باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تاتنهام هاتسپر
Tottenham Hotspur.svg
لقب(The Lilywhites) زنبق‌های سفید
نام کوتاه(Spurs) اسپرز
تأسیس۵ سپتامبر ۱۸۸۲؛ ۱۳۸ سال پیش (۱۸۸۲-۰۹-05)
به عنوان باشگاه فوتبال هاتسپر
(Hotspur F.C.)
ورزشگاهورزشگاه تاتنهام هاتسپر
گنجایش۶۲٬۸۵۰[۱]
مالکانگلستان گروه انیک (۸۵٫۵۵٪)
مدیر عاملانگلستان دنیل لوی
سرمربیژوزه مورینیو
لیگلیگ برتر فوتبال انگلستان
۲۰–۲۰۱۹ششم
وبگاهوبگاه رسمی
لباس اول
لباس دوم
لباس سوم
فصل کنونی

باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر (به انگلیسی: Tottenham Hotspur Football Club) که بیشتر با نام‌های تاتنهام یا اِسپرز شناخته می‌شود، یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال در لیگ برتر انگلستان است که در منطقه تاتنهام در شمال شهر لندن، در کشور انگلستان قرار دارد. دو بار موفق به قهرمانی در لیگ انگلستان درسال‌های ۱۹۵۰–۵۱ و ۱۹۶۰–۶۱ شده‌است. از آوریل سال ۲۰۱۹، این تیم بازی‌های خانگی‌اش را در ورزشگاه تاتنهام هاتسپر برگزار می‌کند؛ پیش از این، ورزشگاه وایت هارت لین محل برگزاری بازی‌های خانگی تاتنهام بود که به منظور ساخت ورزشگاه جدید در همین مکان، تخریب شد. زمین تمرین آنها در هاتسپر وی در بولز کراس در منطقه انفیلد لندن است. این باشگاه متعلق به گروه انیک است. لباس اول تیم تاتنهام شامل پیراهن سفید و شورت سرمه‌ای است؛ این ترکیب رنگی از فصل ۹۹–۱۸۹۸ تا کنون مورد استفاده قرار می‌گیرد. نشان برجسته و نماد باشگاه، یک خروس است که بر روی یک توپ فوتبال قرار گرفته‌است؛ هم‌چنین شعار «To Dare Is to Do» به معنی «شهامت انجام دادنش رو داریم»، شعار مشهور و اصلی هواداران این تیم است.

تاتنهام در سال ۱۸۸۲، بنا نهاده شد؛ این تیم موفق شد در سال ۱۹۰۱، فاتح جام حذفی فوتبال انگلستان شود؛ تنها باشگاه محلی خارج از لیگ که از زمان تأسیس لیگ فوتبال در سال ۱۸۸۸، موفق به انجام این کار شده‌است. تاتنهام نخستین باشگاه قرن ۲۰ بود که موفق به قهرمانی دوگانه در لیگ و جام حذفی شد؛ آن‌ها در فصل ۶۱–۱۹۶۰، موفق به قهرمانی در هر دو جام شدند. بعد از دفاع از عنوان قهرمانی جام حذفی در سال ۱۹۶۲، تاتنهام در سال ۱۹۶۳ تبدیل به نخستین تیم بریتانیایی شد که موفق به قهرمانی در یک رقابت اروپایی می‌شود؛ آن‌ها توانستند فاتح جام برندگان جام اروپا شوند. آن‌ها هم‌چنین در سال ۱۹۷۲، موفق به قهرمانی در نخستین دوره جام یوفا شدند و تبدیل به نخستین تیم بریتانیایی شدند که دو جام متفاوت اروپایی را فتح کرده‌است. تاتنهام از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۰ و در طی شش دهه، موفق شده‌است در هر دهه حداقل یک جام قهرمانی اصلی را فتح کند؛ دستاوردی که تنها منچستر یونایتد به آن دست یافته‌است. در مجموع، اسپرز موفق به کسب دو عنوان قهرمانی لیگ، هشت قهرمانی جام حذفی، چهار قهرمانی جام اتحادیه انگلیس، هفت قهرمانی جام خیریه (سوپر جام انگلیس)، یک جام برندگان جام اروپا و دو قهرمانی جام یوفا شده‌است؛ آن‌ها هم‌چنین نایب قهرمان رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا ۱۹–۲۰۱۸ شدند. تاتنهام رقابت دیرینه و شدیدی با باشگاه آرسنال دارد که با عنوان شهرآورد شمال لندن شناخته می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

