باشگاه فوتبال فیورنتینا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیورنتینا
ACF Fiorentina 2.svg.png
نام کاملانجمن فوتبال فیورنتینا فلورانس, شرکت سهامی
لقب‌(ها)بنفش‌ها
زنبق‌ها
تاریخ بنیان‌گذاری۲۹ اوت ۱۹۲۶ (۹۵ سال قبل)
زمینِ بازیورزشگاه آرتمیو فرانکی
گنجایش۴۳٬۱۴۷ نفر
مالکروکو کومیسو
سرمربیوینچنزو ایتالیانو
لیگسری آ
۲۰۱۹-۲۰دهم
وبگاه

باشگاه فوتبال فیورنتینا (به ایتالیایی: Associazione Calcio Firenze Fiorentina) یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال در سری آ ایتالیا است که در شهر فلورانس در کشور ایتالیا قرار دارد. این باشگاه در سال ۱۹۲۶ و با ادغام دو باشگاه فیرنزه و لیبرتاس تشکیل شد. همچنین در سال ۲۰۰۲ و در پی ورشکستگی کامل، این باشگاه دوباره احیا و بناگذاری شد. فیورنتینا بیشتر عمر خود را در بالاترین سطح فوتبال ایتالیا سپری کرده است و تنها چهار باشگاه سابقه حضور در فصل های بیشتری از سری آ را نسبت به آن‌ها دارا هستند.

فیورنتینا دو بار قهرمان لیگ فوتبال ایتالیا شده‌است؛ یک بار در فصل ۵۶–۱۹۵۵ و بار دیگر در فصل ۶۹–۱۹۶۸. آن‌ها هم‌چنین شش قهرمانی جام حذفی فوتبال ایتالیا و یک قهرمانی سوپر جام فوتبال ایتالیا را در کارنامه دارند. در رقابت های اروپایی، فیورنتینا قهرمانی جام برندگان جام اروپا در فصل ۶۱–۱۹۶۰ و نایب قهرمانی این رقابت ها در فصل ۶۲–۱۹۶۱ را در کارنامه دارد. آن‌ها هم‌چنین به فینال جام باشگاه‌های اروپا ۵۷–۱۹۵۶ راه یافتند اما در فینال مقابل رئال مادرید شکست خوردند؛ فیورنتینا هم‌چنین تا آستانه قهرمانی رقابت های جام یوفا ۹۰–۱۹۸۹ پیش رفت اما در فینال مقابل یوونتوس شکست خورد و از قهرمانی بازماند.

فیورنتینا یکی از پانزده تیم اروپایی است که در فینال هر سه رقابت بزرگ باشگاهی اروپا حضور داشته‌است: جام باشگاه‌های اروپا (۵۷–۱۹۵۶، به عنوان نخستین باشگاه ایتالیایی که به فینال مهم‌ترین رقابت قاره راه می‌یابد)، جام برندگان جام اروپا ( ۶۱–۱۹۶۰ و ۶۲–۱۹۶۱) و جام یوفا ( ۹۰–۱۹۸۹).

از سال ۱۹۳۱، فیورنتینا بازی‌های خانگی‌اش را در ورزشگاه آرتمیو فرانکی برگزار می‌کند؛ ورزشگاهی که هم‌اکنون ۴۳٬۱۴۷ نفر ظرفیت دارد. این ورزشگاه در طی سال ها، از چندین نام مختلف استفاده کرده است و چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته‌است.

لقب تیم فیورنتینا، «Viola» به معنی «بنفش ها» است که اشاره به رنگ پیراهن بنفش و متمایز آن‌ها دارد.

تاریخچه

اسوچیازیونه کالچو فیورنتینا در پاییز ۱۹۲۶ توسط لوئیجی ریدولفی یکی از اعضای حزب ملی فاشیست تأسیس شد.

فیورنتینا در سال ۱۹۳۱ قهرمان سری بی شد و برای اولین بار به سری آ راه یافت. در همان سال ورزشگاه آرتمیو فرانکی افتتاح شد که در آن زمان یک شاهکار مهندسی بود و افتتاح آن افتخارآمیز بود. فیورنتینا برای اینکه بتواند با بهترین تیم‌های ایتالیا رقابت کند، تیم خود را با بازیکنان جدید تقویت کرد و در اولین فصل حضور خود در سری آ به مقام چهارم دست یافت.

این تیم در سال ۱۹۴۰ برای اولین بار قهرمان کوپا ایتالیا شد.

فیورنتینا در فصل ۵۶–۱۹۵۵ برای اولین بار قهرمانی در سری آ را نیز تجربه کرد. آن‌ها با ۱۲ امتیاز بیشتر نسبت به تیم دوم یعنی آ.ث. میلان، یک قهرمانی مقتدرانه را کسب کردند. پس از این قهرمانی، فیورنتینا چهار فصل پیاپی به نایب قهرمانی سری آ رسید.

این تیم اولین تیم ایتالیایی است که به فینال جام باشگاه‌های اروپا رسیده‌است. آن‌ها در دومین دورهٔ این مسابقات، در فینال با نتیجهٔ دو بر صفر مغلوب رئال مادرید شدند.

آن‌ها در فصل ۶۱–۱۹۶۰ برای دومین بار فاتح کوپا ایتالیا شدند و در اولین دورهٔ مسابقات جام برندگان جام اروپا با غلبه بر رنجرز، اولین قهرمان این مسابقات نام گرفتند.

افتخارات

تیم فیورنتینا در فصل ۴۱–۱۹۴۰

کشوری

سری آ:

  • قهرمانی (۲): ۵۶–۱۹۵۵، ۶۹–۱۹۶۸
  • نایب قهرمانی (۵): ۵۷–۱۹۵۶، ۵۸–۱۹۵۷، ۵۹–۱۹۵۸، ۶۰–۱۹۵۹، ۸۲–۱۹۸۱

سری بی:

  • قهرمانی (۳): ۳۱–۱۹۳۰، ۳۹–۱۹۳۸، ۹۴–۱۹۹۳

سری سی:

  • قهرمانی (۱): ۰۳–۲۰۰۲

کوپا ایتالیا:

  • قهرمانی (۶): ۴۰–۱۹۳۹، ۶۱–۱۹۶۰، ۶۶–۱۹۶۵، ۷۵–۱۹۷۴، ۹۶–۱۹۹۵، ۰۱–۲۰۰۰
  • نایب قهرمانی (۴): ۱۹۵۸، ۶۰–۱۹۵۹، ۹۹–۱۹۹۸، ۱۴–۲۰۱۳

سوپرجام ایتالیا:

اروپایی

جام باشگاه‌های اروپا:

جام یوفا:

  • نایب قهرمانی (۱): ۹۰–۱۹۸۹

جام برندگان جام اروپا:

  • قهرمانی (۱): ۶۱–۱۹۶۰
  • نایب قهرمانی (۱): ۶۲–۱۹۶۱

تولید کننده لباس

منابع

الگو:پانویت۸یتثهنثهثخپثهثنهثنتثههنث۸هس

پیوند به بیرون