ایربی‌ان‌بی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ایر بی‌ان‌بی)
پرش به: ناوبری، جستجو
اربی‌ان‌بی
نوع شرکت سهامی خاص
صنعت خدمات شبکه‌های اجتماعی
بنا نهاده ۲۰۰۸
دفتر مرکزی سان فرانسیسکو، کالیفرنیا، آمریکا.
وب‌گاه www.airbnb.com

اربی‌ان‌بی (انگلیسی: Airbnb) وبسایتی است که مردم در آن مکان‌های اقامتی را کرایه می‌دهند.[۱] این وبسایت دارای بیش از ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ مکان فهرست شده در ۳۳٬۰۰۰ شهر و ۱۹۱ کشور است.[۲][۳] این شرکت که در اوت ۲۰۰۸ به مرکزیت سان فرانسیسکو، کالیفرنیا بنا نهاده‌شده، دارای مالکیت خصوصی بوده و توسط Airbnb, Inc اداره شده و در مالکیت آن قرار دارد.[۴]

این شرکت تا ژوئیه ۲۰۱۱، $۱۱۹٫۸ میلیون بودجه خطرپذیر از شرکت‌هایی چون وای کامبینیتر،[۵] و مقادیر منتشرنشده‌ای از یونیورسیتی ونچرز پارتنرز، جاوید کریم، کیت ربویز، و کوین هایتز،[۶] و از ای گرید اینوستمنت پارتنرز، اشتون کوچر و گای اوشیری جذب کرده بود.

در آوریل ۲۰۱۴، با سرمایه‌گذاری تی‌پی‌جی کپیتال در این شرکت ارزش آن به حدود ۱۰ میلیارد دلار رسید.[۷]

داستان از زمانی شروع شد که دو جوان آمریکایی تصمیم گرفتند اتاق زیر شیروانی خانه‌شان را که تختهای بادی مجهز کرده بودند تبدیل به یک مسافرخانه کوچک کنند. همچنین برای اینکه به مسافران حس اقامت در یک اقامتگاه رسمی را بدهند تصمیم گزینه صبحانه خانگی را نیز به اقامتگاه کوچک خود اضافه کردند. برای پیدا کردن مشتری، یک وبسایت ساده طراحی شد که موفق به جذب ۳ مسافر گردید. برایان چسکی و جو گبیا از اینکه توانسته بودند درآمدی از این ایده داشته باشند خوشحال و با انگیزه تر از گذشته تصمیم به توسعه فعالیت خود گرفته و از رفیق شفیقشان ناتان بلچارکزیک که در حوزه IT برای خود استادی بود دعوت به همکاری کردند که نتیجه این همکاری تاسیس شرکت AirBed & Breakfast بود. این سایت که بعدها به Airbnb تغییر نام داد اقامتگاههای ارزان قیمتی که در اصل خانه اهالی شهر مقصد بود را در اختیار مسافران قرار میداد و درصدی از مبلغ اجاره را به عنوان سود سایت برداشت میکرد. هم اکنون حدود ۳ میلیون اقامتگاه از قبیل خانه های کوچک چوبی گرفته تا ویلاهای گرانقیمت و حتی هتلها در ۶۵ هزار شهر و ۱۹۱ کشور را میتوان به عنوان گزینه انتخابی پیش رو داشت. جالب است بدانید تجارتی که ۱۰ سال پیش در اتاق زیر شیروانی شکل گرفت اکنون ارزشی بیش از ۳۰ میلیارد ریال دارد.

منابع[ویرایش]

  1. Brennan, Morgan (16 Sep 2011). "The Most Amazing And Absurd Places For Rent". Forbes. Retrieved 13 December 2012. 
  2. "Airbnb". Airbnb. Retrieved 17 October 2016. 
  3. Yeung, Ken (17 Sep 2013). "With 8.5m guests, Airbnb seeks to build a more uniform customer experience via its Hospitality Lab". The Next Web. Retrieved 17 September 2013. 
  4. Grout, Vanessa (13 Nov 2013). "How To Use Airbnb To Profit From Your Second Home". Forbes. Retrieved 23 June 2014. 
  5. Malik, Om (24 July 2011). "AirBnB gets $112M in new investment". GigaOm. Retrieved 13 December 2012. 
  6. "Airbnb: From Y Combinator To $112M Funding In Three Years". Wall Street Journal. 25 July 2011. Retrieved 21 March 2014. 
  7. TPG-Led Group Closes $450 Million Investment in Airbnb Wall Street Journal, April 23, 2014.

پیوند به بیرون[ویرایش]