تاسیس[ویرایش]

در پنجم سپتامبر ۱۸۸۲ دریافت حق اشتراک در این باشگاه آغاز شد و در کنار مبلغی که از باشگاه کریکت اضافه شد صرف خرید چوب برای دروازه‌ها و پرچم کرنر، پارچه برای پرچم‌ها، نوار (در آن زمان هیچ میله‌ای وجود نداشت)، نوشت افزار و مهر و بعداً یک توپ. تیرهای دروازه، که یکی از آنها هنوز هم وجود دارد، دست ساز و توسط آقای کیسی، پدر دو نفر از اعضا ساخته شده و به رنگ آبی و سفید درآمده بود. اولین توپ توسط برادر بزرگتر همان دو عضو باشگاه اهدا شد و او با شروع باشگاه کریکت در مدتی قبل، نام «هاتسپر» را پیشنهاد داد. بنیانگذاران اصلی این باشگاه فوتبال اینان بودند: جان اندرسون، تی.اندرسون، ای.بیوان، رابرت باکل، اچ.دی.(سم یا هم)کیسی، ال.آر.کیسی، اف.دکستر، اس.لیمن، جی.اچ.تامپسون، جونیور.پی.تامپسون، و ای.وال. رابرت باکل کاپیتان اول بود، اچ.دی.کیسی کاپیتان دوم، جی.اچ.تامپسون، جونیور منشی، و ال.آر.کیسی صندوقدار بود.

عاشقانه ای از فوتبال: تاریخچه باشگاه فوتبال تاتنهام. (۱۹۲۱)[۲]

سندی براون سومین گل تاتنهام را در فینال اف ای کاپ ۱۹۰۱ در بازی تکراری مقابل شفیلد یونایتد به ثمر رساند.

این باشگاه در سال ۱۸۸۲ توسط جمعی از دانش آموزان دبیرستان سینت جان و دبیرستان تاتنهام شکل گرفت. بیشتر آنها ۱۳ و ۱۴ ساله و از اعضای باشگاه کریکت تاتنهام بودند که دو سال پیش از این تشکیل شده بود.[۲] رابرت باکل به همراه دو دوستش سم کیسی و جان اندرسون ایده یک باشگاه فوتبال را در ذهن داشتند تا بتوانند در ماه‌های زمستان نیز به فعالیت ورزشی خود ادامه دهند. روایت است که این پسران شبی در زیر یک چراغ در امتداد جاده تاتنهام و در حدود ۱۰۰ متری زمین وایت هارت لین که در حال حاضر تخریب شده‌است، جمع شدند و توافق کردند که یک باشگاه فوتبال را ایجاد کنند.[۳] از آنجا که تاریخ جلسه آنها مشخص نیست، ۵ سپتامبر ۱۸۸۲؛ زمانی که این یازده دانش آموز اولین حق اشتراک سالانه خود را با یک سکه شش پنسی پرداخت کردند به عنوان تاریخ تاسیس این باشگاه ثبت شده‌است.[۴] در پایان سال ۱۸۸۲ این باشگاه هیجده عضو داشت.[۲] اگرچه نام نورثامبرلند روورز برای این باشگاه پیشنهاد شد، اما موسسان بر روی نام هاتسپر به توافق رسیدند. مانند باشگاه کریکت، این نام به افتخار سر هنری پرسی انتخاب شد (معروف به هری هاتسپر؛ شورشی علیه هنری چهارم در نمایشنامه شکسپیر، قسمت ۱)، که زمانی خاندانش مالکان زمین در آن منطقه بودند، از جمله پارک نورثامبرلند در تاتنهام که باشگاه در آن واقع شده‌است.[۵]

