پم‌باک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پم‌باک
PMBOK.jpg
گونه(ها) Business
صفحه‌ها 589 (fifth edition)
شابک 978-1-935589-67-9

پیکره دانش مدیریت پروژه یک مجموعه از واژگان و دستورالعمل (بدنه‌ی دانشی) برای مدیریت پروژه است.

پیکره دانشی به‌مرورزمان تکامل می‌یابد و حال در کتاب " یک راهنما برای پیکره دانش مدیریت پروژه " حاضر است. کتابی که ویرایش پنجم آن در سال 2013 بیرون آمد. این راهنما اسناد نتیجه شده از نظارت کاری "موسسه مدیریت پروژه"[1] است. این موسسه دو گواهی معتبر مدیریت[2]PMP و CAMP[3] را به‌عنوان معتبرترین مدارک مدیریت پروژه در دنیا اعطا می‌کند.

اکثر پم باک مختص به مدیریت پروژه است. برای مثال روش مسیر بحرانی، ساختار شکست کار.

پم باک همچنین با "مدیریت کل" نیز همپوشانی دارد زیرا هر دو شامل طرح‌ریزی، سازمان‌دهی، نیروی انسانی، مجری و کنترل عملیات یک سازمان است. در بقیه رشته‌های مدیریت نیز درزمینهٔ های پیش‌بینی‌های مالی، رفتار سازمانی، علوم مدیریت، بودجه‌بندی و سایر روشگان برنامه‌ریزی، همپوشانی دارد.


[1] Project management institute

[2] متخصص مدیریت پروژه

[3] Certified Associate in Project Management

تاریخچه[ویرایش]

در اوایل نسخه‌هایی از پم باک به‌صورت استاندارد توسط موسسه استاندارد ملی آمریکا[1] که استاندارد را در ایالات‌متحده تعیین می‌کند و همین‌طور مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک[2] شناخته شد.

روند تکامل پم باک در ویرایش‌های مختلف کتاب راهنمای آن نمود دارد. اولین راهنمای آن در سال 1996 توسط موسسه مدیریت پروژه منتشر شد. نوشتن این اسناد تا حدی بر اساس کار قبلی که با یک کاغذ سفید[3] منتشرشده در سال 1983 به نام "اصول اخلاقی، استاندارد، کمیته اعتباربخشی گزارش نهایی" آغاز شد. ویرایش دوم راهنمای پم باک در سال 2000 منتشر شد.

در سال 2004 راهنمای پم باک ویرایش سوم با تغییرات عمده‌ای نسبت به ویرایش قبل منتشر شد. ویرایش چهارم در سال 2008 منتشر شد. آخرین نسخه انگلیسی‌زبان راهنمای بم باک یعنی ویرایش پنجم در سال 2013 منتشر شد.

ویرایش ششم در طبق برنامه‌ریزی قرار است در یک‌چهارم اول سال 2017 منتشر شود.


[1] مؤسسه استانداردهای ملی آمریکا

[2] مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک

[3] کاغذ سفید نوعی گزارش (گزارش معتبر) یا راهنمایی برای کمک به خوانندگان است که به‌منظور درک یک مسئله، حل یک مشکل و یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می‌گردد. مقالات سفید در دو حوزه اصلی استفاده می‌شوند: دولت و بازاریابی کسب‌وکار به کسب‌وکار.

هدف[ویرایش]

پم باک طبق توضیح داده‌شده در راهنمای آن در نظر گرفته‌شده است برای "زیرمجموعه‌ای از پیکره دانش مدیریت پروژه است که به‌طورکلی به‌عنوان عملی خوب تشخیص داده‌شده است. "به‌طورکلی تشخیص داده‌شده " به معنای دانش و تمرین توضیح داده‌شده برای اغلب پروژه‌ها و اغلب زمان‌ها قابل‌اجرا است و درباره ارزش و کاربردی بودن آن‌ها اجماع نظر وجود دارد."عمل خوب " به معنای وجود یک پذیرش عمومی وجود دارد که با کاربرد دانش، مهارت، ابزارها و فن‌های موجود در پم باک می‌توانید شانس موفقیت بسیاری از پروژه‌ها را بهبود دهید. این بدین معناست که آخرین روند مدیریت پروژه که اغلب به‌وسیله مشاوران ترویج می‌شود، به‌طورمعمول بخشی از پم باک نیست.

راهنمای پم باک اغلب به‌عنوان پشتیبانی برای تهیه گواهی‌های ارائه‌شده توسط "موسسه مدیریت پروژه" (مانند PMP و CAMP) استفاده می‌شود.

محتوای استاندارد[ویرایش]

راهنمای پم باک مبتنی بر فرآیند است. به معنای اینکه کار را توصیف می‌کند که کارها به‌وسیله فرآیندها تکمیل می‌شود. این شیوه با دیگر شیوه‌های مدیریتی استاندارد مانند ISO 9000 و CMMI متعلق به موسسه مهندسی نرم‌افزار[1] است همسان است. فرآیندها در طول یک پروژه با فازهای متفاوت آن همپوشانی و تعامل دارند. فرآیندها در بخش‌های زیر توصیف می‌شوند.

·      ورودی‌ها: مستندات، طرح، برنامه و ...

·      ابزارها و فن‌ها: مکانیسم اعمال‌شده به ورودی

·      خروجی‌ها: مستندات، طرح، برنامه و ...

یک راهنمای پیکره مدیریت پروژه - ویرایش پنجم دستورالعمل‌هایی برای مدیریت پروژه‌های فردی و توضیح مفاهیم مربوط به مدیریت پروژه تهیه‌کرده است. همچنین چرخه حیات مدیریت پروژه و روندهای مرتبط با آن و همچنین چرخه حیات پروژه را توضیح می‌دهد.

پم باک در راهنمای آن به‌وسیله 47 روند شناخته‌شده، دسته‌بندی می‌شود، توصیف‌شده است. که خود در 5 گروه روندی پایه و 10 محدوده دانش که معمول اغلب پروژه‌ها و اغلب زمان‌ها است.


[1] مؤسسه مهندسی نرم‌افزار

گروه‌های فرایندی[ویرایش]

گروه‌های فرایندی، فرایندهای پم‌باک را بر اساس توالی مفهومی آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند. در پم‌باک ۵ گروه فرایندی وجود دارد:

 • گروه فرایندی آغازش، که برخی کارهای اولیه که برای شروع پروژه لازم هستند را انجام می‌دهد.
 • گروه فرایندی برنامه‌ریزی، که برنامه‌ریزی پروژه را به عهده دارد.
 • گروه فرایندی اجرا، که اجرای برنامه‌های پروژه را به عهده دارد.
 • گروه فرایندی نظارت و کنترل، که مطابقت اجرا و برنامه را ارزیابی می‌کند.
 • گروه فرایندی خاتمه، که برخی کارهای پایانی پروژه را انجام می‌دهد.

حوزه‌های دانش[ویرایش]

دومین دسته‌بندی فرایندها بر اساس حوزه‌های دانش است. حوزه‌های دانش فرایندها را بر اساس نوع مهارتی که نیاز دارند تقسیم می‌کنند. حوزه‌های دانش پم‌باک نسخه پنجم به شرح زیر می‌باشد:

 1. حوزه دانش مدیریت یکپارچگی پروژه: فعالیت‌ها و فرآیندهایی که برای شناسایی، تعریف، ترکیب، متحد کردن، هماهنگ کردن فرآیندهای متفاوت و فعالیت‌های مدیریت پروژه در گروه فرآیندهای مدیریت پروژه، نیاز است.
 2. حوزه دانش مدیریت محدوده پروژه: فرآیندهایی که برای اطمینان از اینکه پروژه شامل همه‌کاره‌ای موردنیاز است؛ و تنها کاری که برای تکمیل پروژه با موفقیت موردنیاز است.
 3. حوزه دانش مدیریت زمان پروژه: فرآیندهایی که برای مدیریت به اتمام رسیدن به‌موقع پروژه موردنیاز است.
 4. حوزه دانش مدیریت هزینه پروژه: فرآیندهایی که در طرح‌ریزی، سنجش، بودجه‌بندی، تأمین و منابع مالی و کنترل هزینه‌ها درگیر هستند، باعث می‌شود که پروژه با بودجه مصوب تکمیل شود.
 5. حوزه دانش مدیریت کیفیت پروژه: فرآیندها و فعالیت‌های انجام سازمانی که سیاست‌های کیفیت، اهداف، مسئولیت‌ها را ارزیابی می‌کند، به‌طوری‌که نیازها برای انجام شد پروژه را برآورده می‌کند.
 6. حوزه دانش مدیریت منابع انسانی پروژه: فرآیندهای سازمان‌دهی، مدیریت و رهبری گروه.
 7. حوزه دانش مدیریت ارتباطات پروژه: فرآیندهایی که برای برنامه‌ریزی به‌موقع و مناسب، گردآوری، ایجاد، توزیع، ذخیره و بازیابی، مدیریت، کنترل، نظارت و وضع نهایی اطلاعات پروژه نیاز است.
 8. حوزه دانش مدیریت ریسک پروژه: فرآیندهایی برای طرح‌ریزی مدیریت ریسک در پروژه، شناسایی، تحلیل، برنامه‌ریزی پاسخ و کنترل ریسک در پروژه نیاز است.
 9. حوزه دانش مدیریت تدارکات پروژه: فرآیندهای لازم برای خرید یا تهیه محصولات، خدمات، یا نتایج موردنیاز از خارج از گروه پروژه. فرآیندها در این زمینه عبارت‌اند از برنامه‌ریزی تدارکات، برنامه‌ریزی درخواست، درخواست، انتخاب منابع، مدیریت قرارداد و خاتمه قرارداد.
 10. حوزه دانش مدیریت ذینفعان پروژه: فرآیندهایی که برای شناسایی کلیه افراد یا سازمان‌های تحت تأثیر پروژه، تحلیل انتظارات سهامداران و تأثیر آن بر پروژه، توسعه استراتژی مدیریت مناسب برای مؤثر درگیر شدن سهامداران در تصمیمات و اجرای پروژه نیاز است.

هرکدام از این ده محدوده دانش شامل فرآیندهایی است که برای انجام پروژه در نظم و انضباط برای دستیابی به مدیریت پروژه‌ای مؤثر، نیاز است. هرکدام از این فرآیندها با دسته‌بندی دریکی از گروه‌های پنج‌گانه فرآیندی، منجر به ایجاد یک ساختار ماتریس می‌شود، به‌طوری‌که هر فرآیند می‌تواند به یک محدوده دانش و گروه فرآیندی مرتبط شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

ترجمه از مقاله انگلیسی زبان توسط دانیال فامیل خلیلی