تجربه کاربری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تجربهٔ کاربری (به انگلیسی: User Experience) به اختصار UX شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر دربارهٔ استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. تجربهٔ کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه شده، اثرگذار به صورت عاطفی، معنادار و ارزش‌مند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گسترهٔ تجربهٔ کاربری قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، تجربهٔ کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس در ذهن کاربر نقش می‌بندد.

از آن جایی که تجربهٔ کاربری دربارهٔ ادراک‌های فردی و تفکراتی در رابطه با سامانه است، می‌تواند ماهیتاً تا حدی به عنوان یک امر ذهنی، نظری و درونی (سوبژکتیو) در نظر گرفته شود. هم‌چنین تجربهٔ کاربری یک مفهوم پویا است که به طور مداوم در طول زمان با توجه به تغییرات در شرایط استفاده و نیز گسترش یافتن زمینه‌های کاربرد آن، تغییر می‌کند.

تعریف‌ها[ویرایش]

استاندارد بین‌المللی ارگونومی‌های تعامل انسان و سامانه (بخش ۲۱۰ از استاندارد ISO-9241)، تجربهٔ کاربری را «برداشت‌های یک فرد و واکنش‌هایی که از استفاده یا انتظار استفادهٔ وی از یک محصول، سامانه یا سرویس ناشی می‌شود» تعریف می‌کند.[۱] بنا به این تعریف، تجربهٔ کاربری تمام احساسات، باورها، اولویت‌ها، برداشت‌ها، واکنش‌های جسمی و روانی، رفتارها و دست‌آوردهای کاربران که پیش از استفاده، در حین استفاده و پس از استفاده رخ می‌دهد را شامل می‌شود. این استاندارد هم‌چنین سه عامل سامانه، کاربر و زمینهٔ استفاده را عواملی می‌داند که تجربهٔ کاربری را تحت تأثیر قرار می‌دهند.


هم چنین SEO و UX وجه مشترک های بسیار بیشتر از آن چیزی که تصور می کنید، باهم دارند. به عنوان مثال، خوانا و روشن بودن، اطلاعات مفید و کاربردی با کلمات کلیدی و متن با کیفیت، کاربر پذیری و ساده بودن و ... از جمله اهداف اصلی SEO و UX هستند. به عنوان مثال تصاویر همیشه باعث جذب مخاطب نمی شود. اگر تصاویر باکیفیت استفاده کنید ( خیلی برای سایت سنگین می شود) هم چنین برای سرعت لود سایت شما مضر است. و این موضوع باعث آسیب به هم بخش SEO میشود و هم UX. [۲]


علاوه بر استاندارد ISO، تعریف‌های متعدد دیگری برای تجربهٔ کاربری وجود دارد[۳] که برخی از آن‌ها به صورت دقیق‌تر مورد مطالعه قرار گرفته اند.[۴]

تعریف طراحی تجربه کاربری از وبسایت جامعه تجربه کاربری ایران[ویرایش]

تجربه کاربر ( user experience ) شامل رفتارها، دیدگاه ها و احساسات یک کاربر در استفاده از یک محصول یا سرویس است.


اما… User Experience Design یا همان “طراحی تجربه کاربری” چیست؟

خیلی اوقات شده که شما از یه نرم افزار، سیستم، سرویس، محصول و… خیلی لذت ببرید، احساس کنید دیگه این، همونیه که شما میخواید…

خیلی ساده ، طراحی تجربه کاربری یعنی ایجاد حس خوب در کاربر. یعنی محصول یا سرویسمون طوری طراحی بشه که کاربر بفهمد دقیقا همان چیزی هست که او میخواهد.بخش های مختلفی مانند استفاده راحت(usability) ، سودمندی و فایده(useful) ، رابط کاربری (UI) و بسیاری موارد دیگر درکنار هم میتوانند آن تجربه خوب را برای کاربر بسازند. برای طراحی یک تجربه شگفت انگیز ، درنظر گرفتن دغدغه های کاربران و ارائه راه حل و رفع آنها میتواند تاثیر بسیار خوبی بگذارد.

برای مثال :

    وقتی از یه سرویس حسابداری استفاده میکنید، همیشه نگرانی و دغدغه شما، امنیت اطلاعات مالیتون هست.
    وقتی از یک فروشگاه اینترنتی خرید می کنید، یکی از نگرانی و انتظار شما ارسال محصول، مشابه همانی هست که در سایت دیده اید.

در طراحی برای تجربه کاربر ، باید کاربرانتان را بشناسید تا بتوانید محصول یا سرویسی را طراحی کنید که آنها را شگفت زده کند و احساس آرامش و خوشی هنگام استفاده از محصول شما داشته باشند.

تاریخچه[ویرایش]

اصطلاح تجربهٔ کاربری توسط دونالد نورمن در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰ ابداع شد و کاربرد گستره‌تری پیدا کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. International Organization for Standardization (2009). Ergonomics of human system interaction - Part 210: Human-centered design for interactive systems (formerly known as 13407). ISO FDIS 9241-210:2009. 
  2. نبرد یا صلح سئو و تجربه کاربری
  3. UX definitions at AllAboutUX.org
  4. Law, E.; Roto, V.; Hassenzahl, M.; Vermeeren, A.; Kort, J. (4–9 April 2009). "Understanding, Scoping and Defining User Experience: A Survey Approach". Proceedings of Human Factors in Computing Systems conference. CHI’09. Boston, MA, USA.  Check date values in: |date= (help)

پیوندها[ویرایش]