پسران موسس باشگاه ابتدا جلسات خود را در زیر چراغ‌های پارک نورثامبرلند یا در خانه‌های نیمه ساخته مجاور کوی ویلوبی در تاتنهام برگزار می‌کردند. در اوت ۱۸۸۳ آنها از جان ریپشر، رئیس انجمن مسیحی مردان جوان در تاتنهام و معلم کلاس کتاب مقدس در کلیسای اُل هالوز کمک گرفتند تا اولین رئیس باشگاه و صندوقدار آن باشد.[۶][۷] چند روز بعد او ریاست جلسه‌ای با حضور بیست و یک نفر از اعضای باشگاه در آشپزخانه زیرزمین انجمن مسیحی مردان جوان در پرسی‌هاوس یا ساختمان فرعی آن را بر عهده داشت که این مکان به اولین دفتر باشگاه تبدیل شد. تا سال ۱۸۹۴ ریاست باشگاه در دستان ریپشر بود و این پسران را در سال‌های ابتدایی شکل‌گیری باشگاه حمایت کرد، آن را دوباره سازماندهی کرد و شخصیت باشگاه را شکل داد.[۸] ثباتی که او در سال‌های اولیه این باشگاه ایجاد کرد برخلاف بسیاری دیگر از تیم‌های تازه تاسیس آن دوره، به بقای هاتسپرز کمک کرد.[۹] در سال ۱۸۸۴ پس از آنکه یکی از اعضای شورای انجمن مسیحی مردان جوان به طور اتفاقی با یک توپ فوتبال پوشیده از دوده برخورد کرد اعضای باشگاه از مکان قبلیشان اخراج شدند و ریپشر مکان جدیدی را برای آنها پیدا کرد: ابتدا در دورست ویلا ۱، که ملکی متعلق به کلیسا در پارک نورثامبرلند بود به مدت دو سال اقامت داشتند و پس از آنکه مجدداً و این بار به خاطر کارت بازی در کلیسا، از آنها خواسته شد تا آنجا را ترک کنند، در حدود سال‌های ۸۶–۱۸۸۵ به رد هوس در بزرگراه نقل مکان کردند. رد هوس، که در کنار در ورودی وایت هارت لین قرار داشت و در سال ۲۰۱۶ در جریان بازسازی زمین تخریب شد،[۱۰] تا سال ۱۸۹۱، زمانی که به بزرگراه ۸۰۸ جا به جا شدند، دفتر مرکزی این باشگاه بود. این مکان در سال ۱۹۲۱ توسط باشگاه خریداری شد و در سال ۱۹۳۵ به آدرس رسمی آن (۷۴۸ بزرگراه تاتنهام) تبدیل شد.[۱۱][۱۲] در آوریل ۱۸۸۴، به دلیل آنکه نامه‌های ارسالی برای باشگاه دیگری از لندن به نام «هاتسپر»، به شمال لندن و برای این باشگاه پست می‌شد، این باشگاه به «باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر» تغییر نام داد تا از ایجاد هرگونه سردرگمی بیشتر جلوگیری شود.[۱۳][۱۴] از اوایل سال ۱۸۸۳ در خبرگزاری‌ها از این تیم به عنوان «اسپرز» نام برده می‌شد[۱۵][۱۶][الف] و از آنجا که از اواخر قرن ۱۹ پیراهن‌های سفید به تن کردند، به «زنبق‌های سفید» نیز مشهور شدند.[۱۷][۱۸]

سال‌های ابتدایی[ویرایش]

تاتنهام قبل از آنکه به لیگ دسته دوم فوتبال راه یابد، تا سال ۱۹۰۸ درلیگ جنوب بازی می‌کرد. قبل از این پیشرفت، آن‌ها جام حذفی انگلستان در سال ۱۹۰۱ به خانه بردند تا اولین باشگاه غیر حرفه‌ای باشند که این جام را صاحب می‌شود.

پس از آن، تاتنهام اف ای کاپ را هفت بار دیگر، لیگ را دو بار، جام اتحادیه را چهار بار، جام یوفا را دوبار و جام برندگان جام را یک بار به دست آورد. با قهرمانی در جام برندگان جام ۱۹۶۳ تاتنهام اولین تیم انگلیسی شد که یک برنده یک جام اروپایی می‌شود. در فصل ۶۱–۱۹۶۰ آن‌ها اولین تیم قرن بیستم بودند که دوگانه (دابل) کردند. پس از موفقیت در دفاع از قهرمانیشان در سال ۱۹۶۲، در ۱۹۶۳ آن‌ها با بردن جام برندگان جام اروپا، اولین تیم انگلیسی شدند که به قهرمانی در یک رقابت اروپایی می‌رسید. در ۱۹۶۷ برای بار سوم اف ای کاپ را بردند تا در دهه ۶۰ سومین بار باشد که به این افتخار می‌رسند.

