زبان اندونزیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زبان اندونزیایی
Bahasa Indonesia
زبان بومی در: اندونزی
تعداد گویشوران
۴۳ million  (2010 census)
زبان دوم: ۱۵۶ میلیون (سرشماری ۲۰۱۰)
الفبای لاتین (الفبای اندونزیایی)
بریل اندونزیایی
Sistem Isyarat Bahasa Indonesia
وضعیت رسمی
زبان رسمی در
 اندونزی
زبان اقلیت
شناخته‌شده در
تنظیم‌شده توسط Badan Pengembangan dan Pembinaan Bahasa
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۱ id
ایزو ۶۳۹-۲ ind
ایزو ۶۳۹-۳ ind
گلاتولوگ indo1316[۱]
زبان‌شناسی 31-MFA-ac
{{{mapalt}}}
     Countries of the world where Indonesian is a majority native language      Countries where Indonesian is a minority language
این نوشتار شامل نمادهای آوایی آی‌پی‌ای است. بدون پشتیبانی مناسب تفسیر، ممکن است علامت‌های سوال، جعبه یا دیگر نمادها را جای نویسه‌های یونی‌کد ببینید.

زبان اندونزیایی (در اندونزیایی: Bahasa Indonesia) زبان رسمی کشور اندونزی است.

این زبان گویشی استاندارد شده از زبان مالایی است که در سال ۱۹۴۵ و پس از استقلال اندونزی رسماً مشخص و تعریف شد. این زبان همچنان بسیار نزدیک به زبان مالایی است و می‌توان گفت که گویشوران این دو زبان می‌توانند به راحتی با هم صحبت کنند.

هرچند بسیاری از مناطق اندونزی زبان‌ها و گویش‌های خود را دارند (مانند جاوه‌ای و مینغکاباو) با اینحال تقریباً همه اهالی کشور اندونزیایی را به روانی صحبت می‌کنند. بیشتر آموزش رسمی و تقریباً تمامی برنامه‌های رسانه‌های ملی به زبان اندونزیایی است. اندونزیایی همچنین توسط برخی از اهالی تیمور شرقی و سورینامی‌های اندونزی‌تبار نیز صحبت می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "Indonesian". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. 

Wikipedia contributors, "Indonesian language," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Indonesian_language&oldid=184763167 (accessed January ۱۷، ۲۰۰۸).