توپک بن وا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
توپک‌های بن وا با روکش طلایی.

توپک بِن وا، (به انگلیسی: Ben Wa balls) که دارای نام‌های گوناگونی همچون توپک برمه‌ای, توپک ارگاسم, رین نو تاما, توپک ونوس یا توپک گیشا (چینی: ; پین‌یین: yīndàoqiú "توپک [مهبل]", یا چینی: ; پین‌یین: nèiyòngqiú "توپکی برای مصرف داخلی"), نیز هست، به گوی‌های تیله مانند کوچکی گفته می‌شود که از جنس مرمر و معمولاً توخالی ساخته می‌شوند. این توپک‌ها که کمی هم وزن دارند و به راحتی غلطانده می‌شوند، کاربردشان ایجاد تحریک جنسی برای زنان با قرار گرفتن در [مهبل] ایشان است. این توپک‌ها در فرم‌های گوناگون همچون صاف، مودار یا خاردار در دسترس قرار دارند. گونه دیگری از این توپک‌ها که عموماً از پلاستیک و در اندازه بزرگ‌تر ساخته می‌شوند، توپک دووتن نام دارد. توپک بن وا، همان‌طور که اشاره رفت، برای قرارگیری درون [مهبل] زن و تحریک آن با ایجاد لرزش یا تکان خوردن ساخته شده و نباید آن را با اثراتی که توپک کگل مقعد یا تحریک‌کننده‌های پروستات یا توپک‌های مقعدی در مردان ایجاد می‌کند، اشتباه گرفت؛ چراکه توپک‌های بن وا، با وجود متصل بودن به یک زنجیر یا نخ ابریشمی کوچک به جهت بیرون کشیدن از مهبل، دارای پایه مانع‌شونده مناسب به جهت ورود به مقعد نیستند و نباید وارد آن شوند.[۱]

تاریخچه توپک‌های بن وا کمی مبهم است اما آنچه به‌طور قطع می‌دانیم این که این توپک‌ها نخست به صورت تکی و پس از مدتی به صورت چندتایی و برای افزایش لذت حین آمیزش جنسی ساخته می‌شدند. جنس این توپک‌ها از فلز بوده و با یک زنجیر یا نخ ابریشمی کوچک برای بیرون کشیدن از مهبل به همدیگر متصل می‌شده‌اند. توپک بن وا قادر است زن را تحریک کند اما نه اینکه وی را به سرعت به اوج لذت جنسی برساند. همچنین می‌شود این توپک‌ها را در تمام طول روز درون مهبل نگه داشت یا هنگام نشستن روی صندلی ننوئی،[۲] که برای برخی زنان ایجاد لذت می‌کند، از آن بهره برد.

توپک بن وا را می‌توان تنها برای تقویت ماهیچه‌های درون مهبل مورد بهره‌وری قرار داد. در آداب جنسی تائوئیسم و تمرین کیگل نیز به این مهم توجه شده‌است. توپک بن وا و وزنه‌های درون‌مهبلی را علم پزشکی زنان و پزشکی زایمان به جهت افزایش کنترل بر کش‌آمدگی مهبلی تأیید می‌کنند.[۳] وزنه‌های درون‌مهبلی نیز به صورت کروی ساخته می‌شوند. چکمیزک خوش‌خیم، که در زمان سرفه کردن، خندیدن یا عطسه کردن ممکن است در زنان مسن رخ دهد را می‌توان با توپک بن وا،[۴] وزنه‌های درون‌مهبلی و تمرین کیگل درمان کرد.

معتقدان سنت‌هایی چون تانترا یا تائوئیسم چینی بر این عقیده‌اند که بهره‌گیری از توپک بن وا به جهت مهار و کشف اعماق احساسی یک فرد بسیار مفید است.[نیازمند منبع] این توپک‌ها همچون در دوران پس از زایمان به جهت جلوگیری از کش‌آمدگی مهبل مورد بهره‌وری هستند.

منابع[ویرایش]

  1. "Ben Wa balls do what?". Archived from the original on 17 July 2014. Retrieved 13 July 2014.
  2. Dr. David Reuben (1969). "Masturbation". Everything You Always Wanted to Know About Sex* (*But Were Afraid to Ask). p. -9780553143263/page/201 201. {{cite book}}: |author= has generic name (help)
  3. Downey, Lillian. "How to Use Kegel Balls". livestrong.com. Retrieved August 29, 2015.
  4. "Urinary Incontinence: An Ancient Treatment for a Modern Condition". www.wholehealthinsider.com. Archived from the original on 5 October 2016. Retrieved August 30, 2015.
  • ری تاناهیل؛ سکس در تاریخ، استاین و دِی، ۱۹۸۰.