در دهه ۷۰ آن‌ها دو بار جام اتحادیه را نیز به خانه بردند و در ۱۹۷۲ قهرمان اولین دوره جام یوفا در لقب گرفتند. آن‌ها اولین باشگاه بریتانیایی بودند که در دو جام مختلف اروپایی به قهرمانی رسیدند. در دهه ۸۰ آن‌ها چند جام مختلف دیگر را نیز به تالار افتخارات خود افزودند: دو بار اف ای کاپ، جام خیریه انگلستان و جام یوفا در ۱۹۸۴. در دهه ۹۰ آن‌ها جام حذفی و جام اتحادیه را بالای سر بردند. وقتی که آن‌ها جام اتحادیه را یک بار دیگر در سال ۲۰۰۸ صاحب شدند، این بدان معنا بود که آن‌ها در هر شش دهه گذشته حداقل یک جام معتبر را برنده شدند. افتخاری که تنها منچستر یونایتد به آن دست یافته‌است. هاتسپر در زبان سانسکریت به معنای زنبور سفید است.

ورزشگاه[ویرایش]

تاتنهام مارشال[ویرایش]

تاتنهام اولین بازی‌های خود را در تاتنهام مارشال انجام می‌داد.

نورثامبرلند پارک[ویرایش]

در ۱۸۸۹ تاتنهام بازی‌های خود را از ورزشگاه مارشال به ورزشگاه نورثامبرلند پارک انتقال داد.

وایت هارت لین[ویرایش]

تاتنهام از سال ۱۸۹۹ تا ۲۰۱۷ در این ورزشگاه بازی‌های خود را انجام داد.

ومبلی[ویرایش]

بعد از تخریب ورزشگاه وایت هارت لین، تاتنهام از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در ومبلی میزبان حریفان خود بود.

ورزشگاه اختصاصی تاتنهام[ویرایش]

در آوریل ۲۰۱۹، تاتنهام رسماً صاحب یک ورزشگاه اختصاصی شد و بازی‌های خود را در آنجا برگزار کرد.

ورزشگاه تاتنهام

ورزشگاه اختصاصی تاتنهام

اسطوره‌ها[ویرایش]

افتخارات[ویرایش]

افتخارات تعداد قهرمانی سال
لیگ
لیگ برتر فوتبال انگلستان (قهرمانی) ۲
لیگ برتر فوتبال انگلستان (نایب قهرمانی) ۵ ۲۲–۱۹۲۱، ۵۲–۱۹۵۱، ۵۷–۱۹۵۶، ۶۳–۱۹۶۲، ۱۷–۲۰۱۶
چمپیونشیپ (قهرمانی) ۲ ۱۹۱۹–۲۰، ۱۹۴۹–۵۰
چمپیونشیپ (نایب قهرمانی) ۲ ۱۹۰۸–۰۹، ۱۹۳۲–۳۳
جام‌های بومی
جام حذفی فوتبال انگلستان (اف ای کاپ) (قهرمانی) ۸ ۱۹۰۱، ۱۹۲۱، ۱۹۶۱، ۱۹۶۲، ۱۹۶۷، ۱۹۸۱، ۱۹۸۲، ۱۹۹۱
جام حذفی فوتبال انگلستان (اف ای کاپ) (نایب قهرمانی) ۱ ۱۹۸۷
جام اتحادیه فوتبال انگلستان (لیگ کاپ)(قهرمانی) ۴ ۱۹۷۱، ۱۹۷۳، ۱۹۹۹، ۲۰۰۸
جام اتحادیه فوتبال انگلستان (لیگ کاپ) (نایب قهرمانی) ۴ ۱۹۸۲، ۲۰۰۲، ۲۰۰۹، ۲۰۱۵
جام خیریه انگلستان (کامنتی شیلد) (قهرمانی) ۷ (۳مشترک) ۱۹۲۱، ۱۹۵۱، ۱۹۶۱، ۱۹۶۲، (۱۹۶۷، ۱۹۸۱، ۱۹۹۱)
جام خیریه انگلستان (کامنتی شیلد) (نایب قهرمانی) ۲ ۱۹۲۰، ۱۹۸۲
جام‌های اروپایی
لیگ قهرمانان اروپا (نایب قهرمانی) ۱ ۲۰۱۹
جام یوفا (قهرمانی) ۲ ۱۹۷۲، ۱۹۸۴
جام یوفا (نایب قهرمانی) ۱ ۱۹۷۴
جام برندگان جام اروپا (قهرمانی) ۱ ۱۹۶۳

مجموع قهرمانی‌ها: ۲۶

بازیکنان[ویرایش]

ترکیب تیم نخست[ویرایش]

تا تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۲۰[۱۹][۲۰]
شماره پست بازیکن
1 فرانسه دروازه‌بان هوگو لوریس (کاپیتان)[۲۱]
۲ جمهوری ایرلند مدافع مت داهرتی
۳ انگلستان مدافع دنی رز
۴ بلژیک مدافع توبی الدرویرلد
۵ دانمارک هافبک پیر-امیل هویبرگ
۶ کلمبیا مدافع داوینسون سانچز
۷ کره جنوبی هافبک سون هیونگ-مین
۸ انگلستان هافبک هری وینکس
۹ ولز مهاجم گرت بیل (قرضی از رئال مادرید)
۱۰ انگلستان مهاجم هری کین (کاپیتان دوم)
۱۱ آرژانتین هافبک اریک لاملا
۱۲ انگلستان دروازه‌بان جو هارت
۱۵ انگلستان هافبک اریک دایر
۱۷ فرانسه هافبک موسی سیسوکو
۱۸ آرژانتین هافبک جووانی لو سلسو
شماره پست بازیکن
۱۹ انگلستان هافبک رایان سسنیون
۲۰ انگلستان هافبک دله الی
۲۱ آرژانتین مدافع خوان فویث
۲۲ آرژانتین دروازه‌بان پائولو گازانیگا
۲۳ هلند مهاجم استیون برخواین
۲۴ ساحل عاج مدافع سرژ اوریه
۲۵ انگلستان مدافع جفت تانگانگا
۲۷ برزیل مهاجم لوکاس مورا
۲۸ فرانسه هافبک تانگی دومبله
۳۰ پرتغال هافبک گدسون فرناندز (قرضی از بنفیکا)
۳۳ ولز مدافع بن دیویس
۳۸ ایالات متحده آمریکا مدافع کمرون کارتر-ویکرز
۳۹ انگلستان مدافع جفت تانگانگا
۴۱ انگلستان دروازه‌بان آلفی ویتمن
۴۷ انگلستان مهاجم جک کلارک


گرت بیل (قرضی از رئال مادرید)

کادر فنی[ویرایش]

نقش نام
سرمربی پرتغال ژوزه مورینیو
دستیار پرتغال ژائو ساکرامنتو
مربی دروازه‌بان‌ها پرتغال نونو سانتوس
تحلیل‌گر تاکتیکی پرتغال Ricardo Formosinho
تحلیل‌گر تاکتیکی ایتالیا Giovanni Cerra
مربی بدنساز ونزوئلا Carlos Lalín
Head Scout انگلستان Peter Braund
Assistant Head Scout انگلستان Mick Brown
رئیس علوم ورزش‌ها و تناسب اندام انگلستان Nathan Gardiner[۲۲]
هماهنگ‌کننده فنی بین‌المللی آلمان اشتفان فرویند[۲۳]
Head of recruitment and analysis انگلستان Steve Hitchen[۲۴]

مدیران باشگاه[ویرایش]

پست نام[۲۵]
رئیس هیئت رئیسه انگلستان دنیل لوی
مدیر بازرگانی انگلستان متیو کاله کات
مدیران غیر اجرایی انگلستان سر کیث میلز
مدیران غیر اجرایی انگلستان کوان واتس

تمامی این افراد گروه انیک را تشکیل می‌دهند که 85.55% باشگاه ‌تاتنهام‌ هاتسپرز را خریداری نموده‌اند.

