشار و تست در مرحله بعدی شروع می‌شود. مجموع این کارها به صورت حلقه‌های یک زنجیر در پشت سر هم قرار گرفته و فرایند Continuous Delivery را تشکیل می‌دهند.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. امید شریعتی. «Continuous Delivery چیست». http://hidevops.com. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)