جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کمپین انزواء، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل
BDS Movement logo.gif
تشکیل ۹ ژوئیه ۲۰۰۵ (۲۰۰۵-07-۰۹)
نوع سازمان ناسودبر سازمان
هدف بایکوت، کنشگری
وبگاه http://bdsmovement.net/

کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل (به انگلیسی: Boycott, Divestment and Sanctions (BDS)) جنبشی جهانی است که هدف آن تحت فشار قرار دادن دولت اسرائیل با اهرم‌های اقتصادی جهت پایان اشغال سرزمین فلسطین، رفع تبعیض و به رسمیت شناختن حق بازگشت میلیونها آواره فلسطینی است.

این جنبش در ۹ ژوئیه ۲۰۰۵ توسط ۱۷۱ سازمان غیردولتی فلسطینی بنیان گذارده شده و بر یکی از بیانیه‌های سازمان ملل علیه رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی استناد و از روش مبارزه سیاهپوستان علیه دولت آپارتاید بهره می‌جوید.[۱]در حمایت از کارزار دهها کنفرانس و حرکت اعتراضی در شهرهای مختلف جهان انجام شده است. حامیان این جنبش شامل چهره های دانشگاهی،اعضای اتحادیه های کارگری ، احزاب سیاسی و شهروندان اسرائیل می شود.

کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری، و تحریمِ اسراییل در ایران[ویرایش]

در ایران، به‌دلیل قوانین موجود، که ورود و سرمایه‌گذاری شرکت‌های اسراییلی را منع می‌کند و شرکت‌های داخلی نیز حق ورود به بازار اسراییل را ندارند، بالطبع این کمپین چندان شناخته نیست و بی‌اعتناییِ کوشندگان سیاسی نیز به ناشناخته ماندنِ آن دامن زده است. اما در دنیا، این کمپین مناقشات زیادی را برانگیخته و مرتب اخباری در مورد آن منتشر می‌شود. عده‌ای معتقدند که کمپین جنبهٔ ضدیهود،[۲] و حتی نژادپرستانه،[۳] دارد. هیلاری کلینتون درنامهٔ خود به حییم سابان، میلیاردر یهودی آمریکایی، به مناسبت جلب حمایت سابان از او در کارزار انتخاباتی‌اش، اطمینان داده که وی (کلینتون) از اسراییل حمایت می‌کند و کمپین از نظر وی «غیرسازنده» است و به مذاکرات صلح لطمه می‌زند. او از لزوم «همکاری رهبران و هم‌بودهای آمریکا برای مبارزه با کمپین» سخن گفت.[۴] اما در ایران این نامه زمینه‌ساز ماجرای عجیبی شد. روزنامهٔ کیهان مطلب طنزِ سایت فکاهی «میدایست‌بیست»[۵] را دربارهٔ این نامه جدی گرفت و از این نامه به عنوان «مجوز کشتار ۲۰۰ هزار فلسطینی از سوی کلینتون» یاد کرد.[۶] در پاسخ منتقدان،[۷] کیهان مدعی شد که بخش‌هایی از این مطلب طنزِ سایت میدایست‌بیست اصالت داشته و منتقدان هستند که مطلب را نفهمیده‌اند.[۸]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی