محمود هوتکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از محمود افغان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمود هوتکی
شاه سلسله هوتکی
SHAH-MAHMUD-HOTAK.jpg
شاه محمود افغان
سلطنتهوتکیان: ۱۷۱۷–۱۷۲۵
نام کاملمیر محمود شاه هوتک
زاده۱۶۹۷ م - ۱۱۰۶ ق
درگذشته۲۲ آوریل ۱۷۲۵ - ۱۱۳۷ ق
مکان مرگاصفهان
بعد ازعبدالعزیز هوتک
قبل ازاشرف افغان
سلسلههوتکیان
پدرمیرویس خان هوتک
عقاید مذهبیاسلام سنی

شاه محمود هوتکی (زادهٔ ۱۰۷۶ هـ.خ - درگذشتهٔ ۱۱۰۴ هـ.خ در اصفهان) پسر میرویس خان هوتک که در ایران به محمود افغان آوازه دارد رئیس طایفهٔ غل‌زایی قوم پشتون بود.

استقلال قندهار[ویرایش]

در سال ۱۷۰۹ میلادی امیر محمود که قبیله نیرومندی را تشکیل داده بود قیام کرد؛ و در نتیجه آن قندهار از دولت صفویه جدا شد و امیر محمود حکمران قندهار شد.[۱] وی پس از مرگ پدر و قتل عموی خود -عبدالله هوتکی- افغانان ایرانی را به سال۱۱۳۰ مغلوب کرد و سردار ایشان اسدالله‌خان را کشت و این عمل را در چشم درباریان اصفهان خدمتگزاری جلوه داد.

تسخیر اصفهان[ویرایش]

سکه ده شاهی محمود هوتکی؛ ضرب اصفهان ۱۱۳۶ قمری

محمود در ۱۱۳۴ قصد تسخیر اصفهان کرد و به کرمان رسید لیکن لطف علی‌خان والی فارس عموی فتح علی‌خان وزیر اعظم او را سخت شکست داد[در کدام جنگ؟] و به قندهار فرار داد. در سال ۱۱۳۴ ه‍.ق بار دیگر از راه سیستان، کرمان و یزد به اصفهان حمله نمود و در ۱۱۳۴ آنجا را متصرف شد و شاه سلطان حسین صفوی سلطنت و تاج خود را به او تقدیم کرد و یک دختر و یک خواهرش را به عقد محمود داد.[۲] به دنبال اختلال مشاعر وی در ۱۱۳۷ ه‍.ق (۱۷۲۵ میلادی) بزرگان افغان او را از سلطنت خلع کردند و پسرعمویش اشرف هوتکی را به جایش انتخاب کردند که محمود به دست او به کینه قتل پدر به قتل رسید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • تاریخ عمومی اقبال صص ۷۰۳ و ۸۰۴
  • تاریخ ادبیات ادوارد براون ترجمهٔ رشید یاسمی
  1. دولت نادرشاه افشار-ترجمه حمید مؤمنی
  2. «حکومت نادر». روزنامه ایران.