دلار استرالیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دلار استرالیا
ایزو ۴۲۱۷
کدAUD
پول
یکای جزء
 ۱/۱۰۰سنت
نماد$ یا A$ یا AUD
سنت¢ یا c
اسکناس‌ها
استفادهٔ متداولبیشتر به کار گرفته شده - $۵, $۱۰, $۲۰, $۵۰, $۱۰۰
سکه‌ها
استفادهٔ متداولبیشتر به کار گرفته شده ۵¢, ۱۰¢,۲۰¢,۵۰¢, $۱, $۲,
آمارها
استفاده‌کننده(ها) استرالیا
صادرکننده
بانک مرکزیبانک مرکزی استرالیا
وبگاه
www.rba.gov.au
چاپخانهنوت پرینت استرالیا
وبگاه
www.noteprinting.com
ضراب‌خانهضرابخانه سلطنتی استرالیا
وبگاه
www.ramint.gov.au
ارزش‌گذاری
تورم۳٫۳٪ (بانک مرکزی استرالیا، مارس ۲۰۱۱)
منبعReserve Bank of Australia/ بانک مرکزی استرالیا
تثبیت‌کنندهدلار تووالوان و دلار کیریباتی نرخ ارز ثابت
عکس دلار استرالیا

دلار استرالیا (به انگلیسی: Australian Dollar) نام یکای پول کشور استرالیا است که به اختصار AUD(اِی یو دی) نامیده می‌شود. دلار استرالیا در کشورها و مناطق زیر نیز استفاده می‌شود: کیریباتی، جزایر نورفولک، جزایر کریستیَن[۱]. هر دلار استرالیا از یکصد سِنت تشکیل می‌شود.

ارزش دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا در سال ۲۰۰۰ کمتر از ۰٫۵ بوده که در سال ۲۰۰۷ با رشدی زیاد به ۰٫۸ رسیده‌است.[۲] در حال حاضر با توجه به کاهش شدید قیمت ریال در ایران، یک دلار استرالیا ۲۹۹،۰۰۰ ریال خرید و فروش می‌شود.(۱۴۰۱/۱۰/۰۷)[۳]

کد پول کشور استرالیا ۴۲۱۷ است که از سه اختصار بین اللملی تشکیل و تاریخ صدور و سند پول به تأیید سازمان بین‌المللی استاندارد یا (ISO International Organization for Standardization) می‌رسد. اختصار کد پولی کشور استرالیا AUD که معمولاً با علامت اختصاری $.A یا به صورت غیررسمی AU$ نمایش داده می‌شود. دلار استرالیا، ششمین ارز مبادلات تجاری در بازار بورس جهانی به‌شمار می‌رود. این دلار به ترتیب پس از دلار آمریکا، یورو، ین، پوند استرلینگ، و فرانک سویس در مبادلات ارزی جهانی کاربرد دارد.

دلار استرالیا از جهت نرخ بهره بالا در این کشور، عدم مداخله دولت در بازار سهام خارجی، تثبیت اقتصاد و دولت، و سود معاملات بازرگانی به ویژه با کشورهای آسیایی در سطح جهان مطرح است.

تاریخچه[ویرایش]

اولین بار دلار در تاریخ ۱۴ فوریه ۱۹۶۶ معرفی شد و هر ۲ دلار استرالیا معادل یک پوند یا به ازای هر دلار ده «شلینگ» معاوضه می‌شد. در سال ۱۹۶۷ پس از آنکه «استرلیگ» در مقابل دلار آمریکا کم ارزش شد، برای اولین بار ارزش دلار استرالیا از «استرلینگ» پیشی گرفت. در همان زمان ارزش هر یک دلار استرالیا معادل ۱٫۱۲ دلار آمریکا مبادله می‌شد.

اولین سری دلارها در سال ۱۹۹۶ در واحدهای ۱، ۲، ۱۰ و ۲۰ دلاری، در همان اندازه اسکناسهای سابق پوند به چاپ رسید. اسکناس ۵ دلاری در سال ۱۹۶۷ پس از مقبولیت دیگر اسکناسها در میان مردم به بازار آمد. اسکناس یک دلاری جای خود را در سال ۱۹۸۴ به سکه داد و چهار سال بعد یعنی سال ۱۹۸۸ سکه دو دلاری جایگزین پول پلاستیکی شد. اسکناس ۵۰ دلاری در سال ۱۹۷۳ و سپس اسکناس یکصد دلاری در سال ۱۹۸۴ به منظور پاسخ به تورم و سهولت در انجام معاملات بزرگتر معرفی گردید.

عوامل موثر بر نرخ دلار استرالیا[ویرایش]

نرخ دلار استرالیا نسبت به دلار مرجع امریکا بر اساس عوامل کوتاه مدت و بلند مدت قابل تغییر است. از عوامل کوتاه مدت می توان به تصمیمات احساسی معامله گران و مداخله بانک مرکزی استرالیا RBA اشاره نمود. همچنین از عوامل بلند مدت می توان به تفاوت نرخ بهره و جریان سرمایه، شرایط تجاری و قیمت کالاهای صادراتی، تجارت بین المللی و نهایتا قیمت کالاهای داخلی و تورم نام برد. [۱]

سکه‌ها[ویرایش]

پنج سنتی، ده سنتی، بیست سنتی، پنجاه سنتی، یک دلاری و دو دلاری. سکه‌های یک و دو دلاری زرد رنگ و بقیه نقره‌ای رنگ هستند. تمام سکه‌ها در یک طرف نقش ملکه الیزابت دوم را دارند.

اسکناس‌ها[ویرایش]

اسکناس‌های دلار استرالیا در اعداد پنج دلاری، ده دلاری، بیست دلاری، پنجاه دلاری و صد دلاری وجود دارد.


نرخ کنونی ارز[ویرایش]

نرخ ارز کنونی برای AUS
از XE.com: AUD CAD CHF CNY EUR GBP INR IRR JPY KRW RUB TRY USD
از یاهو! فاینانس: AUD CAD CHF CNY EUR GBP INR IRR JPY KRW RUB TRY USD

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Australian dollar». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۲/۳/۸۵.
  2. همان
  3. قیمت دلار استرالیا

پیوند به بیرون[ویرایش]