مربیان و بازیکنان سابق[ویرایش]

مدیران و سرمربیان در تاریخ باشگاه[ویرایش]

 • این لیست مطابق زمانی است که آن‌ها به مدیریت تاتنهام رسیده‌اند:
 • (س) – سرپرست
 • (م) – مربی اول تیم

۲۰ مربی برتر تاریخ باشگاه[ویرایش]

"این امار به % در تمامی مسابقات است.
مدیر سال بازی برد % برد
۱ انگلستان فرانک برتل ۱۸۹۸–۱۸۹۹ ۶۳ ۳۷ ۵۸٫۷۳
۲ انگلستان آرتور ترنر ۱۹۴۲–۱۹۴۶ ۴۹ ۲۷ ۵۵٫۱۰
۳ اسکاتلند جان کامرون ۱۸۹۹–۱۹۰۷ ۵۷۰ ۲۹۶ ۵۱٫۹۳
۴ انگلستان هری ردنپ ۲۰۰۸ – ۲۰۱۲ ۱۲۹ ۶۶ خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
۵ انگلستان دیوید پلیت 1 ۱۹۸۶–۱۹۸۷ ۱۱۹ ۶۰ ۵۰٫۴۲
۶ انگلستان بیل نیکولسن ۱۹۵۸–۱۹۷۴ ۸۳۲ ۴۰۸ ۴۹٫۰۳
۷ انگلستان آرتور رو ۱۹۴۹–۱۹۵۵ ۲۸۳ ۱۳۵ ۴۷٫۷۰
۸ انگلستان فرد کرکهام ۱۹۰۷–۱۹۰۸ ۶۱ ۲۹ ۴۷٫۵۴
۹ انگلستان جیمی اندرسون 2 ۱۹۵۵–۱۹۵۸ ۱۶۱ ۷۵ ۴۶٫۵۸
۱۰ انگلستان پرسی اسمیت ۱۹۲۹–۱۹۳۵ ۲۵۳ ۱۰۹ ۴۶٫۳۸
۱۱ انگلستان دوگ لیورمور
انگلستان ری کلمنس
۱۹۹۲–۱۹۹۳ ۵۱ ۲۳ ۴۵٫۰۹
۱۲ هلند مارتین یول 3 ۲۰۰۴–۲۰۰۷ ۱۵۰ ۶۷ ۴۴٫۶۷
۱۳ انگلستان پیتر شریوز ۱۹۸۴–۱۹۸۶ & ۱۹۹۱–۱۹۹۲ ۱۷۷ ۷۹ ۴۴٫۶۳
۱۴ انگلستان جک تریسدرین ۱۹۳۵–۱۹۳۸ ۱۴۶ ۶۵ ۴۴٫۵۲
۱۵ اسکاتلند پیتر مک ویلیام ۱۹۱۳–۱۹۲۷ & ۱۹۳۸–۱۹۴۲ ۷۵۰ ۳۳۱ ۴۴٫۱۳
۱۶ انگلستان 'دستیاران' ۱۹۰۸–۱۹۱۳ ۲۳۱ ۹۹ ۴۲٫۸۶
۱۷ انگلستان جو هالم ۱۹۴۶–۱۹۴۹ ۱۵۰ ۶۴ ۴۲٫۶۷
۱۸ انگلستان کیث بارکینشا ۱۹۷۶–۱۹۸۴ ۴۳۱ ۱۸۲ ۴۲٫۲۳
۱۹ انگلستان تری وینبلز ۱۹۸۷–۱۹۹۱ ۱۶۵ ۶۷ ۴۰٫۶۱
۲۰ انگلستان بیلی مینتر ۱۹۲۷–۱۹۲۹ ۱۲۴ ۴۹ ۳۹٫۵۲

* تاریخ به روز رسانی این آمار 12 فوریه 2011

1 شامل سرپرست تیم در سال‌های 1998 , 2001, 2003-04 می‌شود
2 شامل مدت کوتاهی به عنوان سرپرست تیم می‌شود
3 شامل سرپرستی در یک بازی پس از استعفای سانتینی می‌شود.

حامی مالی و تولید کنندهٔ پوشاک[ویرایش]

سال‌ها تولیدکننده پوشاک حامی مالی
۱۱–۱۹۰۷ اچ.آر. بروکس بدون حامی مالی
۳۰–۱۹۲۱ بوکتا
۷۷–۱۹۳۵ آمبرو
۸۰–۱۹۷۷ آدمیرال
۸۳–۱۹۸۰ لو کوک اسپورتیف
۸۵–۱۹۸۳ Holsten
۹۱–۱۹۸۵ هومل
۹۵–۱۹۹۱ آمبرو
۹۹–۱۹۹۵ پونی هیولت پاکارد
۰۲–۱۹۹۹ آدیداس Holsten
۰۶–۲۰۰۲ کاپا Thomson Holidays
۱۰–۲۰۰۶ پوما Mansion.com Casino & Poker
۱۱–۲۰۱۰ Autonomy Corporation
۱۲–۲۰۱۱ Aurasma
۱۳–۲۰۱۲ آندر آرمور
۱۴–۲۰۱۳ هیولت پاکارد
۱۷–۲۰۱۴ ای‌آی‌ای
۲۰۱۷–تاکنون نایکی

لیگ قهرمانان اروپا ۱۹–۲۰۱۸[ویرایش]

تیم تاتنهام انگلیسی در حالی که با بازیهای بسیار سخت موفق شد در فصل ۲۰۱۹ به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا برسد. بایستی روبروی تیم فوتبال آژاکس هلند قرار می‌گرفت. این تیم در بازی رفت خود و در خانه با نتیجه یک بر صفر بازی را به آژاکس واگذار کرد. اما در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ در بازی برگشت خود در حالیکه در خانه آژاکس با دو گل عقب بود، امیدهایش را از دست نداد و در نیمه دوم بازی با درخشش لوکاس مورا بازیکن با زدن سه گل که یکی از آنها در دقیقه ۹۵ بازی بود، در مجموع رفت و برگشت ۳–۳ مساوی شد و با قانون گل زده بیشتر در خانه حریف برای اولین بار به فینال راه یافت. آنها در فینال در مصاف با تیم لیورپول، ۲ بر ۰ باختند و جام را از دست دادند.

منابع[ویرایش]

 1. "Local: Information for local residents and businesses". Tottenham Hotspur F.C. Retrieved 10 January 2021.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ The Tottenham & Edmonton Herald 1921, p. ۴.
 3. Cloake & Fisher 2016, Chapter 1: A crowd walked across the muddy fields to watch the Hotspur play.
 4. Welch 2019, p. ۲۰.
 5. Donovan 2017, p. ۳۹.
 6. The Tottenham & Edmonton Herald 1921, p. 5.
 7. "John Ripsher". Tottenham Hotspur Football Club. 24 September 2007. Retrieved 29 May 2017.
 8. Spencer, Nicholas (24 September 2007). "Why Tottenham Hotspur owe it all to a pauper". The Telegraph. Retrieved 29 May 2017.
 9. Welch 2019, p. 41.
 10. "Campaigners say demolition of Tottenham Hotspur's club headquarters has "robbed" town of history". This is Local London. 16 June 2016. Retrieved 5 August 2017.
 11. Donovan 2017, p. 35.
 12. Donald Insall Architects (April 2016). "The Red House, 748 Tottenham High Road". Haringey Council. Retrieved 8 August 2019.
 13. "History: Year by year". Tottenham Hotspur Football Club. Archived from the original on 16 July 2011. Retrieved 22 December 2010.
 14. Goodwin 2003, p. 10.
 15. The Tottenham & Edmonton Herald 1921, p. 6.
 16. "Pastime: St. Peter's (2nd Eleven) v Tottenham Hotspur". The Sportsman. 25 November 1884. p. 4. Retrieved 11 July 2019.
 17. Nilsson, Leonard Jägerskiöld (2018). World Football Club Crests: The Design, Meaning and Symbolism of World Football's Most Famous Club Badges. Bloomsbury Publishing. p. 56. ISBN 978-1-4729-5424-4.
 18. "Up the Lily-Whites". Liverpool Echo. 20 February 1937. p. 8.
 19. "First team: Players". Tottenham Hotspur F.C. Retrieved 16 September 2018.
 20. "2019/20 Premier League squad numbers announced". www.tottenhamhotspur.com. Tottenham Hotspur F.C. Retrieved 11 August 2019.
 21. "First team: Hugo Lloris". Tottenham Hotspur F.C. Retrieved 16 September 2018.
 22. Gold, Alasdair (12 September 2017). "Behind the scenes of Spurs' training session – banter, hard work and laughs". football.London. Retrieved 30 June 2018.
 23. "Steffen Freund". Tottenham Hotspur Football Club. Archived from the original on 17 April 2015. Retrieved 30 June 2018.
 24. Cannon, Rhod (9 February 2017). "Who is Tottenham Hotspur's new chief scout, Steve Hitchen?". International Business Times. Retrieved 3 July 2018.
 25. Club Directors بایگانی‌شده در ۱۱ ژانویه ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine Tottenham Hotspur


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().